دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کوچک شدن آلت تناسلی مردان: علل، و درمان

NIDDK, مقاربت جنسی, ادرال, داروهای ضد سایکوز, ارولوژی, دوتاسترید, مصرف دخانیات, توان‌یابی آلت تناسلی, فیزیوتراپی

انقباض آلت تناسلی مردانه در زمانی که مردان پا به سن می‌گذارند شایع است

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

• تحقیق در مورد اندازه متوسط آلت تناسلی مردان
• انقباض آلت تناسلی مردانه چه عللی دارد؟
• گزینه‌های درمان کدامند؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیمانقباض آلت تناسلی مردانه کاهش اندازه آلت تناسلی مردانه است. گاهی از اوقات این کوچک شدن دایمی است و در موارد دیگر نتیجه یک اختلال قابل درمان یا عادت‌های سبک زندگی است.
اندازه آلت در بین مردان متفاوت بوده، و در برخی موارد این تفاوت قابل توجه است. یک مطالعه نشان می‌دهد که نه نژاد و نه قومیت ارتباطی با اندازه آلت ندارد.
در حالی که بسیاری از مردان فکر می‌کنند که دارای آلتی با اندازه بزرگ‌تر از اندازه متوسط هستند، اغلب آنان دارای آلتی هستند که از نظر کارشناسان نرمال تلقی می‌شود.


تحقیق در مورد اندازه متوسط آلت تناسلی مردان
تحقیق انجام شده از سوی "BJU اینترنشنال" پی برده است که اندازه آلت مردان در یکی از طیف‌های زیر قرار می‌گیرد:
• طول متوسط آلت در حالت پژمرده: 9.16 سانتی‌متر (حدود 3.6 اینچ)
• طول متوسط آلت پژمرده در وضعیت کشیده: 13.24 سانتی‌متر (در حدود 5.3 اینچ)
• اندازه متوسط آلت برافراخته: 13.12 سانتی‌متر (در حدود 5.2 اینچ)
• محیط متوسط آلت پژمرده: 9.31 سانتی‌متر (در حدود 3.7 اینچ)
• محیط متوسط آلت در حالت برافراخته: 11.66 سانتی‌متر (در حدود 4.6 اینچ)


انقباض آلت تناسلی مردانه چه عللی دارد؟
انقباض آلت تناسلی مردانه در زمانی که مردان پا به سن می‌گذارند شایع است اما در مورد کوچک شدن آلت تناسلی مردان دلایل دیگری نیز مطرحند:

سالخوردگی
وقتی مردان پا به سن می‌گذارند توده‌های چربی انباشته شده در شریان باعث کاهش جریان خون به آلت می‌شود. این وضعیت سبب می‌شود تا سلول‌های عضلانی موجود در لوله‌های نعوظ داخل آلت ضعیف‌تر شوند. لوله‌های نعوظ زمانی نعوظ ایجاد می‌کنند که با پر شدن خون حجیم می‌شوند، بنابراین کاهش جریان خون به معنی کوچک‌تر یا کم‌استحکام‌تر شدن نعوظ خواهد بود.
یک دلیل دیگر انقباض آلت تناسلی مردانه انباشت بافت مجروح بر اثر سال‌ها سال جراحت‌های کوچک ناشی از سکس و ورزش است. این انباشت بافت مجروح بر بافت‌های اسفنجی نعوظ آلت تأثیر گذاشته باعث انقباض آلت تناسلی مردانه و محدود شدن اندازه نعوظ می‌شوند.

افزایش وزن
تأثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف شکم یک نگرانی اصلی بسیاری از مردان در زمان پا به سن گذاشتن است.
اگرچه در صورت افزایش وزن ممکن است آلت مرد کوچک‌تر به نظر برسد این آلت کوچک نشده است. دلیل کوچک‌تر به نظر رسیدن آلت آن است که آلت تناسلی به دیواره شکم متصل است و وقتی شکم بزرگ می‌شود آلت را به داخل خود می‌کشد. اگر مردی وزن کم کند آلت وی شکل و اندازه معمول خود را دوباره به دست خواهد آورد.

جراحی پروستات
تحقیق نشان می‌دهد مردانی که عمل جراحی برداشتن غده پروستات سرطانی (رادیکال پروستاتکتومی) انجام داده باشند ممکن است مقداری انقباض آلت تناسلی مردانه را تجربه کنند. یک گزارش در "ژورنال بین‌المللی تحقیق در ناتوانی" پی برده است که 71 درصد مردانی که رادیکال پروستاتکتومی انجام می‌دهند دچار مقداری انقباض در آلت تناسلی خود می‌شوند.
اما پژوهشگران دقیقاً نمی‌دانند که چرا پس از انجام رادیکال پروستاتکتومی آلت تناسلی کوچک می‌شود. برخی از محققان بر این باورند که این کوچک شدن به مجرای ادرار مرتبط است که به مثانه ادراری متصل است و در طول پروستاتکتومی کوتاه می‌شود.

بیماری پیرونی
در بیماری پیرونی بافت مجروح فیبروزه درون آلت ایجاد و باعث می‌شود تا آلت در طول نعوظ حالت خمیده به خود بگیرد. در اکثریت موارد نعوظ خمیده دلیلی برای نگرانی ندارد اما در مورد برخی مردان این خمیدگی ممکن است قابل توجه یا دردناک باشد.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" (NIDDK)، پیرونی در حدود 23 درصد مردان سنین 40 تا 70 سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این احتمال هست که تعداد مبتلایان به این اختلال بیشتر از میزان مزبور باشد اما مبتلایان وضعیت خود را بر اثر خجلت به پزشک اطلاع نداده باشند. بر مبنای اعلام NIDDK اگرچه بیماری پیرونی با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود در مردان جوان سنین 30 نیز مشاهده شده است.
پیرونی می‌تواند باعث کاهش طول و محیط آلت مردان شود. برخی از اوقات پیرونی خود به خود برطرف می‌شود. به هر حال در اکثریت موارد این اختلال در وضعیت باقی مانده یا رو به وخامت می‌گذارد. پزشکان صرفاً زمانی در صدد درمان پیرونی برمی‌آیند که خمیدگی آلت عامل ایجاد درد بوده یا مانع از مقاربت جنسی شده باشد. عمل جراحی را می‌توان برای خارج کردن بافت مجروح مسبب کوچک شدن آلت، خمیدگی یا درد انجام داد.

دارو
برخی داروها می‌توانند باعث کوتاه شدن آلت تناسلی مرد شوند. این داروها ادرال، که برای درمان کمبود توجه یا بیش‌فعالی تجویز می‌شود، برخی داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد سایکوز، و بعضی داروهای تجویز شده برای بزرگ شدن پروستات را شامل می‌شود.
یک مطالعه مربوط به سال 2012 منتشر شده در "ژورنال طب جنسی" پی برده است که بعضی سوژه‌های مطالعه که برای درمان بزرگ شدن پروستات فیناستدرید می‌گرفتند خبر از کوچک‌تر شدن آلت تناسلی و کاهش حس می‌دادند.
یک مطالعه در سال 2014 در نشریه "ارولوژی" پی برده است که 41 درصد از مردان دریافت کننده دوتاسترید برای درمان بزرگ شدن پروستات با برخی اشکال اختلال عملکرد جنسی مواجه شده‌اند.

مصرف دخانیات
مواد شیمیایی موجود در دود سیگارسیگارت) می‌توانند به رگ‌های خونی موجود در آلت تناسلی آسیب برسانند و مانع از پر شدن آلت از خون و کش آمدن آن شوند. فارغ از موضوع محرک و اثر آن بر روی مغز، اگر رگ‌های خونی صدمه ببینند آلت موفق به تحقق نعوظ نخواهد شد.
یک مطالعه انجام شده در سال 1998 در "دانشگاه پزشکی بوستن" آلت برافراخته 200 مرد را مورد بررسی قرار داد. بر مبنای یک گزارش، نتایج مطالعه مزبور نشان داد که در مقایسه با مردان غیر دودی سیگاری‌ها دارای آلت برافراخته کوچک‌تری بودند. پژوهشگران بر این اعتقادند که اثر مزبور نتیجه مهار شدن جریان خون است که مانع از کش آمدن آلت می‌شود که می‌تواند باعث کوتاه شدن طول آلت شود.
بر مبنای یک مطالعه منتشر شده در "BJU اینترنشنال"، سیگار کشیدن همچنین با اختلال نعوظ مرتبط شده است. اختلال نعوظ بر توانایی مرد در حفظ نعوظ تأثیر می‌گذارد و مصرف دخانیات می‌تواند مانع از تحقق نعوظ شود.


گزینه‌های درمان کدامند؟
بیشتر موارد انقباض آلت تناسلی مردانه مثل مصرف دخانیات و افزایش وزن را می‌توان با ایجاد تغییرات در سبک زندگی هدف قرار داد. اگر عامل انقباض آلت تناسلی مردانه مصرف برخی داروها باشد تنظیم دارویی می‌توانند باعث معکوس شدن روند کوچک شدن آلت شود.
در مورد برخی مردان که پس از عمل برداشتن پروستات دچار انقباض آلت تناسلی مردانه می‌شوند، این اختلال ممکن است خود به خود و در طول چند ماه تا یک سال برطرف شود. توان‌یابی آلت تناسلی مردانه (یکی از اشکال فیزیوتراپی) پس از عمل جراحی می‌تواند به بازگشت عملکرد نعوظ کمک کند، و برخی داروها مثل وایاگرا و سیالیس می‌توانند باعث تقویت جریان خون به آلت شوند.
درمان بیماری پیرونی بر خارج کردن بافت مجروح از درون آلت، یا با دارو و جراحی یا فناوری اولتراسوند (سونوگرافی) متمرکز می‌شود. انقباض آلت تناسلی مردانه غیر قابل برگشت است اما ترمیم خمیدگی آلت می‌تواند باعث بهبود عملکرد جنسی و کاهش درد شود.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در اکثریت موارد انقباض آلت تناسلی مردانه مرتبط به سن، دارو، یا عادت‌های سبک زندگی مثل مصرف دخانیات یا افزایش وزن است، و به ندرت نیاز به درمان دارد. پیروی از عادت‌های سالم‌تر سبک زندگی یا تغیر داروی مصرفی اغلب می‌تواند باعث معکوس شده انقباض آلت تناسلی مردانه و کاهش دیگر مشکلات جنسی شود.
هر مردی که دچار انقباض آلت تناسلی مردانه، درد، یا دیگر مشکلات جنسی بوده یا در مورد سرطان نگران است باید به پزشک مراجعه کند. پرشک، یا اورولوژیست، می‌تواند جوابگوی سؤال‌ها بوده به بیمار اطمینان خاطر دهد و در صورت لزوم تست و درمان را سازماندهی کند./کوچک شدن آلت تناسلی مردان: علل، و درمان
دکتر النا بیگرز، لِنا بارهوم
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Medical News Today
What is penis shrinkage and why does it happen?
Medically reviewed by Alana Biggers, MD
On January 15, 2020 —
Written by Lana Barhum

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.