دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

در حدود 25 درصد موارد فیستول‎ها در صورت برخورداری از تغذیۀ صحیح و برخی اقدامات پزشکی در طول 30 تا 40 روز شفا پیدا می‎کنند

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ریچل نل، دکتر سورب (سیت) ستهی
• ترجمه هامیک رادیان

فیستول گوارشی هنگامی بروز می‎کند که یک اتصال غیر نرمال میان دستگاه گوارش و پوست یا سایر دستگاه‎های بدن ایجاد می‎شود که نتیجۀ آن نشت اسید معده به بیرون از آن است. پزشکان در عین حال ممکن است فیستول گوارشی را فیستول انتروکوتانئوس یا فیستول روده‎ای بنامند.
فیستول گوارشی در پزشکی یک اختلال شدید محسوب می‎شود و ممکن است به مراقبت درازمدت نیاز داشته باشد. 

[مطالب این مقاله:]
• علل فیستول گوارشی
• علایم فیستول گوارشی
• تشخیص فیستول گوارشی
• درمان فیستول گوارشی
• عوارض 
• دورنما

علل فیستول گوارشی
در حدود 85 تا 90 درصد تمامی موارد فیستول گوارشی به عنوان یک عارضۀ عمل جراحی بروز می‎کنند.
در یک مطالعه بر روی 1148 فرد قرار گرفته تحت عمل جراحی شکم، محققان پی بردند که 5.5 درصد نمونه‎های مطالعه پس از انجام عمل دچار فیستول شده‎اند. اغلب موارد فیستول در فاصلۀ یک هفته پس از انجام جراحی بروز می‎کنند.
پزشکان همیشه باید پیش از انجام عمل جراحی شکم در مورد خطر بروز فیستول با بیمار صحبت کنند. آنان در عین حال باید پس از عمل جراحی بیمار را در جستجوی علایم بروز فیستول مورد بررسی قرار دهند، زیرا تشخیص به موقع باعث بهبود فرجام می‎شود.
دیگر علل محتمل برای بروز فیستول گوارشی عبارتند از:
• تاریخچۀ قرار گرفتن ناحیۀ شکم در معرض اشعه
عفونت، مواردی مثل دیورتیکولیت
بیماری التهابی روده شامل بیماری کرون
• وجود اولسر در روده
• جراحت فیزیکی ناحیۀ شکم
سرطان

علایم فیستول گوارشی
وقتی کسی دچار فیستول گوارشی باشد، غذای هضم شده نمی‎تواند به طور کامل در بدن به حرکت درآید. فیستول در عین حال باعث نشت مایعات به خارج سیستم گوارشی می‎شود و سطح آن در سراسر بدن کاهش می‎یابد. علایم در این مورد عبارتند از:
درد ناحیه شکم
دهیدراسیون
اسهال
تب
• سوء تغذیه
• بالا رفتن ضربان قلب
استفراغ
فرد دچار فیستول گوارشی ممکن است به سختی بیمار شود و به اختلالی به نام سپسیس دچار گردد. سپسیس هنگامی مطرح است که بدن شخص در واکنش به یک عفونت شدید به خودش حمله‎ور می‎شود.
سپسیس سبب بروز طیفی از علایم مثل کاهش فشار خون، تب شدید، افزایش ضربان قلب و نارسایی ارگان می‎شود. در برخی موارد سپسیس می‎تواند کشنده باشد.
پزشکان فیستول را به چهار دسته اصلی تقسیم می‎کنند، که هر یک از آنها می‎تواند باعث بروز علایم متفاوتی شود:
• فیستول پیچیده. این نوع فیستول دارای مجراهای متعددی بوده و می‎توانند به بیش از یک دستگاه در بدن آسیب برسانند.
• فیستول خارجی. فیستول خارجی نوعی از آن است که بخشی از دستگاه گوارش در آن به پوست متصل می‎شود.
• فیستول فوق خارجی. این نوع فیستول بخشی از روده را به دستگاه دیگری در بدن، برای مثال مثانه، متصل می‎کند.
• فیستول روده‎ای. این نوع فیستول شامل اتصال یک ناحیه در روده به ناحیۀ دیگری در آن است.
فرد دچار فیستول گوارشی خارجی دارای ناحیه‎ای باز در پوست خواهد بود. این بدان معنی است که اسید و دیگر محتویات معده از طریق زخم‎های باز به روی پوست جریان پیدا خواهند کرد. وضعیت مزبور می‎تواند برای پوست بسیار مضر باشد.

تشخیص فیستول گوارشی
پزشک در هنگام کوشش برای تشخیص فیستول گوارشی تاریخچۀ پزشی فرد را مورد ملاحظه قرار می‎دهد. اگر بیمار سابقۀ انجام عمل جراحی خاصی شامل جراحی بیماری‎های زنان را داشته باشد، وی در معرض ریسک بالایی برای ابتلاء به فیستول قرار خواهد داشت.
پزشک در مورد علایم مبتلابه بیمار شامل زمان بروز علایم و نیز اینکه آیا چیزی سبب تسکین یا تشدید علایم می‎شود، پرسش خواهد کرد.
اگر دکتر ظن به وجود فیستول گوارشی داشته باشد وی می‎تواند از برخی تست‎های پزشکی شامل موارد زیر برای تأیید تشخیص خود استفاده کند:
• اسکن‎های تصویربرداری مثل CT اسکن، برای شناسایی فیستول و تعیین اندازۀ آن. این کار ضروری است زیرا پزشک بر مبنای آن می‎تواند محل انجام عمل جراحی را مشخص کند.
• بررسی به کمک باریم، که بر مبنای آن پزشک پیش از عکسبرداری اشعه X به بیمار باریم خوراکی یا تنقیه می‎دهد. اگر باریم وجود نشانه‎های نشتی را در روده‎ها آشکار کند، این موضوع تأییدی بر وجود فیستول خواهد بود.
• فیستولوگرام، که نوعی تست تشخیصی است که شامل تزریق رنگ به ناحیۀ فیستول گوارشی است که در آنجا پوست باز بوده و دچار نشتی است. این تست می‎تواند وجود هر گونه انسداد در فیستول را آشکار کند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

چه چیز باعث سوءجذب غذا می‌شود؟ علایم، علل، و درمان

فیستول گوارسی، فیستول روده‎ای، فیستول انتروکوتانئوس، عمل جراحی، فیستول پیچیده، فیستول خارجی، فیستول فوق خارجی، دیوزتیکولیت،  درد ناحیه شکم، دهیدراسیون، اسهال، تب، سوء تغذیه، بالا رفتن ضربان قلب، استفراغ

درمان فیستول گوارشی
درمان فیستول گوارشی به شدت و محل ایجاد آن بستگی دارد.
فیستول‎هایی که کوچک بوده و عفونی نشده باشند اغلب اوقات خود به خود برطرف می‎شوند.
فیستول‌های کولون ممکن است برای برطرف شدن به 30 تا 40 روز زمان نیاز داشته باشند در حالی که این رقم برای فیستول‎های روده کوچک ممکن است به 40 تا 50 روز برسد.
پزشکان در عین حال فیستول‎ها را به عنوان برون‎ده بالا یا پایین تقسیم می‎کنند. فیستول‎های دارای برون‏ده بالا روزانه بیش از 500 میلی‎لیتر مایع گوارشی را تخلیه می‎کنند. فیستول‎های دارای برون‎ده پایین باعث نشت مقادیر کمتری مایع گوارشی می‎شوند.
فیستول به طور معمول هر قدر میـزان تخلیۀ بیشتری داشته باشد مورد شدیدتری محسوب می‎شود زیرا نشت مایع می‎تواند باعث آسیب‎دیدگی و عفونت پوست و دیگر ارگان‎هایی شود که این ماده نشت کرده با آنها تماس پیدا می‎کند.

مداخلات جراحی
اگر شخص دچار سپسیس باشد، دکتر به طور معمول برای ترمیم ناحیۀ دچار نشتی عمل جراحی را توصیه می‎کند.
جراحی ممکن است شامل تخلیۀ خاص، سیستم‎های درمان فشار منفی یا دیگر درمان‎هایی باشد که امکان می‎دهند تا فیستول خشک شود. درمان فشار منفی از یک واکیوم برای افزایش جریان خون به ناحیه و کمک به تخلیه مایع اضافی استفاده می‎کند.
جراح برخی از اوقات می‎تواند ناحیۀ مورد تخلیه را با استفاده از تکنیک‎های لاپاروسکُپی ترمیم کند. این تکنیک شامل استفاده از یک اسکپ است، لولۀ باریکی مجهز به چراغ که از ناحیۀ مقعد وارد بدن شده و به سمت ناحیۀ شکم هدایت می‎شود. امکان استفاده از کلیپس یا چسب برای بستن ناحیۀ دچار نشتی بر اثر فیستول وجود دارد.
اگرچه این روش در مقایسه با عمل جراحی باز روشی کمتر تهاجمی محسوب می‎شود، این احتمال هست که با استفاده از آن نتوان به تمامی فیستول‎ها دسترسی پیدا کرد.

دارودرمانی
وجود غذا درون روده محرک ترشح مقادیر بیشتری از مایعات گوارشی شده مانع از آن می‎شود که فرد دچار فیستول به مواد مغذی کافی دسترسی داشته باشد.
فقدان مواد مغذی باعث کند شدن روند التیام بدن می‎شود. بنابراین در کنار درمان جراحی، پزشکی در اغلب اوقات ایجاد تغییراتی در اشکال تغذیه را در هنگام التیام روده توصیه می‎کند.
برای مثال، پزشک ممکن است تغذیه کامل دوران پیش از زایمان را توصیه کند که شامل تحویل مواد غذایی از طریق راه دسترسی داخل وریدی است.
پزشک در عین حال ممکن است برای کاهش مایع معده و بزاق داروهایی را برای بیمار تجویز کند. داروهای مزبور باعث کاهش مقدار مایعات موجود در روده می‎شوند. مثال‎هایی در این مورد عبارت است از:
• گلیکوپیرولات یا اسکوپولامین برای کاهش تولید بزاق
• مهار کننده‎های پمپ پروتون مثل امپرازول (پریلوسک) که میزان ترشح اسید را کاهش می‎دهند
• آنتاگونیست‎های گیرنده H2 مثل فاموتیدین (پپسید) یا رانیتیدین (زانتاک) که در عین حال باعث کاهش اسید معده می‎شوند
• داروهای ضد اسهال مثل لوپرامید یا کدیین فسفات
پزشک گاهی از اوقات داروهایی مثل اکتریوتید و لانریوتید تجویز می‎کند که از نظر شیمیایی مشابه هورمون سوماتوستاتین هستند. این هورمون می‎توان به شکل قابل ملاحظه‎ای ترشحات روده‏ای معده‎ای را کاهش دهد و به التیام فیستول کمک کند.
در حالی که این درمان برای همۀ افراد مناسب نیست، در مورد برخی افراد می‎تواند بدون ایجاد عوارض جانبی شدید باعث تخفیف علایم شود.

عوارض فیستول گوارشی
فیستول گوارشی می‎تواند باعث ایجاد عوارض مختلفی شامل موارد زیر شود:
• عفونت
• سوءتغذیه
• عدم تعادل الکترولیتی
• تضعیف روند التیام زخم
در حدود 25 درصد موارد فیستول‎ها در صورت برخورداری از تغذیۀ صحیح و برخی اقدامات پزشکی در طول 30 تا 40 روز شفا پیدا می‎کنند. در هر حال، میزان مرگ و میر بر اثر تمامی موارد فیستول گوارشی می‎تواند رقمی به میزان 40 درصد باشد. بر این اساس ضروری است که مردم در صورت مواجهه با این اختلال بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.

دورنما
فیستول گوارشی می‎تواند اختلالی شدید باشد که احتمال بهبود خود به خودی آن وجود دارد اما در برخی اوقات نیاز به درمان در مورد آن مطرح است.
وقتی فیستولی بروز می‎کند التیام آن ممکن است به زمانی طولانی نیاز داشته باشد. در هر حال، مدیریت دارویی و تغذیه‌ای در مورد اغلب مردم به التیام ناحیۀ آسیب دیده منجر می‎شود./

Source:
What is a gastrointestinal fistula and what causes one?
Last reviewed Fri 29 June 2018
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by Saurabh (Seth) Sethi, MD MPH