دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بیش‌فعال بودن مثانه چگونه بر سلامت روانی تأثیر می‌گذارد

بزرگ شدن پروستات, پارکینسون, مالتیپل اسکلروزیس, سلامت روانی, درمان شناختی رفتاری

عقیده برآن است که علایم مثانه بیش‌فعال بر اثر سوءارتباط بین مغز و مثانه بروز می‌کنند

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

در این مقاله:
مثانه بیش‌فعال چیست؟
◄ مثانه بیش‌فعال چگونه بر سلامت روانی تأثیر می‌گذارد
◄ چگونه متخصصان سلامت روانی می‌توانند به بهبود علایم مثانه بیش‌فعال کمک کنند
◄ کجا دنبال کمک باشیم
◄ خلاصهمثانه بیش‌فعال(OAB) اختلالی است که باعث نیاز مکرر عاجل به ادرار کردن می‌شود. برخی افراد دچار مثانه بیش‌فعال ممکن است با مشکل نشت ادرار که زیر عنوان بی‌اختیاری ادراری شناخته می‌شود مواجه شوند.
گاهی مواقع مثانه بیش‌فعال ممکن است ناراحتی و درد ایجاد کند. این وضعیت می‌تواند تأثیری عمده بر زندگی اجتماعی و توانایی عملکردی شخص در زندگی روزمره داشته باشد. تحقیق نشان می‌دهد که میزان اضطراب، افسردگی و استرس به شکلی قابل توجه در مبتلایان به مثانه بیش‌فعال بیشتر است.
خبر خوب این است که برخی گزینه‌های درمانی در این مورد وجود دارد. و مشاوره با یک متخصص سلامت روانی می‌تواند باعث فراگیری راه مقابله با این مشکل و بهبود کیفیت زندگی فرد مبتلاء گردد.
تحقیق نشان داده است که در مورد درمان افسردگی یا اضطراب، برخی انواع درمان حتی ممکن است به بهبود علایم فیزیکی مثانه بیش‌فعال منجر شوند.


مثانه بیش‌فعال چیست؟
مثانه بیش‌فعال اختلالی است که باعث ایجاد نیاز ناگهانی و قدرتمندی برای ادرار کردن بلافاصله می‌شود. افراد مبتلاء به ممکن است دچار بی‌اختیاری شوند، وقتی که نتوانند پیش از رهش ادرار خود را به توالت برسانند.
عقیده برآن است که علایم مثانه بیش‌فعال بر اثر سوءارتباط بین مغز و مثانه بروز می‌کنند اما ساز و کار این اختلال به طور کامل درک نشده است. بر مبنای اعلام "بنیاد مراقبت ارولوژی" علایم مثانه بیش‌فعال ممکن است مبتلابه 30 درصد مردان و 40 درصد زنان در ایالات متحد آمریکا باشد.
موارد زیر ممکن است خطر علایم مثانه بیش‌فعال را افزایش دهند:
• زایمان
• اضافه وزن
• تغییرات هورمون‌ها
یبوست مزمن
• ضعف عضله لگن
• درمان سرطان پروستات
• بزرگ شدن پروستات
• اختلالات مرتبط به عصب یا مغز، مثل بیماری پارکینسون، مالتیپل اسکلروزیس یا صدمات طناب نخاعی


مثانه بیش‌فعال چگونه بر سلامت روانی تأثیر می‌گذارد
اگرچه مثانه بیش‌فعال مشکلی جسمانی است، خسارات عاطفی آن وقتی کسی با اختلالی مزمن به زندگی ادامه می‌دهد که ممکن است باعث ایجاد این حس شود که بر بخشی از بدن خود کنترل ندارد، گسترده می‌تواند باشد.
اگر کسی دچار مثانه بیش‌فعال باشد مدام با این نگرانی مواجه است که ممکن است در زمان حضور در اجتماع دچار نشت ادرار شود. ممکن است لذت بردن از فعالیت‌های اجتماعی مورد علاقه برای شخص دشوار گردد. در عین حال نگرانی در مورد زندگی جنسی نیز مطرح است.
شخص ممکن است دچار احساس انزوا شوذ. دوستان و خانواده شخص ممکن است نتوانند درک کنند چه بر او می‌گذرد.
مثانه بیش‌فعال همچنین می‌تواند خواب را با مشکل مواجه سازد. ممکن است شخص مجبور شود چند بار در طول شب برای ادرار کردن از خواب بیدار گردد. فقدان خواب همچنین با افزایش خطر استرس، اضطراب، و افسردگی همراه است.
تحقیقی از سال 2018 عنوان می‌کند که مبتلایان به مثانه بیش‌فعال با ریسک افزایش یابنده‌ای از دچار شدن به اضطراب یا افسردگی مواجهند.
در یک مطالعه متعلق به 2011، افرادی که مثانه بیش‌فعال مبتلابه خود را به عنوان "آزار دهنده" دسته‌بندی کرده بودند در مقایسه با کسانی که با علایمی خفیف یا فقدان علایم مثانه بیش‌فعال مواجه بودند بیشتر محتمل بود که خبر از پایین بودن کیفیت زندگی و سازندگی کاری دهند. آنان همچنین بیشتر محتمل بود که خبر از سطوح بالای اضطراب و افسردگی دهند.
اگرچه تحقیق بیشتری نیاز است، همچنین ممکن است که تروما، استرس، و اضطراب بیشتر از آنکه تحت تأثیر مثانه بیش‌فعال ایجاد شوند بتوانند تقویت کننده علایم مثانه بیش‌فعال باشند.
یک مطالعه مربوط به سال 2017 شامل زنان اخیراً بازنشسته شده برای ایجاد درک بهتر از ارتباط بین مثانه بیش‌فعال و سلامت روانی طراحی شد. این مطالعه افراد دچار اختلالات زمینه‌ای مثل مالتیپل اسکلروزیس، استروک یا بارداری اخیر را که می‌توانستند بر مثانه بیش‌فعال تأثیر بگذارند از مطالعه خارج کرد.
نتایج مطالعه نشان داد که اضطراب، افسردگی، و سابقه قرار گرفتن در معرض تعرض جنسی با علایم مثانه بیش‌فعال مرتبطند. بهبود از مثانه بیش‌فعال در میان آنانی که در زمان شروع مطالعه با تشخیص ابتلاء به افسردگی و اضطراب مواجه بودند کمتر بود.


چگونه متخصصان سلامت روانی می‌توانند به بهبود علایم مثانه بیش‌فعال کمک کنند
انبوهی از شواهد نشان می‌دهند که مشاوره و روان‌درمانی می‌توانند به درمان اضطراب و افسردگی کمک کنند. در مورد افراد دچار مثانه بیش‌فعال، درمان هر گونه افسردگی و اضطراب همراه از طریق متخصصان سلامت روانی یا روان‌درمانگران حتی ممکن است به بهبود علایم فیزیکی این اختلال منجر شود.
برخی روش‌ها حتی ممکن است به درمان علایم فیزیکی خود مثانه بیش‌فعال منجر گردد.
درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان‌درمانی است که بسیاری از مطالعات عنوان می‌کنند که می‌تواند به درمان اضطراب و افسردگی کمک کرده و کیفیت زندگی را بهبود ببخشد.
CBT بر شناسایی الگوهای مضر تفکر و رفتار متمرکز می‌شود. این روش در مرحله بعد راهکارهایی را برای بهبود مقابله و مهارت‌های حل مشکل و ایجاد اعتماد به نفس آموزش می‌دهد.
برای کمک به افراد دچار مثانه بیش‌فعال برای مدیریت نیاز مکرر عاجل یا ناگهانی به ادرار کردن متخصصان سلامت روانی ممکن است از تکنیک‌های CBT شامل موارد زیر استفاده کنند:
• تعدیل‌های مربوط به سبک زندگی
• پرورش مثانه
• خودپایش‌گری
• تمرینات تنفسی
• ریلکسیشن عضلانی
در یک مطالعه در مقیاس کوچک که در سال 2020 انجام شد محققان پی بردند زنان دچار مثانه بیش‌فعال که شکلی اختصاصی از CBT برای مثانه بیش‌فعال گرفته بودند بهبود قابل توجهی را در علایم کلی و تواتر ادرار نشان دادند. به هر حال یک آنالیز در سال 2021 بر روی 5 مطالعه به این جمع‌بندی رسیده است که برای ارزیابی اثر این نوع درمان به تحقیق بیشتری نیاز است.
به خاطر بسپرید که هیچ نوعی از روان‌درمانی جایگزین درمان تجویز شده از پزشک شما در مورد مثانه بیش‌فعال محسوب نمی‌شود. در عوض درمان مورد بحث باید به عنوان یک جزء مکمل برای درمان متعارف در مثانه بیش‌فعال مورد نظر قرار گیرد.

 


کجا دنبال کمک باشیم
چند نوع متفاوت متخصصان سلامت روان می‌توانند در کمک به درمان علایم سلامت روانی مرتبط به مثانه بیش‌فعال کمک کنند.
فکر خوبی است که متخصصی را بیابیم که در درمان افراد مبتلاء به علایم مثانه بیش‌فعال یا دستکم اختلالات مزمن سلامت زبده باشد.
در کل، شما می‌توانید یکی از متخصصان زیر را انتخاب کنید:
• روان‌شناس
• روان‌پزشک
• مشاور سلامت روانی


خلاصه
علایم مثانه بیش‌فعال می‌توانند همراه فشار عاطفی قوی ظاهر شده و خطر اضطراب و افسردگی را در شخص افزایش دهند. این موضوع مهم است که شخص در کنار درمان مثانه بیش‌فعال در جستجوی کمک برای این اختلالات باشد.
درمانگر یا مشاور می‌تواند به شخص در یادگیری راهکارهای روانی برای کاهش استرس و اضطراب مرتبط به مثانه بیش‌فعال کمک کند. در صورت ترکیب با درمان‌های مثانه بیش‌فعال مثل ورزش عضله لگن و دارو، این راهکارها می‌توانند به کنترل بهتر علایم مثانه بیش‌فعال کمک کنند./بیش‌فعال بودن مثانه چگونه بر سلامت روانی تأثیر می‌گذارد
جوسلین جلینک، ژاکلین کافاسو

ترجمه هامیک رادیان

Source:
Healthline
How Overactive Bladder Affects Your Mental Health
Medically reviewed by Joslyn Jelinek, LCSW —
Written by Jacquelyn Cafasso
On June 6, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.