دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا سیگار الکترونیکی باعث سرطان ریه می‌شود؟

ترکیبات ارگانیک فرّار, برونکیولیت ابلیترانس, اتیل مالتول, ویتامین E, تتراهیدروکانابینول, فرمالدهید, اکرولئین,

دانستن این موضوع مهم است که ویپینگ [سیگار الکترونیکی] روشی خالی از خطر نیست

مقالات سیگار / دخانیات / ترک سیگار

در این مقاله:
◄ ویپینگ و سرطان ریه
◄ دیگر مشکلات ریه
◄ مواد شیمیایی مورد استفاده در ویپینگ
◄ خلاصهبسیاری از مردم می‌دانند که دود کردن سیگار خطر ابتلاء به سرطان ریه را افزایش می‌دهد. برخی سیگاری‌ها برای کمک به ترک آن روش استفاده از ویپ را انتخاب می‌کنند، و بسیاری از جوانان سیگار الکترونیکی را با این باور که مانند سیگار مضر نیست برمی‌گزینند.
اما دانستن این موضوع مهم است که ویپینگ [سیگار الکترونیکی] روشی خالی از خطر نیست. برای مثال، برخی مطالعات عنوان کرده‌اند که استفاده از سیگار الکترونیکی دارای تأثیراتی منفی بر سیستم قلب و عروق است.
در حالی که هنوز چیزهای زیادی هست که باید در مورد خطرات بالقوه ویپینگ بیاموزیم، انبوهی از تحقیقات در حال افزایش وجود دارد که بر مبنای آنها ویپینگ ریه‌های ما را در معرض خطر قرار می‌دهد - و این امکان وجود دارد که سرطان ریه در فهرست عوارض جانبی ناشی از ویپینگ قرار داشته باشد.


ویپینگ و سرطان ریه
ارتباط میان مصرف دخانیات و سرطان ریه به خوبی تبیین شده است.
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ریه" مصرف سیگار (سیگارت) در 80 درصد موارد مرگ بر اثر سرطان ریه در زنان و 90 درصد موارد آن در مردان دخالت دارد. قرار گرفتن در معرض دود غیر مستقیم نیز می‌تواند کشنده باشد و در حدود 7300 مورد مرگ بر اثر سرطان ریه در هر سال به قرار گرفتن در معرض دود غیر مستقیم اقلام دخانی مرتبط شده است.
باور بر آن است که ویپینگ کمتر از دود کردن سیگار ضرر دارد. اما این کار نیز خالی از خطر نیست.
در واقع ویپینگ یا مایع سیگار الکترونیکی حاوی نیکوتین و دیگر مواد شیمیایی است که به شکل بالقوه می‌توانند برای ریه‌های ما سمی باشند. و بر مبنای دانش کنونی در مورد مواد شیمیایی مورد اشاره این امکان وجود دارد قرار گرفتن در معرض آنها به واسطه ویپینگ ممکن خطر ابتلاء به سرطان ریه را نیز افزایش دهد.
در حالی که خوردن این مواد شیمیایی برای بسیاری کارشناسان نگران کننده جلوه می‌کند، ممکن است برای رسیدن به جمع‌بندی قطعی در این مورد در نزد محققان به مقداری زمان نیاز باشد. سیگارهای الکترونیکی و دستگاه‌های ویپینگ در ایالات متحد آمریکا از اواسط سال‌های 2000 در دسترس بوده‌اند، بنابراین تحقیقات برای آنالیز اثرات طولانی مدت استفاده از آنها هنوز کافی نیست. ممکن است رسیدن به شناخت کافی از آثار استفاده از آنها به چند دهه زمان نیاز داشته باشد.
نگرانی دیگر در این مورد است که نوجوانان استفاده کننده از ویپینگ بیشتر محتمل است که به سمت مصرف سیگارت‌های مرسوم بروند، موضوعی که با افزایش خطر ابتلاء به سرطان ریه مرتبط است. همچنین، مصرف دخانیات با انبوهی از مشکلات مربوط به سلامت مثل افزایش ریسک بیماری قلبی، استروک، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و موارد دیگر مرتبط شده است.


دیگر مشکلات ریه
سرطان ریه تنها مشکلی نیست که در مورد ویپینگ برای پژوهشگران مطرح است. در کوتاه مدت، مواد هواروی ایجاد شده توسط ابزارهای ویپینگ می‌توانند چشم‌ها، دهان و بینی را تحریک کنند و حتی ممکن است باعث تضعیف مقاومت در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا شوند.
ریه‌ها نیز در معرض افزایش خطر ابتلاء به دیگر انواع صدمات ناشی از ویپینگ مثل پنومونی لیپوئید مرتبط به ویپینگ قرار می‌گیرند که زمانی ایجاد می‌شود که شخص در معرض مواد روغنی موجود در مایع سیگار الکترونیک قرار می‌گیرد و سبب التهاب ریه می‌شود.
مشکل دیگر برونکیولیت ابلیترانس است، که اختلالی جدی و برگشت ناپذیر است که باعث ایجاد جراحت در راه‌های هوایی کوچک ریه می‌شود. افراد دچار این اختلال اغلب نیاز به مصرف کورتیکوستروئیدها دارند یا کاربرد یک داروی استنشاقی که بتواند راه‌های هوایی آسیب دیده را باز کند.
EVALI که مخفف محصول مورد استفاده برای صدمه ریه مرتبط به سیگار الکترونیک یا ویپینگ است، باعث ایجاد طیفی از علایم سیستم تنفسی و صدمه به بافت ریه می‌شود. بنا بر اعلام CDC، موارد EVALI مسؤول حدود 2800 مورد بستری بیمارستانی در سال‌های اخیر بوده‌اند. به هر حال این موارد در سال 2019 به اوج خود رسیده‌اند و از آن زمان به بعد سیر نزولی را طی کرده‌اند.


مواد شیمیایی مورد استفاده در ویپینگ
نیکوتین اعتیادآور است. وقتی فرد سیگاری دود را به سینه فرومی‌برد نیکوتین وارد ریه‌ها می‌شود و در نهایت در جریان گردش خون جذب می‌گردد. در مرحله بعد ماده مزبور به سراسر بدن گسترش می‌یابد. اما در عین حال بر مغز تأثیر گذاشته نوعی حالت شستشوی دوپامین بر مدارهای پاداش مغز ایجاد می‌کند.
به مرور زمان دودی‌ها نیاز به مقدار مصرف بیشتری خواهند داشت و بدن آنان در معرض تماس با ده‌ها ماده کارسینوژن مثل بنزوپیرین که در دود سیگار وجود دارد قرار خواهد گرفت.
دستگاه‌های ویپینگ حاوی تمامی مواد شیمیایی موجود در سیگار نیستند. اما آنها دارای نیکوتین هستند. و یک گزارش متعلق به سال 2018 از سوی "آکادمی ملی علوم، مهندسی، و پزشکی" مقدار نیکوتین دریافتی را که مصرف کنندگان بزرگسال سیگار الکترونیکی در مقایسه با نیکوتین حاصل از مصرف سیگار معمولی وارد بدن خود می‌کنند نام برده است.
اما موضوع فقط نیکوتین نیست. همان گزارش در عین حال می‌نویسد که "شواهد قطعی" در این مورد وجود دارد که سیگار الکترونیکی حاوی و انتشار دهنده مقادیر زیادی مواد بالقوه سمی است، اگرچه میزان این مواد در مقایسه با سیگارهای معمولی کمتر است.
در ادامه برخی مواد غیر از نیکوتین که شخص ممکن است در معرض تأثیر آنها قرار گیرد توضیح داده می‌شود:

ترکیبات ارگانیک فرّار (VOCs)
وقتی کسی از ویپ استفاده می‌کند، در معرض برخی ترکیبات فرار مثل سریلامید، بنزن، و پروپیلن اکساید قرار می‌گیرد، که می‌توانند خطراتی برای سلامت در بر داشته باشند. اگرچه تحقیقی مربوط به 2020 می‌نویسد که میزان این مواد در مقایسه با سیگار معمولی کمتر است.

مواد شیمایی طعم دهنده
چگونه چیزی چنان خوش‌طعم می‌تواند خطرناک باشد؟ همان گونه که اشاره خواهد شد برخی از مواد شیمیایی طعم دهنده مورد استفاده در مایع سیگار الکترونیکی با صدمات ریه مرتبطند.
برای مثال، بر مبنای یک مرور بر متون مربوط به سال 2021، دیاستیل اضافه شده برای طعم روغنی، در عین حال با "سمیت عمقی ریه" مرتبط است. استنشاق این ماده می‌تواند به جراحت راه‌های هوایی کوچک ریه‌ها منجر شود، که می‌توانند باعث برونکیولیت ابلیترانس شوند که به نام "ریه پاپ کورنی" نیز شهرت دارد.
اتیل مالتول نیز اغلب برای افزودن طعم کارامل به مایع الکترونیکی استفاده می‌شود اما این ماده با پاسخ التهابی و نیز تکثیر رادیکال‌های آزاد که تحقیقات علمی با تقویت خیزش سلول‌های سرطانی مرتبط دانسته‌اند مربوط است.

ویتامین E
ویتامین E غالباً برای رقیق یا اغلیظ کردن سیگارت الکترونیکی به آن اضافه می‌شود. اما یک مطالعه مربوط به 2021 می‌نویسد که ویتامین E استات با موارد جراحت مرتبط به ویپینگ ریه شامل بسیاری از سیگارهای حاوی تتراهیدروکانابینول (THC) مرتبط است. این ویتامین انتشار دهنده برخی گازها است که می‌توانند تحریک کننده بوده و حتی برای ریه‌ها سمی باشند.

فرمالدهید
فرمالدهید، که به عنوان یک عامل بیماریزا شناخته می‌شود نیز در سیگارهای الکترونیکی مشاهده شده است، شامل مواد هوارویی که توسط ویپینگ ایجاد می‌شوند. تحقیقی مربوط به سال 2018 عنوان می‌کند که این ماده می‌تواند به شکل عمقی‌تر از آنچه گمان می‌رفت در ریه‌ها نفوذ کند و به بیماری منجر شود.

اکرولئین
اکرولئین بیشتر به عنوان یک آفت‌کُش شناخته شده است اما در عین حال یک ماده شیمیایی مرتبط به صدمه ریوی است که در صورت استفاده از سیگار الکترونیک وارد بدن می‌شود. وقتی کسی از چنین سیگاری استفاده می‌کند، پروپیلن گلیکول و گلیسیرین موجود در مایع الکترونکی را به سینه می‌کشد که تجزیه شده و مواد شیمیایی مثل اکرولئین و فرمالدهید آزاد می‌کند.

فلزات سنگین
دستگاه‌های ویپینگ اغلب دارای سیم‌های گرم کننده فلز و نیز فلزاتی در قسمت‌های به هم پیوند دهنده قسمت‌های مختلف هستند. وقتی کسی مایع الکترونیک را گرم می‌کند، باعث ایجاد میکروذرات هوارو می‌شود. تحقیقی مربوط به 2013 عنوان می‌کند که این میکروذره‌ها می‌تواند حاوی سموم کارسینوژنیک مثل سرب، کرومیوم، استرونیوم و نیکل باشند.
آنها در عین حال به ترکیبات دیگری منجر می‌شوند که به برخی انواع بیماری ریه مرتبطند، مثل: بورون، سیلیکون، باریم، الومنی، آهن، و قلع غیر ارگانیک.


خلاصه
خلاصه اینکه شاید برای رسیدن به شواهد لازم برای جمع‌بندی قطعی در اثبات اینکه ویپینگ باعث سرطان ریه می‌شود به زمان نیاز باشد. اما کارشناسان بر این نکته انگشت می‌گذارند که اکنون می‌دانند ویپینگ با صدمات ریه مرتبط است، و بسیار محتمل است که در آینده به سرطان ریه نیز مرتبط گردد./آیا سیگار الکترونیکی باعث سرطان ریه می‌شود؟
دکتر فرد الکسروف، جنیفر لارسون

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Does Vaping Cause Lung Cancer?
Medically reviewed by Fred Aleskerov, MD —
Written by Jennifer Larson
On August 11, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.