دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا تست کواد مارکر ارزش انجام دارد؟

 استریول, اینهیبین A, سندرم داون, تریزومی 21, تریزومی 18, اسپاینا بیفیدا

غربالگری کواد میزان آلفا-فتوپروتئین (AFP)، گونادوتروپین جفتی انسان (HCG)، استریول و اینهیبین A را در خون زن باردار اندازه‌گیری می‌کند

مقالات بارداری / زنان

• غربالگری کواد چرا انجام می‌شود
• خطرات غربالگری کواد
• چگونه خود را برای غربالگری کواد آماده کنید
• انتظار چه چیزی را باید داشته باشید
• نتایج غربالگری کوادغربالگری کواد که به نام‌های تست کوادراپل مارکر، غربالگری سه ماهه دوم یا به سادگی تست کواد، نیز شناخته می‌شود، یک تست پری‌ناتال [تست دوران بارداری] است که میزان 4 ماده را در خون زن باردار اندازه‌گیری می‌کند:
• آلفا-فتوپروتئین (AFP)، پروتئینی که توسط نوزاد در حال شکل گرفتن ایجاد می‌شود
• گونادوتروپین جفتی انسان (HCG)، هورمونی که توسط جفت جنین ایجاد می‌شود
• استریول، هورمونی که توسط جفت و کبد بچه تولید می‌شود
• اینهیبین A، هورمون دیگری که جفت آن را ایجاد می‌کند
زمان ایده‌آل برای انجام غربالگری کواد هفته 15 تا 18 بارداری - در طول سه ماهه دوم بارداری است. در هر حال این اقدام را می‌توان تا هفته 22 بارداری انجام داد.
غربالگری کواد به این منظور صورت می‌گیرد که ارزیابی گردد که آیا بارداری شما در معرض افزایش شانس آسیب دیدن توسط برخی اختلالات مثل سندرم داون و نقایص لوله عصبی قرار دارد [یا خیر]. اگر این ریسک پایین باشد غربالگری کواد می‌تواند این اعتماد را ایجاد کند که شانس ابتلاء به سندرم داون، تریزومی 18، نقایص لوله عصبی و نقایص دیواره شکمی پایین است.
اگر غربالگری کواد نشان دهنده افزایش شانس ابتلاء به یکی از موارد مزبور باشد شما باید انجام غربالگری یا تست اضافی را در دستور کار قرار دهید.


غربالگری کواد چرا انجام می‌شود
غربالگری کواد شانس داشتن نوزادی مبتلاء به هر یک از اختلالات فهرست شده در زیر را ارزیابی می‌کند:
• سندرم داون (تریزومی 21). سندرم داون یک اختلال کروموزومی است که باعث ناتوانی عقلانی مادام‌العمر و تأخیر رشد و در برخی مبتلایان، مشکلات مربوط به سلامت می‌شود.
• تریزومی 18. تریزومی 18 یک اختلال کروموزمی است که باعث تأخیر رشد و ناهنجاری‌های ساختاری بدن می‌گردد. تریزومی 18 اغلب تا 1 سالگی به مرگ نوزاد می‌انجامد.
اسپاینا بیفیدا. اسپاینا بیفیدا یک نقص هنگام تولد است که زمانی بروز می‌کند که بخشی از لوله عصبی توسعه نمی‌یابد یا کاملاً بسته می‌ماند، که این باعث ایجاد نقایصی در طناب نخاعی و استخوان‌های ستون فقرات می‌شود.
• نقایص دیواره شکمی. در این نقص مادرزادی، روده‌های نوزاد یا دیگر ارگان‌های شکم از طریق ناف دچار چسبندگی هستند.
غربالگری کواد به شکل سنتی از رایج‌ترین غربالگری‌های مورد استفاده در سه ماهه دوم بارداری بوده است. این غربالگری عموماً در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مراقبت دوران بارداری در طول سه ماهه دوم شروع شده باشد یا اگر غربالگری سه ماهه اول بارداری، که شامل تست خون و آزمون اولتراسوند (سونوگرافی) است، در دسترس نبوده باشد. متخصص مراقبت‌های پزشکی شما باید نتایج غربالگری سه ماهه اول را با غربالگری کواد تلفیق کند تا بهبود در کشف سندرم داون حاصل گردد.
غربالگری DNA فاقد سلول دوران بارداری دیگر روش غربالگری است که متخصص مراقبت‌های پزشکی ممکن است به جای غربالگری کواد توصیه کند. شما می‌توانید در مورد گزینه‌های غربالگری پیش روی خود با پزشک خویش مشورت کنید.
منفی بودن غربالگری کواد تضمین کننده آن نیست که نوزاد شما دچار ناهنجاری کروموزومی، اختلال ژن منفرد یا برخی نقایص مادرزادی نیست. اگر نتیجه غربالگری کواد مثبت باشد پزشک شما تست مکمل را برای رسیدن به تشخیص توصیه خواهد کرد.
پیش از انجام این نوع غربالگری شما باید در مورد مفهوم نتایج برای خود تأمل کنید. به این موضوع فکر کنید که آیا این غربالگری ارزش هر نوع اضطرابی را دارد که تست مزبور می‌تواند باعث ایجاد آن شود، یا شما بسته به نتایج آزمایش بارداری خود را به شکلی متفاوت به پیش خواهید برد. شما همچنین باید به ملاحظه این موضوع بپردازید که چه سطحی از خطر کافی خواهد بود تا شما گزینه تست پیگیری پرریسک‌تری را انتخاب کنید.


خطرات غربالگری کواد
غربالگری کواد یک تست روتین غربالگری دوران بارداری است. این تست حامل هیچ خطری در مورد سقط جنین ناخواسته یا دیگر پیامدهای بارداری نیست.
به هر حال همانند دیگر تست‌های غربالگری دوران بارداری، غربالگری کواد می‌تواند باعث ایجاد اضطراب در مورد نتایج محتمل تست و معنی این نتایج در مورد سرنوشت بچه شما شود.


چگونه خود را برای غربالگری کواد آماده کنید
ارائه دهنده خدمات مراقبت پزشکی شما ممکن است پیش از انجام غربالگری کواد از شما بخواهد که با یک مشاور ژنتیک دیدار کنید. یا این احتمال وجود دارد که وی امکان مشاوره ژنتیک را در طول ویزیت‌های معمول دوره بارداری فراهم سازد.
شما می‌توانید پیش از تست غذاها و آشامیدنی‌های معمول خود را مصرف کنید.


انتظار چه چیزی را باید داشته باشید
در طول غربالگری کواد، تکنیسین آزمایشگاه یک نمونه خون را با استفاده از سرنگ از یک ورید در بازو می‌گیرد. نمونه خون گرفته شده در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می‌شود. شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام تست زندگی روزمره خود را از سر بگیرید.


نتایج غربالگری کواد
غربالگری کواد میزان آلفا-فتوپروتئین (AFP)، گونادوتروپین جفتی انسان (HCG)، استریول و اینهیبین A را در خون زن باردار اندازه‌گیری می‌کند. متخصص مراقبت پزشکی شما سن بارداری را در زمان تخمینی وضع حمل و نتایج غربالگری کواد را برای ارزیابی شانس حمل نوزاد دچار برخی اختلالات کروموزومی، نقایص لوله عصبی یا نقایص دیواره شکمی لحاظ خواهد کرد.
نتایج غربالگری کواد سطح ریسک داشتن یک نوزاد مبتلاء به برخی اختلالات را در مقایسه با ریسک متوجه جمعیت عمومی به دست می‌دهد. این را به خاطر بسپرید که غربالگری کواد صرفاً به این معنی است که سطح برخی از مواد یا کل مواد اندازه‌گیری شده در خون زن باردار خارج از محدوده طیف نرمال قرار دارد. عواملی که می‌توانند بر مواد اندازه‌گیری شده توسط غربالگری کواد تأثیر بگذارند شامل موارد زیرند:
• اشتباه در محاسبه مدت زمان سپری شده از بارداری
• نژاد مادر
• وزن مادر
• حمل بیش از یک نوزاد در بارداری
دیابت
• بارداری در محیط آزمایشگاهی
• مصرف دخانیات در زمان بارداری
اگر نتایج تست شما مثبت باشد متخصص مراقبت‌های پزشکی ممکن است انجام سونوگرافی برای تعیین سن بارداری و تأیید تعداد قلوها را توصیه کند.
غربالگری کواد در حدود 80 درصد زنانی را که حامل نوزادی با سندرم داون هستند با دقت شناسایی می‌کند. در حدود 5 درصد زنان با نتیجه مثبت کاذب مواجه می‌شوند، که بدان معنی است که تست مزبور دارای نتیجه مثبت بوده اما نوزاد در واقع دچار سندرم داون نیست.
در هنگام ملاحظه کردن نتایج تست خود، به خاطر داشته باشید که غربالگری کواد صرفاً نشان دهنده شانس کلی شما در حمل نوزادی با برخی اختلالات کروموزومی، نقایص لوله عصبی یا نقایص دیواره شکمی است. کاهش شانس (منفی بودن نتیجه این غربالگری) تضمین کننده آن نیست که نوزاد شما دچار یکی از این اختلالات نخواهد بود. به همین صورت، افزایش شانس (مثبت بودن نتیجه این غربالگری) تضمین نمی‌کند که نوزاد شما بدون ابتلاء به یکی از اختلالات مورد اشاره متولد خواهد شد.
اغلب اوقات، مثبت بودن نتایج غربالگری باعث خواهد شد تا شما انجام تست‌های دیگری به شرح زیر را در مد نظر قرار دهید:
• غربالگری DNA فاقد سلول دوران بارداری. این تست پیچیده، DNA فاقد سلول برگرفته از جفت و جنین را در جریان خون مادر بررسی می‌کند. تست مزبور به ارزیابی این موضوع می‌پردازد که آیا نوزاد شما در ریسک ابتلاء به سندرم داون، توالی اضافی کروموزوم 13 (تریزومی 13)، توالی اضافی کروموزوم 18 (تریزومی 18) یا ناهنجاری کروموزوم جنسی مثل سندرم ترنر قرار دارد [یا خیر]. نتیجه منفی در این تست رفع کننده نیاز به انجام یک تست تشخیصی تهاجمی دوران بارداری خواهد بود.
• سونوگرافی هدفمند. اگر شما در معرض ریسک بالای نقص لوله عصبی باشید، متخصص مراقبت‌های پزشکی شما ممکن است انجام تست سونوگرافی هدفمند را پیشنهاد دهد. سونوگرافی ابزار غربالگری مؤثری برای سندرم داون نیست.
• نمونه‌گیری از پرزهای جفتی (CVS). این اقدام را می‌توان برای تشخیص اختلالات کروموزومی مثل سندرم داون مورد استفاده قرار داد. در نمونه‌گیری از پرزهای جفتی یک نمونه از بافت برگرفته از جفت برای تست خارج می‌شود. CVS حامل خطری جزئی در مورد سقط جنین ناخواسته است و برای کشف نقایص لوله عصبی مثل مورد اسپاینا بیفیدا مفید نیست.
• آمنیوسنتز. آمنیوسنتز را می‌توان برای تشخیص اختلالات کروموزومی و نیز نقایص لوله عصبی مورد استفاده قرار داد. در آمنیوسنتز، یک نمونه از مایع آمنیوتیک از رحم برای تست گرفته می‌شود. همانند مورد نمونه‌گیری پرزهای جفتی، آمنیوسنتز حامل خطری جزئی در مورد سقط جنین ناخواسته است.
متخصص مراقبت‌های پزشکی یا مشاور ژنتیک به شما در درک نتایج تست خود و معنی آنها در مورد بارداری شما کمک خواهد کرد./آیا تست کواد مارکر ارزش انجام دارد؟
مایو کلینیک
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Mayo Clinic
Quad screen
Nov. 08, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.