دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا سرم احساس سنگینی دارد؟

سنگینی سر، احساس سنگینی سر، میاستنی گراویس، سردرد سینوسی، سردرد تنشی، ضعف حالت، مکلیزین (آنتی‎ورت)، دیفن‎هیدرامین (بنداریل)، و پرومتازین (فنرگان)، ایبوپروفن، استامینوفن، آسپیرین، زاناکس، آلپرازولام، آنتی‌هیستامین، بنزودیازپین، آنتی‎امتیک

علایم همراه در هنگام بروز احساس سنگینی سر می‎تواند به علل زیربنایی بروز این حالت بستگی داشته باشد.

مقالات سردرد / میگرن

• ریچل نل، دکتر تیموتی جی. لیگ
• ترجمه هامیک رادیان

وزن سر انسان متشکل از جمجمه، بافت مغز، و دیگر مواد تشکیل دهندۀ آن بیش از چند کیلوگرم نیست؛ و با وجود این گاهی از اوقات راست نگه داشتن سر می‎تواند مثل حمل یک  بار گران به نظر برسد.
بر مبنای اعلام نشریه "فناوری بین‎المللی جراحی" در یک وضعیت سر در حالت راست طبیعی، متوسط وزن سر یک فرد بزرگسال بین 4.5 تا 5.4 کیلوگرم است. به هر جهت، مواردی هست که در آن سر انسان سنگین‎تر از معمول به نظر می‎رسد.
برخی از مواقع دلیل این وضعیت مکانیک گردن و ستون فقرات است. در موارد دیگر وضعیت مورد بحث می‎تواند از یک مشکل زیربنایی نشأت گیرد. به طور نرمال، اگر در سر احساس سنگینی وجود داشته باشد، نیازی به درمان اورژانسی پزشکی نیست.

[مطالب این مقاله:]
• علل
• علایم
• درمان
• مداوای خانگی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

علل سنگینی سر
برخی از علل بالقوۀ احساس سنگینی سر عبارتند از:

1. اختلالات تعادل
سرگیجه و سبکی سری که به تعادل لطمه بزنند می‎توانند احساس سنگین‎تر شدن سر ایجاد کنند. این علایم در عین حال می‎توانند نشانه‎ای از اختلال تعادل باشند.
چند نوع مختلف اختلال تعادل وجود دارد که از جملۀ آنها می‎توان موارد زیر را نام برد:
بیماری مانیر
• سرگیجۀ وضعیتی
• نورونیت وستیبولار (یکی از اختلالات گوش داخلی)
هر یک از این اختلالات می‎توانند این احساس را در فرد ایجاد کنند که گویی سر آنها سنگین‎تر از حالت نرمال شده است.

2. میاستنی گراویس
میاستنی گراویس وضعیتی است که باعث می‌شود عضلات ضعیف‌تر از وضعیت نرمال خود گردند. علایم در ابتدا می‎توانند سبب ضعف و خستگی مفرط سریع در عضلات گردن شوند.
میاستنی گراویس می‎تواند باعث ‌شود که کارهایی مثل جویدن، صحبت کردن، یا بالا نگه داشتن سر، که تا کمی پیشتر به سادگی انجام می‎شدند دشوار شوند. این علایم زیر عنوان علایم ضعف بولبار شناخته می‎شوند.

3. ضعف حالت
بر مبنای اعلام "فناوری بین‎المللی جراحی" اگر گردن و سر به میزان 15 درجه به جلو خم شوند، چنان احساس خواهد شد که سر حدود 12.2 کیلوگرم وزن دارد. در زاویۀ 60 درجه که معال نگاه کردن به زمین است سر می‎تواند وزنی معادل 27.210 کیلوگرم را به ذهن متبادر کند.
اگر کسی احساس سنگینی سر داشته باشد وی باید چگونگی قرار گرفتن سر خود را ارزیابی کند. حالت غیر خنثی یا سر راست نگهداری سر در طولانی مدت می‎تواند به ویژه احساس سنگینی سر را در فرد ایجاد کند.

4. سردرد سینوسی
سردرد سینوسی می‎تواند سبب ایجاد درد و فشاری شود که قادر است به ویژه احساس سنگینی سر را پدید بیاورد. مردم وقتی دچار این نوع سردرد می‎شوند که معبرهای سینوس در جلو صورت متورم می‎شوند.
احتمال به دام افتادن باکتری‎ها و ویروس‌ها در معبرهای سینوس وجود دارد که به بروز تورم، ترشحات زردرنگ و گرفتگی بینی منجر می‎شود.

5. سردرد تنشی
سردردهای تنشی نیز از انواع شایع سردرد محسوب می‎شوند. این سردردها سبب ایجاد دردی خفقان‎آور می‎گردند که احساس فشردگی سر را به وجود می‎آورند.
سردرد تنشی همچنین می‎تواند تنش عضلۀ گردن و شانه را ایجاد کند که این خود باعث می‎شود تا چنین احساس گردد که سر سنگین‎تر از حالت نرمال است. فرد دچار سردرد تنشی به طور معمول این درد را به مدت 20 دقیقه تا 2 ساعت با خود دارد.

علایم همراه
علایم همراه در هنگام بروز احساس سنگینی سر می‎تواند به علل زیربنایی بروز این حالت بستگی داشته باشد.
اغلب مردم دچار علایمی مثل تنش عضلانی، به ویژه در عضلات گردن و شانه‌ها می‎شوند. این تنش می‎تواند سبب ایجاد خشکی گردن شود، که باعث می‎گردد تا حرکت دادن سر به طرفین با دشواری مواجه شود.
دیگر علایم همراه در هنگام احساس سنگینی سر شامل سردرد به ویژه در هر دو طرف سر است.

گزینه‌های درمانی
اگر کسی بر اثر ضعف حالت قرارگیری سر دچار سنگینی سر شده باشد این موضوع مهم است که در نگاه کردن به پایین وقفه ایجاد کند. این تغییر وضعیت شامل ایجاد وقفه در فعالیت‎هایی مثل تایپ کردن، تکست نوشتن، یا کار بر روی حالت کشیدگی گردن و نگهداری آن در یک وضعیت خنثی است.
اگر فرد دچار سردردی شده باشد که باعث احساس سنگینی در سر می‎شود وی می‎تواند برای تخفیف درد از قرص‌های ضد درد غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کند.
افراد در عین حال ممکن است تلاش کنند تا محرک‌های سردرد تنشی خود را بشناسند. مثال‎هایی در این مورد می‎تواند شامل گرسنگی، فقدان خواب کافی، یا دندان کروچه در طول شب باشد. اجتناب از این عادات در صورت لزوم، و استفاده از کمک درمانی برای رفع آنها، می‎تواند به افراد در کاهش سردردهای تنشی آنها کمک کند.
اختلالات تعادل با برخی داروها شامل موارد مندرج در فهرست زیر مورد درمان قرار می‎گیرند:
• آنتی‎کولینرژیک‎ها: این داروها شامل اسکوپولامین است که به طور سنتی برای درمان دریازدگی استفاده می‎شود.
• آنتی‎امتیک‎ها: این دارو برای مداوای افرادی استفاده می‎شود که بر اثر سرگیجه دچار تهوع می‎شوند. مثال‎هایی در این مورد شامل ترکیبی از دگزامتازون (دکادرون) و اندانسترون (زافرون) است.
• آنتی‎هیستامین‌ها: این نوع داروها می‎توانند اثرات بیماری حرکت را کاهش دهند. مثال‎هایی در مورد این داروها شامل مکلیزین (آنتی‎ورت)، دیفن‎هیدرامین (بنداریل)، و پرومتازین (فنرگان) است.
• بنزودیازپین‎ها: این داروها برای تسکین اضطراب و نیز مدیریت بیماری حرکت شدید و دوار سر طراحی شده‌اند. مثال‎هایی از بنزودیازپین‎های مورد استفاده برای درمان سرگیجه شامل دیازپام (والیوم)، کلونازپام (کلونوپین)، و آلپرازولام (زاناکس) است.
دیگر درمان‎های اختلالات تعادل شامل ورزش و کاهش سرگیجه است. یک مثال در این مورد شامل مانور ایپلی است، که به کاهش اثرات سرگیجه بر اثر سرگیجۀ مرتبط به گوش داخلی کمک می‎کند.

مداوای خانگی
مداواهای تسکین سردرد در محیط خانه شامل استفاده از پد گرم بر روی گردن و شانه‎ها است. توجه به این نکته مهم است که پد گرم برای پیشگیری از سوختگی پوست باید درون لفاف پارچه‎ای قرار داده شود.
مردم باید در صورت ابتلا به دیابت یا اختلالات مغز و اعصاب پیش از استفاده از پد گرم با پزشک مشورت کنند.
فرد باید تمرینات قدرت‎بخشی گردن در محیط خانه را به ویژه در موارد ضعیف بودن عضلات گردن انجام دهد. این تمرینات به کاهش تنش عضلانی و قدرت بخشیدن به گردن کمک می‎کنند.
به هر جهت، لازم است تا مردم پیش از آغاز هر برنامۀ ورزشی با پزشک مشورت کنند. مثال‌هایی در مورد این نوع برنامه‌ها شامل موارد زیر است:

چین تاک
این ورزش به قدرت‎بخشی عضلات گردنی مسؤول نگهداری گردن در وضعیت مناسب کمک می‎کند.
برای انجام آن فرد در حالت ایستاده یک دست را زیر چانه قرار داده و با دست دیگر به پس سر فشار وارد می‎کند. دست اول سر را با فشار ثابت نگه می‎دارد و دست دوم با فشار از پس سر آن را به سمت پایین می‎راند. در هر دور انجام این تمرین فرد باید مدت 5 ثانیه حرکت را انجام دهد، سر را رها کند و دوباره تمرین را از سر گیرد. این کار باید در هر دور 10 بار تکرار شود.

بک برن
این ورزش حالت و قدرت عضلات گردن را تقویت می‎کند. برای انجام این حرکت فرد پشت به دیوار تکیه داده و بازوها را تا حد شانه در حالت قرار گرفتن کف دست به سمت جلو، بالا می‎آورد. آنگاه در حالتی که همچنان کف دست‌ها به سمت جلو قرار دارند دست‎ها را در هوا بلند کرده به گوش‌های خود نزدیک می‎کند. آنگاه دست‎ها را به آرامی به حالت اولیه برمی‎گرداند. این حرکت باید دستکم 5 نوبت در روز و هر نوبت ده بار انجام شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اغلب اوقات علایم با درمان‎های خانگی مثل بهبود حالت یا برداشتن گام‎هایی برای کاهش سردردهای تنشی رفع می‎شوند. به هر جهت، اگر علایم تشدید پیدا کنند یا با زندگی روزانه و فعالیت‎هایش دچار فعل و انفعال منفی شوند مراجعه به پزشک الزامی خواهد بود.
یک مورد هنگامی مطرح است که سنگینی سر ناشی از دچار شدن به سکته مغزی است. استروک یک فوریت پزشکی تلقی می‎شود. برخی از علایم همراه استروک عبارتند از:
• دشواری صحبت کردن به درستی یا به شکل شفاف
• افتادگی عضلات صورت
• دشواری ناگهانی در راه رفتن و حفظ تعادل
• سردرد شدید و ناگهانی
• احساس ضعف در بازوها و گردن

پیام همراه
اگر فرد به شکلی غیر معمول در ناحیۀ سر خود احساس سنگینی می‎کند این وضعیت می‎تواند به شکل بالقوه علل متعدد و نیز درمان‎های متفاوتی داشته باشد. برداشتن قدم‎هایی در راستای تسکین خستگی مفرط و اضطراب و قدرت بخشیدن به گردن می‎تواند به مردم در کاهش علایم کمک کند./

Source:
Why does my head feel heavy?
Last reviewed Sat 10 March 2018
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by Timothy J. Legg, PhD, CRNP

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.