دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا روغن‌های ضروری در درمان آسم مفیدند؟

آسم، سیستم تنفسی، روغ‌های ضروری،  آسم ناشی از ورزش، آسم ناشی از محیط کار، آسم ناشی از آلرژی، نعناع، اسطوخودوس، بابونة رومی (فرنگی)، روغن درخت چای، اکالیپتوس

در حال حاضر درمانی برای آسم وجود ندارد، اما برنامه‌های درمانی بسیاری وجود دارد که به مردم دچار آسم برای پیگیری زندگی عادی کمک می‌کنند. اگرچه انواع داروهای آسم در بازار وجود دارد، برخی از مردم گزینه‌های درمانی طبیعی را ترجیح می‌دهند.

مقالات تغذیه / رژیم غذایی

• براین وو، دکتر دِبرا رُز ویلسن
• ترجمة هستی فراست‌فر

آسم یکی از بیماری‌های درازمدت ریوی است. در کوران آسم راه‌های هوایی ریه‌ها ملتهب و متورم می‌شود که این سبب تنگ شدن راه‌های هوایی می‌گردد. این وضعیت عبور هوا در راه‌های هوایی را دشوار و تنفس را برای بیمار مشکل می‌کند.
بر مبنای اعلام انجمن ریة آمریکا / فقط در آمریکا حدود 26 میلیون نفر شامل بیش از 7 میلیون کودک دچار آسم هستند. آسم سومین علت پیشتاز در بستری کردن بچه‌ها در بیمارستان است.
در حال حاضر درمانی برای آسم وجود ندارد، اما برنامه‌های درمانی بسیاری وجود دارد که به مردم دچار آسم برای پیگیری زندگی عادی کمک می‌کنند. اگرچه انواع داروهای آسم در بازار وجود دارد، برخی از مردم گزینه‌های درمانی طبیعی را ترجیح می‌دهند.
بسیاری از مردم در جستجوی درمان‌های طبیعی و مقرون به صرفه، رو به سوی روغن‌های ضروری آورده‌اند. این مقاله به کاربرد این روغن‌ها برای درمان آسم در کنار سایر درمان‌های این بیماری می‌پردازد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• آسم چیست؟
 روغن‌های ضروری طبیعی برای آسم
• دیگر درمان‌های آسم

 آسم چیست؟
آسم عارضه‌ای است که تنفس را دشوار می‌کند و می‌تواند به علایمی نظیر سرفه، خس خس، تنگی نفس، و گرفتگی قفسة سینه منجر شود. این توالی اتفاقات مرتبط به آسم تحت عنوان عود آسم یا حملة آسم شناخته می‌شود.
علت بروز آسم شناخته شده نیست، اما این را می‌دانی که برخی از افراد بیش از دیگران در خطر ابتلاء به آن قرار دارند. جریان آسم در درون اعضاء خانواده ناشایع نیست و عوامل محیطی در ایجاد آن نقش دارند.
تماس با گرد و غبار، مواد شیمیایی یا مواد آزارنده در محیط کار می‌تواند خطر ابتلاء به آسم را افزایش دهد. وارد شدن صدمه به دستگاه تنفسی از طریق عفونت‌ها در دورة نوزادی یا اوایل کودکی و همچنین آلرژی‌های سخت می‌توانند به آسم منجر شوند.
حملة آسم در هر زمان و هر مکان امکان وقوع دارد. در هر حال، در برخی از موقعیت‌ها مردم بیش از حالت معمول در معرض حملة آسم قرار دارند. این موقعیت‌ها سبب انواع مندرج در زیر آسم می‌شوند:
- آسم ناشی از ورزش
- آسم ناشی از محیط کار
- آسم ناشی از آلرژی

قرار گرفتن در معرض هر نوع مواد آزارنده که می‌توانند سبب عود آلرژی شوند یا سیستم تنفسی را آزار دهند، محرک حملة آسم می‌شود.

روغن‌های ضروری طبیعی برای آسم
قابلیت‌های درمانی روغن‌های ضروری چیز تازه کشف شده‌ای نیست و آنها می‌توانند برای برخی مبتلایان به آسم مفید باشند. روغن‌های فهرست زیر بر مبنای برخی شواهد نشان داده شده است که برای افراد دچار آسم مفید هستند:
- نعناع: یکی از علل عمومی حملات آسم قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی‌زایی است که محرک آزاد شدن ترکیبی به نام هیستامین می‌شوند. نعناع می‌تواند به توقف آزاد شدن هیستامین در بدن کمک کند. ماده‌ای به نام متانول در نعناع وجود دارد و می‌تواند باعث تسکین یا کاهش گرفتگی یا خشکی بینی شود و این به مردم دچار آسم در تنفس بهتر کمک می‌کند.
- اسطوخودوس: این روغن گیاهی برای طیف متنوعی از مقاصد به کار می‌رود. اسطوخودوس دارای آرام‌بخش‌های طبیعی و شاخصه‌های ضد التهابی درد است که می‌توانند به افراد دچار آسم برای مقابله با التهاب کمک کنند.
- اُکالیپتوس: تحقیقات نشان داده‌اند که اُکالیپتوس دارای ترکیبات ضد التهابی است.
- روغن درخت چای: این روغن ضروری دارای خاصیت کاهش التهاب است. با داشتن این ویژگی، روغن مزبور می‌تواند پاسخ آلرژیک بدن را کاهش دهد.
- بابونة رومی (فرنگی): یکی دیگر از روغن‌های ضروری دارای ترکیبات ضد التهابی است. این روغن همچنین می‌تواند به بخشی از ریه به نام برونش‌ها در آرام‌بخشی و همچنین کاهش سرفه کمک کند.

کاربرد روغن‌های ضروری

سه راه رایج برای استفاده از روغن‌های ضروری وجود دارد.
- استنشاقی: برخی روغن‌های حیاتی نظیر اسطوخودوس و اکالیپتوس می‌توانند از طریق استنشاقی در علایم آسم تسکین ایجاد کنند. پراکندن روغن‌های حیاتی در هوای اتاق نیز می‌تواند به تصفیة هوا و خلاص شدن از مواد بالقوه آلرژی‌زا کمک کند.
- موضعی: روغن‌های ضروری می‌توانند از راه پوست جذب شوند. افراد باید به طور کامل در مورد روغن مصرفی تحقیق کنند چون برای پیشگیری از آزردگی و ناراحتی پوستی بعضی از این روغن‌ها باید با هم مخلوط شوند.
- داخلی: برخی از روغن‌های ضروری به صورت مکمل در دسترس هستند و باید به صورت داخلی استفاده شوند. روغن‌های ضروری نه فقط راهی برای مداوای علایم آسم هستند بلکه می‌توانند برای اجتناب از عوارض جانبی برخی آلرژی‌زاها یا داروهای دیگر مفید واقع شوند.

خطرات و ملاحظات

افراد باید در کاربرد روغن‌های حیاتی جانب احتیاط را رعایت کنند. این روغن‌ها ممکن است برای تمامی افراد مبتلاء به آسم مفید نباشند. برخی از آنها دارای رایحة تندی هستند که می‌تواند محرک علایم و حملات آسم شود.
این روغن‌ها برای آن دسته از افراد دچار آسم که نسبت به بوهای مختلف بسیار حساس هستند و علایم آسم در آنها توسط بو تحریک می‌شود، مفید نیستند.
افراد باید پیش از هر گونه استفاده از این روغن‌ها مطمئن شوند که بو و رایحة آنها سبب ایجاد مشکلی برایشان نمی‌شود. برخی از این روغن‌ها نیز ممکن است سبب آزردگی و ناراحتی پوستی شوند، بنابراین افراد باید پیش از مصرف مقدار کمی از آنها را روی پوست خود تست کنند.
روغن‌ها همیشه باید پیش از مصرف رقیق شوند چون در شکل خالص خود جوش و دانة پوستی ایجاد می‌کنند. این روغن‌ها می‌توانند سبب آزردگی پوستی شوند، و برخی از آنها دارای ترکیباتی قوی هستند که برای استفاده در مورد بچه‌ها مناسب نیست.
اگرچه برخی از مردم دچار آسم از استفاده از این روغن‌ها سود می‌برند، این روغن‌ها جایگزین مراقبت‌های پزشکی محسوب نمی‌شوند. تحقیقات پژوهشی در این مورد ادامه دارد، اما تاکنون شواهد متقنی برای اثبات اینکه روغن‌های حیاتی یک گزینة درمانی قابل اعتماد هستند، به دست نیامده است.
افراد دچار آسم باید از نسخه‌های پزشکی تجویز شده توسط پزشک تبعیت کنند و چکاپ‌های خود را به طور منظم انجام دهند. اگر فردی دچار علایم آسم است که به نظر نمی‌رسد علایم بیماری در او کاهش نمی‌یابند یا رو به وخامت می‌گذارند، باید به پزشک مراجعه کند. درمانی برای آسم وجود ندارد اما رها کردن آن بدون مداوا می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

دیگر درمان‌های آسم

برای تشخیص آسم پزشک یک‌سری آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد. دکتر معاینة فیزیکی کاملی انجام داده و از بیمار تاریخچة پزشکی وی را جویا می‌شود. دیگر تست‌هایی که برای تشخیص آسم مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:
- تست‌های عملکرد ریه
- تست آلرژی
- تست‌های تصویربرداری
پس از تشخیص آسم پزشک برای کمک به کنترل مشکل برای بیمار دارو تجویز می‌کند. داروهایی که به صورت رایج برای بیماران آسمی تجویز می‌شود عبارتند از:
- برونکودیلاتورها: این داروها به عنوان شل‌کننده‌های عضلات پیرامون راه‌های هوایی عمل می‌کنند.
- داروهای ضد التهابی: عموماً تحت اصطلاح کورتیکوستروئیدها یا استروئیدها شناخته می‌شوند، و تورم و تشکیل مخاط در راه‌های هوایی را کاهش می‌دهند.
- آنتی‌بیوتیک‌ها: آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند حملات ناشی از عفونت‌های باکتریایی را درمان کنند.
در برخی از افراد کنترل آسم به گونه‌ای است که بیماری سبب مشکلات زیادی نمی‌شود. دیگران ممکن است حملات آسم را به شکل شدید و حتی تهدیدکنندة حیات تجربه کنند. داروهای آسم باعث درمان و ریشه کن شدن این بیماری نمی‌شوند اما می‌توانند به بهبود علایم بیماری کمک کنند. در نتیجه، پیگیری دستورات و سفارش‌های پزشک مهم است.
اگرچه این داروها مفید هستند، اما برخی از آنها دارای عوارض جانبی ناخوشایند بوده و ممکن است گران قیمت نیز باشند.

پیشگیری از وخامت آسم

شاید همیشه پیشگیری از ابتلاء به آسم امکان‌پذیر نباشد اما مردم می‌توانند برای جلوگیری از وخامت بیماری برخی کارها را انجام دهند. پیگیری برنامة درمانی تجویز شده از سوی پزشک حیاتی است.
روغن‌های ضروری می‌توانند در درمان آسم مفید باشند اما بیمار باید پیش از استفاده از آنها با پزشک مشورت کند. این روغن‌ها برای استفاده در مورد برخی افراد از جمله زنان باردار توصیه نمی‌شود.
افراد دچار آسم در عن حال باید واکسیناسیون آنفولانزا و ذات‌الریه را سر وقت انجام دهند. این بیماری‌ها می‌توانند محرک علایم آسم باشند. شناسایی و اجتناب از چیزهایی که امکان دارد محرک عود علایم آسم باشند نیز مهم است. این موارد می‌توانند برخی غذاها، حیوانات خانگی و مواد شیمیایی را شامل باشند.
افرادی که استفاده از روغن‌های ضروری برای آنها بی‌ضرر تشخیص داده شده است می‌توانند از این روغن‌ها به عنوان مکمل‌های درمانی استفاده کنند. این روغن‌ها می‌توانند برای تخفیف برخی علایم آسم مفید باشند اما استفاده از آنها باید با احتیاط و مراقبت زیاد صورت گیرد.
افراد دچار آسم همیشه باید به وضعیت تنفسی خود دقت کنند تا علایم هشدار دهندة حملات آسم در مورد خود را بشناسند. اگر حملة آسم قریب‌الوقوع است بیمار باید از درمان فوری آن مطمئن باشد. آسم بیماری خطرناکی است و پاسخ و درمان سریع به آن می‌تواند تفاوت میان مرگ و زندگی باشد./

Source:
Can essential oils be used to treat asthma?
Last reviewed Tue 22 November 2016
By Brian Wu
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.