دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اختلال عملکرد جنسی در زنان - علایم، علل، تشخیص، و درمان

اختلال عملکرد جنسی در زنان، مایو کلینیک، اختلال عاطفی، سوءاستفاده جنسی، تروما، ارگاسم، سیلدنافیل، وایاگرا، طب سوزنی، طب جایگزین، اختلالات روانی، لوبریکانت، داروهای ضد افسردگی، ویبراتور چوچوله، مهار کننده‎های بازجذب انتخابی سروتونین، مشاوره درمانی

این را به خاطر داشته باشید که اختلال عملکرد جنسی فقط هنگامی مسأله محسوب می‎شود که باعث آزار دادن شما شده باشد. اگر این موضوع سبب آزردگی شما نشده باشد نیازی به درمان نیز ندارد.

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی

مایو کلینیک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

مشکلات پایدار و برگشت کننده در مورد پاسخ جنسی، میل جنسی، ارگاسم یا درد - که باعث ایجاد اختلال یا وارد آوردن فشار بر روابط زنان با شریک زندگی وی می‎گردند - از نظر پزشکی به عنوان اختلالات عملکرد جنسی شناخته می‎شوند.
بسیاری از زنان در مقطعی از زندگی دچار مشکلاتی در مورد عملکرد جنسی خویش می‎شوند. اختلال عملکرد جنسی در زنان ممکن است در هر مرحله‎ای از زندگی آنان بروز یابد. این اختلال ممکن است مادام‎العمر بوده یا در برهه‎ای از زندگی ایجاد شود و خاتمه یابد. اختلال مزبور ممکن است فقط در برخی شرایط خاص بروز کند یا اینکه در تمامی شرایط و موقعیت‎های جنسی نمود پیدا کند.
پاسخ جنسی شامل برهم‎کنش پیچیده‎ای از عوامل فیزیولوژیک، احساسی و عاطفی، تجارب، اعتقادات و باورها، سبک زندگی و ارتباط است. بروز اختلال در هر یک از این اجزاء می‌‏تواند به میل یا اشتیاق جنسی، برانگیختگی یا خشنودی جنسی تأثیر منفی بگذارد و درمان مشکل مزبور اغلب اوقات رویکردی چند محوری است.

[مطالب این مقاله:]
• علایم
• علل
• تشخیص
• درمان

علایم
علایم مبتلابه فرد به نوع اختلال عملکرد جنسی که زن دچار آن است بستگی دارد:
• کمبود میل یا اشتیاق جنسی. این، شایع‎ترین نوع اختلالات عملکرد جنسی در زنان بوده و شامل فقدان علاقه جنسی و اشتیاق به انجام فعالیت جنسی است.
• اختلال برانگیختگی جنسی. ممکن است میل به سکس در زن دچار مشکلی نباشد اما وی برای رسیدن به برانگیختگی جنسی یا حفظ این برانگیختگی در طول فعالیت جنسی با دشواری روبرو باشد.
• اختلال ارگاسم. در اختلال ارگاسم، زن علی‎رغم برانگیختگی جنسی کافی و تحریک ادامه‎دار دچار مشکل مداوم یا برگشت کننده در رسیدن به ارگاسم جنسی است.
• اختلال درد تناسلی. زن در پیوند یا تحریک جنسی یا تماس با واژن دچار درد می‎شود.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
اگر مشکلات جنسی بر روابط زن تأثیر گذاشته یا موجب نگرانی وی باشد وی باید برای ارزیابی وضعیت خود به پزشک مراجعه کند.

علل
مشکلات جنسی یا تناسلی هنگامی بروز می‎کنند که هورمون‎های زن دچار نوسان می‌شود، مثل مواقعی که زن باردار یا وارد دورۀ یائسگی می‎گردد. بیماری‌های عمده مثل سرطان، دیابت، یا بیماری‎های قلب و رگ‎های خونی (بیماری قلبی عروقی) نیز می‎توانند عامل تقویت اختلال عملکرد جنسی باشند.
عوامل مختلفی که اغلب دارای برهم‎کنش هستند و می‎توانند باعث تقویت اختلال عملکرد جنسی یا ناخشنودی جنسی شوند شامل موارد زیرند:
• اختلالات جسمانی. هر یک از اختلالات پزشکی شامل سرطان، نارسایی کلیه، مالتیپل اسکلروزیس (MS)، بیماری قلبی و مشکلات مثانه می‎تواند به اختلال عملکرد جنسی در زنان منجر شود. برخی داروها شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، آنتی‎هیستامین‎ها و داروهای شیمی درمانی می‎توانند باعث کاهش میل جنسی زن و کاهش توانایی وی در رسیدن به ارگاسم شوند.
• اختلالات هورمونی. کاهش سطح استروژن پس از یائسگی می‎تواند به بروز تغییراتی در بافت‌های تناسلی و پاسخگویی جنسی زنان منجر شود. کاهش میزان استروژن در بدن زنان به کاهش جریان خون در ناحیۀ لگن منجر می‎شود، که نتیجۀ آن می‎تواند نیاز به زمان بیشتر برای رسیدن به تحریک جنسی و رسیدن به ارگاسم و نیز کاهش میزان حساسیت ناحیۀ تناسلی در زن باشد.
در این وضعیت جدار واژن نیز باریک‌تر شده و خاصیت انعطاف‌پذیری خود را از دست می‎دهد، به ویژه اگر زن از لحاظ جنسی فعال نباشد. این عوامل می‎توانند به دردناک شدن مقاربت جنسی (دیسپرونیا) منجر شوند.
سطح هورمون‌های زنان همچنین پس از وضع حمل و در طول دورۀ شیردهی دچار تغییر می‏شود که این می‎تواند به خشکی واژن منجر شده و بر میل جنسی زن برای انجام مقاربت جنسی تأثیر منفی بگذارد.
• عوامل فیزیولوژک و اجتماعی. اضطراب یا افسردگی درمان نشده می‎تواند سبب بروز اختلال عملکرد جنسی یا عامل تقویت کنندۀ آن باشد، و نیز همین نقش را استرس درازمدت یا داشتن سابقۀ سوءاستفادۀ جنسی دارد. نگرانی‎های مربوط به بارداری و نیازهای مرتبط به زندگی به عنوان یک نومادر نیز ممکن اثرات مشابهی داشته باشد.
تضاد و تعارض درازمدت با شریک جنسی - در مورد سکس یا دیگر جنبه‎های ارتباط دو طرف - نیز می‎تواند میزان پاسخگویی جنسی را در زنان کاهش دهد. مشکلات فرهنگی و مذهبی و مشکلات مرتبط به تصویر جسمانی نیز عامل تقویت کننده در این مورد محسوب می‎شوند.

ریسک فاکتورها
برخی عوامل می‎توانند ریسک اختلال عملکرد جنسی را در زن افزایش دهند:
• افسردگی یا اضطراب
• بیماری قلبی و بیماری عروق خونی
• اختلالات مغز و اعصاب مثل جراحت ستون فقرات یا مالتیپل اسکلروزیس
• نارسایی کبد یا کلیه
• مصرف برخی داروها مثل داروهای ضد افسردگی یا داروهای مربوط به فشار خون بالا (هیپرتانسیون)
• استرس عاطفی یا فیزیولوژک، به ویژه با توجه به نوع ارتباط زن با شریک زندگی وی
• داشتن تاریخچۀ قرار گرفتن در معرض سوء استفاده یا آزار جنسی/

تشخیص
برای تشخیص اختلال عملکرد جنسی دکتر اقدامات زیر را در دستور کار قرار خواهد داد:
• بحث در مورد تاریخچۀ پزشکی و جنسی زن. شما ممکن است برای صحبت با پزشک در مورد مسایلی چنین شخصی راحت نباشید، اما تمایلات جنسی شما بخشی کلیدی از تندرستی و خوشبختی شما محسوب می‎شود. هر قدر در مورد تاریخچۀ جنسی و مشکلات جاری خویش آینده‎نگرتر باشید، شانس شما در یافتن راهی برای درمان مشکلاتتان بیشتر خواهد بود.
• انجام معاینۀ لگن. در طول معاینه دکتر در مود تغییرات فیزیکی مثل جدار بافت‌های تناسلی، کاهش انعطاف‌پذیری پوست، جای زخم یا درد، که می‎توانند بر لذت بردن جنسی تأثیر بگذارند، کاوش خواهد کرد.
در عین حال این امکان وجود دارد که پزشک شما را به یک مشاور یا درمانگر متخصص در مشکلات جنسی و ارتباطی ارجاع دهد.
درمان
این را به خاطر داشته باشید که اختلال عملکرد جنسی فقط هنگامی مسأله محسوب می‎شود که باعث آزار دادن شما شده باشد. اگر این موضوع سبب آزردگی شما نشده باشد نیازی به درمان نیز ندارد.
از آنجا که اختلال عملکرد جنسی علایم و علل احتمالاً متعددی دارد درمان آن نیز متفاوت است. این موضوع مهم است که شما با نگرانی‎های خود ارتباط برقرار کیند و جسم خویش و پاسخ جنسی نرمال آن را بفهمید. همچنین اهداف شما برای زندگی جنسی در تعیین درمان و ارزیابی پیشرفت آن اهمیت دارد.
زنان دچار نگرانی‌‏های جنسی اغلب اوقات از یک رویکرد درمان ترکیبی که مشکلات پزشکی و نیز عاطفی و ارتباطی را در مد نظر قرار می‎دهند، سود می‎برند.

درمان غیر پزشکی برای اختلال عملکرد جنسی
برای درمان اختلال عملکرد جنسی، دکتر ممکن است استفاده از راهکارهای زیر را به شما توصیه کند:
• بگو و بشنو. ارتباط راحت با شریک زندگی شما یک دنیا تغییر در خشنودی جنسی شما ایجاد می‎کند. حتی اگر شما علاقه‎ای به صحبت در مورد علایق خود و بی‎علاقگی خویش نداشته باشید، یادگیری انجام این کار و بازخورد گرفتن از آن به روشی آرامش‎بخش، گامی به سوی ایجاد صمیمیت بیشتر خواهد بود.
• عادات سبک زندگی سالم را در خود پرورش دهید. در مورد الکل با مدارا و متعادل رفتار کنید. نوشیدن الکل زیاد می‏تواند به پاسخگویی جنسی شما لطمه بزند. از نظر جسمانی فعال باشید - فعالیت فیزیکی منظم می‎تواند استقامت جسمانی شما را افزایش داده و باعث بهبود خلق و خوی شما گردد و احساسات رومانتیک را در شما تقویت کند. راه‎های کاهش استرس را بیاموزید به شکلی که بتوانید روی تجربۀ جنسی متمرکز شوید و از آن لذت ببرید.
• دنبال مشاور باشید. با یک مشاور یا درمانگر متخصص در مشکلات جنسی و ارتباطی صحبت کنید. درمان در اغلب اوقات شامل آموزش در مورد بهینه کردن پاسخ جنسی بدن شما، راه‌های تقویت صمیمیت با شریک زندگی، و توصیه‌هایی برای خواندن مطالب یا انجام تمرینات مربوط به زوجین است.
• از لوبریکانت استفاده کنید. اگر دچار خشکی واژن هستید یا در طول مقاربت جنسی دچار درد می‎شوید استفاده از یک لوبریکانت واژن می‎تواند مفید باشد.
• از دستگاه‌های مرتبط استفاده کنید. برانگیختگی جنسی ممکن است با تحریک چوچوله تقویت شود. شما می‎توانید از یک ویبراتور برای تحریک آن استفاده کنید. اگرچه برخی از زنان استفاده از دستگاه ساکشن واکیوم کلیتوریس را برای تقویت انگیزش جنسی مفید می‎یابند، این دستگاه‌ها گران‎قیمتند و به هیچ وجه مؤثرتر از ویبراتور نیستند.

درمان پزشکی برای اختلال عملکرد جنسی
درمان مؤثر برای اختلال عملکرد جنسی اغلب نیاز به مخاطب گرفتن یک اختلال پزشکی زیربنایی یا تغییر هورمونی دارد. یک داروی نسخه‎ای برای زنان در سنین پیش از یائسگی دچار کمبود میل جنسی که به نام فلیبانسرین (Addyi) شناخته می‎شود، نیز یک گزینۀ درمانی ارائه می‎دهد.
برای درمان اختلال عملکرد جنسی مرتبط به یک اختلال پزشکی دکتر ممکن است به شما توصیه کند که:
• مصرف داروهایی را که دارای عوارض جانبی جنسی هستند تعدیل کرده یا آنها را تغییر دهید
• مشکلات تیروئیدی یا دیگر اختلالات هورمونی احتمالی را درمان کنید
• درمان افسردگی یا اضطراب خود را بهینه کنید
• راهکارهایی را برای تخفیف درد لگن یا دیگر مشکلات مرتبط به درد امتحان کنید
درمان اختلال عملکرد جنسی مرتبط به علل هورمونی می‏تواند شامل موارد زیر باشد:
• درمان با استروژن. درمان استروژن موضعی در اشکال حلقۀ واژینال، کرم یا قرص وجود دارد. این درمان عملکرد جنسی را از طریق بهبود تون و انعطاف‎پذیری واژینال، افزایش جریان خون در واژن و تقویت حالت لیز و چرب شدگی آن تقویت می‎کند.
• درمان اندروژن. اندروژن‏‌ها حاوی تستوسترون هستند. تستوسترون همانند مردان در زنان نیز نقشی در عملکرد جنسی سالم بازی می‎کند، اگرچه میزان تستوسترون در زنان به مراتب کمتر از مردان است.
درمان با اندروژن در مورد اختلال عملکرد جنسی محل مناقشه است. برخی از مطالعات آن را در مورد زنان دچار کمبود تستوسترون و اختلال عملکرد جنسی مفید دانسته‎اند؛ مطالعات دیگر این درمان را مفید ندانسته یا بسیار کم‎اثر یافته‎اند.
ریسک‎های درمان هورمونی بسته اینکه استروژن به تنهایی یا همراه پروژستین داده ‎شود، سن شما، دوز مصرف و نوع هورمون، و مشکلات سلامت مثل ریسک‎های قلبی و بیماری عروق خونی و سرطان، متفاوت است. در مورد خطرات و فواید درمان با پزشک مشورت کنید. در برخی از موارد، درمان هورمونی ممکن است به پایش و نظارت از نزدیک توسط پزشک نیاز داشته باشد.

فیبانسرین (Addyi)
این دارو که در ابتدا به عنوان داروی ضد افسردگی به بازار آمد از سوی FDA برای درمان کمبود میل جنسی در زنان و سنین پیش از رسیدن به سن یائسگی مورد تأیید قرار گرفته است.
با مصرف یک قرص در روز، این دارو می‏تواند میل جنسی را در زنان دچار کمبود میل جنسی و آن دسته از زنان که تجربۀ جنسی را پریشان کننده می‎یابند، تقویت کند. عوارض جانبی بالقوه جدی این قرص شامل افت فشار خون، خواب‏آلودگی، تهوع، خستگی مفرط، سرگیجه و غش کردن است، مشخصاً اگر قرص مزبور با الکل مصرف شود. کارشناسان توصیه می‎کنند که اگر در پی 8 هفته مصرف قرص بهبودی در میل جنسی شما ایجاد نشده باشد، مصرف قرص را متوقف کنید.

درمان‎های بالقوه‎ای که به تحقیق بیشتری نیاز دارند
برای اینکه موارد زیر را بتوان به عنوان درمانی برای اختلال عملکرد جنسی توصیه کرد به تحقیق بیشتری نیاز است:
• تیبولون. این یک داروی استروئیدی سنتتیک است که در اروپا و استرالیا برای درمان پوکی استخوان در دورۀ پس از یائسگی به کار می‎رود. به علت نگرانی‎های موجود در مورد ریسک سرطان پستان و سکته مغزی در زنان مصرف کنندۀ تیبولون، این دارو برای مصرف در داخل ایالات متحد آمریکا از سوی FDA تأیید نشده است.
• مهار کننده‎های فسفودی‌استراز. این گروه از داروها موفقیت خود را در درمان اختلال نعوظ در مردان نشان داده‎اند، اما کارآیی آنها در درمان اختلال عملکرد جنسی در زنان به این اندازه نبوده است. مطالعاتی که به اثربخشی این داروها در زنان پرداخته‎اند نتایج متناقضی ارائه داده‌اند.
یک دارو، سیلدنافیل (وایاگرا)، ممکن است برای برخی زنان دچار اختلال عملکرد جنسی در نتیجۀ مصرف مهار کننده‌های بازجذب انتخابی سروتئونین (SSRIs)، یک کلاس دارویی مورد استفاده در درمان افسردگی، مفید باشد. مصرف سیلدنافیل در صورتی که بر اثر ابتلا به آنژین نیتروگلیسیرین استفاده می‎کنید، مجاز نیست.
مشکلات پیرامون اختلال عملکرد جنسی معمولاً پیچیده است، بنابراین حتی بهترین داروها نیز در صورتی که دیگر مشکلات شامل مسائل عاطفی یا اجتماعی رفع نشوند، کارآیی نخواهند داشت.

سبک زندگی و مداوای خانگی
برای تقویت سلامت جنسی خود راه‎هایی را برای آرامش بیشتر در مورد جنسیت خویش بیابید، عزت نفس خود را بهبود ببخشید و جسم خود را بپذیرید. روش‎های مربوط به سبک زندگی مندرج در زیر را امتحان کنید:
• در مصرف مشروب الکلی معتدل باشید. نوشیدن مشروب الکلی به میزان زیاد به پاسخگویی جنسی لطمه می‎زند.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن باعث ایجاد محدودیت در جریان خون سراسر بدن شما می‎شود. در نتیجه خون کمتری به دستگاه‎های تناسلی می‎رسد، که این بدان معنی است که ممکن است دچار کاهش برانگیختگی جنسی و پاسخ ارگاسمی شوید.
• از نظر جسمانی فعال باشید. تمرینات اروبیک منظم استقامت شما را افزایش می‎دهد، تصویر بدنی شما را بهبود می‎بخشد و خلق و خوی شما را ارتقاء می‎دهد. این می‎تواند به شما کمک کند که در زمان‎های بیشتری احساسات رومانتیک داشته باشید.
• برای آسودگی جسمی و ریلکسیشن وقت بگذارید. راه‌های کاهش استرس را بیاموزید، و برای خود امکان آرامش در کوران زندگی پراسترس روزانه را ایجاد کنید. ریلکس بودن می‎تواند توانایی شما را در تمرکز بر تجربیات جنسی تقویت کند و نیز می‏تواند به شما کمک نماید تا برانگیختگی و ارگاسم رضایت‎بخش‎تری داشته باشید.

طب جایگزین
تحقیق بیشتری در این مورد نیاز است اما درمان‎های نویدبخش در زمینۀ مورد بحث شامل موارد زیر است:
• ذهن‎آگاهی. نوعی مدیتیشن است که بر پایۀ افزایش آگاهی و پذیرش زندگی در لحظۀ حال استوار می‎شود. شما بر آنچه در طول مدیتیشن تجربه می‎کنید، مثل جریان تنفس خویش، تمرکز می‎نمایید. شما می‎توانید افکار و عـــواطف خود را مشاهده کنید اما در عین حال بدون داوری به آنها امکان گذار می‎دهید. برخی تحقیقات نشان دادهاند که تمرین ذهن‎آگاهی در طول یک دوره گروه درمانی بسیاری از جنبه‎های پاسخ جنسی را بهبود می‎بخشد و باعث کاهش پریشانی شخصی در زنان دچار اختلالات میل و برانگیختگی جنسی می‎شود.
طب سوزنی. طب سوزنی می‎تواند اثرات مثبتی بر زنان دچار برخی اختلالات جنسی داشته باشد، اما این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز دارد.
یوگا. داده‎های بسیار کمی در مورد فواید یوگا بر عمکلرد جنسی وجود دارد. به هر حال، تمرینات یوگا با بهبود سلامت روان‌شناختی و تندرستی کلی مرتبط است.

مقابله و حمایت
شما در هر مقطع از زندگی خویش ممکن است تغییراتی را در میل، برانگیختگی و خشنودی جنسی خویش تجربه کنید. برای انطباق بهتر:
• بدن خویش و آنچه را سبب پاسخ جنسی بهتر برای آن می‎شود درک کنید. هر قدر شما و شریک جنسی شما بیشتر در مورد بدن خود و چگونگی عملکردهایش بدانید بهتر خواهید توانست راه‎هایی را برای از بین بردن مشکلات جنسی خویش پیدا کنید.
• گردآوری اطلاعات. از دکتر خویش بپرسید یا در متون مطالعاتی در پی آموختن این موضوع باشید که چگونه مسائلی همچون سن، بیماری، بارداری، یائسگی و داروها ممکن است بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی بگذارند.
• با شریک زندگی خویش رودربایستی نداشته باشید. در رویکرد خویش در ایجاد صمیمیت با شریک زندگی خود انعطاف‌پذیر باشید. کار بر روی آن نواحی از صمیمیت و خودمانی بودن را که بهترین کارآیی را برای هر دوی شما دارد ادامه دهید.
• تغییرات را که ایجاد می‎شوند، بپذیرید. در طول دوره‎های انتقالی زندگی جنبه‎های تازه‎ای از جنسیت خود را برای بهبود تجارب جنسی خویش جستجو کنید.
پاسخ جنسی اغلب همان قدر به تحریک جنسی فیزیکی بستگی دارد که به احساسات شما در مورد شریک جنسی‌تان. روابط خود را دوباره ایجاد و یکدیگر را دوباره کشف کنید.

آمادگی برای دیدار با دکتر
اگر شما دچار مشکلات ادامه‎دار جنسی هستید که باعث پریشانی شما شده است با پزشک خود مشورت کنید. شما ممکن است از بحث در مورد مسائل جنسی با پزشک خود احساس شرمندگی کنید، اما این سرفصل کاملاً مناسبی است. برخورداری از زندگی سالم جنسی در هر سنی برای زنان اهمیت دارد.
شما ممکن است دچار یک اختلال زیربنایی اما قابل درمان باشید یا ممکن است از ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خویش، درمانی خاص یا ترکیبی از درمان‎ها سود ببرید. پزشک اولیه شما ممکن است خود قادر به تشخیص و درمان مشکل شما باشد یا اینکه شما را به یک متخصص ارجاع دهد.
در اینجا برخی پرسش‌ها که به آمادگی شما برای ملاقات با پزشک کمک می‎کند آمده است.

چه کاری می‎توانید انجام دهید
در مورد مسائل زیر اطلاعات گردآوری کنید:
• علایم شما. هر گونه مشکل جنسی مبتلابۀ خود شامل زمان و چگونگی بروز آنها را یادداشت کنید.
• شرح حال جنسی شما. دکتر احتمالاً در مورد روابط و تجارب جنسی شما از زمان آغاز فعالیت جنسی در شما پرسش خواهد کرد. دکتر همچنین در مورد تاریخچۀ ضربات جنسی یا سوء استفاده جنسی از شما سؤال خواهد کرد.
• شرح حال پزشکی شما. هر گونه سابقۀ قابل ملاحظۀ پزشکی خود شامل وضعیت‎های مرتبط به سلامت روانی را یادداشت کنید. نام و میزان مصرف داروهایی را که اخیراً مصرف کرده‎اید یا در حال حاضر مصرف می‎کنید، شامل داروهای نسخه‎ای و داروهای غیر نسخه‎ای را یادداشت کنید.
• پرسش‎هایی برای مطرح کردن با دکتر. فهرستی از پرسش‎های عمده‎ای را که با دکتر مطرح خواهد شد تهیه کنید.
برخی از پرسش‎های پایه‎ای برای مطرح کردن با پزشک در مورد نگرانی‎های جنسی شما شامل موارد زیر است:
• چه چیزی ممکن است علت مشکلات جنسی من باشد؟
• آیا من نیازی به انجام تست‎های پزشکی دارم؟
• چه درمانی را شما برای من توصیه می‎کنید؟
• اگر شما دارویی برایم تجویز می‎کنید، این دارو عوارض جانبی هم دارد؟
• به صورت عقلایی من چه مقدار انتظار بهبود باید از درمان خود داشته باشم؟
• آیا تغییرات سبک زندگی یا مراحل مراقبت از خود هست که بتواند به من کمک کند؟
• آیا شما درمان خاصی را برایم توصیه می‎کنید؟
• آیا شریک جنسی من باید در این درمان دخالت و حضور داشته باشد؟
• آیا شما مطالبی را که می‎خواهید به من بدهید پرینت کرده‎اید؟ چه وبسایت‎هایی را برای مراجعه توصیه می‎کنید؟
در طرح پرسش‌های دیگری که به ذهنتان می‎رسد تردید نکنید.

چه انتظاری از دکترتان باید داشته باشید
دکتر ممکن است شماری از سؤالات شخصی را با شما مطرح کند و از شما بخواهد که شریک جنسی خویش را نیز برای مصاحبه بیاورید. برای کمک به تعیین علت مشکل شما و بهترین دورۀ درمان خود را آمادۀ پاسخگویی به پرسش‎هایی نظیر موارد مطرح شده در زیر کنید:
• شما چه مشکلاتی دارید؟
• مشکلاتی که دارید چقدر اذیتتان می‎کند؟
• از ارتباط خودتان چقدر راضی هستید؟
• آیا در طول ارتباط جنسی با شریک جنسی خود به برانگیختگی جنسی می‎رسید؟
• آیا ارگاسم می‎شوید؟
• اگر پیشتر ارگاسم می‎شدید، و حالا نمی‎شوید، تفاوت را در چه چیز می‎بینید؟
• آیا در طول مقاربت جنسی احساس درد می‎کنید؟
• آیا شما قرص پیشگیری از بارداری مصرف می‎کنید؟ و اگر جواب مثبت است از چه نوعی؟
• آیا الکل یا مواد مخدر را به صورت تفننی مصرف می‎کنید؟ چه مقدار؟
• آیا شما سابقۀ عمل جراحی دارید که سیستم تناسلی شما را درگیر کرده باشد؟
• آیا شما مبتلا به دیگر اختلالات شامل اختلالات سلامت روان تشخیص داده شده‎اید؟
• آیا در زندگی خویش هرگز تجربۀ یک ارتباط جنسی ناخواسته را داشته‌اید؟

شما در این اثناء چه می‎توانید بکنید
خطوط ارتباطی با شریک جنسی خویش را باز نگه دارید. در مورد ناخشنودی یا مشکلاتی که دارید صادق باشید. جایگزین‌هایی را برای صمیمیت مورد ملاحظه قرار دهید و در فعالیت‎های جنسی که برای هر دوی شما مورد پذیرش است مشارکت کنید./

Source:
Female sexual dysfunction
By Mayo Clinic Staff
March 5, 2016

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.