دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مثانه بیش‌فعال در کودکان - علل، علایم، و درمان

مثانه بیش‌فعال، کودکان، بی‌اختیاری ادراری، کافئین، آلرژی، اضطراب، ساختار مثانه، تحریک مثانه

مثانه بیش‌فعال به سن مرتبط نیست، اگرچه بچه‌ها ممکن است دچار آن باشند. مثانه بیش‌فعال هم بچه‌ها و هم بزرگسالان را مبتلا می‌کند. هرچند امکان بروز آن در هر سنی وجود دارد، این اختلال در افراد بزرگسال بالای 40 سال بیشتر شایع است.

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

• کارین کیتینگ، دکتر النا بیگرز
• ترجمة هستی فراست‌فر

خیس کردن بستر خواب اغلب اوقات بخشی طبیعی از بزرگ شدن کودکان تلقی می‌شود، و وقتی متوقف می‌شود به عنوان یک واقعة برجسته ستایش می‌‌گردد. اما وقتی ادرار در کودک بند نمی‌آید، می‌تواند یکی از علایم مثانه بیش‌فعال یا بی‌اختیاری ادراری باشد.
خیس کردن بستر در کودکان خردسال بی‌اختیاری تلقی نشده، و این اختلال معمولاً در کودکان تا رسیدن به سن 5 یا 6 سالگی تشخیص داده نمی‌شود.
مثانة بیش‌فعال یکی از علل شایع بی‌اختیاری ادراری است. خود مثانه مکرراً سعی در خالی شدن دارد، اغلب بدون ارسال پیام به مغز برای اینکه به بچه هشدار بدهد که نیاز به ادرار کردن دارد. نتیجة این وضعیت خیس کردن جا توسط بچه در طول اوقات روز و ساعات شب است. 

مطالب این مقاله:
• علایم و نشانه‌ها
• علل
• گزینه‌های درمانی

علایم و نشانه‌ها
بی‌اختیاری ادراری به عنوان از دست دادن کنترل مثانه تعریف می‌شود. در کودکان اغلب اوقات نتیجة این وضعیت آلودگی لباس یا خیس کردن بستر خواب در اوقات شب است. اگرچه این رفتار در بچه‌ها عمومیت دارد اغلب آنها تا سه سالگی بر این موضوع غلبه می‌کنند.
مشخص کردن علایم و نشانه‌های مثانة بیش فعال در کودکان می‌تواند مشکل باشد. در کل، پرستاران بچه باید مراقب بروز علایم زیر باشند:
 خیس کردن خود پس از سن سه سالگی در اوقات روز و خیس کردن خود پس از سن چهار سالگی در ساعات شب
 استفاده از دستشویی به طور مکرر یا تعجیل در رفتن به دستشویی
 وجود اختلال در خواب بچه

علل
علل مثانة بیش‌فعال در کودکان می‌تواند از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت باشد. برخی از علل شایع این وضعیت شامل موارد زیر است:
کافئین: کافئین در نوشابه‌های انرژی‌زا وجود دارد، و یک مادة مُدر است که بدن را برای خارج کردن مایعات تحت فشار قرار می‌دهد و می‌تواند سبب تکرر ادرار بیشتر شود. کافئین همچنین در مقادیر زیاد می‌تواند سبب بروز اسپاسم عضلانی در مثانه شود.
آلرژی: خوردن یا نوشیدن چیزی که بچه نسبت به آن حساسیت دارد نیز می‌تواند سبب بروز مثانه بیش فعال شود.
اضطراب: موقعیت‌های ترسناک یا نگران کننده برای بچه نیزمی‌توانند محرک خیس کردن خود باشند.
ساختار مثانه: اگر خود مثانه به طور غیر نرمال کوچک باشد یا برخی ناهنجاری‌ها در آن یا سیستم‌های مرتبط به آن وجود داشته باشد، این می‌تواند باعث مثانه بیش‌فعال شود.
تحریک یا آزردگی دیوار مثانه: مثانه ممکن است در پاسخ به یک عفونت یا تحریک از طریق تکرر ادرار جواب دهد، که سبب بروز علایم مثانه بیش‌فعال می‌شود.
همچنین در صورتی که بدن نتواند هورمونی به نام ADH را به میزان کافی تولید کند امکان بروز مثانه بیش‌فعال وجود دارد. این مادة شیمیایی مقدار تولید ادرار را کاهش می‌دهد، و بدن در اوقات شب تمایل بیشتری به تولید آن دارد.
اگر بدن مقدار کافی از ADH را تولید نکند، این امکان وجود دارد که مقدار تولید ادرار در اوقات شب کم نشود. این ممکن است به پرشدن بیش از حد مثانه منجر گردد و بچه نیاز به ادرار کردن پیدا کند.
در عین حال برخی علل خیس کردن مرتبط به رفتار بچه وجود دارد. این شامل خندیدن یا احساس پریشانی زیاد از سر وقت رفتن به دستشویی است.
اگر خیس کردن خود توسط بچه پس از قطع مصرف کافئین از رژیم غذایی وی و نیز دور کردن عوامل آلرژی‌زا و نگران کننده ادامه پیدا کند، پرستاران بچه باید ارجاع موضوع به دکتر را در دستور کار قرار دهند.

در زمینه بیماری‌های کودکان بیشتر بخوانیم:

دیابت نوع 2 در کودکان - علایم بیماری کدامند؟

آیا مثانه بیش‌فعال مرتبط به سن است؟
مثانه بیش‌فعال به سن مرتبط نیست، اگرچه بچه‌ها ممکن است دچار آن باشند. مثانه بیش‌فعال هم بچه‌ها و هم بزرگسالان را مبتلا می‌کند. هرچند امکان بروز آن در هر سنی وجود دارد، این اختلال در افراد بزرگسال بالای 40 سال بیشتر شایع است.
اغلب کودکان تا سن 7 سالگی به این مشکل غلبه می‌کنند. خیس کردن بستر یا ادرار کردن مدام در بچه‌های زیر 3 سال نرمال است و نباید یک مسأله یا مشکل تلقی شود.

چه وقتی باید به دکتر مراجعه کرد
همان‌طور که در بالا ذکر شد، بسیاری از بچه‌ها به این وضعیت غلبه می‌کنند. اگر بچه‌ای تا رسیدن به هفت سالگی همچنان دچار علامت‌های مثانه بیش‌فعال باقی بماند، موضوع باید مورد ملاحظة پزشک قرار گیرد. پزشک می‌تواند توصیه‌هایی برای بهترین گزینه‌های درمانی ارائه دهد.
پزشک بچه احتمالاً یک‌سری تست را برای بررسی علل زیربنایی بروز علایم انجام خواهد داد. این تست‌ها می‌تواند شامل گرفتن نمونة ادرار برای بررسی عفونت و انجام یک اسکن اولتراسوند برای بررسی ناهنجاری‌های مثانه و سیستم‌های مرتبط به آن باشد.

در زمینه بیماری‌های کودکان بیشتر بخوانیم:

اسهال در کودکان - علل و درمان

گزینه‌های درمانی
رایج‌ترین گزینه‌های درمانی معمولاً شامل بازپروری مثانه و تمرینات مخصوص کف لگن است.
بازپروری مثانه بچه را درگیر یک "برنامة زمانی دفع ادرار" می‌کند که در آن بچه بر مبنای یک برنامة زمان‌بندی شده برای ادرار کردن به دستشویی می‌رود. این کار کمک می‌کند تا مثانه به آهستگی برای نگه داشتن مقدار بیشتری از ادرار تربیت شود و این درمان برای همین هدف طراحی شده است.
تمرینات کف لگن راهی برای قوی‌ کردن عضلاتی که برای کند و متوقف کردن جریان ادرار و پیشگیری از خیس کردن خود در اختیار بچه می‌گذارد.
اگر این روش‌ها مفید واقع نشوند یا تأثیری بر مثانه بیش‌فعال نداشته باشند، داروهایی هست که می‌توان برای آرام کردن مثانه بیش‌فعال مورد استفاده قرار داد. در هر حال، این نوع درمان اغلب اوقات منجر به بازگشت رفتار خیس کردن خود پس از قطع مصرف داروها می‌شود. 
اگر اسکن اولتراسوند نشان دهد که علت بروز خیس کردن خود وجود ناهنجاری‌هایی در مثانه است، این امکان وجود دارد که پزشک برای ترمیم مثانه گزینة جراحی را مطرح کند.
در هر حال جراحی معمولاً آخرین گزینة درمانی است چون اغلب بچه‌ها بر مشکلات ادرار کردن خود غلبه می‌کنند و هرگز نیازمند مداخلات جراحی نمي‌شوند.

مداوای خانگی و تغییرات شیوة زندگی
برخی تغییرات مربوط به سبک زندگی هست که مراقبان بچه در هنگام تلاش برای کمک به بچة دچار مثانه بیش‌فعال می‌توانند آنها را مورد توجه قراردهند. این تغییرات شامل موارد زیر هستند:
 قطع مصرف کافئین. همچنان که پیشتر اشاره شد، کافئین می‌تواند باعث بروز مثانه بیش‌فعال یا تقویت کنندة بروز آن مخصوصاً در بچه‌ها باشد. کافئین همچنین می‌تواند تأثیری منفی در الگوهای خواب در کودکان داشته باشد، بنابراین قطع مصرف آن در رژیم غذایی کودکان ایدة خوبی خواهد بود.
 اجتناب از نوشیدن مایعات پیش از رفتن به بستر. این روش فقط برای ادرار کردن شبانه کارآیی دارد، اما با قطع مصرف مایعات در فاصلة چند ساعت قبل از خواب شبانه، ریسک شب‌ادراری کودکان کاهش پیدا می‌کند.
همپای مداوای خانگی یا طبیعی، برخی مداواهای گیاهی وجود دارند که در درمان مثانه بیش‌فعال مفید نشان داده‌اند. در هر حال، این روش‌ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید نشده‌اند.
کاربرد هر درمان طبیعی در کودکان باید قبل از استفاده به صورت شفاف با پزشک بچه مطرح شود.
صحبت در مورد مثانه بیش‌فعال بچه با دکتر کودکان می‌تواند یک سرفصل درهم و برهم باشد. در هر حال، این موضوع مهمی برای صحبت است مخصوصاً اگر بچه توان غلبه بر مشکل خیس کردن خود یا دیگر علایم را ندارد.
مراقبان بچه باید برای آموختن همة مسایل مرتبط به مثانة بیش‌فعال وقت بگذارند و اطلاعات موجود را به دکتر بچه انتقال دهند. دکتر بهترین مرجع برای کمک به مراقبان بچه برای اتخاذ بهترین تصمیمات در راستای حفظ سلامت کودک است./ 

Source:
Overactive bladder in children: Causes, symptoms, and treatment

Written by Corinne KeatingReviewed by Alana Biggers, MD, MPH
Last reviewed: Tue 18 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.