دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

جوش واژن - علل، درمان، و پیشگیری

جوش واژن، درماتیت تماسی، زگیل آبکی، بهداشت فردی، فولیکولیت، آکنه اینورسا، مولوسکوم کونتاجیوسوم، مواد شوینده، ژل‎ها، لوسیون‎های پزشکی، لوبریکانت‎های شخصی، اسپرم‌کُش‌ها، کاندوم‎ها، عرق بدن، پدها یا تامپون‎های بهداشتی، منی، ادرار

در صورت ناشناخته بودن عامل بروز جوش‎های واژن، فرد باید دنبال توصیه‎ها و درمان‎های پزشکی باشد، و نیز در صورت ماندگاری جوش‎ها یا تشدید آنها همین کار باید صورت گیرد.

مقالات بهداشت زنان / زنان و زایمان

• جین لئونارد، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر


جوش‌های اطراف ناحیۀ تناسلی زنان مشکل رایجی است که عوامل مختلفی سبب بروز آن می‎شوند. این جوش‌ها می‌توانند ناراحت کننده و آزاردهنده باشند اما در اغلب موارد مسائلی جدی نیستند.
جوش‌های واژنی از لحاظ ظاهری شبیه به جوش‌هایی هستند که در دیگر نقاط بدن بروز می‎کنند. این جوش‌ها ممکن است مشخصات متفاوتی داشته باشند. برای مثال، ممکن است دردناک یا بدون درد، سوزش‌آور، به رنگ گوشت یا قرمز رنگ، چرکی، به حالت خوشه‎ای یا منفرد، خارش‎دار یا دارای اندازه‎های مختلف باشند.


مطالب این مقاله:
• علل جوش‌های واژن
• درمان
• دیگر علل جوش‌های واژن
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
• پیشگیری


علل جوش‌های واژن
همیشه این موضوع مشخص نیست که بروز جوش در ناحیۀ واژن به چه علتی است. در هر حال برخی از علل شایع شامل موارد زیرند:

درماتیت تماسی
درماتیت تماسی یک نوع اگزما است که بر اثر تماس پوست با یک مادۀ آلرژی‌زا یا تحریک کننده ایجاد می‎شود. بسیاری از موارد جوش‌های واژینال درماتیت تماسی ناحیۀ تناسلی هستند.
مواد محرک و آلرژی‌زای تقویت کنندۀ جوش‌های واژن شامل موارد زیرند:
• دوش مهبل یا دوش واژینال
• فرآورده‌های بهداشتی زنان مثل لوسیون‎ها، پودرها، و خوشبو کننده‌ها
• صابون‌های معطر و مواد شستشوی دوش
• مواد شوینده
ژل‌ها یا لوسیون‌های پزشکی
• لوبریکانت‌های شخصی، اسپرم‌کُش‌ها یا کاندوم
• عرق بدن
• پدها یا تامپون‎های بهداشتی، مخصوصاً انواع معطر
منی
• ادرار

فولیکولیت
دیگر علت بسیار شایع جوش‌های واژن فولیکولیت است، که عفونت و التهاب فولیکول‎های مو محسوب می‌شود.
فولیکول حفرۀ کوچکی است که مو در آن رشد می‎کند؛ هر تار مو در بدن از فولیکول خاص خود بیرون می‎آید.
فولیکولیت ناشی از موارد زیر است:
• اصلاح (تراشیدن)
• موهای درون‎رشد (موهایی که از فولیکول خارج نمی‌شوند و داخل بدن رشد می‌کنند)
• پوشیدن لباس تنگ یا لباس‌هایی که با سطح بدن اصطکاک زیاد دارند
• فولیکول‌هایی که مسدود می‌شوند یا توسط تعریق یا وسایل شخصی تحریک می‌شوند
• استفاده از جکوزی یا استخر شنای غیر تمیز
• شکاف یا جراحت عفونی، احتمالاً ناشی از اصلاح، که اجازۀ رشد به باکتری‌ها را در نزدیکی فولیکول‌ها می‌دهد

آکنه اینورسا
این نوع آکنه که به نام هیدرادنتیت سوپوراتیوا نیز نامیده می‌شود یک بیماری التهابی مزمن پوستی است که به غدد تعریق در کشالۀ ران و زیر پستان آسیب می‌زند.
آکنه اینورسا با لکه‌ها و زخم‌های بازگشت کننده که می‌توانند چرکی شوند مشخص می‎شود. این عوارض به آسانی بهبود نمی‌یابند و ممکن است زخم به جا بگذارند.
بر مبنای اعلام "بنیاد هیداردنیتیس سوپوراتیوا" این بیماری مبتلابه 4 درصد کل جمعیت انسانی است.


در زمینه مسائل واژن بیشتر بخوانیم:
آنچه باید در مورد درد واژن بدانیم


مولوسکوم کونتاجیوسوم (زگیل آبکی)
این، نوعی عفونت ویروسی است که با جراحاتی مشخص می‎شود که می‌توانند در هر جای بدن شامل ناحیۀ تناسلی بروز کنند.
توده‌های موسوم به زگیل، معمولاً کوچک، برجسته و سفیدرنگ یا به رنگ گوشتند. آنها ممکن است ظاهر درخشنده‎ و در مرکز خود یک فرورفتگی داشته باشند.
CDC می‌گوید که این اختلال معمولاً در طول 6 تا 12 ماه بهبود می‎یابد اما می‌تواند تا 4 سال ادامه داشته باشد.


درمان
جوش‌های واژن اغلب اوقات خودبخود بهبود می‌یابند. در غیر این صورت گزینه‎های درمانی شامل موارد زیر است:

تعیین علت
نخستین قدم در مسیر انتخاب درمان صحیح، پرده برداشتن از علت بروز جوش است.
از بروز جوش‌های واژن و هر محصول مورد استفاده، فعالیت‌ها، یا دیگر عوامل منجر به آسیب دیدن ناحیۀ تناسلی شامل اصلاح و استفاده از جکوزی یادداشت بردارید.
این یادداشت برداشتن می‌تواند در اجتناب از تمامی محصولات در تماس با ناحیۀ تناسلی شامل شوینده‎‌های لباس، برای یک دورۀ زمانی مفید باشد. وقتی علایم بروز می‌کنند، یک به یک این مواد را مجدداً مورد استفاده قرار دهید و هر نوع عوارض جانبی بروز یافته را ثبت کنید.

اجتناب از موارد تحریک کننده
وقتی علت تحریک یا عفونت مشخص شد، از کاربرد آن محصول یا ادامۀ فعالیت منجر به بروز جوش خودداری کنید.
برای مثال، اگر علت بروز جوش اصلاح است، تحریک موضع را با استفاده از تیغ جدید و اصلاح مو در راستای رویش آن کاهش دهید. هرگز موضع را به صورت خشک پاک ‎تراش نکنید.
استفاده از جکوزی تمیز اهمیت دارد، و فقط از استخرهای کاملاً تمیز استفاده کنید و بعد از خروج از استخر دوش بگیرید. همچنین از استفاده از روغن‌های پوستی اجتناب کنید زیر اینها می‌توانند باعث به دام افتادن باکتری‌ها در فولیکول‎ها شوند.

بهداشت مناسب را رعایت کنید
وجود گرما و رطوبت در ناحیۀ تناسلی می‌تواند آنجا را به محیط ایده‌آل برای رشد باکتری‌ها و دیگر میکروارگانیسم‌ها تبدیل کند.
ناحیۀ تناسلی را هر روزه با استفاده از آب گرم و صابون ملایم غیر معطر شستشو دهید. از کاربرد وسایل نظافت خشن در درون واژن خودداری کنید زیرا این مواد می‌توانند تعادل اسیدیتۀ (pH) پیچیدۀ واژن را مختل کنند که این خود می‌تواند به بروز عفونت منجر شود.
از لباس زیر نخی استفاده کنید و از پارچه‎هایی که گرما و رطوبت را محصور می‎کنند اجتناب کنید. لباس‎های راحت و گشاد استفاده کنید که به پوست امکان تنفس می‌دهند، و همیشه پس از کار آنها را عوض کنید.
به طور منظم تامپون‎ یا نوار بهداشتی خود را در طول عادت ماهانه تغییر دهید.
فشردن یا ترکاندن جوش واژن می‌تواند سبب ایجاد درد و تحریک بیشتر شود. خطر گسترش باکتری و ایجاد عفونت افزایش می‌یابد، و جوش‌ها ممکن است از نظر تعداد و شدت افزایش یابند. صبر کنید تا جوش به صورت طبیعی شکاف بردارد یا به پزشک مراجعه کنید.

گرمادرمانی
برای مقابله با خارش و درد، درمان ناحیه را با استفاده از کمپرس گرم امتحان کنید.
خیلی ساده یک حولۀ کوچک را در آب گرم خیس کنید و پیش از گذاشتن آن بر روی پوست آن را فشار دهید. این درمان را می‎توان تا چند بار در روز تکرار کرد.
همیشه پیش از لباس پوشیدن برای پیشگیری از رشد باکتری‎ها ناحیۀ تناسلی را کاملاً خشک کنید.

دارو
با دکتر در مورد دارو برای جوش‌های واژن صحبت کنید.
اگر علت بروز جوش درماتیت تماسی باشد، ممکن است داروهای موضعی یا انواع آنتی‌هیستامین تجویز شود. عفونت را می‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا خوراکی مداوا کرد.
تشخیص و درمان زودهنگام در مورد آکنه اینورسا برای تحت کنترل قرار دادن آن توصیه می‌شود. اگرچه مولوسکوم کونتاجیوسوم اغلب اوقات خودبخود و بدون درمان رفع می‎شود، در موارد ادامه‌دار بودن آن امکان تجویز دارو وجود دارد.


دیگر علل جوش‌های واژن
چندین اختلال و عامل دیگر وجود دارد که می‌توانند به ایجاد برجستگی‎های شبه جوش واژنی منجر شوند. این موارد عبارتند از:

کیست‎های بارتولین
غدد بارتولین در دو طرف واژن قرار دارند. برخی از اوقات این دو غده دچار انسداد شده و در نتیجه کیست ایجاد می‎شود. این کیست‎ها معمولاً بدون درد هستند و نیازی به درمان ندارند. به هر جهت، اگر آنها عفونی شوند، دچار التهاب می‎گردند و چرکی می‎شوند که باید مشکل را از طریق مداخلۀ پزشکی مثل تجویز آنتی‌بیوتیک رفع کرد. اگر کیست برگشت کننده باشد باید در مورد انجام مداوای خانگی با پزشک مشورت شود.

برچسب‌های پوستی
برچسب‌های پوستی توده‌های کوچک یا اجزاء شل و ول بافت پوست هستند. در حالی که این موارد خطرناک نیستند، برخی از مردم ممکن است به دلایل آرایشی و زیبایی یا به دلیل تحریک کننده بودن آنها مایل به محو آنها باشند.

عفونت‌های واگیردار جنسی (STIs)
دو عفونت واگیردار جنسی شایع می‌توانند سبب ایجاد جوش‌های واژن شوند. این دو شامل زگیل‌های تناسلی و تبخال تناسلی هستند.
• زگیل‌های تناسلی: این توده‌های کوچک به رنگ گوشت ممکن است شکلی شبیه به گل کلم داشته باشند. این زگیل‌ها در زنان بیشتر شایعند و بر اثر پاپیلوماویروس انسانی (HPV) ایجاد می‎شوند. اگر آنها باعث ایجاد ناراحتی نباشند درمانشان الزامی نیست. در هر حال، داروهای مختلف و جراحی گزینه‎هایی برای مقابله با شیوع بیماری هستند، اگرچه شیوع بعدی آنها امکان‌پذیر است زیرا راهی برای محو ویروس در بدن وجود ندارد. زنان می‌توانند استفاده از واکسن HPV را پیش از انجام فعالیت جنسی برای پیشگیری از زگیل‌ تناسلی مد نظر قرار دهند.
تبخال تناسلی: این تبخال که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‎شود، می‌تواند به ایجاد نقاط دردناک و خارش‌آور منجر شود. از آنجا که ویروس می‌تواند به حالت نهفته در بدن باقی بماند، تبخال تناسلی می‌تواند واگیردار باشد حتی اگر هیچ نشانۀ قابل رویتی از جوش یا زخم مربوط به آن قابل رویت نباشد. مشابه زگیل تناسلی وقتی این ویروس بروز می‎کند دیگر امکان محو آن در بدن وجود نخواهد داشت. به هر حال، دارو می‌تواند مانع عود علایم، کاهش آنها، و کاهش ریسک انتقال ویروس به شریک جنسی فرد شود. استفاده از کاندوم خطر انتقال تبخال تناسلی به شریک جنسی فرد را کاهش می‎دهد.

واریس واژن
واریس واژن توده‌هایی مـعمولاً آبی رنگ است که می‌تواند در هنگام پا به سن گذاشتن زنان بروز کند. واریس‌ها اطراف فرج و واژن ظاهر می‌شوند. آنها سیاه‌رگ‎های متورمی بسیار شبیه هموروئیدهای اطراف مقعد هستند و ممکن است حالت افتاده پیدا کنند یا خونریزی دهنده باشند. کمپرس سرد می‌تواند میزان ناراحتی ناشی از آنها را کاهش دهد.
در صورت نیاز زنان باید به پزشک مراجعه کنند، و اگر خجلت از موضوع به عاملی تبدیل شده باشد از طریق جراحی یا لیزردرمانی نسبت به برداشتن واریس‎ها اقدام کنند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت ناشناخته بودن عامل بروز جوش‌های واژن، فرد باید دنبال توصیه‌ها و درمان‎های پزشکی باشد، و نیز در صورت ماندگاری جوش‌ها یا تشدید آنها همین کار باید صورت گیرد. دکتر می‌تواند جوش‌های خیلی دردناک، بزرگ، یا چرکی را تخلیه کند یا بردارد.
در اغلب موارد جوش‌های واژن خود به ‎خود یا از طریق خوددرمانی محو می‌شوند. ایجاد تغییر در سبک زندگی و دگرگونی در بهداشت فردی می‌تواند از بروز مجدد بیماری پیشگیری کند.
در صورت وجود تردید با دکتر که می‌تواند توصیه‎هایی در مورد پیش‎آگهی و درمان‎های در دسترس ارائه دهد مشورت کنید.


پیشگیری
پیشگیری از جوش‌های واژن را می‎توان از طریق انجام برخی امور شامل موارد زیر انجام داد:
• از تماس با مواد تحریک کننده خودداری کنید یا آن را کاهش دهید
• هر معضل پزشکی را که منجر به بروز جوش واژن می‎شود درمان کنید
• لباس‎ زیر راحت و نخی به تن کنید
• بهداشت فردی را به شکل مناسب رعایت کنید
• از لمس جوش‌های موجود یا ترکاندن آنها خودداری کنید.


Source:
Medical News Today
Vaginal pimples: Causes, treatment, and prevention
Written by Jayne Leonard
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

Last reviewed: Wed 7 June 2017

نظرات (2)

  1. سارا

سلام ممنون از مطالبتون . ببخشید من ۸ ساله که جدا شدم و رابطه جنسی ندارم اما جوش واژن می زنم تست پاپ اسمیر انجام دادم چیز غیر طبیعی نشون نداد. اما متوجه شدم که وقتی ورزش می کنم این جوش ها در میاد به نظرتون امکان داره؟ نه سوزش داره نه خارش اگه با...

سلام ممنون از مطالبتون . ببخشید من ۸ ساله که جدا شدم و رابطه جنسی ندارم اما جوش واژن می زنم تست پاپ اسمیر انجام دادم چیز غیر طبیعی نشون نداد. اما متوجه شدم که وقتی ورزش می کنم این جوش ها در میاد به نظرتون امکان داره؟ نه سوزش داره نه خارش اگه با ژل بهداشتی خودمو نشورم اصلا متوجه نمی شم . لطفا راهنماییم کنید .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. admin

سلام وقت بخیر
من سوزش و کمی خارش در ناحیه کلیتوریس داشتم دکتر زنان بدون معاینه، گفتش مشکل قارچی هست و پماد کلوتریمازول_ بهوزان و پمادتریامسینولون ان ان و قرص فلوکونازول داد . روی ناحیه تناسلی استفاده کردم و بهتر شدم اما متاسفانه روی انتهای...

سلام وقت بخیر
من سوزش و کمی خارش در ناحیه کلیتوریس داشتم دکتر زنان بدون معاینه، گفتش مشکل قارچی هست و پماد کلوتریمازول_ بهوزان و پمادتریامسینولون ان ان و قرص فلوکونازول داد . روی ناحیه تناسلی استفاده کردم و بهتر شدم اما متاسفانه روی انتهای لابیا مینور دو تا جوش قرمز زده فوق العاده درد می کنه و احساس می کنم ورم کرده و درد در پام می زنه . و پماد کلوتریمازول را قطع کردم. ایا عارضه دارو هست و رفع می شه؟ یا مشکل جدیدی هست؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
جواب. ممکن است وضعیت پیش آمده واکنش به دارو مثل واکنش آلرژیک باشد و نیز احتمال دارد که مشکل دیگری در کار باشد. موضع را تمیز نگه دارید و از تحریک آن خودداری کنید. در صورت عدم رفع مشکل پس از چند روز به پزشک مراجعه نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 7 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.