دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مروری بر میانگین قد در مردان

میانگین قد مردان، تغذیه، محیط جغرافیایی، عوامل ژنتیکی، اختلال رشد، کاهش رشد، هورمون‎ها، وزن هنگام تولد، اکوندروپلازی، دیسپلازی اسپوندیلواپیفیزیال، دیسپلازی دیاستروفیک

یک مطالعۀ منتشر شده در eLife گزارش می‎دهد، ملت‎هایی که بهبود بیشتری را در بهداشت و تغذیه تجربه کرده‎اند، در عین حال بلندقدتر شده‎اند.

مقالات مدیریت امور بهداشتی

• زاؤن ویلینز، دکتر دبورا ویزرسپون
• ترجمه محمدقاسم رافعی

اساساً میانگین قد در طول قرن پیش هم در مردان و هم در زنان افزایش یافته است.
علت اصلی این موضوع بهبود تغذیه است، اما عوامل مربوط به سطح سلامت و بهداشت فردی و عمومی نیز در این مورد تأثیرات خود را داشته‎اند.
اگرچه مرد دارای قد متوسط از پدر پدربزرگ خود بلندقدتر است، میزان این اختلاف در بلندی بسته به منطقه، وضعیت تغذیه و دیگر عوامل متفاوت است.

مطالب این مقاله:
• میانگین قد مردان بر مبنای منطقۀ جغرافیایی
• عوامل مؤثر بر قد
• اختلالات پزشکی مسبب افزایش شدید میزان قد
• قد و وزن: چرا به هم مرتبطند و چرا موضوع مهم است

متوسط قد بر مبنای منطقۀ جغرافیایی
در سال 2010، متوسط قد مردان آمریکایی 176.022 سانتی‎متر بود. یک قرن پیش این رقم 170.18 سانتی‎متر بود. اگرچه این ارقام نشان دهندۀ رشدی بیش از دو سانتی‎متر است، در واقع نرخ رشد قد آمریکایی‌ها در مقایسه با برخی سرزمین‎های دیگر کاهش یافته است.
در 1896 مردان آمریکایی سومین مردان بلند قد در سطح جهان محسوب می‎شدند. از آن زمان تاکنون آنان به جایگاه سی و هفتم نقل مکان کرده‎اند. این بدان دلیل نیست که آمریکایی‎ها در حال کوتاه شدن هستند، دلیلش این است که مردمان دیگر سرزمین‎ها نرخ رشد بیشتری در افزایش قد داشته‎اند حال آنکه این نرخ رشد در آمریکاییان کندتر بوده است.
قد آمریکایی‎ها در طول 50 سال گذشته تقریباً ثابت مانده است. هر 20 سال آمریکایی‎ها حدود 2 سانتی‎متر از والدین خود بلندتر می‎شدند، اما کودکان امروز به طور میانگین هم‌قد والدین خود هستند. این به میزان زیادی به علت تغذیه و بهداشت بهتر است.
در طول دهه‎های گذشته کودکان آمریکایی مشکلات تغذیه‎ای یا بهداشتی موجب ناپایداری رشد کمتری داشته‎اند، و بنابراین بلندقدتر شده‎اند. از آنجا که این بهبود در بهداشت به مدت دو دهه یا بیشتر ادامه داشته است، کودکان دیگر بلندقدتر از والدین خود نشده‎اند.
یک مطالعۀ منتشر شده در eLife گزارش می‎دهد، ملت‎هایی که بهبود بیشتری را در بهداشت و تغذیه تجربه کرده‎اند، در عین حال بلندقدتر شده‎اند.
مردمان شرق آسیا در طول قرن گذشته رشد قدی قابل ملاحظه‎ای را تجربه کرده‎اند. مردان ایرانی بیشتر از دیگر مردان رشد قدی داشته‌اند، و اکنون متوسط قد در آنان 15.24 سانتی‎متر افزایش نشان می‎دهد. در جنوب صحرای آفریقا، تغذیۀ ضعیف بر رشد قد تأثیر گذاشته، در طول دو دهۀ گذشته روند رشد را معکوس کرده است.
مردان متولد هلند با متوسط قد حدود 182.88 سانتی‎متر بلندقدترین مردان هستند. مردان اروپای شرقی نیز تقریباً در بالای فهرست بلندقدترین مردان قرار دارند.
مردان اندونزیایی با میانگین قد 158.115 سانتی‎متر کوتاه‎ترین مردان جهان محسوب می‎شوند. مردان مالاویایی با فاصلۀ نزدیک در مکان دوم قرار دارند، و میانگین قد آنان 160.02 سانتی‎متر است. مردان یمنی، لائوسی و مادگاسکاری نیز از جملۀ کوتاه‎ترین مردان دنیا به شمار می‎روند.
در بریتانیا و استرالیا متوسط قد مردان 177.8 سانتی‎متر است. در فرانسه، متوسط قد مردان 176.53 سانتی‎متر است. در اغلب موارد قد زنان همپای قد مردان افزایش پیدا می‎کند، به شکلی که ملت‎های دارای مردان بلند قد در عین حال دارای زنان بلندقد نیز هستند.
زنان گواتمالایی و فیلیپینی در میان کوتاه‎قدترین زنان جهان قرار دارند، و متوسط قد آنان 147.32 سانتی‎متر است.

عوامل مؤثر بر قد
قد به میزان 60 تا 80 درصد موضوعی وراثتی است، که این بدان معنی است که 80-60 درصد اختلاف قد موجود میان مردمان مختلف ناشی از عوامل ارثی است. این نکته عنوان‎گر این موضوع که ژنتیک بر تفاوت‎های قدی در میان افرادی که در یک اقلیم جغرافیایی زندگی می‎کنند و دارای تغذیۀ کیفی بوده و کمتر در معرض بیماری قرار دارند، تأثیر می‎گذارد.
در وضعیت‎های چالش‌برانگیزتر، عواملی مثل رژیم غذایی و ابتلا به بیماری می‎توانند تأثیر قابل ملاحظه‎ای بر قد داشته باشد.
عوامل غیر از ژنتیک که می‎توانند بر قد تأثیر بگذارند شامل موارد زیر هستند:
وزن هنگام تولد: وزن هنگام تولد نتیجۀ عوامل متعددی شامل ژنتیک و تغذیه در دوران جنینی است. این عامل یک پیش‎بینی کنندۀ مهم میزان قد فرد است.
تولد زودرس: بچه‎های دارای تولد زودرس گرایشی به داشتن وزن کمتر در هنگام تولد نشان می‎دهند، نوزاد نارس بودن یک عامل مستقل مؤثر بر قد است. نوزادان نارس ممکن است در بزرگسالی افراد کوتاه‎قدتری از آب دربیایند.
هورمون‎ها: هورمون‎ها در سراسر عمر بر رشد انسان تأثیر دارند، و این تأثیر در دورۀ بلوغ مخصوصاً بیشتر است. عدم تعادل هورمونی ممکن است سبب شود تا افراد بیش از حد کوتاه قد یا بلند قد شوند.
تغذیه: تغذیه در موضوع قد یک عامل اصلی محسوب می‎شود. افراد دارای تغذیۀ ضعیف، مخصوصاً آنهایی که مقدار کافی کلسیم، ویتامین D، و دیگر ویتامین‎ها و مواد معدنی را دریافت نمی‎کنند ممکن است هرگز دارای قد بلند نشوند.
محدودۀ جغرافیایی: ارتباط قابل ملاحظه‎ای میان محدودۀ جغرافیایی و قومیت وجود دارد که این به قد مرتبط است. گذشته از این عامل، محدودۀ جغرافیایی بر میزان تماس با نور آفتاب، که منبع اصلی ویتامین D است تأثیر می‎گذارد. محدودۀ جغزافیایی همچنین ممکن است بر دسترسی به مواد غذایی سالم، فقر و سلامت کلی تأثیر بگذارد.
کاهش رشد: عواملی مانند اختلالات خوردن، بیماری‎های شدید، و تماس با برخی داروها باعث کاهش رشد می‎شوند، و می‎توانند باعث شوند تا مردم به قدی که در شرایط دیگر می‎توانستند داشته باشند، نرسند.

اختلالات پزشکی مسبب افزایش شدید میزان قد
بیماری‎هایی مثل دیابت، بیماری قلبی عروقی، نارسایی کلیه، و سرطان می‎توانند بر قد تأثیر بگذارند. چند مورد از دیگر بیماری‎ها که می‎توانند تأثیر قابل ملاحظه‎ای بر قد داشته باشند در زیر آمده است.

اکوندروپلازی / Achondroplasia
اکوندروپلازی نوعی بیماری است که سبب کوتاهی نامعمول دست و پا می‎شود. این بیماری همچنین علت پیشتاز در بروز دوارفیزم یا کوتولگی است. مردمان دچار اکوندروپلازی به طور متوسط در حدود 121.92 سانتی‎متر قد دارند.

دیسپلازی اسپوندیلواپیفیزیال (SED)
این بیماری باعث کوتاه‎تر شدن ‎تنه در مقایسه با اندازۀ متوسط آن می‎شود. SED در عین حال ریشۀ ژنتیکی دارد اما اغلب اوقات تا اواسط دوران کودکی تشخیص داده نمی‎شود.

دیسپلازی دیاستروفیک / Diastrophic dysplasia
دیسپلازی دیاستروفیک یک شکل ژنتیکی نادر کوتولگی است که باعث کوتاه شدن ساق پا و ساعد می‎شود.
افراد کوتوله ممکن است طیفی از مسائل سلامت را تجربه کنند. برای مثال SED می‎تواند سبب بروز آرتروز شدید شود.

تومورهای هیپوفیز
کودکان دچار ادنوم، یک تومور غدۀ هیپوفیز، ممکن است دچار ترشح بیش از حد هورمون رشد شوند. این موضوع سبب می‌شود تا قد آنان بسیار بلندتر از میزانی شود که در حالت عادی می‎شد. گیگانتیسم یا غول‌آسایی تقریباً همیشه ناشی از تومور هیپوفیز است، اگرچه برخی بیماری‎های نادر نیز می‎توانند به رشد بیش از حد قد منجر شوند. این بیماری‎ها شامل موارد زیرند:
• کمپلکس کارنی
نوروفیبروماتوز
سندرم مک‎کیون - آلبرایت
• نئوپلازی اندوکرین نوع 1 چندگانه
افرادی که به شکل غیر معمول بلند قد هستند نیز در معرض خطر ابتلاء به برخی بیماری‎ها قرار دارند. ابعاد بدنی بیش از حد بزرگ آنها می‎تواند بر سیستم متابولیک فشار وارد کند و سبب مشکلات قلبی عروقی شامل بزرگ شدن قلب گردد.

قد و وزن: چرا به هم مرتبطند و چرا موضوع مهم است
در موضوع سلامت قد و وزن به یکدیگر مرتبطند. شاخص تودۀ بدن سالم (BMI) شامل نسبتی میان قد و وزن است. این بدان معنی است که فردی ممکن است به شدت چاق تلقی شود و دیگری به شدت زیر وزن نرمال، اگر در شرایط وزنی یکسان تفاوت قدی شدید میان آنها وجود داشته باشد.
BMI سالم در محدود 18.5 تا 24.9 متغیر است. BMI میان 25 و 29.9 اضافه وزن تلقی می‎شود، حال آنکه BMI بالای 30 نشان دهندۀ چاقی است. BMI پایین‎تر از 18.5 به این معنی است که فرد دچار کمبود وزن است.
برای مردان با متوسط قد 175.26 سانتی‎متر، وزن سالم در محدودۀ 128 تا 168 پوند متغیر است.
افراد دارای BMI خیلی پایین یا بسیار بالا در مورد طیف گسترده‎ای از بیماری‎ها آسیب‎پذیر هستند که از جملۀ آنها می‎توان بیماری قلبی عروقی، دیابت، و سندرم متابولیک را نام برد.

Source:
What is the average height for men?
Written by Zawn Villines Reviewed by Deborah Weatherspoon, PhD, MSN, CRNA, COI
Last reviewed: Fri 30 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.