دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بارداری پس از 40 سالگی -آنچه دانستنش ضروری است

زایمان زودرس, دیابت, ناهنجاری‌های مادرزادی, نمره آپگار, تلقیح داخل رحمی

هیچ فایده مستقیمی برای سلامت بر اثر بچه‌دار شدن پس از 40 سالگی وجود ندارد.

مقالات بارداری / زنان

• آمار
• فواید سلامت
• پیامدهای بالقوه
• از بارداری چه چیز انتظار می‌رود
• این موضوع چه تأثیری بر وضع حمل دارد
• چگونگی آبستنی پس از 40 سالگی
• خلاصهبسیاری از مردم اکنون بچه‌دار شدن را تا سال‌های چهل زندگی به تعویق می‌اندازند. بچه‌دار شدن پس از 40 سالگی به زوج‌ها شانس آن را می‌دهد که برای جنبه‌های عاطفی و مالی مرتبط به پدر و مادر شدن آمادگی بیشتری پیدا کنند.
به هر حال، چنین کاری می‌تواند باردار شدن را مشکل‌تر کند زیرا توان باروری با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. مشخصاً در مورد زنان توان باروری پس از سن چهال سالگی به شکلی چشمگیر افت می‌کند.


آمار
زنان در ایالات متحد آمریکا کمتر بچه‌دار می‌شوند، مگر در یک گروه - زنانی که در اواخر سال‌های 30 و اوایل سال‌های چهل زندگی بسر می‌برند.
بر مبنای اعلام "مرکز تحقیقات پیو" / Pew Research Center در مقایسه با یک دهه پیش احتمال بچه‌دار شدن زنان بیشتر است، اما آنان این کار را به سال‌های بعد زندگی خود موکول می‌کنند. بنابراین میانگین سن داشتن اولین بچه از 23 در سال 1994 به 26 در سال 2018 افزایش یافته است.
این تغییر تا حدودی ممکن است به این علت باشد که بسیاری از زنان ازدواج خود را به تأخیر می‌اندازند، تحصیل را بیشتر پی می‌گیرند، و بیشتر جذب نیروی کار می‌شوند.
مردان نیز در سنین بالاتری بچه‌دار می‌شوند. میانگین سنی داشتن اولین بچه برای پدران از 27.4 در سال 1972 به 30.9 در سال 2014 رسیده است.
در حالی که نرخ باروری در میان والدین مسن در حال افزایش است، ناباروری کماکان یک مشکل محسوب می‌شود. بر مبنای اعلام "کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان"، باروری زنان به تدریج رو به کاهش می‌رود اما این کاهش از سن 32 سالگی چشمگیر بوده و از سن 37 سالگی سرعت بیشتری پیدا می‌کند.
توان باروری مردان نیز با بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند، اما این افت تدریجی‌تر است. اکثریت مردان تا سال‌های 60 و حتی 70 زندگی توان باروری خود را حفظ می‌کنند، اگرچه با بالا رفتن سن مردان میزان ناهنجاری‌های پیش از تولد افزایش می‌یابد.


فواید سلامت
هیچ فایده مستقیمی برای سلامت بر اثر بچه‌دار شدن پس از 40 سالگی وجود ندارد. به هر حال، به تأخیر انداختن بارداری چند نتیجه دارد که می‌توانند سلامت ذهنی و عاطفی زن را بهبود ببخشند.
یک تجزیه و تحلیل مربوط به سال 2015 عنوان می‌کند که حمایت از سوی شریک زندگی، باعث کاهش استرس مزمن شده و داشتن ارتباط با کیفیت بالا می‌تواند ریسک افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد.
مردمی که تا زمان داشتن یک شغل خوب با بیمه سلامت منتظر می‌مانند ممکن است در عین حال استطاعت برخورداری از مراقبت پزشکی با کیفیت را داشته باشند.
زنان دارای مرخصی با حقوق یا شرکت شخصی ممکن است از مرخصی با حقوق بیشتری برخوردار شوند، که به آنان امکان پرداختن بیشتر به نوزاد خود و التیام پس از زایمان را می‌دهد.
دوام بیشتر شغل شخص، زندگی یا ازدواج همچنین بهره بیشتری برای سلامت شخص در بر دارد. نووالدی که نگرانی کمتری در مورد مسائل مالی داشته باشد استرس کمتری را تحمل می‌کند.


پیامدهای بالقوه
بالا رفتن سن ریسک ناباروری را به علت نزول کیفیت تخمک افزایش می‌دهد. ریسک اختلالات پزشکی که با ناباروری مرتبطند نیز افزایش می‌یابد. این اختلالات شامل موارد زیرند:
اندومتریوزیس (اندومتریوز)
فیبروئید رحم
• اختلالات لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر)
در زنان 40 ساله یا مسن‌تر، ریسک عواقب بارداری مثل فشار خون بالا، پره‌اکلامپسی، و دیابت بارداری افزایش پیدا می‌کند.
نرخ ناهنجاری‌های همراه تولد یا اختلالات ژنتیکی در نوزاد نیز بالا می‌رود. با مادر شدن در 40 سالگی، شانس داشتن بچه دچار سندرم داون حدود 1 به 100 است و در 45 سالگی این میزان به 1 در 30 افزایش می‌یابد.
از نظر تاریخی، تحقیق در مورد بارداری مرتبط به سن و پیامدهای باروری بر روی زنان متمرکز شده است. در هر حال، شواهد نوظهور نشان می‌دهند که ناباروری مرتبط به افزایش سن هم برای زنان و هم برای مردان سیر صعودی دارد.
یک مطالعه مربوط به سال 2018 پی برده است که:
• نرخ ناباروری برای پدران مسن بالاتر است حتی زمانی که شریک زندگی آنان در سنین زیر 25 باشد.
• شریک زندگی مردان بالای 45 سال در ریسک بالاتری برای ابتلاء به پره‌اکلامپسی، زایمان زودرس، و دیابت بارداری قرار دارد.
• مردان در سنین بالای 45 احتمال بیشتری دارد که صاحب فرزندانی با ناهنجاری‌های مادرزادی، وزن کم هنگام تولد و نمره آپگار پایین - یک مقیاس برای اندازه‌گیری سلامت عمومی نوزاد در زمان تولد - شوند.
نرخ موفقیت درمان ناباروری نیز با بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند. پس از 40 سالگی، زنان برای باردار شدن در هر چرخه تلقیح داخل رحمی (IUI) شانسی در حدود 5 درصد دارند. نرخ موفقیت هر چرخه بارورسازی آزمایشگاهی (IVF) کمتر از 20 درصد است.


از بارداری چه چیز انتظار می‌رود
در مورد زنان بالای 40 سال، بالا بودن سن لزوماً نوع حس مرتبط به بارداری یا سیر پیشرفت آن را تغییر نمی‌دهد.
بسیاری از زنان طیفی از علایم شامل کسالت صبحگاهی (ناخوشی صبحگاهی) را در طول سه ماهه اول بارداری تجربه می‌کنند. هیچ شواهدی در مورد بدتر شدن یا تفاوت این علایم در زنان بالای 40 سال در دست نیست.
با وجود این سه ماهه اول بارداری ممکن است به دلایل دیگری استرس‌زاتر باشد. بالا رفتن سن حامل افزایش ریسک از دست دادن جنین است به ویژه اگر زن در گذشته با سقط جنین مواجه بوده باشد.
یک مطالعه مربوط به سال 2019 پی برده که ریسک از دست دادن بارداری در زنان دارای سن بالای 45 در حدود 53 درصد بوده است که این رقم را باید با 10 درصد در زنان سنین 25 تا 29 مقایسه کرد.
وقتی بارداری به پیش می‌رود، زنان 45 ساله یا مسن‌تر با افزایش ریسک ابتلاء به پیامدهای مرتبط به بارداری مثل موارد زیر مواجه می‌شوند:
• دیابت بارداری
• فشار خون بالا
• وضع حمل پیش از ترم
به همین دلیل پزشک یا ماما ممکن است افزایش میزان پایش پزشکی را توصیه کند. این پایش ممکن است شامل افزایش تعداد ویزیت زمان بارداری یا تعداد تست‌های مورد استفاده باشد.
برخی زنان نیز ممکن است گزینه ارزیابی ژنتیکی را برای برآورد شانس داشتن بچه دچار ناهنجاری مادرزادی را در دستور کار قرار دهند.
علی‌رغم این افزایش ریسک‌ها، زنان بالای 45 سال می‌توانند دارای بارداری سالم باشند و این کاری است که انجام می‌شود.


این موضوع چه تأثیری بر وضع حمل دارد
صرف داشتن سن بالای 40 لزوماً بر وضع حمل زن تأثیر منفی نمی‌گذارد. در واقع، تحقیق نشان داده است که فرجام بارداری و زایمان در سنین بالای 40 به شکلی چشمگیر متفاوت با زنان در سنین پایین‌تر نیست، مشروط بر اینکه زن:
• از مراقبت باکیفیت در طول بارداری برخوردار باشد
• دچار اختلالات پزشکی مزمن نباشد
• ویزیت‌های دوران بارداری وی منظماً صورت گرفته باشند
• از سبک زندگ سالم برخوردار باشد
• نوزاد خود را در مرکز مراقبت‌های پیش از تولد داشته باشد
این بدان معنی است که در مورد زنان سالم، باردار شدن پس از 40 سالگی شاید خطرناک‌تر از بارداری در سنین پایین‌تر نباشد. به هر حال نرخ زایمان به روش سزارین در زنان بالای 40 بیشتر است.
با وجود این تحقیق دیگری نشان داده است که میزان پیامدها در زنان بالای 40 بالاتر است. یک مطالعه مربوط به سال 2017 در برلین، آلمان، که فرجام وضع حمل را در زنان 45 ساله با زنان 29 ساله مقایسه کرده بود پی برده است که:
• زنان جوان‌تر به درمان‌های باروری به میزان 3 درصد نیاز داشتند، حال آنکه این رقم برای زنان گروه مسن 34 درصد بود.
• 28 درصد زنان مسن با زایمان زودرس مواجه شدند حال آنکه این رقم برای زنان جوان‌تر 11 درصد بود.
• 59 درصد زنان مسن نیاز به سزارین داشتند حال آنکه این رقم برای زنان جوان 29 درصد بود.
زایمان به روش سزارین مشخصاً در گروه زنان مسن ممکن است با افزایش ریسک پیامدهای اضافی همراه باشد. یک مطالعه در سال 2019 وضع حمل به روش سزارین را با افزایش ریسک پیامدهای شدید مثل استروک، آمبولی و خونریزی (هموراژ) مرتبط دانسته است.
در حالی که زایمان به روش سزارین می‌تواند نجات‌بخش باشد، زنان باردار باید با پزشک خود در مورد پیامدهای بالقوه آن مشورت کنند. اجتناب از سزارین انتخابی ممکن است به کاهش عواقب زایمان کمک کند.


چگونگی آبستنی پس از 40 سالگی
برای بسیاری از مردم فرآیند تلقیح هیچ تفاوتی ندارد. در مورد زوج‌های هتروسکسوال زوج‌ها باید در طول دوره پنجره باروری زن مقاربت جنسی داشته باشند. این چهارچوب شامل روزهای منتهی به تخمک‌گذاری و روز تخمک‌گذاری است.
استفاده از تست‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری می‌تواند به مشخص کردن رهش تخمک کمک کند. پایش دمای پایه بدن می‌تواند به بررسی وقوع تخمک‌گذاری یاری دهد. انجام این کار مهم است زیرا وقتی زن پا به سن می‌گذارد در برخی موارد تخمک‌گذاری متوقف شده یا به روال متعارف صورت نمی‌گیرد.
با پایش دمای پایه بدن، زن می‌تواند این دما را هر روز صبح به محض برخاستن از خواب در سطح مشابهی حفظ کند. انجام این کار بلافاصله در هنگام صبح، پس از دستکم خواب 3 تا 4 ساعته و استفاده از یک دماسنج دیجیتال اهمیت دارد.
پس از تخمک‌گذاری میانگین دمای مزبور به میزانی جزئی تا 0.5 تا 1 درجه فارنهایت (-17.5 تا 17.22- درجه سانتی‌گراد) افزایش می‌یابد و تا زمانی که زن به پریود خود می‌رسد این افزایش روند خود را حفظ می‌کند. دمای مزبور سپس به میزان پایه خود برمی‌گردد.
دمای پایه بدن همیشه مقیاس درستی برای اندازه‌گیری تخمک‌گذاری نیست. چند عامل مثل استرس و مصرف الکل می‌توانند بر مقیاس‌های مورد بحث تأثیر بگذارند.
زنان منفرد یا دارای ارتباط با همجنس ممکن است بارداری با IUI یا IVF را انتخاب کنند. این درمان‌ها نیز به عنوان یک گزینه مطرح خواهند بود اگر زن ارتباطی دچار ناباروری داشته باشد.
اگر هر یک از طرفین دچار اختلالات از پیش موجود مثل دیابت یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) باشند، آنان باید پیش از باردار شدن برای آزمایش به پزشک مراجعه کنند.
اگر زنی بر این باور باشد که تخمک‌گذاری ندارد باید برای بررسی موضوع به پزشک مراجعه کند.


خلاصه
اکثریت پزشکان به زنان بالای 35 سال که علی‌رغم گذشت 6 ماه تلاش به نتیجه نرسیده‌اند مشورت با متخصص باروری را توصیه می‌کنند.
زنان در سال‌های 40 زندگی ممکن است متوجه شوند که درمان باروری در اولین فرصت ممکن می‌تواند به آنان در تحقق بارداری موفقیت‌آمیز کمک کند.
بسیاری از زنان بالای 40 سال قادرند تا بارداری سالم و ایمن را تجربه کرده و از اینکه صبر کرده‌اند خشنودند. در صورت برخورداری از مراقبت پزشکی درست و سبک زندگی سالم، مردم می‌توانند در انتظار فرجام مثبت باشند./بارداری پس از 40 سالگی -آنچه دانستنش ضروری است
دکتر کارولاین کی، زاون ویلینس
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Medical News Today
What to know about pregnancy after 40
Medically reviewed by Carolyn Kay, M.D. —
Written by Zawn Villines
On April 22, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.