دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کولیت اولسراتیو – تعریف و درمان درد

درد کولیت اولسراتیو، پروبیوتیک، استرس، آنتی‎بیوتیک، تغذیه، استروئید، کورتیکوستروئید، بیماری التهابی روده، تواتر درد

علت دقیق درد کولیت اولسراتیو در میان افراد مختلف تفاوت دارد و ممکن است در دوره‎های عود بیماری تغییر کند. مشخص کردن علت دقیق درد یکی از مهم‎ترین جنبه‌های مربوط به مداوای آن است

مقالات دستگاه گوارش

• جنا فلچر، دکتر الین کی. لیو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

کولیت اولسراتیو یک اختلال مزمن و التهابی دستگاه گوارش تحتانی است. این بیماری با دوره‎هایی همراه است که در آنها تشدید علایم سبب بروز اسهال، نفخ، ناراحتی و درد می‎شود. این دوره‎ها، دوره‎های عود بیماری نامیده می‎شوند.
اینکه عود بیماری در چه دوره‎های زمانی ایجاد می‎شود، متفاوت است. این عود می‎تواند چند سال یک بار رخ دهد یا چندین بار در طول یک سال تکرار شود. در هر مورد، شناسایی و مدیریت درد کولیت اولسراتیو بخش مهمی از برنامۀ درمانی است.

مطالب این مقاله:
• علل درد کولیت اولسراتیو
• تشخیص
• فرکانس درد کولیت اولسراتیو چگونه است؟
• کنترل درد کولیت اولسراتیو
• داروهای درد کولیت اولسراتیو
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد

علل درد کولیت اولسراتیو
علت دقیق درد کولیت اولسراتیو در میان افراد مختلف تفاوت دارد و ممکن است در دوره‎های عود بیماری تغییر کند. مشخص کردن علت دقیق درد یکی از مهم‎ترین جنبه‌های مربوط به مداوای آن است.
موارد مندرج در زیر نواحی اصلی بروز درد کولیت اولسراتیو محسوب می‎شوند:

درد شکم ناشی از اسهال
تقریباً تمامی افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو دچار اسهال می‎شوند. درد شکم همراه اسهال غیر قابل اجتناب است. این درد در قسمت چپ تنه در طول شکم و زیر ناف احساس می‎شود.
گرفتگی‎های ناشی از اسهال ممکن است شدید باشد. در طول گرفتگی‎ها (کرامپ‌های) شدید، ممکن است عملکردهای معمول زندگی مثل حرف زدن یا ایستادن دچار مشکل و محدودیت شود. وقتی اسهال برطرف می‎شود، گرفتگی‎ها نیز به طور معمول از بین می‎روند.

بافت مجروح
مردم دچار کولیت اولسراتیو بر اثر تکرار دوره‎های التهاب در دستگاه گوارش دچار جراحت بافت می‎شوند. وقتی بافت مجروح بزرگ می‎شود، عبور مواد از درون آن می‎تواند سبب درد شود.
درد، وقتی بروز کند، می‏تواند طیفی از خفیف تا شدید را شامل شود. دستگاه گوارش نیز باید برای عبور مواد غذایی و زائدات از ناحیۀ دچار جراحت بیشتر کار کند، که این می‎تواند به بروز درد بیشتر منجر شود.

در مورد کولیت اولسراتیو بیشتر بخوانیم: 

کولیت اولسراتیو در کودکان

درد شکم ناشی از هضم
عبور غذا از درون بافت مجروح می‎تواند باعث بروز درد شود. کولیت اولسراتیوی که در قسمت فوقانی رودۀ بزرگ، رودۀ کوچک و سمت چپ شکم جایگیر شده باشد، می‎تواند تواتر درد را افزایش دهد.
مردم دچار کولیت اولسراتیو ممکن است دچار "هضم پر سر و صدا" شوند که به این معنی است که صدای عبور غذا از درون روده به گوش می‎رسد. فرآیند هضم غذا می‎تواند محرک کرامپ‌های شکمی شود، که طیفی از خفیف تا شدید را در بر می‎گیرد.

تشخیص
بیماران باید قادر باشند تا درد خود را برای دکتر تشریح و توصیف کنند. کمک به تشریح درد کولیت اولسراتیو شامل موارد زیر است:
• درد از چه هنگامی در این ناحیه بوده است؟
• درد در کجا احساس می‎شود؟
• این درد چطور احساس می‎شود، هم از نظر حسی و هم از نظر میزان شدت؟
• آیا درد پایدار و مداوم است یا می‎آید و می‎رود؟
• چند وقت یک بار درد احساس می‎شود؟
• چه چیزهایی ظاهراً باعث تحریک درد شکم می‎شوند؟
هر قدر میزان توصیف درد توسط شخص دقیق‌تر باشد، تصمیم‎گیری در مورد علت درد برای دکتر آسان‌تر خواهد بود. وقتی علت درد مشخص شود، دکتر قادر به تجویز درمان مناسب خواهد بود.

فرکانس درد کولیت اولسراتیو چگونه است؟
فرکانس درد همراه کولیت اولسراتیو تغییر می‎کند. هم علت و هم بروز عود بیماری این فرکانس را تعیین می‎کنند.
فردی که درد در او با حرکات روده مرتبط است وقتی دچار درد می‎شود که روده دارای حرکت است. فردی که درد را بر اثر وضعیت التهابی یا اسهال احساس می‎کند، ممکن است در طول روز بیشتر دچار درد شود.
مردم دچار عود مکرر بیماری احتمال بسیار بیشتری دارد که مداوماً دچار درد کولیت اولسراتیو شوند. مردمی که عود بیماری در آنها گسترده‎تر است درد پراکندۀ بیشتری را احساس می‎کنند.

کنترل درد کولیت اولسراتیو
درمان درد از طریق پیشگیری، نخستین دفاع در مقابل ناراحتی ناشی از کولیت اولسراتیو است. برخی روش‌ها در این مورد شامل موارد زیر است:

تغییر رژیم غذایی
بسیاری از مردم دچار کولیت اولسراتیو غذاهایی می‎خورند که باعث تشدید علایم بیماری می‎شود. برخی معتقدند که با تغییر رژیم غذایی می‎توان از عود این بیماری پیشگیری کرد مشروط بر اینکه مصرف غذاهای محرک عود متوقف شود. بنابراین کاهش یا قطع مصرف غذاهای محرک می‎تواند سبب کاهش درد در برخی از افراد شود.

کاهش استرس
برخی افراد معتقدند که استرس نقشی کلیدی در ایجاد عود علایم کولیت اولسراتیو دارد. بنابرای آموزش و کاربرد روش‎های مقابله با استرس می‎تواند به کاهش احتمال عود بیماری منجر شود.

پروبیوتیک‎ها
پروبیوتیک‎ها چه به شکل مکمل و چه به عنوان جزئی از غذا می‎توانند کمک کننده باشند. میزان کمک کننده بودن پروبیوتیک‎ها روشن نیست، اما باکتری‎های مفید موجود در پروبیوتیک‎ها می‎توانند به هضم بهتر غذا کمک کنند. در نهایت پروبیوتیک‎ها می‎توانند درد همراه عود کولیت اولسراتیو را کاهش دهند.

داروهای درد کولیت اولسراتیو
داروها یکی دیگر از گزینه‎های درمان درد کولیت اولسراتیو بوده و شامل موارد زیرند:
• داروهای ضد التهابی
• آمینوسالیسیلات‌ها
• کورتیکوستروئیدها
• داروهای سرکوب کنندۀ سیستم ایمنی
• آنتی‎بیوتیک‎ها
• داروهای مسکن
• داروهای ضد اسهال
داروها می‎توانند درد را تسکین دهند اما آنها علت اصلی بیماری را از بین نمی‎برند.

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
برای مردمی که هنوز تحت تشخیص قرار نگرفته‎اند، در صورت تجربۀ علایم به مدت بیش از چند روز مراجعه به پزشک الزامی است. علایم کولیت اولسراتیو می‎تواند بازتاب دهندۀ بیماری‌های دیگری نیز باشد، بنابراین دکتر نیاز دارد تا تمامی علل بالقوه را از تشخیص بگذراند.
وقتی فردی مبتلا به کولیت اولسراتیو تشخیص داده می‎شود، وی باید در صورت ادامۀ علایم عود بیماری به مدت بیش از دو روز به دکتر مراجعه کند. اغلب اوقات پزشک و بیمار برای دوره‎های عود بیماری برنامه‎ای طراحی می‎کنند، بنابراین فرد خواهد دانست که در هنگام آغاز درد دقیقاً چه کاری باید انجام دهد.
هر گاه که درد به صورت غیر قابل توضیح یا شدیدتر از اوقات معمول تجربه شود، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
کولیت یا التهاب دیواره داخلی روده بزرگ

Source:
Ulcerative colitis: Defining and treating pain
Last reviewed Fri 9 June 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Elaine K. Luo, MD 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.