دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

افسردگی چه حسی دارد؟

افسردگی، حس افسردگی، زنان، مردان، داروها، حوادث زندگی، آزار جنسی، تجاوز جنسی، سوء استفاده عاطفی

یکی از بدفهمی‌های رایج در مورد افسردگی این است که آن را شبیه به احساس اندوه یا غم تلقی می‌کنند. اگرچه بسیاری از مردم دچار افسردگی احساس اندوه دارند، افسردگی بسیار شدیدتر از احساساتی است که در پاسخ به اتفاقات زندگی می‌آیند و می‌روند.

مقالات افسردگی

• جنیفر بری، تیموتی جی. لیگ
• ترجمة هستی فراست‌فر

افسردگی نوعی بیماری روانی جدی است که می‌تواند زندگی فرد افسرده را دچار اختلال کند. افسردگی می‌تواند سبب احساس اندوه شدید و پایدار، ناامیدی و احساس عدم علاقه به تحرک و فعالیت شود. این بیماری در عین حال می‌تواند باعث بروز نشانگان جسمانی مانند درد، تغییرات اشتها و مشکلات خواب گردد.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در طول مطالعه‌ای که بیش از 3 سال ادامه داشت چنین دریافت که نزدیک به 10 درصد کل افراد 40 تا 59 ساله دچار افسردگی بوده‌اند. اما علی‌رغم شیوع افسردگی، شناسایی آن همیشة اوقات کار آسانی نیست.
نشانگان و علل افسردگی می‌تواند به شکلی بسیار گسترده از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. جنسیت نیز ممکن است نقشی مهم در اینکه چرا فردی دچار افسردگی می‌شود و این بیماری در او چه حسی پدید می‌‌آورد، نقش مهمی داشته باشد.
آنچه در این مقاله می‌خوانید:
•  افسردگی چگونه احساسی است؟
• علل عمومی و ریسک‌فاکتورهای افسردگی
• افسردگی و زنان
• افسردگی و مردان
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد

افسردگی چگونه احساسی است؟
یکی از بدفهمی‌های رایج در مورد افسردگی این است که آن را شبیه به احساس اندوه یا غم تلقی می‌کنند. اگرچه بسیاری از مردم دچار افسردگی احساس اندوه دارند، افسردگی بسیار شدیدتر از احساساتی است که در پاسخ به اتفاقات زندگی می‌آیند و می‌روند.
علایم افسردگی می‌توانند برای ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابند و می‌توانند مدارا با زندگی روزمره را مشکل یا حتی ناممکن کنند. افسردگی می‌تواند کار، روابط، و وظایف روزانه نظیر مراقبت از خود و انجام کارهای عادی را دچار اختلال کند.
دکترها معمولاً به جستجوی علایمی می‌پردازند که دستکم برای 2 هفته به عنوان نشانه‌های محتمل افسردگی دوام داشته است. افسردگی ممکن است چنین حس شود:
- هیچ لذت یا نشاطی در زندگی نیست. فرد دچار افسردگی ممکن است از آنچه زمانی دوست می‌داشته دیگر هیچ لذتی احساس نکند و چنین احساس کند که هیچ چیز شادی‌آوری در این دنیا وجود ندارد.
- تمرکز یا توجه ناممکن است. اتخاذ هر نوع تصمیم، خواندن، یا حتی تماشای تلویزیون می‌تواند برای فرد افسرده کاری شاق جلوه کند زیرا افراد افسرده نمی‌توانند به روشنی فکر کنند یا پیگیر وقایع باشند.
- همه چیز ناامید کننده به نظر می‌رسد و راهی برای رسیدن به احساس بهتر وجود ندارد. افسردگی ممکن است فرد را به این نتیجه برساند که هرگز هیچ راهی برای رسیدن به حس خوب وجود نخواهد داشت.
- عزت نفس از بین می‌رود. افراد دچار افسردگی ممکن است چنین احساس کنند که موجوداتی بی‌ارزش هستند یا در هر کاری ناتوانند.
- خوابیدن مشکل می‌شود. به خواب رفتن یا در خواب ماندن در سراسر شب ممکن است برای فرد دچار افسردگی غیر ممکن جلوه کند. فرد ممکن است زود از خواب بیدار شود و دیگر امکان دوباره به خواب رفتن را نداشته باشد.
- میزان انرژی کم است و رو به فقدان دارد. برخی افراد احساس می‌کنند که نمی‌توانند از رختخواب خارج شوند و حتی وقتی خواب کافی داشته‌اند احساس خستگی می‌کنند. این افراد ممکن است با انجام کارهای سادة روزانه دچار خستگی بیش از حد شوند.
- غذاها اشتهاآور به نظر نمی‌رسند. برخی افراد دچار افسردگی احساس می‌کنند انگار دوست ندارند چیزی بخورند، و باید برای خوردن غذا آنها را تحت فشار قرار داد. این روند می‌تواند به کاهش وزن منجر شود.
- غذا یک ابزار آرامش یا مقابله است. اگرچه برخی افراد دچار افسردگی تمایلی به غذا خوردن ندارند، دیگران ممکن است به پرخوری و غذاهای ناسالم یا غذاهای راحت روی بیاورند. این می‌تواند به افزایش وزن منجر شود.
- رنج و درد مداوم است. برخی از افراد دچار افسردگی انواع سردرد، تهوع، دردهای بدنی، و دیگر دردها را تجربه می‌کنند.
برخی از افراد به اشتباه بر این باورند که افسرده بودن یک انتخاب است، یا اینکه افراد افسرده صرفاً به نوعی تلقین و تلقی مثبت نیاز دارند. دوستان و افراد دوستدار فرد افسرده ناامید می‌شوند و نمی‌توانند درک کنند که چرا فرد نمی‌تواند "با یک حرکت خودش را نجات دهد". آنها حتی ممکن است بگویند که فرد افسرده اصلاً دلیلی برای افسردگی ندارد.
افسردگی یک بیماری روانی واقعی است. افراد افسرده نمی‌توانند صاف و ساده تصمیم بگیرند که دیگر افسرده نباشند. برخلاف اندوه و نگرانی معمولی، افسردگی به حالتی فرا‌گیر و ناامیدکننده احساس می‌شود.

علل شایع و ریسک فاکتورها
افسردگی می‌تواند به علل مختلف ایجاد شود. اگرچه اکثر اوقات یک دلیل واحد برای افسردگی نمی‌توان یافت، کارشناسان علل زیر را به عنوان علل احتمالی می‌شناسند:
- ژنتیک: افسردگی و دیگر اختلالات خُلقی می‌توانند در درون خانواده جریان یابند، اگرچه داشتن تاریخچة خانوادگی به تنهایی به این معنی نیست که فرد دچار افسردگی خواهد شد.
- اتفاقات زندگی: تغییرات بزرگ در زندگی و وقایع استرس‌زا می‌توانند محرک ایجاد افسردگی باشند. این اتفاقات می‌توانند طلاق، مرگ افراد مورد علاقه، از دست دادن شغل یا مشکلات مالی را شامل شوند.
- برخی بیماری‌ها: اضطراب، درد درازمدت، دیابت و بیماری قلبی می‌توانند فرد را در معرض ابتلاء به افسردگی قرار دهند.
- سوءمصرف مواد مخدر و الکل: در برخی موارد، سوء مصرف مواد مخدر و الکل سبب افسردگی می‌شوند. گاهی اوقات افسردگی می‌تواند سبب روی آوردن افراد به سوءمصرف مواد مخدر و الکل شود.
- برخی داروها: برخی از داروها می‌توانند ریسک ابتلاء به افسردگی را افزایش دهند. این داروها شامل برخی انواع داروهای فشار خون، استروئیدها و برخی داروهای سرطان هستند.

افسردگی و زنان
تحقیقات نشان می‌دهند که علل افسردگی می‌تواند در میان زنان و مردان متفاوت باشد.
یک مطالعه در مورد خواهران و برادران دوقلو که در نشریة آمریکایی روان‌پزشکی / The American Journal of Psychiatry منتشر شد دریافت که شخصیت و ارتباط با دیگران احتمال دارد که نقشی در آغاز افسردگی داشته باشند. مشخصاً مطالعه عنوان می‌کند که مشکلات ازدواج، ارتباط با والدین، و فقدان حمایت اجتماعی در میان زنان بیش از مردان به عنوان علت افسردگی مطرح است.
همچنین روان‌رنجوری یا داشتن وضعیت عاطفی احساسی منفی، به عنوان علت اولیة افسردگی در مطالعات زنان مطرح است.
یک مطالعه که در نشریة اختلالات عاطفی / Journal of Affective Disorders منتشر شد نیز دریافته است که علایم افسردگی در زنان متفاوت است. زنان مورد مطالعه در معرض احتمال بیشتری برای ابتلاء به اختلالات پانیک و اضطراب در کنار افسردگی قرار داشتند.
دیگر مطالعات نشان داده‌اند که زنان بیش از مردان در معرض احتمال افزایش وزن و بی‌خوابی مفرط قرار دارند.
تغییرات هورمونی در زنان نیز نقشی در مورد چگونگی و زمان آسیب زدن افسردگی به آنها بازی می‌کند. تحقیقات مربوط به این ارتباط هورمونی چنین دریافته‌اند:
- دختران دارای سابقة خانوادگی ابتلاء به افسردگی احتمال بیشتری دارد که در دوران بلوغ آغاز افسردگی را تجربه کنند.
- زنان دچار افسردگی در طول مرحلة پیش از عادت ماهانه دچار علایم شدیدتری می‌شوند، حتی اگر داروهای ضد افسردگی نیز مصرف کنند.
- افسردگی پس از وضع حمل بعد از زایمان بروز می‌کند و از هر 7 زن یک نفر به آن مبتلاء می‌شود.
- در طول دورة انتقالی یائسگی، ریسک افسردگی در زنان افزایش پیدا می‌کند.
- زنان در طول دورة انتقالی یائسگی در معرض خطری دو تا سه برابر بیشتر برای ابتلاء به افسردگی قرار دارند حتی اگر سابقة افسردگی را نداشته باشند.

افسردگی و مردان
یک مطالعة منتشر شده در نشریة آمریکایی روان‌پزشکی دریافته است که احتمال ابتلاء مردان به افسردگی در موارد مرتبط به زیر بیش از زنان است:
- سوءمصرف مواد مخدر
- سابقة سوء استفادة جنسی در دوران کودکی
- سابقة قبلی افسردگی
- وقایع استرس‌آور بزرگ در زندگی
مطالعة مزبور عنوان می‌کند که احتمال افسردگی مردان در نتیجة شکست از رسیدن به اهداف خود و کمبود عزت نفس بیش از زنان است. احتمال ابتلاء مردان به افسردگی بر اثر مشکلات قانونی و مسائل کاری بیش از زنان است.
مطالعه یادآوری می‌کند که اتفاقاتی مانند از دست دادن شغل و نگرانی از بابت ناتوانی در تهیة مخارج خانواده نمونه‌هایی از مواردی هستند که می‌توانند محرک افسردگی به ویژه در مردان باشند.
علایم افسردگی در زنان نیز می‌تواند متفاوت باشد. تجزیه و تحلیلی که در JAMA روان‌پزشکی منتشر شد دریافته است که مردان بیش از زنان در معرض تجربة حملات خشن، پرخاشگری و رفتارهای بی‌پروا به عنوان علایم افسردگی قرار دارند.
در حالی که به باور زنان عموماً بیش از مردان از افسردگی رنج می‌برند، مطالعة مزبور عنوان می‌کند که میزان این رنج در میان زنان و مردان یکسان است.
تفاوت علایم در مردان و آنچه مردان در مشاوره به پزشک خود می‌گویند ممکن است تشخیص افسردگی را در مردان دشوارتر کند. علایم سنتی افسردگی نظیر اندوه و گریه کردن ممکن است مکرراً در مردان نهفته باقی بماند یا توسط آنها اعلام نشود. برخی افراد ممکن است چنین احساس کنند که این نشانگان در تضاد با عقیدة رایج در جامعه در مورد مردانگی قرار دارد.

چه هنگام باید به دکتر مراجعه کرد
هر فردی که دچار علایم افسردگی است باید در پی مراقبت‌های پزشکی باشد. افسردگی در صورت عدم درمان می‌تواند تشدید شود و کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.
پزشک خانواده یا متخصص سلامت روانی می‌تواند در مورد گزینه‌های درمانی برای کمک به مدیریت فرد در مورد افسردگی و ادامة ‌زندگی روزمره کمک کند.
در موارد شدید، افسردگی می‌تواند باعث بروز تفکرات خودکشی یا خودآزاری جسمانی شود. هرگونه تفکرات خودکشی یا عنوان کردن عباراتی در مورد "عدم تمایل به زندگی" را باید جدی گرفت. در موارد بحرانی فرد افسرده باید برای برخوردای از کمک‌های تخصصی در بیمارستان بستری شود./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.