دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا در مورد سیگار حاشیه امنیت معنی دارد؟

مقالات سیگار / دخانیات / ترک سیگار

• آنا ساندویو
• ترجمة محمدقاسم رافعی

بیشتر مردم قبول دارند که سیگار کشیدن مُضر است، اما بسیاری از ما چنین فکر می‌کنیم که ناخنکی به آن زدن نمی‌تواند خطرناک باشد. تحقیق تازه نشان می‌دهد که چنین تصوری در مورد سیگار بی‌معنی است و مصرف سیگار حتی به میزان بسیار کم به شکل قابل ملاحظه‌ای خطر مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.
به کمک کمپین‌های آگاهی‌بخشی عمومی، اثرات منفی سیگار بر سلامت به شکل گسترده‌ای درک شده است.
سیگار کشیدن سبب بروز طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها می‌شود که تقریباً به تمامی دستگاه‌های بدن آسیب می‌رسانند و این، سیگار را به علت پیشتاز ایجاد مرگ و میر در سطح جهان تبدیل می‌کند.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید که هر ساله در حدود 6 میلیون نفر بر اثر بیماری‌های مختلف مرتبط به سیگار می‌میرند، و فقط در ایالات متحد آمریکا، سیگار مسؤول حدود 480000 مورد مرگ و میر در سال است.
اگرچه اغلب مردم نسبت به اثرات مضر مصرف زیاد سیگار متقاعد شده‌اند بسیاری هنوز آگاه نیستند که حتی مصرف متوسط یک نخ سیگار در روز می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی برای سلامت ما شود.
یک مطالعة تازه در مورد خطرات مصرف کم سیگار تحقیق می‌کند.

خطر مرگ زودهنگام در سیگاری‌های با مصرف کم
محققان انستیتو ملی سرطان (NCI) بیش از 290000 فرد بزرگسال را در مطالعة تغذیه و بهداشت NIH-AARP مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
تیم تحقیق – به رهبری دکتر ماکی آینو-کوآی / Maki Inoue-Choi، از بخش اپیدمیولوژی و ژنتیک انستیتو ملی سرطان – سیگاری‌های با مصرف کم را به عنوان افرادی که روزانه 10 نخ یا کمتر سیگار می‌کشند تعریف کرد. نمونه‌های مطالعه در آغاز بررسی بین 59 تا 82 سال سن داشتند.
از نمونه‌ها خواسته شد تا در مورد الگوهای سیگار کشیدن طول عمر خود گزارش دهند. سؤالات به 9 دورة زمانی در طول عمر نمونه‌ها تقسیم شد، که پیش از پانزدهمین سال تولد تا پس از سن 70 سالگی را شامل می‌شد.
از جمع آنهایی که در حال حاضر به سیگار کشیدن ادامه می‌دادند، 159 نفر گفتند که در طول تمام سال‌های زندگی خود روزانه کمتر از یک نخ سیگار دود کرده‌اند. در حدود 1500 نفر از نمونه‌ها گفتند که میزان مصرف روزانة سیگار آنها بین 1 تا 10 نخ بوده است.
نتایج مطالعه در نشریة JAMA پزشکی داخلی منتشر شده است.

یک نخ سیگار در روز یا کمتر خطر مرگ را تا 64 درصد افزایش می‌دهد
مطالعه آشکار کرده است که حتی مصرف اندک سیگار می‌تواند ریسک‌های جدی برای سلامت در پی داشته باشد.
افرادی که در طول عمر خود به طور مدام فقط یک سیگار در روز مصرف کرده باشند هنوز 64 درصد بیش از افراد غیر سیگاری در معرض مرگ زودرس قرار دارند.
آنهایی که روزانه بین 1 تا 10 سیگار دود می‌کنند 87 درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری در خطر مرگ زودرس قرار دارند.
در میان سیگاری‌های پیشین، خطر مرگ زودرس در میان افرادی که کمتر سیگار می‌کشند در مقایسه با آنهایی که هنوز سیگاری هستند کمتر است. ریسک مرگ زودرس همچنین به نسبت سنی که افراد سیگار را ترک کرده‌اند کاهش می‌یابد.
مطالعه همچنین برخی روندهای جالب توجه را در علل خاص مرگ آشکار کرد. محققان وجود ارتباطی قوی با سرطان ریه را ذکر کرده‌اند.
افرادی که در طول عمر خود کمتر از یک نخ سیگار در روز کشیده‌اند 9 بار بیشتر از دیگران در خطر مرگ بر اثر سرطان ریه قرار دارند.
به علاوه، خطر مرگ بر اثر سرطان ریه در افرادی که روزانه 1 تا 10 نخ سیگار کشیده‌اند 12 بار بیشتر از کسانی است که هرگز سیگار نکشیده‌اند.
افراد سیگاری با مصرف کم 6 بار بیشتر از غیر سیگاری‌ها در خطر ابتلاء به بیماری‌های دستگاه تنفسی نظیر آمفیزم قرار دارند. این دسته از افراد تقریباً 1.5 بار بیشتر محتمل است که بیش از غیر سیگاری‌ها بر اثر بیماری قلبی عروقی بمیرند.

مطالعه هشدار بهداشتی "هیچ حاشیة امنیتی در مورد سیگار وجود ندارد" را مجدداً تأکید می‌کند
اثرات منفی سیگار بر سلامت به طور کلی موضوع شناخته شده‌ای است، و آگاهی عمومی در مورد خطرات سیگار به ممنوعیت مصرف سیگار در مکان‌های عمومی منجر شده است.
یک آنالیز تاریخی در مورد آگاهی عمومی نشان می‌دهد که در فاصلة 1949 تا 1981، نسبت سیگاری‌هایی که به مضرات سیگار باور داشتند از 0.52 در 1949 به 0.81 در 1981 رسیده است.
در هر حال، بسیاری از سیگاری‌ها به این طرز فکر پایبند مانده‌اند که تعداد کم سیگار در روز نمی‌تواند فرد را در معرض خطرات مرتبط به سلامت قرار دهد.
در واقع، یک مطالعة ‌اخیر در مورد 1600 فرد سیگاری و غیر سیگاری فرانسوی نشان داد که در حدود 34 درصد پاسخ دهندگان چنین فکر می‌کنند که تا 10 نخ سیگار در روز ریسک سرطان ریه را افزایش نمی‌دهد.
در این زمینه مطالعة انستیتو ملی سرطان یک یادآوری بسیار ضروری است که حتی تعداد بسیار کم سیگار نیز می‌تواند برای سلامت فرد مضر باشد.
دکتر کوآی می‌گوید:
"نتایج این مطالعه از هشدارهای بهداشتی که بر مبنای آنها هیچ سطحی از ایمنی در مورد سیگار وجود ندارد حمایت می‌کند. در عین حال، این یافته‌ها نشان می‌دهد که کشیدن حتی تعداد کم سیگار در روز اثرات جدی بر سلامت انسان دارد و شواهد بیشتری در این مورد به دست می‌دهد که ترک سیگار برای تمام افراد سیگاری، صرف‌نظر از میزان مصرف آنها مفید است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.