دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خونریزی آلت تناسلی مردان: علل و پیشگیری

 پروستاتیت, ورم پروستات, پروستاتیت مزمن, سرطان, ضایعات سرطانی, آلت تناسلی, آنتی‌بیوتیک, جراحی

خونریزی آلت تناسلی مردانه می‌تواند نگران کننده باشد، به ویژه اگر هیچ آسیب مشهود وجود نداشته یا میزان خونریزی زیاد باشد

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

• محدود کردن دامنه علایم
• علل خونریزی آلت تناسلی مردان
• خونریزی آلت تناسلی مردان به علل ناشناخته
• پیشگیری از خونریزی آلت تناسلی مردان
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهخونریزی آلت تناسلی مردانه می‌تواند نگران کننده باشد، به ویژه اگر هیچ آسیب مشهود وجود نداشته یا میزان خونریزی زیاد باشد.
در بسیاری موارد خونریزی جزئی آلت تناسلی بی‌ضرر است، و این خونریزی خود به خود متوقف می‌شود. در هر حال، خونریزی شدید یا مزمن در آلت مردان می‌تواند پیامی از یک مشکل جدی‌تر باشد که نیاز به درمان پزشکی سریع دارد.


محدود کردن دامنه علایم
وقتی مردی از ناحیه آلت دچار خونریزی می‌شود، برخی عوامل هستند که می‌توانند به شناسایی علت خونریزی کمک کنند. این عوامل شامل محدوده خونریزی و موقعیتی است که در آن خونریزی ایجاد می‌شود.

خونریزی روی آلت
خونریزی روی پوست استوانه آلت یا سر آن می‌تواند نشان دهنده یک صدمه پوستی باشد. این نوع جراحات ممکن است خفیف یا شدید باشند.
جراحات خفیف ممکن است بر اثر خراشیده شدن تصادفی آلت در نتیجه اصطکاک با درز یا زیپ شلوار ایجاد شود. صدمات شدید ممکن است نتیجه بریدگی عمیق آلت باشد.
در موارد نادر خونریزی روی آلت را می‌توان به عنوان یک علامت سرطان آلت تناسلی مردان در نظر گرفت. هر مردی باید در صورت مواجه شدن با هر یک از علایم زیر در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کند:
• بروز راش زبر روی آلت
• بروز توده‌های خونی غیر معمول روی آلت
• زخمی که مداوماً خونریزی می‌کند و التیام نمی‌یابد

خونریزی در طول انزال
اصطلاح پزشکی برای وجود خون در اسپرم هماتواسپرمیا (هماتواسپرمی) است.
در بسیاری موارد بروز هماتواسپرمیا هیچ دلیل آشکاری ندارد و معمولاً خود به خود برطرف می‌شود. در موارد دیگر هماتواسپرمیا ممکن است نتیجه وضعیت‌های زیر باشد:
• دوره‌های طولانی فعالیت جنسی
عفونت پروستات
• عفونت در مجرای ادرار
• مصرف داروهای ضد انعقاد خون
در موارد نادر خونریزی در طول انزال می‌تواند یک علامت سرطان پروستات باشد.

خونریزی در زمان ادرار کردن
هماچوریا (هماچوری) اصطلاح پزشکی برای وجود خون در ادرار است. این مورد می‌تواند پیامی از وجود عفونت دستگاه ادراری باشد، اما علل خوش‌خیم و بدخیم متعدد دیگری در این مورد مطرحند. به همین دلیل، هماچوری همیشه حکمی برای ضرورت انجام ارزیابی پزشکی محسوب می‌شود.
هماچوری در عین حال ممکن است بر اثر عفونت پروستات ایجاد گردد.

خونریزی از مجرای ادرار در زمانی غیر از ادرار یا انزال کردن
مجرای ادرار لوله‌ای است که ادرار را از مثانه تخلیه می‌کند. در مردان، مجرای ادرار به دهانه سر آلت تناسلی مرد ختم می‌شود.
خونریزی از مجرای ادرار در زمانی غیر از ادرار یا انزال کردن می‌تواند نشان دهنده صدمات مجرای ادرار یا آسیب‌ دیدگی یکی از وریدهای آلت تناسلی مرد باشد.


علل خونریزی آلت تناسلی مردان
چند اختلال مختلف می‌توانند باعث خونریزی از آلت تناسلی شود. در ادامه برخی از این علل با جزئیات بیشتری تشریح خواهند شد.

عفونت
انواع عفونت می‌توانند باعث شوند تا مردان از ناحیه آلت تناسلی خود دچار خونریزی شوند یا خون در ادرار آنان ظاهر گردد. شایع‌ترین این علل عفونت دستگاه ادراری است.
برخی از علایم عفونت دستگاه ادراری عبارتند از:
• نشت ادرار
• نیاز عاجل و شدید به ادرار کردن
• احساس عدم تخلیه کامل ادرار
• دفع فقط چند قطره ادرار در هر بار ادرار کردن
• دردناک بودن ادرار کردن
درد مثانه یا درد لگن
مردان در صورت مواجه شدن با علایم عفونت دستگاه ادراری باید به پزشک مراجعه کنند. در صورت عدم درمان عفونت دستگاه ادراری ممکن است به کلیه‌ها سرایت کند.
عدم درمان عفونت کلیه می‌تواند باعث ایجاد صدمات پایدار در کلیه شود. عفونت مورد بحث در عین حال ممکن است به جریان خون گسترش یابد. این وضعیت می‌تواند عواقب جدی داشته باشد.

پروستاتیت
وجود خون در منی گاهی از اوقات می‌تواند پیامی از پروستاتیت باشد، که اصطلاح پزشکی برای تبیین التهاب و ورم پروستات است. پروستات غده‌ای کوچک به شکل گردو است که قسمتی از سیستم تناسلی مردانه را تشکیل می‌دهد.
گاهی از اوقات پروستاتیت اختلالی مزمن است که به تناوب پنهان و پیدا می‌شود. علایم پروستاتیت مزمن شامل موارد زیر است:
• درد در زمان ادرار کردن
• درد مثانه
• مشکلات جنسی مثل دشواری در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن یا مشکلات انزال کردن
مردان در عین حال ممکن است بر اثر وجود عفونت به پروستاتیت حاد دچار شوند. علایم به طور معمول ناگهان ظاهر شده و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
• درد مثانه
انزال دردناک
تهوع
تب

پاره شدن رگ‌های خونی
اگرچه مورد نادری است، صدمات وارد شده به یک رگ خونی در آلت تناسلی ممکن است باعث خونریزی مجرای ادرار یا خونریزی زیر پوست آلت شود. این دومی ممکن است به شکل کبودی بروز کند.
پاره شدن رگ خونی در آلت تناسلی مهلک نیست. در هر حال برای پیشگیری از درد و صدمات بعدی آلت درمان فوری ضرورت دارد.

آسیب‌دیدگی
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ارولوژی"، آلت تناسلی مردان یکی از کم‌آسیب‌ترین ارگان‌های بدن انسان است. با وجود این حادثه خبر نمی‌کند، و مردان ممکن است متحمل صدمات زیر در آلت تناسلی شوند:
• کشیدگی یا بریدگی
• کبودی
• شکستگی
• سوزش‌های سایشی
صدمات خفیف پوست آلت تناسلی مردان خطرناک‌تر از موارد مشابه در دیگر قسمت‌های بدن نیست. در هر حال، اگر مجرای ادرار آسیب ببیند این آسیب ممکن است باعث افزایش خطر بروز برخی عفونت‌ها شود.
هر صدمه بسیار دردناک یا باعث ایجاد خونریزی قابل ملاحظه می‌تواند حکم ضرورت مراجعه به دکتر تلقی شود. شکستگی‌های آلت نیازمند مراقبت پزشکی فوری و معمولاً ترمیم به روش جراحی هستند.

سرطان
اگرچه مورد نادری است توده‌ها یا ضایعات سرطانی ممکن است روی آلت مردان ظاهر شوند. خلاف توده‌های خوش‌خیم توده‌های بدخیم بهبود نمی‌یابند.
توده‌ها یا ضایعات سرطانی ممکن است رشد کنند، تغییر شکل دهند، یا سر باز کرده خونریزی کنند. اگر خونریزی وجود داشته باشد مران ممکن است متوجه وجود خون در ادرار یا منی خود شوند.
سرطان آلت تناسلی مردانه در مراحل اولیه خود بسیار درمان‌پذیر است. به همین دلیل، مردان دچار توده‌های غیر معمول یا دارای علایم دیگر باید به فوریت مورد مراقبت پزشکی قرار گیرند.
دیگر منبع خونریزی از مجرای ادراری وجود یک تومور اولیه در مجرای ادرار است، اگرچه این موردی نادر محسوب می‌شود.


خونریزی آلت تناسلی مردان به علل ناشناخته
پزشکان از اصطلاح ایدیوپاتیک برای توصیف اختلالاتی استفاده می‌کنند که هیچ علت قابل شناسایی برای آنها وجود ندارد. بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2013، در حدود 70 درصد موارد وجود خون در منی جزء موارد با علت ناشناخته محسوب می‌شوند.
در اکثر موارد خونریزی ایدیوپاتیک خود به خود برطرف شده و برنمی‌گردد. در هر حال مردان در صورت مواجه شدن با هر علامت تازه یا بدتر شدن علایم موجود باید به پزشک مراجعه کنند.

درمان
تمامی موارد خونریزی از آلت تناسلی مردان نیاز به درمان ندارند. گاهی از اوقات، ممکن است فقط خونریزی خفیفی بر اثر یک جراحت کوچک در کار باشد یا چند قطره‌ای خون در یک مورد هنگام ادرار کردن ریخته شود. در هر یک از این مورد علایم معمولاً خود به خود برطرف می‌شوند.
به هر حال در موارد دیگر درمان ضروری است. نوع درمان به علت خونریزی بستگی دارد. گزینه‌های درمانی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
آنتی‌بیوتیک. اگر مردی متحمل آسیب شدیدی در آلت خود شده باشد پزشک ممکن است برای پیشگیری از عفونت یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک تجویز کند. پزشک همچنین ممکن است برای کمک به درمان عفونت دستگاه ادراری و پروستاتیت تجویز آنتی‌بیوتیک را در دستور کار قرار دهد.
• مراقبت از زخم. جراحات ایجاد شده در پوست آلت ممکن است نیاز به نظافت منظم برای پیشگیری از عفونت داشته باشد. بریدگی‌های عمیق به بخیه نیاز دارند.
• جراحی. آسیب‌های شدید آلت مردان احتمالاً به ترمیم جراحی نیاز خواهند داشت. پارگی وریدهای آلت نیز ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد، به ویژه اگر پارگی به صورت شدید بروز کند.
• درمان سرطان. نوع درمان سرطان به نوع سرطان مبتلابه شخص و محدوده آن در بدن بستگی دارد. برخی گزینه‌های درمانی بالقوه در این مورد عبارتند از:
- کرم‌های دارویی پوست
- اشعه درمانی
- شیمی درمانی
- جراحی
- تخلیه یا خارج کردن گره‌های لنفاوی در ناحیه کشاله ران


پیشگیری از خونریزی آلت تناسلی مردان
همیشه امکان پیشگیری از برخی موارد خونریزی از آلت تناسلی مردان وجود ندارد. به هر حال، موازین خودمراقبتی فهرست شده در زیر می‌توانند به کاهش ریسک دچار شدن به صدمات یا خونریزی آلت مردان کمک کنند:
- استفاده از محافظ برای آلت در زمان ورزش
- ادرار کردن به محض نیاز به دفع ادرار
- نوشیدن آب فراوان که باعث کاهش ریسک بروز عفونت‌های دستگاه ادراری می‌‌شود
- استفاده از روش‌های حایل مثل کاندوم در زمان سکس، که می‌تواند از بروز برخی علل عفونی پروستاتیت پیشگیری کند
- مشورت با پزشک در مورد درد مزمن آلت تناسلی یا راست روده


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
خونریزی آلت تناسلی مردان همیشه یک فوریت پزشکی نیست. به هر حال در صورت مواجه شدن با هر یک از موارد زیر مردان باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنند:
• ناتوانی در متوقف کردن خونریزی
• درد شدید و غیر قابل تحمل
• تهوع و تب بالا
در صورت مواجهه با هر یک از موارد زیر مردان باید در طول 24 ساعت به پزشک مراجعه کنند:
• وجود خون در ادرار
• بروز یک مورد بریدگی که به نظر در آستانه عفونی شدن قرار دارد
• بروز علایم پروستاتیت یا عفونت دستگاه ادراری
مردانی که با یک مورد منفرد خونریزی از آلت تناسلی مواجه شده باشند می‌توانند چند روزی برای برگشت احتمالی علامت مزبور صبر کنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد آنان باید مراجعه به پزشک را در دستور کار خود قرار دهند.


خلاصه
خونریزی آلت تناسلی مردانه ممکن است نگران کننده باشد اما معمولاً موردی اورژانسی نیست.
حتی در مواقعی که علت این خونریزی جدی است درمان فوری و مناسب اغلب اوقات به معالجه مشکل زمینه‌ای منجر می‌شود.
هر کسی که نگران سلامت آلت تناسلی خود است باید به پزشک مراجعه کند، که می‌تواند مشکل را تشخیص دهد و درمان متناسب را تجویز کند./خونریزی آلت تناسلی مردان: علل و پیشگیری
دکتر جوزف بریتو، زاون ویلینز
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
Why am I bleeding from the penis?
Medically reviewed by Joseph Brito III, MD —
Written by Zawn Villines
On June 21, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.