دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

شما به عنوان والدین می‎توانید بهترین منبع برای توضیح در مورد دستگاه‌های جنسی و تولید مثل باشید. بنابراین برخورداری از یک ارتباط محکم مبتنی بر احساس اعتماد با فرزند برای شما مهم است.

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• نیو کیدز - سنتر
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

نعوظ بارز‌ترین نشانۀ میل جنسی در مردان است. نعوظ فرآیندی است که در آن آلت تناسلی با افزایش جریان خون به‎درون رگ‎های خـونـی مـواجـه می‎شود. در نتیجه آلت تناسلی بزرگ‎تر شده و حالت شق و رق به‌خود می‎گیرد. آلت تناسلی سفت شده قابلیت ورود به‎درون ارگان‎های جنسی زن و انجام مقاربت جنسی را پیدا می‎کند. برای والدین دارای پسربچه‏‌ای خردسال مسألۀ نعوظ ممکن است موضوعی دور از ذهن به نظر برسد. اما در واقع رشد جنسی در سنین بسیار کم شروع می‎شود. تمامی کودکان - از نوزادان تا بچه‎های دبستانی - به روش خاص خود هم از نظر فیزیکی و هم از نظر جنسی رشد می‎کنند. این مقاله به موارد نرمال نعوظ در کودکان و نیز موارد مسبب نگرانی آن اختصاص دارد.

آیا نعوظ در کودکان نرمال است؟
بسیاری از والدین با دیدن بروز نعوظ در کودک خویش به نوعی دچار شوک می‎شوند. این وضعیت ممکن است در هنگام حمام کردن بچه یا تعویض پوشک وی مشاهده شود. اما چه باور کردنی بنماید یا خیر، بر مبنای نظر متخصصان نعوظ در پسربج‎ها ناشایع نیست و علتی برای بروز نگرانی محسوب نمی‎شود.
نخستین نعوظ: بر مبنای اعلام KidsHealth.org، وبسایتی برای والدین که توسط "بنیاد نیمورس" اداره می‎شود، نعوظ در میان نوزادان و نوباوگان شایع است. در کنار نعوظ، والدین ممکن است متوجه شوند که آلت تناسلی پسرک آنها در نخستین روزهای پس از تولد وی به شکلی غیر معمول بزرگ است. این وضعیت به علت هورمون‎های تولد مادری و ترومای تولد است. آلت تناسلی بچه در طول چند روز از این وضعیت خارج شده و کوچک می‎شود.
علت: در اغلب موارد نعوظ‎های اولیه بدون هر گونه دلیلی رخ می‎دهند. بر مبنای نظر متخصصان، این نعوظ‌ها صرفاً واکنش‌های کنترل نشده مثل موارد ناشی از هیجان و شگفت زدگی هستند و صرفاً نشان دهندۀ آنند که سیستم عصبی بچه کارش را درست انجام می‎دهد. نعوظ در این سن در عین حال می‎تواند نشان دهندۀ آن باشد که مثانۀ پسربچه پر است و "نیاز به جیش کردن" دارد. در پسربچه‎های خردسال یبوست خفیف نیز می‏‎تواند سبب ایجاد نعوظ‌های متناوب شود که دردناک نیستند و به فوریت رفع می‎شوند.
چگونه نعوظ‎های بچه را رفع و رجوع کنیم: ما همه این را می‎دانیم که نوزادان کنجکاوند و مشتاق آنند که در مورد خود و دنیای پیرامونشان چیزهای بیشتری بدانند. نعوظ‎های بچه بخشی از کوشش او برای درک بدن وی نیز می‎تواند باشد. اگرچه ممکن است آنان به نوعی شما را دچار خجلت کنند، این موضوع اهمیت دارد که چنین موقعیت‎هایی با نهایت پذیرش و درایت از سوی والدین مواجه شود.
• والدین نباید کاری کنند که پسربچه احساس شرمندگی کند، چنان که گویی دارد کار کثیفی انجام می‎دهد. والدین باید به خاطر داشته باشند که رفتار آنها در این مراحل اولیۀ زندگی کودک بر چشم‎انداز زندگی و رفتار جنسی کودک در سال‎های بعد تأثیر خواهد داشت.
• سعی کنید مضطرب نشوید و اجازه ندهید که کودک دچار هیجان بیش از حد گردد. والدین می‎توانند پسربچه‎ها را در حمام خنک قرار دهند و سعی کنند تا برگشتن وضعیت به حالت نرمال حواس وی را پرت نمایند.
در مواردی که به نظر می‎رسد بچه با آلت تناسلی خود بازی می‎کند چه باید کرد: اگر والدین متوجه شوند که پسربچه آنها در حال مالش و سایش آلت تناسلی است و سعی دارد تا به نعوظ برسد، دلیلی برای نگرانی نیست. آنیتا ستهی / Anita Sethi، دانشمند محقق شاغل در "مرکز سیاست‎گذاری کودک و خانواده" در دانشگاه نیویورک در مجلۀ "والدین" می‎گوید، این رفتاری کاملاً نرمال از سوی پسربچه‌ها محسوب می‎شود. وی اطمینان می‎دهد که پسربچه این عادت را دیر یا زود ترک خواهد کرد.
بچه‎ها چه واکنشی نشان می‎دهند: نعوظ در پسربچـه‎های خردسال‌تر بسیار شایع است. آنها این کار را در اوایل خردسالی شروع می‎کنند. برخی از پسربچه‌ها نعوظ را لذت‎بخش می‎یابند اما بسیاری از آنها نیز وقتی نعوظ قوی باشد و مدت زیادی ادامه پیدا کند دچار احساس ناراحتی می‎شوند. در برخی موارد، از آنجا که بچه‎ها هنوز با چنین حسی محشور نیستند، این حس به آنها دست می‎دهد که اتفاقی غیر نرمال افتاده است و بنابراین بر اثر درد گریه کرده یا شروع به نق زدن و شکوه می‎کنند.
علل موجب نگرانی: اگر نعوظ در پسربچۀ خردسال بیش از چند ساعت ادامه یابد یا اگر نعوظ در وی با بروز برخی علایم نامعمول مثل راش، تب یا تغییر رنگ همراه باشد، والدین باید بچه را بدون دفع وقت به متخصص بیماری‎های کودکان برسانند. دکتر نعوظ در بچه را مورد ارزیابی قرار داده و بهترین گزینۀ درمانی را در دستور کار قرار می‎دهد.
نعوظ‎های دردناک: نعوظ‌های دردناک، نامرتبط به تحریک یا میل جنسی، وضعیتی است که پریاپیسم نامیده می‎شود. پریاپیسم اگرچه معمولاً در مردان بزرگسال یا پسربچه‎های سنین 5 تا 10 سال رخ می‎دهد، ریشه در رنجوری از بیماری سلول داسی شکل، لوسمی، ترومای وارد شده به آلت تناسلی، لگن یا ناحیۀ پری‎نئال (معمولاً به علت سودء استفادۀ جنسی) دارد. چنین موردی از نعوظ به معنی دقیق کلمه یک موقعیت اورژانسی پزشکی است که در صورت عدم درمان می‎تواند به اختلال نعوظ یا اختلال عملکرد دایمی آلت تناسلی منجر شود. در مواردی که پسربچه‎ای دچار دوره‌های طولانی و دردناک نعوظ باشد، والدین باید برای یافتن گزینۀ درمانی مناسب بچه را به پزشک معرفی کنند.

اطلاعات بیشتری در مورد رشد جنسی در کودکان
در اینجا دستورالعمل‌هایی در مورد توجه والدین به رشد جنسی پسربچه‎ها در مراحل مختلف کودکی ارائه می‎شود.

1. نوزادان و نوباوگان (1 تا 2 ساله)
نخستین تجارب عاطفی نوزادان مرتبط به عشق والدین است که از طریق تماس فیزیکی - در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش کردن و... - بیان می‎شود. تمامی این اعمال محبت‎آمیز به بچه امکان می‎دهد تا احساس کند که او را دوست دارند و از او مراقبت می‎کنند. این تبارز یگانۀ صمیمیت جسمانی و پیوند عاطفی می‎تواند پایۀ شکل‌گیری بیشتر صمیمیت و عشق عاطفی باشد که در دور‎های بعدی زندگی به بخشی از جنسیت بلوغ یافته تبدیل می‎شود.
به‎عنوان والدین چه واکنشی نشان دهیم: اغــــلب والدین وقتی نوزادان را در حال بازی با ناحیۀ تناسلی خود می‎بینند یا بروز نعوظ را در پسربچه‎ها شاهد می‎شوند دچار نگرانی می‎گردند. متخصصان بر این عقیده‎اند که این رفتارها کاملاً نرمال هستند - نوباوگان صرفاً در حال کند و کاو جسم خود بسر می‎برند. گذشته از این بسیاری از بچه‎ها به ویژه نوزادان از برهنه بودن لذت می‎برند. واکنش والدین به این نخستین جلوه‎های بروز رفتار جنسی بسیار اهمیت دارد. در واقع این واکنش‎ها نخستین درس‎های جنسی برای بچه‌ها محسوب می‎شوند. اگر شما احساس شگفتی، خشم یا عدم تأیید از خود نشان ندهید در واقع به بچه نشان داده‎اید که میل به شناختن بدن خویش بخشی نرمال از زندگی انسان است.

2. بچه‎های پیش‎مدرسه‎ای (3 تا 5 ساله‎)
در سن سه سالگی درک تفاوت میان جنس مرد و زن در کودکان آغاز می‎گردد. این وضعیت زیر عنوان تشخیص جنس شناخته می‎شود. در این سن بچه می‎تواند بین دختر و پسر تفاوت قائل شود و می‎تواند این دو جنس را از هم تشخیص دهد. در عین حال در این سن برخی رفتارهای مرتبط به جنس مذکر یا مؤنث در کودکان آغاز می‎شود. در سن مورد بحث کودکان متوجه تفاوت جنسی خود و جنس دیگر می‎شود و کاوش در چگونگی بدن خویش را آگاهانه‎تر دنبال می‌کنند.
به عنوان والدین چگونه واکنش نشان دهیم: بدخلقی و سرزنش کودکان در این موارد توصیه به والدین نمی‎شود زیرا این نرفتار ممکن است سبب ایجاد احساس شرم یا گناه در کودک شود. از سوی دیگر، این موضوع مفید خواهد بود که به بچه توضیح داده شود که اگرچه لمس اندا‎های خود ممکن است لذت‎بخش باشد، این کار باید در خلوت صورت گیرد. و نیز کودک باید بداند که هیچ‎کس دیگری - حتی اعضاء خانواده یا مردم محرم - نباید آنها را به طریقی لمس کنند که باعث ایجاد ناراحتی یا ناآرامی در آنها شود.

3. دوران تحصیلات ابتدایی (6 تا 10 سال)
در این سنین بچه‎ها قویاً علاقمند به موضوع بارداری، تولد و نقش جنسیتی هستند - پسربچه‎ها و دختربچه‌ها بازی کردن جداگانه را شروع می‎کنند. در عین حال سنین مورد بحث دوره‎ای از زندگی کودکان است که نقش همسن و سال‎ها یا رسانه‎ها در شکل بخشیدن به چشم‌انداز جنسی آنها پررنگ‌تر می‎شود. اگر شما به کودک خود نزدیک نیستید یا منبع قابل اعتمادی برای اطلاع‎رسانی محسوب نمی‎شوید، آنگاه بچۀ شما بیش از آنکه این اطلاعات جنسی را از سوی شما دریافت کند آنها را از دوستان خویش خواهد گرفت.
به عنوان والدین چگونه واکنش نشان دهیم: شما به عنوان والدین می‎توانید بهترین منبع برای توضیح در مورد دستگاه‌های جنسی و تولید مثل باشید. بنابراین برخورداری از یک ارتباط محکم مبتنی بر احساس اعتماد با فرزند برای شما مهم است. اگر در این سنین بچه در این مورد سؤالی از شما نمی‌کند باید به طرق مناسب بحث در این موارد مطرح گردد. باید به خاطر داشته باشید که اگر شما میزان سؤالات مطرح شده برای کودک را کاهش دهید یا از دادن اطلاعات مورد نیاز به آنها خودداری کنید، بچه رو به سوی دیگر منابع خواهد کرد یا به جمع‎بندی‎های شخصی خواهد پرداخت./

Source:
Child Erection
New Kids - Center
Health Information for Pregnant Women, Babies and Kids.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.