دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اسپرماتوسل یا کیست غیر نرمال لوله حمل اسپرم

لوله حمل اسپرم، اسپرماتوسل، اسپرم، اپیدیدیمیت، اپیدیدیمیس، بیضه، تخم، خایه، دی‎اتیل‏استیل‏بسترول (DES)، ترانسیلومینیشن، اولتراسوند، معاینه بیضه، عمل جراحی بیضه

از آنجا که اسپرماتوسل به طور معمول باعث بروز علایمی نمی‎شود مردان ممکن است صرفاً در هنگام معاینۀ شخصی بیضه‌ها متوجه آن شوند، یا این احتمال نیز وجود دارد که پزشک در طول یک معاینۀ روتین آن را تشخیص دهد.

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

• مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان

اسپرماتوسل یک کیسک* (کیست) غیر نرمال است که در اپیدیدیمیت ایجاد می‎شود، لولۀ کوچک و پیچش‎داری که در قسمت فوقانی بیضه قرار دارد و وظیفه گردآوری و حمل اسپرم بر عهدۀ آن است. اسپرماتوسل که غیر سرطانی و عموماً فاقد درد است معمولاً با مایعی شیری رنگ یا شفاف پر می‎شود که می‎تواند حامل اسپرم باشد.
علت دقیق بروز اسپرماتوسل مشخص نیست، اما ممکن است بر اثر وجود انسدادی در یکی از لوله‎های انتقال دهندۀ اسپرم ایجاد گردد.
اسپرماتوسل‎ها که برخی از اوقات کیست‌های اسپرماتیک نیز نامیده می‎شوند، اختلالی شایعند. اسپرماتوسل‎ها به طور معمول باعث کاهش قدرت باروری نمی‎شوند و نیازی به درمان ندارند. اگر یک اسپرماتوسل آنقدر بزرگ شود که ایجاد ناراحتی کند، آنگاه دکتر ممکن است گزینۀ جراحی را مطرح نماید.

[مطالب این مقاله:]
• علایم اسپرماتوسل
• علل اسپرماتوسل
• تشخیص اسپرماتوسل
• درمان اسپرماتوسل

علایم اسپرماتوسل
اسپرماتوسل به طور معمول باعث بروز علامت یا نشانه‎ای نمی‎شود و ممکن است از نظر اندازه تغییری در آن ایجاد نگردد. به هر حال در صورتی که اسپرماتوسل در حد معینی بزرگ شود فرد ممکن است موارد زیر را احساس کند:
• درد یا ناراحتی در بیضه آسیب دیده
• احساس سنگینی در بیضه دچار اسپرماتوسل
• احساس پربودگی در ناحیۀ پشت و روی بیضه

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
از آنجا که اسپرماتوسل به طور معمول باعث بروز علایمی نمی‎شود مردان ممکن است صرفاً در هنگام معاینۀ شخصی بیضه‌ها متوجه آن شوند، یا این احتمال نیز وجود دارد که پزشک در طول یک معاینۀ روتین آن را تشخیص دهد.
این ایدۀ خوبی است که به پزشک امکان داده شود تا هر گونه توده بیضه‎ای را برای از تشخیص خارج کردن اختلالات جدی‎تر مثل سرطان بیضه، مورد ارزیابی قرار دهد. همچنین مردان باید در صورت وجود درد یا ورم در بیضه به پزشک مراجعه کنند. شماری از اختلالات مختلف می‎توانند باعث ایجاد درد در بیضه شوند، و برخی از آنها نیاز به درمان فوری دارند.

علل اسپرماتوسل
علت بروز اسپرماتوسل نامشخص است. اسپرماتوسل‌ها ممکن است بر اثر وجود انسداد در یکی از لوله‎های متعدد موجود در اپیدیدمیس ایجاد گردند که وظیفۀ ذخیره‌سازی وانتقال اسپرم از بیضه را بر عهده دارند.

ریسک فاکتورهای اسپرماتوسل
ریسک فاکتورهای چندانی برای توسعه اسپرماتوسل شناخته نشده است. چنین به نظر می‎رسد مردانی که به مادر آنها در طول بارداری داروی دی‎اتیل‏استیل‏بسترول (DES) برای پیشگیری از سقط ناخواسته جنین داده شده است در ریسک بالاتری برای ابتلاء به اسپرماتوسل قرار دارند. کاربرد این دارو در سال 1971 میلادی به علت نگرانی در مورد افزایش خطر بروز نوعی سرطان نادر واژن در زنان متوقف شد.

عوارض اسپرماتوسل
نامحتمل است که اسپرماتوسل عوارضی در پی داشته باشد.
به هر حال، اگر اسپرماتوسل دردناک بوده یا به قدری رشد کرده باشد که سبب ناراحتی مرد شود، وی برای خارج کردن اسپرماتوسل نیاز به عمل جراحی خواهد داشت. برداشتن اسپرماتوسل با عمل جراحی ممکن است باعث آسیب دیدن اپیدیدیمیس یا مجرای خروج منی شود، لوله‎ای که اسپرم را از اپیدیدیمیس به آلت تناسلی مرد انتقال می‎دهد. آسیب رسیدن به هر یک از آنها باعث کاهش توان باروری می‎شود. دیگر عارضۀ محتمل پس از انجام عمل جراحی این است که اسپرماتوسل ممکن است برگشت نماید، اگرچه این موردی نادر محسوب می‎شود.

پیشگیری از اسپرماتوسل
اگرچه هیچ راهی برای پیشگیری از ایجاد اسپرماتوسل وجود ندارد، این موضوع مهم است که مردان دستکم ماهانه یک بار عمل معاینه شخصی بیضه‌های خود را با هدف کشف هر گونه تغییرات، و ایجاد توده در بیضه‎ها انجام دهند. بروز هر گونه توده تازه در بیضه باید بلافاصله مورد بررسی پزشکی قرار گیرد.

چگونه بیضه‎های خود را بررسی کنید
یک زمان مناسب برای بررسی بیضه‎ها در طول دوش گرفتن یا حمام کردن یا پس از این زمان است. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه می‎شود که این موضوع یافتن هر گونه مورد نامعمول را آسان‎تر می‎کند. مردان باید مراحل زیر را در معاینه شخصی بیضه دنبال کنند:
• جلو آینه بایستید. در جستجوی بروز هر گونه ورم روی پوست کیسه بیضه باشید.
• هر کدام از بیضه‎ها را با استفاده از هر دو دست معانیه کنید. برای این کار انگشت اشاره و میانی را زیر بیضه‎ها و شست را روی آنها قرار دهید.
• بیضه را به ملایمت بین انگشتان بفشارید. به یاد داشته باشید که بیضه‎ها به طور معمول هموار، تخمک شکل و به شکل خاص خود سفت هستند. این موضوع نرمال است که یکی از بیضه‎ها تا اندازه‎ای از دیگری بزرگ‎تر باشد. همچنین رشته‎ای که به سمت بالای بیضه (اپیدیدیمیس) چرخش می‎کند بخشی نرمال از کیسه بیضه محسوب می‎شود.
از طریق انجام منظم این معاینه مردان با وضعیت بیضه‌های خود بیشتر آشنا خواهند شد و از هر گونه تغییرات ناگهانی که ممکن است باعث نگرانی باشند مطلع می‎شوند. اگر مردی با توده‎ای در بیضه خود مواجه شود باید بدون دفع وقت به پزشک مراجعه کند.
معاینه شخصی یک عادت مرتبط با سلامت مهم است. اما نمی‎توان آن را به عنوان جایگزینی برای معاینۀ پزشک تلقی کرد. پزشک به طور معمول در طول یک معاینه بالینی کامل بیضه‌های مرد را نیز بررسی می‎کند.

تشخیص اسپرماتوسل
برای تشخیص اسپرماتوسل مردان نیاز به آن دارند که مورد معاینه فیزیکی قرار گیرند. اگرچه اسپرماتوسل به طور معمول فاقد درد است، مرد ممکن است در هنگام معاینۀ توده بیضه توسط احساس ناراحتی کند.
در عین حال امکان استفاده از تست‎های زیر مطرح است:
• ترانسیلومینیشن. پزشک در این تست نور چراغی را بر روی کیسه بیضه متمرکز می‎کند. در صورت ابتلاء به اسپرماتوسل نور مزبور نشان می‎دهد که توده روی بیضه به جای اینکه جامد باشد با مایع پر شده است.
• اولتراسوند. اگر ترانسیلومینیشن نتواند به طور دقیق وجود کیست را نشان دهد یک تست اولتراسوند می‎تواند تعیین کند که چه چیز دیگری می‎تواند مطرح باشد.

درمان اسپرماتوسل
اگرچه اسپرماتوسل احتمالاً خود به خود از بین نمی‎رود در اغلب موارد نیازی به درمان نیز مطرح نیست. اسپرماتوسل‎ها معمولاً درد یا ناراحتی ایجاد نمی‎کنند. اگر اسپرماتوسل مرد دردناک باشد، دکتر برای رفع درد مصرف داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای مثل استامینوفن یا ایبوپروفن را توصیه خواهد کرد.

درمان به روش جراحی
یک عمل جراحی به نام اسپرماتوسلکتومی بر مبنای تنظیمات سرپایی در این مورد انجام می‎شود که برای انجام آن از بیهوشی عمومی یا موضعی استفاده می‎گردد. جراح یک برش جراحی در کیسه بیضه ایجاد کرده و اسپرماتوسل را از اپیدیدیمیس جدا می‎کند.
پس از جراحی بیمار نیاز به استفاده از یک بیضه‎بند ورزشی پر از گاز خواهد داشت تا محل شکاف جراحی را فشرده و محافظت کند. دکتر در عین حال ممکن است موارد زیر را توصیه نماید:
• به مدت دو تا سه روز از کیسه آب سرد برای کاهش ورم استفاده شود
• یک تا دو بار در روز داروی ضد درد به صورت خوراکی استفاده گردد
• بین یک تا سه هفته پس از عمل جراحی برای معاینۀ پیگیری مراجعه مجدد صورت گیرد
عوارض محتمل جراحی مزبور که ممکن است بر باروری تأثیر منفی داشته باشند شامل صدمه دیدن اپیدیدیمیس است. در عین حال این امکان وجود دارد که اسپرماتوسل دوباره و حتی علی‎رغم عمل جراحی بازگشت کند.

اسپیراسیون، با یا / بدون اسکلروتراپی
دیگر درمان‏ها در این مورد شامل اسپیراسیون و اسکلروتراپی است، اگرچه این درمان‎ها به ندرت مورد استفاده قرار می‎گیرند. در طول اسپیراسیون یک سرنگ مخصوص به درون اسپرماتوسل فرو برده و مایع داخل آن بیرون کشیده می‎شود (به اصطلاح اسپیره می‎شود).
اگر اسپرماتوسل برگشت کند، این احتمال وجود دارد که پزشک اسپیراسیون مجدد را توصیه کند و این بار یک مادۀ شیمیایی محرک را به درون کیسک مورد بحث تزریق نماید (اسکلروتراپی). مادۀ تحریک کننده باعث ایجاد جراحت در کیسک اسپرماتوسل می‎شود که این کوضوع فضای اشغال شده توسط مایع را بالا برده و ریسک برگشت اسپرماتوسل را کاهش می‎دهد.
صدمه دیدن اپیدیدیمیس یک عارضۀ محتمل در اسکلروتراپی به شمار می‎رود. در عین حال امکان برگشت اسپرماتوسل در این نوع درمان نیز وجود دارد.

محافظت از باروری
عمل جراحی به شکل بالقوه می‎تواند بر اپیدیدیمس یا مجرای تخم‎بر تأثیر منفی بگذارد و اسکلروتراپی می‎تواند به اپیدیدمیس آسیب بزند، که این موارد به باروری لطمه می‎زنند. به دلیل وجود همین نگرانی انجام این عمل باید تا هنگام بچه‎دار شدن مردان به تأخیر بیفتد. اگر وجود اسپرماتوسل باعث ایجاد ناراحتی بیش از مقداری گردد که بتوان برای درمان آن صبر کرد، مردان دچار این معضل باید در مورد ذخیرۀ اسپرم خود با پزشک مشورت کنند./

*کیسک در فارسی به معنی کیسه کوچک است

Source:
Spermatocele
Mayo Clinic
Feb. 07, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.