دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

روزانه باید چه مقدار مدفوع دفع کنید؟

روده، روده بزرگ، کولون، دفع مدفوع، یبوست، مدفوع، عن، پیپی، اجابت مزاج، فیبر، رژیم غذایی، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، اسهال، خون در مدفوع، آبکی شدن مدفوع

عادات رودۀ فرد در مورد وضعیت سلامت او و نیز چگونگی کارکرد بدن وی حرف‎های زیادی برای گفتن دارند

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

• نیکول گلن، دکتر استیسی آر. سمپسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


عادات رودۀ فرد در مورد وضعیت سلامت او و نیز چگونگی کارکرد بدن وی حرف‎های زیادی برای گفتن دارند.
اگرچه ممکن است حرف زدن در مورد تحرکات روده موضوع ناخوشایندی باشد، این حرکات می‌‏توانند سرنخ‎های متعددی در مورد آنچه در بدن می‎گذرد در اختیار ما قرار دهند. بسیاری از مردم نگران آن هستند که میزان دفع مدفوع روزانۀ آنها زیاد است یا برعکس.


مطالب این مقاله:
• چند بار در روز باید دفع مدفوع کنید؟
• چه عواملی بر تعداد موارد دفع مدفوع تأثیر می‎گذارند؟
• چه چیز نرمال است؟
• چه چیز غیر نرمال است؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• آیا دفع مدفوع روزانه در شما زیاد است؟
• برای منظم‌تر شدن دفع مدفوع چه می‎توان کرد؟
• پیام همراه


چند بار در روز باید دفع مدفوع کنید؟
آنچه برای کسی نرمال محسوب می‎شود ممکن است برای دیگری غیر نرمال باشد. یک مطالعه در سال 2010 که در "ژورنال سیستم گوارش اسکاندیناوی" منتشر شد پی برد که 98 درصد نمونه‎های مطالعه بین سه بار در هفته تا سه بار در روز دفع مدفوع دارند.
اغلب مردم روال متعارف مختص خود را دارند و به تعداد مورد عادت خود و در پیرامون زمان تقریباً مشخصی راهی توالت می‎شوند.
انحراف قابل توجه از الگوی منظم مدفوع کردن را شاید هنوز بتوان کنش سالمی تلقی کرد، اما این موضوع در عین حال می‎تواند نشان دهندۀ توسعۀ یک مشکل در معده یا روده باشد.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
رشته‌ای یا باریک شدن مدفوع نشانه چیست؟


چه عواملی بر تعداد موارد دفع مدفوع تأثیر می‎گذارند؟
اینکه فرد چند بار در روز باید برای دفع مدفوع راهی توالت شود می‎تواند در افراد مختلف متفاوت باشد و به عوامل مختلفی از جمله موارد مندرج در زیر بستگی دارد:

مصرف مایعات
از آنجا که رودۀ بزرگ مقدار زیادی آب جذب می‎کند، عدم خوردن آب به میزان کافی می‏تواند باعث سفت شدن مدفوع و دشواری بیشتر حرکت آن در روده شود. فردی که دچار یبوست است باید برای کمک به نرم شدن روده مقدار مصرف آب خود را افزایش دهد.

سن
یبوست اغلب با بالا رفتن سن مرتبط است. پیری سبب کند شدن روده می‎شود، بنابراین مدفوع دیگر قادر نخواهد بود تا به سرعت از آن عبور کند. همچنین، افراد پیر بیشتر محتمل است که دارویی مصرف کنند که در عادات معمول روده اختلال ایجاد می‎کند.

فعالیت
فعالیت جسمانی به رودۀ بزرگ در کارکرد بهتر و عبور مدفوع از مسیر روده‎ها به شکل کارآمدتر کمک می‎کند. وقتی کسی دچار یبوست یا کندی عمل هضم باشد، پیاده‎روی یا دویدن می‌‏تواند به حرکت منظم‎تر مدفوع در روده‎ها کمک کند.

رژیم غذایی
آنچه فرد می‏‌خورد نقش مهمی در تعداد رفت و آمد وی به توالت دارد. فیبر یک مادۀ اساسی برای حفظ حرکات سالم روده است.
فیبر نوعی کربوهیدرات است که رودۀ کوچک قادر به خرد کردن و شکستن آن به مولکول‎های کوچک‎تر نیست. در نتیجه، فیبر به صورت توده‎ای از غذای هضم نشده وارد رودۀ بزرگ می‎شود که در نهایت به مدفوع تبدیل می‎گردد. رژیم غذایی دارای فیبر کافی می‏تواند به تنظیم حرکات روده و پیشگیری از یبوست کمک کند.

تاریخچۀ پزشکی
برخی اختلالات پزشکی و داروها می‎توانند بر سلامت روده تأثیر بگذارند و سبب شوند که میزان دفع مدفوع در فرد بیشتر یا کمتر از حد نرمال باشد. بیماری‎های التهابی روده مثل بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو و حتی یک ویروس آنوفلانزای ابتدایی در معده می‎توانند تعداد موارد دفع مدفوع را در فرد تغییر دهند.

هورمون‎ها
برخی هورمون‌ها مثل پروژسترون و استروژن می‎توانند بر تعداد موارد مراجعۀ زنان به توالت تأثیر بگذارند. برای مثال برخی زنان خبر از دفع بیشتر مدفوع در روزهای منتهی به پریود و نیز زمان آغاز آن می‏‌دهند.

عوامل اجتماعی
برخی از مردم با موضوع رفتن به توالت در دستشویی‎های عمومی، محل کار یا حتی وقتی مردم دیگری در آن حوالی هستند، مشکل دارند. این موضوع ممکن است باعث شود که میزان "حبس مدفوع" در روده توسط فرد افزایش پیدا کند.
به مرور زمان بدن دیگر قادر نخواهد بود تا به سرعت مورد نیاز به نشانه‎های نیاز به دفع مدفوع پاسخ دهد که این می‎تواند به بروز یبوست یا عدم راحتی در فرد منجر گردد.

چه چیز نرمال است؟
عادات سالم روده به این معنی است که فرد به طور منظم دفع مدفوع می‎کند و نیز مدفوع وی نرم بوده و به آسانی در روده به راه خود ادامه می‎دهد. حرکات منظم دستگاه گوارش به رودۀ بزرگ اجازه می‌‏دهد تا خود را بدون درد یا ناراحتی تخلیه کند.

چه چیز غیر نرمال است؟
مدفوعی که آبکی یا شل و ول است نشان می‎دهد که بسیار به سرعت از رودۀ بزرگ گذشته است، که این وضعیت معمولاً نتیجۀ تحریک روده مثل موارد ناشی از عفونت یا دیگر منابع ایجاد التهاب است.
دچار بودن به اسهال مزمن (اصطلاحی که برای افزایش و آبکی شدن مدفوع به کار می‎رود) می‏تواند به کم‎آبی بدن یا برهم خوردن تعادل الکترولیت‎ها منجر شود. اسهال همچنین می‎تواند به کمبود مواد مغذی در بدن منجر گردد زیرا در شرایط اسهال دیگر روده قادر به جذب مواد غذایی به دلیل سرعت عبور آن در روده نیست.
مدفوعی که ریز و گلوله مانند است نیز غیر نرمال و معمولاً نشانه‎ای از یبوست یا ناکامل بودن عمل تخلیه در روده محسوب می‎شود. این نوع مدفوع ممکن است سفت یا سخت‌ رونده باشد و می‎‏تواند به بروز عوارض دیگر مثل هموروئید یا چسبناک شدن مدفوع منجر گردد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
به طور معمول تغییرات نامنظم در عادات دفع مدفوع در افراد در یک بازۀ زمانی کوتاه برطرف می‎شود و دلیلی برای نگرانی نیست. به هر جهت، در صورتی که تغییر عادات روده در فرد بیش از یک تا دو هفته ادامه داشته باشد و یا در صورتی که دیگر علل نگران کننده شامل موارد زیر در فرد بروز کند، ارزیابی وی از سوی دکتر الزامی است:
• وجود خون در مدفوع
• سیاه رنگ شدن مدفوع
• آغاز اخیر "قلمی" شدن مدفوع
کاهش وزن یا تب که با اسهال یا یبوست همراهی می‎شود
• درد شدید شکم
استفراغ خونی یا موادی که رنگی شبیه به قهوه خام دارند

آیا دفع مدفوع روزانه در شما زیاد است؟
اگر فردی به طور معمول مکرراً در طول روز دفع مدفوع داشته و مدفوع وی نرم بوده و به آسانی و در حرکتی پایدار و نمایی منظم از روده دفع شود، آنگاه برای مردم جای نگرانی نخواهد بود.
به هر جهت، اگر مدفوع آبکی یا شل و وارفته باشد در این حالت شاید برخی ریسک‎های مرتبط به سلامت در پیوند با آب و الکترولیت‌ها وجود داشته باشد که در نتیجۀ اسهال ایجاد می‎شوند.

برای منظم‌تر شدن دفع مدفوع چه می‎توان کرد؟
هر کسی که در مورد سلامت خود دچار نگرانی است باید به دکتر مراجعه کند. دکتر می‎تواند عوامل مورد نگرانی را ارزیابی نماید و به تعیین تغییراتی که فرد باید به آنها تن دردهد، اگر به تغییراتی نیاز باشد، کمک نماید.
یک راه سادۀ مداخله در این مورد ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی است. خوردن غذاهای سالم دارای مقدار کافی فیبر و مصرف بیشتر مایعات راه ساده‎ای برای تنظیم بهتر حرکات روده است و همچنین فعالیت فیزیکی بیشتر در طول روز نیز چنین وضعیتی دارد.

پیام همراه
عادات روده و دفع مدفوع موضوعی بسیار شخصی است. این عادات در هر فرد نسبت به فرد دیگر می‌‏تواند به شکل چشمگیری متفاوت باشد. بر مبنای روایت مردم، افراد بین سه بار در هفته تا سه بار در روز مدفوع دفع می‎کنند، اما این موضوع نیز مهم است که از مداومت و نظم دفع مدفوع نیز آگاه باشیم.
هر گاه عادات روده در فرد دچار تغییرات قابل ملاحظه‎ای شود، آنان باید برای ارزیابی وضعیت و مشخص شدن علت به دکتر مراجعه کنند./


 

Source:
Medical News Today
How often should you poop each day?
Last reviewed Wed 1 November 2017
By Nicole Galan
Reviewed by Stacey R. Sampson, DO

نظرات (3)

  1. a.s

باسلام
عذرمیخوام مدفوع کردن روز 6 بار تا ده بار ایرادی دارد و بیماری محسوب میشود؟

  پیوست ها
 

سلام من ميخواستم بدونم كه من هر صبح كه بيدار ميشوم مدفوع دارم و به سرويس بهداشتي ميروم ميخواستم بدونم ضرر داره يا نه؟

  پیوست ها
 
  1. admin

سلام ایا روزی یک بار مدفوع کردن مشکل داره
جواب. خیر. این نوعی عادت است

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.