دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مصرف توأمان حشیش و تنباکو ریسک وابستگی را افزایش می‌دهد

مقالات سیگار / دخانیات / ترک سیگار


تیم نیومن
ترجمة همامیک رادیان

تحقیق منتشر شده در شمارة اخیر نشریة مرزهای روان‌پزشکی / Frontiers in Psychiatry درمی‌یابد افرادی که حشیش را با تنباکو مصرف می‌کنند نسبت به آنهایی که فقط حشیش می‌کشند انگیزة کمتری برای ترک دارند.
حشیش و تنباکو از جمله پرمصرف‌ترین مواد مخدر در دنیا هستند.
تخمین زده می‌شود که تنباکو توسط 1 میلیارد نفر (حدود 6/22٪ تمامی بزرگسالان) و حشیش توسط 147 میلیون نفر مصرف می‌شود.
عواقب منفی سلامت ناشی از تنباکو به خوبی شناخته شده و شامل بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان است.
مشکلات سلامت درازمدت سوءمصرف حشیش کمتر مستند شده است اما گمان می‌رود که شامل سوء تأثیر بر عملکرد شناختی، وابستگی روانی و برخی انواع سرطان باشد.
استفادة هر دو مادة مخدر مزبور و بسیاری موارد مصرف توأمان هر دوی آنها – به طور مثال به صورت مخلوط – شایع است. این ممکن است برای کم کردن هزینه با مخلوط کردن تنباکوی ارزان‌تر باشد یا به دلیل اینکه افزودن تنباکو به حشیش می‌تواند تأثیر استنشاق حشیش را بالا ببرد، صورت گیرد.
نتیجة این اختلاط، جدا از تأثیرات هر کدام از این مواد مخدر می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. این ارتباط از نظر بالینی مهم است؛ مطالعات دریافته‌اند اشخاصی که حشیش را همراه تنباکو مصرف می‌کنند در معرض ریسک بالاتری از عواقب منفی مرتبط به مصرف حشیش قرار دارند، حتی وقتی که نتایج برای آنانی که حشیش و تنباکو را جداگانه مصرف می‌کنند، تنظیم می‌شود.

مطالعة مصرف حشیش و تنباکو
برای نخستین بار، محققان واحد پسیکوفارماکولوژی بالینی کالج دانشگاهی لندن، بر آن شدند تا این فعل و انفعال را مورد بررسی قرار دهند.
تحقیق کوشش مشترک تعدادی از انستیتوها شامل کالج دانشگاهی لندن، کالج سلطنتی لندن، و سرویس ملی حمایت از خدمات بهداشتی جنوب لندن و مادسلی و دانشگاه کوئینزلند استرالیا بود.
داده‌های پرسشنامة 33687 مصرف کنندة حشیش از "نظرسنجی جهانی مصرف مواد مخدر" در سال 2014، یک نظرسنجی آنلاین شناخته شده که به پرسش در مورد مصرف مواد مخدر اختصاص دارد، گرفته شد. نمونه‌ها از 18 کشور در قارة آمریکا، استرالیا و اروپا به دست آمد. متوسط سن نمونه‌ها 9/27 سال بود و زنان 9/25 درصد نمونه‌ها را تشکیل می‌دادند.
مطالعه انبوهی از جزییات تولید کرد؛ یکی از مشخص ترین یافته‌ها در مورد اعتیاد بود. چندی هیندوکا / Chandni Hindocha نویسندة رهبر مطالعه از کالج دانشگاهی لندن می‌گوید: "حشیش کمتر از تنباکو اعتیاد‌آور است، اما ما در اینجا نشان می‌دهیم که مخلوط تنباکو و حشیش انگیزة ترک مصرف این مواد مخدر را کاهش می‌دهد."
تنوع منطقه‌ای روش های مصرف حشیش
تیم تحقیق دریافت که روش مصرف حشیش توسط افراد در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است.
محققان گزارش می‌دهند که بسته به کشور، 2/77 درصد تا 9/90 درصد اروپایی‌های مصرف کنندة حشیش از مسیر تنباکو به آن می‌رسند. کمی بیش از 50 درصد استرالیایی‌ها از تنباکو استفاده می‌کردند، در مقایسه با فقط 7/20 درصد در نیوزیلند.
استفاده از تنباکو در آمریکا عمومیت کمتری داشت؛ کانادا، 16 درصد؛ ایالات متحد آمریکا، 4/4 درصد؛ مکزیک 9/6 درصد؛ و برزیل، 4/7 درصد.
به صورت معکوس، حالت بخارساز – بدون استفاده از تنباکو – در کانادا (2/13 درصد مصرف کنندگان) و ایالات متحد آمریکا (2/11 درصد مصرف کنندگان) کاملاً معمول بود، اما در جاهای دیگر به ندرت مشاهده می‌شد – 2/0 درصد تا 8/5 درصد.

مصرف حشیش و اعتیاد
نکتة مهم این است که محققان دریافتند، مسیری که حشیش از آن گرفته می‌شود بر انگیزة مصرف کننده برای کنار گذاشتن آن و احتمالاً در جستجوی آنها بری کمک در کنار گذاشتن آن تأثیر دارد.
افرادی که حشیش را بدون تنباکو مصرف می‌کردند به صورت مشخص 5/61 درصد بیشتر احتمال داشت که برای مصرف کمتر حشیش در جستجوی کمک‌های پزشکی باشند. آنها همچنین 6/80 درصد شانس بالاتری برای این داشتند که برای مصرف کمتر تنباکو درخواست کمک کنند در مقایسه با افرادی که در مصرف حشیش از تنباکو نیز استفاده می‌کردند.
به طور مشابه، آنهایی که هنگام مصرف حشیش از تنباکو استفاده نمی‌کردند 7/10 درصد بیشتر احتمال داشت که شانس درخواست مصرف کمتر تنباکو را داشته باشند و از 9/103 درصد شانس بالاتر برای فعالیت در مسیر جستجوی کاهش مصرف تنباکو برخوردار بودند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.