دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

یائسگی و اضطراب

مقالات یائسگی

• دیوید ریل‌تُن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

تغییرات هورمونی، استرس‎های زندگی، مشکلات خواب، نگرانی در مورد نمای جسمانی، ناباروری، و پیری همگی عوامل مرتبط به یائسگی هستند که می‎توانند سبب تقویت دمدمی‎مزاجی، استرس، اضطراب و کاهش حس سلامت در زنان شوند.
پیش‌یائسگی مرحله‎ای در زندگی زنان مرتبط به آخرین عادت ماهانۀ آنان است که در طول آن بدن دچار تغییرات جسمانی بسیاری می‌شود. این تغییرات در بدن به عوامل مورد اشاره در بالا می‎انجامد که می‎توانند به اضطراب منجر شوند.
یائسگی زمانی بروز می‎کند که از آخرین عادت ماهانۀ زنان 12 ماه گذشته باشد. علایم پیش‌یائسگی ممکن است در یائسگی ادامه یابد اما معمولاً کمتر اتفاق می‎افتد.
مطالعات گزارش می‎دهند که 23 درصد زنان علایم اضطراب را در طول دورۀ پیش‎یائسگی تجربه می‎کنند و این علایم لزوماً مرتبط به افسردگی نیستند.
احساس اضطراب یا افسردگی در هنگام آغاز پیش‌یائسگی طبیعی است، اما احساس مکرر و شدید اضطراب یا حملات پانیک علایم متعارف یائسگی نیستند.
مطالب این مقاله:
• اثرات روانی یائسگی
• درمان‌هایی برای مقابله با اضطراب مرتبط به یائسگی
• نکات مربوط به سبک زندگی
• مقابله با حمله پانیک

اثرات روانی یائسگی
برخی زنان ممکن است به دلیل تغییراتی مثل از دست رفتن توان باروری که در بدن ایجاد می‌شود، در دورۀ یائسگی احساس اندوه یا ناراحتی داشته باشند.
از این گذشته ممکن است زندگی زنان در دوران پیش‌یائسگی دچار تغییرات بسیار قابل ملاحظه‌ای شود. ممکن است بچه‎هایشان به سن خروج از خانۀ پدری رسیده باشند، و این امکان وجود دارد که همسر زن یا شریک زندگی وی رابطۀ خوبی با سالخوردگی نداشته باشد. همگی این عوامل می‎توانند باعث افزایش میزان اضطراب زنان شوند.
تغییرات هورمونی دورۀ یائسگی نیز می‎تواند محرک احساس اضطراب باشد. تغییرات سطوح هورمون‎های استروژن و پروژسترون به طور مشخص می‎تواند در این مورد مؤثر باشد.
این علایم ممکن است پس از پایان دورۀ پیش‌یائسگی از بین بروند، و زنان وارد دورۀ پس از یائسگی شوند که در آن هورمون‎ها تعادل بیشتری پیدا می‎کنند.

درمان‎هایی برای مقابله با اضطراب مرتبط به یائسگی
گرفتن درمان‎های جایگزینی هورمون (HRT) و دیگر درمان‎های علایم یائسگی برای زنان در حال یائسگی ناشایع نیست. برخی از زنان آمادگی لازم برای گرفتن HRT را ندارند و تصمیم‎گیری در این مورد بر عهدۀ پزشک آنان است.
اگر زنی در حال طی دورۀ پیش‎یائسگی و دچار سطوح بالای اضطراب باشد، باید همچنین داروهایی برای درمان اضطراب دریافت کند. در عین حال امکان توصیۀ انجام مشاوره از سوی دکتر وجود دارد.
برای زنان دچار اضطراب متوسط تا شدید امکان دارد که انواع داروهای رایج ضد افسردگی شناخته شده به نام مهار کننده‎های بازجذب انتخابی سروتونین (SSRIs) تجویز شود.
SSRIs اغلب در بهبود علایم اضطراب مؤثرند. به هر حال بر مبنای اعلام انجمن یائسگی آمریکای شمالی، در حدود نیمی از مردمی که این داروها را مصرف می‎کنند دچار عوارض جانبی آنها می‌شوند که بر زندگی جنسی‌شان تأثیر می‎گذارد. این عوارض جانبی می‎تواند شامل کاهش شهوت جنسی و دشواری حفظ برانگیختگی جنسی یا رسیدن به ارگاسم باشد.
انواع دیگری از داروهای ضد افسردگی برای زنانی که دچار عوارض جانبی جنسی ناشی از SSRIs می‌شوند در دسترس است. این داروها شامل نسل جدیدتر داروهای ضد افسردگی مثل بوپروپیون و دولاکستین است.
انواع قدیمی‎تر داروهای ضد افسردگی مثل ضد افسردگی‎های سه حلقه‎ای و مهار کننده‎های مونوامین اکسیداز با اختلال عملکرد جنسی مرتبط نیستند. در هر حال، این داروها نیز ممکن است عوارض جانبی دیگری داشته باشند.
کاهش دوز داروی مصرفی ممکن است عوارض جانبی را در افرادی که اختلال عملکرد جنسی را در نتیجۀ مصرف این داروها تجربه می‎کنند کاهش دهد. به هر حال، این موضوع مهم است که هر گونه کاهش در دوز مصرفی دارو با مشورت قبلی با پزشک انجام شود، زیرا توقف مصرف دارو می‎تواند عوارض شدیدی به دنبال داشته باشد.

نکاتی مربوط به سبک زندگی
دکترها معتقدند که پیروی از یک سبک زندگی سالم می‎تواند هم در مورد کاهش علایم یائسگی و هم حملات پانیک مفید باشد.
ورزش ملایم و منظم می‎تواند به شکل قابل ملاحظه‎ای اضطراب را کاهش دهد. زنانی که دورۀ پیش‌یائسگی را طی می‎کنند باید شکل مورد علاقۀ ورزش خود را انتخاب و سعی کنند تا آن را به جزئی عادی از زندگی روزانۀ خود تبدیل کنند. چه این ورزش پیاده‎روی باشد چه دویدن چه شنا و چه یوگا، ورزش منظم می‎تواند باعث از بین بردن انرژی عصبی و بهبود علایم اضطراب شود.
مردم باید از مصرف بیش از حد کافئین یا الکل خودداری کنند. کافئین می‎تواند محرک اضطراب و عصبانیت باشد. الکل یک عامل افسردگی‎آور است که می‎تواند علل زیربنایی مسبب اضطراب را نیز تشدید کند.
طب سوزنی می‎تواند در کاهش اضطراب و درمان علایم یائسگی مفید باشد. داشتن خواب خوب و باکیفیت برای کاهش اضطراب مهم است. در هر حال، زنان در حال یائسه شدن اغلب به دلیل تعریق شبانۀ ناشی از نوسانات هورمونی خواب ضعیفی دارند.
برخی از مردم دچار اضطراب، به دست گرفتن یک "ژورنال موقع خواب" را برای بهبود خواب مؤثر می‎یابند. در یک برنامۀ یادداشت‎نویسی پیش از خواب، افراد افکار عصبی کنندۀ خود را به روی کاغذ می‎‌آورند و در نتیجه ذهنشان می‎تواند کمی آرام بگیرد.
برخی گروه‎های حمایتی برای زنان در حال ورود به دورۀ یائسگی وجود دارد و این گروه‎ها می‎توانند مفید باشند. در یک گروه حمایتی، مردم دارای مشکلات مشابه برای بحث در مورد مسائلی که با آنها رودررو هستند با هم وارد تعامل می‌شوند. به اشتراک گذاشتن تجربیات می‎تواند به آنها در غلبه بر اضطراب نقش کمک کننده داشته باشد.
اگر زنی در حال گذار به یائسگی است و در عین تجربۀ اضطراب مایل به پیوستن به گروه‎های حمایتی نیست، صرف صحبت با دوستان در مورد آنچه بر او می‎گذرد نیز می‎تواند بسیار مفید باشد.
نکتۀ مهم این است که زنان باید مطمئن باشند که برای خود وقت استراحت کنار می‎گذارند. برخی فعالیت‎ها مثل باغبانی، خواندن کتاب، مراقبه، تمرین مراقبۀ ذهن‌آگاهی، یا یوگا، همگی راه‎های خوبی برای تمرکز فرد بر خود و خلق احساس سلامت و آرامش است.

مقابله با حمله پانیک
بسیاری زنان در دورۀ یائسگی دچار حملات پانیک می‌شوند. از آنجا که زنان دارای سابقۀ حملات پانیک در گذشته بیشتر احتمال دارد که در طول دورۀ پیش‎یائسگی دچار حملات پانیک شوند، دکترها فکر می‎کنند که حملات پانیک بیش از آنکه یک علامت یائسگی باشند نوعی واکنش هستند.
وقتی کسی دچار حمله پانیک است، احساس شدیدتری از اضطراب یا حس "تقدیر" را تجربه می‎کند. این احساسات ممکن است با برخی علایم جسمانی مندرج در زیر همراهی شوند:
تپش قلب
تنگی نفس
سرگیجه
• ضعف
• تعریق
تهوع
• احساس مورمور
حملات پانیک اغلب اوقات در حدود 10 تا 30 دقیقه دوام دارند، اما این حملات ممکن است در یک‌سری دوره‎ها برگردند که می‎توانند ساعت‌ها ادامه داشته باشند.
بسیاری از مردمی که برای اولین بار دچار حمله پانیک می‎شوند نگران این موضوع می‎گردند که دچار حمله قلبی یا فروپاشی عصبی شده‎اند. حملات پانیک می‎تواند جزء وحشت‎بارترین تجارب زندگی یک انسان باشد.
اگر کسی دچار حملات پانیک است باید به دکتر مراجعه کند. پزشک ممکن است دارو تجویز کند یا فرد را برای روان‎درمانی که می‎تواند مفید حال او باشد به متخصص این رشته ارجاع دهد.
برخی افراد تکنیک‎های تمرکز حواس را برای پیشگیری از حملات پانیک مفید می‎یابند. در تمرکز حواس افراد بر روی افکار و علایم جسمانی همراه حمله پانیک و آموزش چگونگی مدیریت این وضعیت تمرکز می‎کنند.
تنفس نامنظم می‎تواند سبب حملات پانیک شود. برای مثال، سعی در تنفس در حدی بیشتر از آن که بدنتان به شما اجازه می‎دهد، یا تنفس خیلی سریع. یادگیری کنترل تنفس در هنگام دچار شدن به سطوح بالای اضطراب، می‎تواند به مردم در کنترل حملات پانیک کمک کند.
همراه داشتن کسی در هنگام ابتلاء به حملات پانیک مفید است. چنین فردی می‎تواند به شما اطمینان خاطر بدهد، به نرمی شما را در آرام‎تر کردن تنفستان تشویق کند، و تا هنگام برطرف شدن حملۀ پانیک کنارتان بماند.
همانند مورد عمومی‎تر اضطراب، برخی تغییرات سبک زندگی برای کاهش حملات پانیک مفید به نظر می‎رسند. این تغییرات شامل موارد زیرند:
• خوردن غذای سالم با رژیم متعادل سرشار از میوۀ تازه و سبزی
• اجتناب از مصرف مشروب الکلی
• کاهش مصرف کافئین
• فراگیری تکنیک‎های خودآرام‎بخشی
• استفادۀ فراوان از هوای تازه

Source:
medicalnewstoday.com
Menopause and anxiety: What is the link?
Written by David Railton Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
Last reviewed: Sun 21 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.