دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نفخ پریود یا نفخ عادت ماهانه - هفت نکته برای تسکین

نفخ پریود، نفخ عادت ماهانه، نفخ قاعدگی، پروژسترون، استروژن، مدرها، دیورتیک، سدیم، نمک، ورزش منظم، آناناس، موز، آب، پتاسیم، کربوهیدرات تصفیه شده

بر مبنای اعلام کالج زنان و زایمان آمریکا حدود 85 درصد زنان دچار علایم سندرم پیش از قاعدگی می‎شوند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

لِنا بورگس، دکتر دِبرا سولیوان
ترجمه هستی فراست‌فر


بسیاری از زنان پیش از آغاز پریود و در زمان آغاز آن دچار نفخ می‌شوند. آیا اِعمال برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند باعث تسکین این وضعیت شود؟
نفخ پریود می‌تواند ناراحت کننده باشد و اثرات منفی در اعتماد به نفس زنان ایجاد کند. زنان ممکن است احساس کنند که دچار اضافه وزن شده‌اند یا اینکه شکم آنها متورم شده و بیرون زده است.
خوشبختانه تغییراتی هست که در صورت اعمال آنها زنان می‌توانند علایم مزبور را کاهش دهند.


مطالب این مقاله:
• نفخ پریود چیست؟
• نفخ پریود چه عللی دارد؟
• چگونه نفخ را کاهش دهیم
• چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد
• دورنما


نفخ پریود چیست؟
نفخ پریود هنگامی بروز می‌یابد که زن احساس می‎کند درست پیش از آغاز عادت ماهانه و در زمان آغاز آن شکم وی سنگین و متورم شده است.
نفخ در عین حال یکی از چند علامت مربوط به سندرم پیش از ‎قاعدگی (PMS) است که می‌تواند در فاصلۀ 1 تا دو هفته پیش از پریود زنان بروز کند. گذشته از نفخ، دیگر علایم PMS عبارتند از:
• نوسانات خلقی
• خستگی
• کرامپ
آکنه
ولع خوردن غذا
ورم پستان‎ها
سردرد
درد پشت
بر مبنای اعلام کالج زنان و زایمان آمریکا حدود 85 درصد زنان دچار علایم PMS می‌شوند.


نفخ پریود چه عللی دارد؟
نفخ در زمان پیش از پریود و در طول آن می‌تواند نتیجۀ بروز تغییرات در سطح هورمون‌های جنسی پروژسترون و استروژن باشد.
در حدود یک هفته پیش از آغاز پریود در زنان، سطح هورمون پروژسترون دچار کاهش می‌شود. کاهش میزان پروژسترون باعث ریزش جدار رحم می‌شود که دلیل خونریزی عادت ماهانه نیز همین موضوع است.
تحقیقات عنوان می‌کنند که در کنار خونریزی قاعدگی تغییرات سطح پروژسترون و استروژن سبب می‌شود تا بدن مقدار بیشتری آب و نمک را در خود حبس کند. سلول‌های بدن توسط این آب اضافی متورم می‌شوند که این سبب بروز احساس نفخ می‎گردد.
یک مطالعه در سال 2011 پی برد که زنان در نخستین روز پریود خود بیشترین میزان احتباس آب را دارند و بیشترین میزان نفخ نیز مربوط به همین روز است.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
14 علت شایع بی‌نظمی پریود یا پریود نامنظمخارش واژن در زمان پریود


چگونه نفخ را کاهش دهیم
تغییرات مربوط به سبک زندگی متعددی وجود دارد که زنان می‌توانند برای کمک به کاهش حبس آب در بدن خود انجام دهند. به نوبۀ خود این تغییرات می‌تواند به کاهش علایم نفخ پریود منجر شود.

1. اجتناب از مصرف غذاهای نمک‌دار
سدیم (نمک) می‌تواند میزان احتباس آب را در بدن فرد افزایش دهد. اجتناب از مصرف غذاهای پرنمک به کاهش حبس آب در بدن و بهبود علایم نفخ پریود کمک می‌کند.
انجمن قلب آمریکا توصیه می‎کند که مردم باید میزان مصرف نمک روزانۀ خود را به 1500 میلی‌گرم محدود کنند. بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی نمک هستند، بنابراین انجام پخت و پز در محیط خانه با استفاده از مواد غذایی تازه یک راه اجتناب از مصرف بیش از حد نمک محسوب می‌شود.

2. غذاهای سرشار از پتاسیم بخورید
خوردن غذاهای سرشار از پتاسیم به کاهش نفخ پریود کمک می‎کند.
تحقیقات نشان داده‌اند که پتاسیم باعث کاهش میزان سدیم در بدن می‌شود و تولید ادرار را افزایش می‎دهد. به این طریق پتاسیم می‌تواند به کاهش حبس آب در بدن و بهبود نفخ پریود کمک کند.
غذاهای دارای مقادیر زیاد پتاسیم که برای کاهش نفخ عادت ماهانه مناسبند عبارتند از:
• سبزیجات تیره‌ برگ مثل اسفناج
• سیب زمینی شیرین
• موز
• آووکادو
• گوجه فرنگی

3. دیورتیک‌ها را امتحان کنید
اگر چیزی مدر باشد به این معنی است که باعث افزایش تولید ادرار نیز می‌شود. ایجاد ادرار بیشتر به بدن در کم شدن میزان آب آن کمک می‎کند. به این طریق دیورتیک‌ها (مدرها) به کاهش احتباس آب کمک می‌کنند.
از آنجا که احتباس آب باعث نفخ پریود می‌شود، مدر‎ها می‌توانند سبب تخفیف آن شوند. بسیاری از غذاها دارای ترکیبات طبیعی مُدر هستند. زنانی که در صدد کاهش میزان نفخ پریود هستند می‌توانند مقدار بیشتری از این غذاهای ادرارآور را بخورند.
غذاهایی که به عنوان مدر‎های طبیعی عمل می‌کنند عبارتند از:
• مارچوبه
• آناناس
• انواع هلو
• خیار
• تره فرنگی
• زنجبیل
• سیر
مدر‎ها همچنین به شکل قرص در دسترسند. دکتر ممکن است این قرص‌ها را در مواقع شدت بیش از حد نفخ و ثمربخش نبودن دیگر درمان‎های خانگی تجویز کند.

4. نوشیدن آب فراوان
بسیاری از مردم باور دارند که نوشیدن آب فراوان می‌تواند از طریق بهبود عملکرد کلیه باعث کاهش احتباس آب در بدن شود.
اگر موضوع چنین باشد، نوشیدن آب بیشتر می‌تواند به بهبود نفخ پریود کمک کند. به هر جهت باید در نظر داشت که در حال حاضر هیچ نوع شواهد علمی برای حمایت از این عقیده وجود ندارد.
با وجود این نوشیدن آب فراوان باعث سیراب شدن بدن می‌شود که عموماً باعث ایجاد حس خوبی در فرد می‎گردد. به این دلیل نوشیدن آب فراوان همیشه ارزش امتحان کردن را دارد.

5. از کربوهیدرات‌های تصفیه شده دوری کنید
کربوهیدرات‎های تصفیه شده مثل آرد سفید و قندهای فرآوری شده باعث خیزش سطح قند خون می‌شوند. این موضوع باعث افزایش انسولین موجود در خون می‌شود، که به نوبۀ خود باعث می‎گردد تا کلیه‎ها سدیم بیشتری را در خود نگه دارند.
افزایش سطح سدیم به احتباس بیشتر آب منجر می‌شود. برای کسانی که در صدد کاهش احتباس آب و بهبود نفخ عادت ماهانه هستند، اجتناب از مصرف کربوهیدرات‎های تصفیه شده بهترین انتخاب محسوب می‌شود.

6. ورزش منظم
یک مطالعه در سال 2013 پی برد که ورزش منظم می‌تواند به بهبود علایم PMS کمک کند. از آنجا که نفخ پریود یکی از علایم سندرم پیش از ‎قاعدگی است، ورزش منظم می‌تواند به کاهش آن منجر شود.
برای حفظ سلامت خود مردم باید انجام 2.5 ساعت ورزش با شدت متوسط در طول هفته را هدف خود قرار دهند.

7. قرص پیشگیری از بارداری را لحاظ کنید
یک مطالعه در سال 2008 عنوان می‎کند که قرص کنترل بارداری می‌تواند به بهبود نفخ پریود کمک کند. به هر جهت، برخی از زنان گزارش می‎دهند که استفاده از این قرص‎ها باعث افزایش نفخ در آنها می‌شود.
تأثیر قرص پیشگیری از حاملگی از زنی به زن دیگر متفاوت است، بنابراین بهترین کار این است که در مورد مصرف این قرص‎ها با پزشک مشورت شود و نیز انواع مختلف این قرص‎ها امتحان گردد تا مشخص شود که کدام‎یک از آنها بهترین کارکرد را در مورد سندرم پیش‎قاعدگی دارد.


چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
برای اغلب زنان نفخ پریود موضوع ناخوشایندی است اما نمی‎توان آنها را از درگیر شدن با این مشکل معاف کرد.
به هر حال اگر نفخ پریود بر زندگی روزمرۀ زن تأثیر منفی داشته باشد، مشورت با دکتر ایدۀ خوبی خواهد بود.
اگر نفخ پریود پس از خاتمۀ عادت ماهانه برطرف نمی‌شود در این مورد نیز مناسب خواهد بود که زنان به پزشک مراجعه کنند. نفخ در برخی موارد می‌تواند نشانه‌ای از اختلالی جدی‎تر باشد.


دورنما
امتحان یکی از چند طرق مختلف مورد اشاره در این مقاله می‌تواند به بهبود نفخ پریود کمک کند.
اگر هیچ‎یک از این تغییرات در عمل کارآیی نداشته باشد و نفخ عادت ماهانه مخل زندگی روزانۀ زنان باشد، آنگاه پزشک توصیه‎های دیگری در اختیار زنان خواهد گذاشت.


در همین زمینه مطالعه لینک‎های زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
هشت علت محتمل تأخیر پریود در زنان

خونریزی واژن - موارد نرمال و غیر نرمال
مایو کلینیک - ترجمه هستی فراست‎فر


Source:
Medical News Today
Period bloating: Seven tips for relief
Last reviewed Sun 1 October 2017
By Lana Burgess
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, CNE, COI

نظرات (1)

  1. .

سلام من نزدیک هشت ساله ازدواج کردم ولی یک ساله اقدام به بارداری کردم ولی باردار نمیشم میترسم که باردار نشم چه کار کنم توانایی مالی هم ندارم برم دکتر وهمیشه هم سر وقت پریود میشم چکار کنم
جواب. باید علت باردار نشدن مشخص شود. آیا مشکل از ناحیه...

سلام من نزدیک هشت ساله ازدواج کردم ولی یک ساله اقدام به بارداری کردم ولی باردار نمیشم میترسم که باردار نشم چه کار کنم توانایی مالی هم ندارم برم دکتر وهمیشه هم سر وقت پریود میشم چکار کنم
جواب. باید علت باردار نشدن مشخص شود. آیا مشکل از ناحیه شماست یا همسرتان؟ در عین حال ممکن است هیچ مشکلی در میان نباشد و صرفاً اسپرم و تخمک در زمان مناسب به هم نرسند. شما باید در عین ادامه تلاش برای بارداری بدون استفاده از وسایل پیشگیری در صورت عدم باردار شدن در نهایت به پزشک مراجعه کنید. در این مورد مسائل مختلفی مثل سن و سال و بیماری‌های زمینه‌ای و غیره نیز مطرح است. در عین حال توصیه می‌شود فرصتی بگذارید و مقالات مختلف مربوط به بارداری را در وبسایت مطالعه بفرمایید تا به شناخت بیشتری در مورد علل عدم بارداری خود برسید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.