دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فرآیند زیفوئید (گزیفوئید) یا زائده استخوانی زیر جناغ سینه - آنچه دانستنش نیاز است

فرآیند زیفوئید، فرآیند گزیفوئید، متااسترنوم، زایف‌استرنوم، غضروف زیفوئید، التهاب، جناغ سینه، استخوان استرنوم، برداشتن زیفوئید، ترومای حاد، پرخوری، احیاء قلبی ریوی، CPR،  ریفلاکس اسید، حمل یا بلند کردن اشیاء یا وزنه‌های سنگین، کشیدگی مداوم تورسو یا تاب‎گشت

درد فرآیند زیفوئید در ابتدا ممکن است با درد ناشی از شکستگی دنده اشتباه گرفته شود.

مقالات استخوان / اُرتوپدی

• آرون کاندولا، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمه فرهنگ راد

فرآیند زیفوئید (گزیفوئید) زائدۀ استخوانی کوچکی است که درست زیر استرنوم یا استخوان جناغ سینه قرار دارد. ناراحتی ناشی از فرآیند زیفوئید می‌تواند دردناک باشد زیرا به قسمت تحتانی قفسه صدری (زیر دنده‌ها)، استخوان سینه، و چند عضلۀ اصلی که در اطراف شکم و دیافراگم قرار دارند، آسیب می‌زند.
نام زیفوئید مشتق از کلمات یونانی به معنی "شمشیر سرراست" است زیرا ساختار مورد بحث دارای سری تیز و مشابه شمشیر است. این ساختار در عین حال به نام‌های دیگری مثل متااسترنوم، زایف‌استرنوم، و غضروف زیفوئید شناخته می‌شود.
در این مقاله علایم، علل، و گزینه‌های درمانی درد فرآیند زیفوئید مورد بحث قرار خواهد گرفت.

[مطالب این مقاله:]
• فرآیند زیفوئید چیست؟
• علایم
• علل
• تشخیص
• درمان
• پیام همراه

فرآیند زیفوئید چیست؟
فرآیند زیفوئید یک ساختار استخوانی کوچک است که در مرکز قفسه سینه و درست زیر بخش تحتانی استرنوم یا استخوان جناغ سینه قرار دارد.
در زمان تولد فرآیند زیفوئید از غضروف شکل می‌گیرد و در نهایت به استخوان تبدیل می‌شود.
در طول دوران اولیۀ زندگی انسان، فرآیند زیفوئید به علت ساختار نرم غضروفی خود به ندرت سبب ایجاد هر گونه ناراحتی می‌شود. در هر حال، وقتی فرآیند زیفوئید سخت و سفت می‌شود، می‌‏تواند به دلایل متعدد در طول دوران بعدی زندگی انسان برای وی درد و ناراحتی ایجاد کند.

علایم فرآیند زیفوئید
ناراحتی ناشی از وضعیت مورد بحث می‌تواند دامنه‌ای از خفیف گرفته تا شدید را شامل شود. فرد ممکن است در گروه عضلاتی که در اطراف ناحیۀ شکم و قفسه سینه به زیفوئید متصل هستند احساس درد کند.
علایم گرایشی به بروز و رفع از خود نشان می‌دهند، که این باعث می‌شود تا موضوع تشخیص آن با چالش مواجه شود. همچنین امکان التهاب ناحیۀ مورد بحث وجود دارد که این باعث می‌شود تا برآمدگی یا غده‌ای در اطراف ناحیۀ زیر استرنوم شکل بگیرد.
این برآمدگی نتیجۀ التهاب است اما گاهی از اوقات این احتمال هست که با اختلالات جدی‌تر پزشکی مثل تومور اشتباه گرفته شود.

علل درد فرآیند زیفوئید
یک علت شابع درد فرآیند زیفوئید ترومای قفسۀ سینه است که به ساختار مورد بحث لطمه می‌زند.
فرآیند زیفوئید از سوی ساختارهای پیرامون خود حمایت یا محافظت نمی‌شود، که این موضوع آن را در برابر صدمات ایجاد شده آسیب‌پذیر می‌کند. لیکن آسیب مورد اشاره ممکن است در طول انجام عملیات احیاء قلبی ریوی (CPR) و در هنگامی که فرد احیاءگر فشار زیادی بر ناحیۀ زیر استرنوم وارد می‌کند ایجاد شود.
علل کمتر شایع درد زیفوئید می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:
• پرخوری
ریفلاکس اسید
• حمل یا بلند کردن اشیاء یا وزنه‌های سنگین
• کشیدگی مداوم تورسو یا تاب‌گشت

تشخیص فرآیند زیفوئید
مردمی که به مدت بیش از یک هفته در ناحیۀ زیر جناغ سینه دچار درد بوده باشند باید به پزشک مراجعه کنند.
تشخیص درد فرآیند زیفوئید ممکن است به علت طبیعت انتقالی و گذرای علایم آن و قرار گرفتنش در مجاورت چند دستگاه اصلی و ساختار استخوانی در بدن با چالش همراه باشد. برای مثال درد فرآیند زیفوئید در ابتدا ممکن است با درد ناشی از شکستگی دنده اشتباه گرفته شود.
وجود التهابی که موجب برآمدگی یا بروز غده شده باشد نیز ممکن است به خطا باعث تشخیص تومور یا فتق شود.
با توجه به دشواری موجود در تشخیص و تأیید ابتلاء به درد فرآیند زیفوئید، پزشکان استفاده از عکسبرداری اشعه X، MRI یا CT اسکن را در دستور کار قرار می‌دهند.
با استفاده از تست‌های تصویربرداری مزبور این امکان ایجاد می‌شود که هر گونه آسیب دیدگی ساختار و بسط هر گونه التهابی مورد ارزیابی قرار گیرد.

درمان درد فرآیند زیفوئید
درمان درد فرآیند زیفوئید به علت ایجاد این درد بستگی دارد.
دکتر ممکن است برای کاهش درد داروهای ضد التهابی برای بیمار تجویز کند.
دکتر در عین حال ممکن است برای فرد دچار درد ناشی از فرآیند زیفوئید اجتناب از ورزش‌های سنگین یا فعالیت‌های مستلزم وارد شدن فشار شدید بر ناحیۀ مورد بحث را توصیه کند.
خود آسیب دیدگی فرآیند زیفوئید شدید نیست.
به هر حال، اگر فرآیند زیفوئید بشکند یا ترک بردارد، این احتمال وجود خواهد داشت که پاره‌های استخوانی سبب آسیب دیدن دستگاه‌های حیاتی مجاور فرآیند زیفوئید شوند.
برای مثال، این امکان وجود دارد که ریزه‌ها یا تکه‌های استخوان ریه‌ها را سوراخ کنند، که این می‌تواند عارضه‌ای تهدیدگر زندگی باشد.

برداشتن فرآیند زیفوئید
در برخی از مواقع ممکن است مداخلات جراحی برای پرهیز از بروز آسیب در دستگاه‌های داخلی ضروری باشد.
فرآیند زیفوئید را می‌توان با استفاده از یک نوع قطع الکتروسرجیکال زیر استخوان جناغ از بدن خارج کرد. این عمل جراحی ایمن تلقی می‌شود و ریسک آن در مورد پیامدها یا عوارض عمل جراحی اندک است. ناحیۀ مورد بحث ممکن است تا چند هفته پس از عمل و تا زمان التیام زخ محل جراحی حالت حساس و افتاده‌ای داشته باشد.

پیام همراه
درد فرآیند زیفوئید ممکن است ناراحت کننده باشد اما به ندرت علتی برای نگرانی است. در هر حال، اگر کسی به مدت بیش از یک هفته دچار درد و سفتی در ناحیۀ زیر جناغ سینه باشد باید مورد بررسی و مراقبت پزشکی قرار گیرد.
درد فرآیند زیفوئید به تحریک علل متعددی ایجاد می‌شود و بیشترین شیوع آن مرتبط به ترومای حاد قفسه سینه است.
التهاب ناحیۀ مورد بحث ممکن است سبب ایجاد توده‌ای شود که احتمال اشتباه گرفتن آن با اختلالات جدی‌تر مثل تومور یا فتق وجود دارد.
برخی ترک‌ها یا شکستگی‌ها ممکن است نیاز به برداشتن فرآیند زیفوئید از طریق عمل جراحی را ضروری سازند تا از بروز صدمات داخلی جدی‌ پیشگیری به عمل آید./

Source:
What you need to know about the xiphoid process
Last reviewed Sat 27 January 2018
By Aaron Kandola
Reviewed by William Morrison, MD 

نظرات (5)

  1. مهدیس پویا

با سلام،ممنون از مطالبتان من این مشکل را دارم و از زمان حاملگی اولم که دچار سیاه سرفه شدم متوجه این برآمدگی شدم، خیلی درد نداره ولی ذهنم را مشغول کرده بود، خیالم راحت شد

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. مهرداد

با سلام ممنون از مطالب فراهم شده خیلی کمکم کردکه قبل رفتن به پزشک فهمیدم برآمدگی بین جناق سینه ام ازخوردن غیرعمد هسته زردالو نیست چون تابستان زردالویی رسیده که گاز ازش زدم ناخودآگاه هستش درون گلوم پرید و ناخوداگاه قورتش دادم وچند وقتیه سر دلم...

با سلام ممنون از مطالب فراهم شده خیلی کمکم کردکه قبل رفتن به پزشک فهمیدم برآمدگی بین جناق سینه ام ازخوردن غیرعمد هسته زردالو نیست چون تابستان زردالویی رسیده که گاز ازش زدم ناخودآگاه هستش درون گلوم پرید و ناخوداگاه قورتش دادم وچند وقتیه سر دلم احساس گرفتگی میکنم که حتما باید برم دکتر بازم سپاس از شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

با سلام من دقیقا زیرجناق سینه ام یه چیزی مثل ساچمه بزرگ هست. وقتی فقط فشار میدی درد داره.کسی میتونه بگه مشکل چیه.
جواب. لطفاً به حدس و گمان این و آن اعتماد نکنید و به پزشک مراجعه فرمایید.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. پریا

با سلام..مطالب بسیار اموزنده و خیال ما را راحت کرد. همسرم متوجه این درد شد و بعد از لمس ان نقطه به یک توده ی سفت برخورد که خیلی ما را نگران کرد.الان کمی از استرس ما کم شده . و یک سوال داشتم کار همسرم بسیار سخت هست وچیزای سنگین جابه جا میکنه .ایا...

با سلام..مطالب بسیار اموزنده و خیال ما را راحت کرد. همسرم متوجه این درد شد و بعد از لمس ان نقطه به یک توده ی سفت برخورد که خیلی ما را نگران کرد.الان کمی از استرس ما کم شده . و یک سوال داشتم کار همسرم بسیار سخت هست وچیزای سنگین جابه جا میکنه .ایا خطری براش دارد یا نه
جواب. جابجایی چیزهای سنگین همیشه مشکلات خاص خود را دارد اما به طور مستقیم به مشکل مورد بحث مرتبط نیست. و البته نحوه جابجایی شیء و موارد دیگر نیز مطرح است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 5 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. راحیل

سلام پسرم ک متولد شد این توده رو داشت و الان 4 ماهشه ، نگرانم چکار کنم
جواب. نگرانی ندارد. با اتفاقی که افتاده باید منطقی برخورد کرد. پسر شما باید تحت نظر پزشک باشد.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.