دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تاندینیتیس (تاندینیت) یا التهاب تاندون - علایم، علل، و درمان

تاندون، تاندینوزیس، تاندینوز، تاندینیت، تاندینیتیس، تاندینیت آشیل، شانه گلف‎باز، شانه تنیس، سرمادرمانی، گرمادرمانی، آیس پک، پاشنه آشیل، زانوی پرنده، فیزیوتراپی، ماساژ درمانی

آن بخش از بدن که درگیر مشکل مزبور است می‎تواند نام خود را به آن دهد که برای مثال در این مورد می‎توان به تاندینیت آخیلس (آشیل) اشاره کرد. اصطلاحات آشنا در این مورد آرنج گلف‌باز، زانوی پرنده، و شانۀ پرتابگر است.

مقالات پزشکی ورزشی / تناسب اندام

• کریستین نوردکویست، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


تاندینیتیس (تاندینیت) که به نام تاندونیتیس (تاندونیت) نیز شناخته می‌شود التهاب تاندون است. این اختلال وقتی بروز می‌کند که فرد از تاندون بیش از حد کار می‌کشد یا اینکه برای مثال در هنگام ورزش دچار آسیب‎ دیدگی تاندون می‌شود. تاندینیت به طور معمول با یک آسیب دیدگی شدید همراه التهاب مرتبط است.
تاندینیت اغلب به آرنج، مچ، انگشت، ران، و قسمت‌های دیگری در بدن آسیب می‌زند.
آن بخش از بدن که درگیر مشکل مزبور است می‌تواند نام خود را به آن دهد که برای مثال در این مورد می‌توان به تاندینیت آخیلس (آشیل) اشاره کرد. اصطلاحات آشنا در این مورد آرنج گلف‌‌باز، زانوی پرنده، و شانۀ پرتابگر است.
تاندینیت ممکن است در هر سنی بروز کند اما بیشتر در میان بزرگسالانی شایع است که زمان زیادی ورزش می‌کنند. مردم مسن نیز در این مورد آسیب‌ پذیرند، زیرا در این گروه از مردم تاندون‌ها گرایشی به از دست دادن انعطاف‌ پذیری خود و تضعیف نشان می‌دهند.
تاندینوزیس (تاندینوز) علایم مشابهی دارد اما یک اختلال مزمن یا درازمدت است و نیز اختلالی انحطاطی محسوب می‌شود.


مطالب این مقاله:
• تاندینیت چیست؟
• انواع تاندینیت
• علایم تاندینیت
• علل و ریسک فاکتورهای تاندینیت
• تشخیص تاندینیت
• درمان تاندینیت 
• پیشگیری از تاندینیت


تاندینیت چیست؟
تاندون بافتی است که عضله را به استخوان متصل می‌کند. تاندون انعطاف‌ پذیر، محکم و فیبروزی است و می‌تواند در برابر تنش مقاومت کند. یک رباط در یک مفصل از استخوانی به استخوان دیگر می‌رسد در حالی که تاندون از عضله به استخوان امتداد می‌یابد.
تاندون‌‌ها و عضلات در همکاری با هم یک نیروی کششی را اعمال می‌کنند. تاندون‌ها و رباط‌‌ها بافتی محکم و فیبروزی هستند اما به عنوان بافت نرم شناخته می‌شوند زیرا در مقایسه با استخوان‌ها بافتی نرم دارند.
اگر غلاف پیرامون تاندون بیش از خود تاندون ملتهب شود این وضعیت زیر عنوان تنوسینوویت شناخته می‌شود. تاندینیت و تنوسنوویت ممکن است با یکدیگر بروز کنند.

انواع تاندینیت
انواع مختلف تاندینیت بر بخش‌‌های مختلفی از بدن آسیب می‎رساند.

تاندینیت آخیلس (آشیل)
تاندون آخیلس (آشیل) بین پاشنۀ پا و عضلۀ ماهیچه قرار دارد. تاندینیت آخیلس یک آسیب‌ دیدگی شایع در ورزش محسوب می‌شود. این اختلال در عین حال ممکن است بر اثر استفاده از کفش نامناسب ایجاد شود. اختلال مزبور در میان بیماران دچار ارتریت روماتوئید شایع است.

تاندینیت سوپراسپیناتوس
در این نوع تاندینیت، تاندون اطراف قسمت بالای مفصل شانه ملتهب می‌شود، که این عارضه در هنگام حرکت دادن بازو به ویژه به سمت بالا، موجب بروز درد می‌گردد.
برخی از بیماران ممکن است خوابیدن بر روی شانۀ آسیب دیده را در هنگام شب دردناک احساس کنند. اگر تاندون‌های دیگری نیز در این ناحیه آسیب ببینند، بیمار ممکن است دچار سندرم کاف روتاتور شود.

آرنج تنیس‎‌باز یا گلف‌باز
یک علامت شایع اپیکاندیلیت لترال که عموماً به عنوان آرنج تنیس‌باز شناخته می‌شود، درد در قسمت سمت خارجی آرنج است. این درد ممکن است به سمت مچ انتشار یابد.
اپیداندیلیت مدیال یا آرنج گلف‌‌باز درد در قسمت داخلی آرنج است، و این عارضه بیشتر در میان گلف‌‌بازان شیوع دارد. درد گاهی از اوقات به سمت مچ منتشر می‌شود.

تنوسینوویت استنوز دی کروین
لایه‎ای که تاندون‌های شست، بین شست و مچ را احاطه کرده است، ملتهب می‌شود. با زبر شدن لایه و ورم ایجاد شده در این ناحیه، حرکت دادن شست به حرکتی دردناک تبدیل می‌شود.

انگشت شست
انگشت یا شست در هنگام حرکت سرراست به سمت خارج دست صدا می‌دهد. انگشت در یک حالت خم شده باقی می‌‌ماند زیرا لایۀ تاندون ناحیۀ کف دست ضخیم و ملتهب می‌شود و به تاندون اجازۀ حرکت راحت را نمی‌دهد. گاهی از اوقات یک گره در امتداد تاندون ظاهر می‌شود.

تاندینیت مچ
این اختلال می‌تواند مبتلابه بادمینتون بازها و کارگران خط تولید شود، که به طور مکرر حرکتی یکنواخت را با کمک مچ دست انجام می‌‏دهند. تاندینوپاتی نوع دیگری از آسیب دیدگی است که دچار تاندون‌های مچ می‌شود. این اختلال بیش از آنکه یک التهاب باشد وضعیتی تباهی‌آور یا انحطاطی محسوب می‌گردد.

علایم تاندینیت
علایم وقتی بروز می‌کنند که تاندون به استخوان می‌رسد. این علایم معمولاً شامل موارد زیر است:
• دردی که در هنگام حرکت تشدید می‌شود
• این احساس که تاندون در هنگام حرکت شکسته یا ساییده می‌شود
• ورم، گرما، و حالت سرخی
• امکان بروز یک توده یا برآمدگی در امتداد تاندون وجود دارد
اگر پارگی بروز کرده باشد ممکن است وجود شکافی در دیوارۀ تاندون احساس شود، و حرکت دادن اندام مشکل خواهد شد
علایم ممکن است از چند روز تا چند هفته یا ماه ادامه داشته باشند.

علل و ریسک فاکتورهای تاندینیت
علل شایع عبارتند از:
• آسیب دیدگی ناگهانی
• تکرار یک حرکت خاص به مرور زمان
تاندینیت اغلب در مردمی بروز می‌کند که شغل یا سرگرمی آنها با حرکاتی تکراری که سبب تحریک تاندون‌ها می‌شوند، سر و کار دارد.
دیگر ریسک فاکتورها در این مورد عبارتند از:
سن: با بالا رفتن سن از میزان انعطلف‌ پذیری تاندون‎ها کاسته شده و آنها در برابر صدمات آسیب‌پذیرتر می‌شوند.
حرفه: کسی که دارای پیشه نیازمند حـرکات تکراری، قرار گرفتن در وضعیت‌های نامناسب، گردن کشیدن مکرر، ارتعاش، و تقلای مستلزم نیروی زیاد است در ریسک بالاتری برای تاندینیت قرار دارند. نقاشی سقف می‌تواند محرک ایجاد تاندینیت شود.
ورزش: ورزش‌های نیازمند انجام حرکات تکراری، برای مثال دویدن، تنیس، شنا، بسکتبال، گلف‎، بولینگ، و بیس‌بال، می‌‏توانند فرد را در معرض ابتلا به تاندینیت قرار دهند.
برخی اختلالات سلامت: مردم دچار دیابت و ارتریت روماتوئید بیشتر محتمل است که به تاندینیت مبتلا شوند.
اگر درد به شکل ناگهانی شدت یابد، یا اگر به ناگهان امکان حرکت دادن مفصل ناممکن شود، فرد باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

تشخیص تاندینیت
پزشک در مورد علایم سؤال کرده و بیمار را معاینه می‌کند. وقتی پزشک سعی می‌کند تا تاندون را حرکت دهد امکان شنیدن صدای لرزش در آن وجود دارد. علت بروز این اتفاق این است که غلاف تاندون ضخیم‌تر و ملتهب شده است.
اگر حالت افتادگی در نقطۀ خاصی از تاندون وجود داشته باشد این وضعیت می‌تواند نشانگر ابتلا فرد به تاندینیت باشد.
اگر مشکل با استراحت، سرمادرمانی (یخ) و داروهای غیر نسخه‌ای برطرف نشود پزشک ممکن است انجام برخی تست‌ها را توصیه کند.
عکسبرداری اشعه X می‌تواند تجمع توده‌های کلسیم را در اطراف تاندون نشان دهد، که این به تأیید تشخیص کمک می‌کند.
دیگر تست‌های تصویربرداری مثل اولتراسوند (سونوگرافی) یا MRI می‌توانند وجود تورم غلاف تاندون را آشکار کنند.

درمان تاندینیت
درمان تاندینیت هدف تسکین درد و کاهش التهاب را دنبال می‌کند.
در بسیاری از موارد درمان‌های زیر کافی خواهند بود:
• استراحت دادن مفصل
• سرمادرمانی و گرمادرمانی
• استفاده از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای
• استفاده از اسپلینت برای مفصل آسیب دیده

استراحت
استراحت امکان فروکش التهاب را فراهم می‎کند. اگر، برای مثال، یک فعالیت ورزشی یا تایپ کردن علت بروز تاندینیت بوده باشد، فرد نیاز به توقف این فعالیت‎ها را خواه داشت یا اینکه باید شدت انجام آنها را کاهش دهد.
استفاده از بانداژ، اسپلینت یا عضوبند می‎تواند به کاهش حرکت کمک کند. در موارد شدید ممکن است به گچ گرفتن اندام نیاز باشد.
استراحت نکردن می‎تواند به بروز عوارضی منجر شود.

گرما و سرما
استفاده از آیس پک یا حولۀ گرم می‌‏تواند به کاهش درد و ورم در ناحیۀ آسیب دیده کمک کند.
یخ را می‎توان به مدت 10 تا 15 دقیقه، یک تا دو بار در روز مورد استفاده قرار داد.
این موضوع مهم است که از تماس مستقیم پوست با یخ پرهیز شود. یخ را در حوله بپیچید، یا از دستگاه‎های آیس پک طراحی شده استفاده کنید.
در عین حال استفاده از دوش آب گرم، استفاده از حوله داغ یا استفاده از داروهای موضعی مثل انواع کرم یا پماد که سبب گرم کردن ناحیه شوند، مفید است.
یخ به طور معمول برای آسیب‌هایی که در طول 48 ساعت اخیر رخ داده‎اند بهترین گزینه محسوب می‎شود. پس از این مدت استفاده از گرما گزینۀ مفیدتری خواهد بود.

مسکن‎های درد
داروهای غیر نسخه‌ای: مشخص شده است که داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن برای کمک به تسکین درد تاندون مفیدند.
تزریق‌های کورتیکوستروئید: استفاده از این تزریق‌ها در اطراف تاندون می‎تواند به تخفیف علایم کمک کند. به هر جهت، تزریق‌های مکرر ممکن است باعث تضعیف تاندون شود و به شکل قابل ملاحظه‎ای ریسک پارگی آن را افزایش می‎دهد.
فیزیوتراپی: دستکاری و ماساژ ناحیۀ آسیب دیده می‎تواند باعث ایجاد تسکین شود و فرآیند التیام را سرعت بخشد.
حرکات کششی و ورزش: فیزیوتراپیست در عین حال ممکن است ورزش‎های خاصی را که برای کشش و قدرت‎بخشی تاندون و عضلۀ آسیب دیده طراحی شده‎اند تجویز کند.

درمان امواج شوک یا جراحی
اگر تاندینیت ادامه یابد، و کلسیم در اطراف تاندون جمع شود، درمان امواج شوک فوق فیزیکی (ESWT) ممکن است کمک کننده باشد. موج شوک از طریق پوست وارد بدن شده و توده‎های کلسیمی را درهم می‎شکند. این توده‎ها را در عین حال می‎توان با عمل جراحی از بدن خارج کرد.
بدون درمان کامل تاندینیت می‎تواند به آسانی سبب پارگی تاندون شود. این وضعیت اختلالی جدی‎تر محسوب شده و نیازمند جراحی است.

پیشگیری از تاندینیت
خطر تاندینیت کاهش خواهد یافت اگر فرد راهکارهای زیر را در مد نظر قرار دهد:
ورزش: فعالیت‎های جسمانی طراحی شده برای قدرت بخشیدن به عضلات اطراف تاندون می‎توانند از بروز مجدد تاندینیت پیشگیری کنند. این موضوع مهم است که این ورزش‎ها زیر نظر یک متخصص، برای مثال، فیزیوتراپیست انجام شود.
حرکات کششی و خنک کردن: وقتی فرد مبادرت به انجام فعالیت‎های ورزشی می‎کند، این موضوع مهم است که بدن را به طور کامل گرم کرده و کشش‎های لازم را انجام دهد. کاهش دادن ورزش و حرکات کششی پس از پایان کار نیز ممکن است در پیشگیری از ابتلا به تاندینیت کمک کننده باشد.
حرکات تکراری: این حرکات به میزان قابل ملاحظه‎ای خطر توسعۀ تاندینیت یا برگشت آن را افزایش می‎دهند. اجتناب از انجام حرکات تکراری یا لحاظ کردن وقفه در انجام این حرکات می‎تواند خطر بروز تاندینیت را کاهش دهد.
در عین حال ایدۀ خوبی است که فرد از ماندن طولانی مدت در یک حالت یا وضعیت خودداری کند، به ویژه اگر از ادامۀ آن وضعیت دچار ناراحتی شده باشد. بهتر آن است که فرد نوع فعالیت را تغییر دهد یا پس از استراحت دوباره آن را از سر گیرد.
در صورتی که شغل فرد مستلزم انجام حرکات تکراری است، فرد باید در مورد تغییر وضعیت خویش با کارفرما مشورت کند.
یکی از عواض التهاب تاندون یا تاندون دچار تاندینیت این است که امکان بروز فرسایش و پارگی تاندون وجود دارد. شایع‌ترین شکل این اختلال در تاندون آشیل (آخیلس) دیده می‌شود. پارگی یا فرسایش تاندون عموماً نیاز به عمل جراحی دارد./


در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
تاندینوزیس (تاندینوز) یا آسیب‎دیدگی مزمن بافت تاندون


Source:
Medical News Today
Tendinitis: Symptoms, causes, and treatment
Last updated Mon 4 December 2017
By Christian Nordqvist
Reviewed by William Morrison, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.