دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نعوظ تصادفی یا اتفاقی - نرمال است؟

درخت صبح، نعوظ صبحگاهی، اختلال نعوظ، نعوظ تصافی، نعوظ اتفاقی، توفان شبانه آلت تناسلی مردان، تکرر نعوظ، تستوسترون، مدیریت نعوظ اتفاقی، مردان جوان، نعوظ در پسربچه‌ها

ممکن است پیشگیری از نعوظ تصادفی ممکن نباشد. اگر مردی در مورد این گونه نعوظ‎ها در مورد خود دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند.

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

• کریستن فیشر
• مرور از: دانشکدۀ پزشکی دانشگاه شیکاگو - ایلی‎نویز
• ترجمه هامیک رادیان


گاه و بیگاه این احتمال وجود دارد که مردان دچار نعوظ اتفاقی یا تصادفی شوند. نعوظ تصادفی نوعی از نعوظ است که بدون وجود محرک جنسی ایجاد می‎شود. نعوظ اتفاقی معمولاً نرمال است.
نوجوانان و بزرگسالان جوان بیشتر احتمال دارد که دچار نعوظ‌های اتفاقی یا تصادفی شوند، اگرچه احتمال بروز این نوع نعوظ در مردان بزرگسال نیز وجود دارد. نعوظ‌های تصادفی که فقط در هنگام صبح در مردان بروز می‎کنند مرتبط به سن نیستند. گاه و بیگاه مشکل داشتن در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن علتی برای نگرانی نیست. به هر جهت، اگر مردان متوجه تغییرات زیادی در فاصلۀ میان نعوظ‌های خود یا توانایی تحقق آن شوند، این وضعیت می‎تواند نشانه‌ای از اختلال نعوظ یا مشکل پزشکی زیربنایی دیگری باشد.


[مطالب این مقاله:]
تستوسترون و نعوظ
نعوظ صبحگاهی
• علل نعوظ صبحگاهی
• در جستجوی کمک
• دورنما
• راهنمایی


تستوسترون و نعوظ
یک مرور در سال 2016 تأیید کرد که تستوسترون نقشی مهم در عملکرد جنسی بازی می‌کند. یک مرور دیگر در سال 2006 به شکل خاص به نقش تستوسترون در نعوظ پرداخته و پی برده بود که بین تستوسترون و نعوظ آلت تناسلی مردان نیز ارتباط وجود دارد. به هر جهت این موضوع مشخص نیست که تستوسترون چه نقشی در نعوظ‌های تصادفی بازی می‌کند. اگرچه این احتمال هست که تستوسترون نقشی در نعوظ‌های اتفاقی داشته باشد، این نعوظ‌ها نتیجۀ بسیاری اتفاقات هستند که همزمان در بدن رخ می‌دهند.
نعوظ متعارف وقتی بروز می‌کند که مردان دچار برانگیختگی یا تحریک جنسی می‎شوند. در نتیجۀ این نعوظ هورمون‏ها، عضلات، عصب‎ها و عروق خونی با یکدیگر برای ایجاد نعوظ وارد همکاری می‎شوند. نعوظ وقتی آغاز می‎شود که سیگنال‎های عصبی در مغز، عضلات آلت تناسلی مرد را به ریلکس شدن تحریک می‌کند. این وضعیت امکان پُر شدن آلت مرد از خون را ایجاد می‎نماید، که این پر شدن از خون تا زمان تحقق نعوظ ادامه پیدا می‌کند. آنگاه رگ‌ها بسته می‎شوند تا نعوظ از دست نرود و حفظ شود. پس از خاتمۀ برانگیختگی جنسی، وریدهای آلت تناسلی مرد دوباره باز می‎شوند تا خون جمع شده از آلت تناسلی خارج گردد.
در اغلب موارد نعوظ‌های تصادفی عملکردی نرمال تلقی می‎شوند و می‎توانند نشانه‌ای از مناسب بودن وضعیت سلامت فرد باشند.


توفان شبانه آلت تناسلی (نعوظ صبحگاهی)
توفان شبانۀ آلت تناسلی (NPT) که گاهی از اوقات درخت صبح نیز نامیده می‎شود نوعی از نعوظ اتفاقی است. علامت اصلی نعوظ صبحگاهی بیدار شدن مرد از خواب با آلتی برافراخته است. نعوظ صبحگاهی تجربه‎ای شایع در پسربچه‌ها و مردان به شمار می‎رود.
بیدار شدن با آلت برافراخته نشانه‌ای از سلامت خون و عصب در آلت تناسلی مردانه به شمار می‎رود. مردان و پسربچه‎های برخوردار از درخت صبح محتمل است که در عالم بیداری نیز قادر به حفظ نعوظ مناسب باشند.
نعوظ صبحگاهی در مردان جوان بیشتر شایع است، اگرچه مردان بزرگسال نیز می‎توانند آن را تجربه کنند. وقتی مردان به سال‎های 40 و 50 زندگی خود می‎رسند، سطح تستوسترون به طور طبیعی شروع به فروکش می‌کند. وقتی سطح تستوسترون کاهش پیدا می‌کند، دوره‎های نعوظ صبحگاهی نیز کم می‎شود. به طور متوسط مردان تا 5 بار نعوظ را در حالت خواب تجربه می‎کنند و هر نعوظ می‎تواند تا 30 دقیقه ادامه پیدا کند.


چه چیز سبب نعوظ صبحگاهی می‎شود؟
گمان می‎رود که عوامل متعددی در نعوظ صبحگاهی دخالت داشته باشند. یک علت در این مورد تحریک فیزیکی است، که بدن حتی در عالم خواب نیز می‎تواند آن را احساس کند. این تحریک می‎تواند بر اثر سایش پتو به پوست ایجاد و سبب بروز تحریک لازم برای نعوظ شود. چرخش‎های هورمونی می‎توانند در این مورد دخالت داشته باشند زیرا تستوسترون در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب در بالاترین سطح خود قرار دارد. ریلکسیشن مغز نیز می‏تواند یکی از عوامل باشد زیرا بدن هورمون‎هایی را برای سرکوب نعوظ در ساعات بیداری ترشح می‌کند اما میزان ترشح این هورمون‎ها در طول خواب کمتر است.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم؟
اگر مردان متوجه بروز تغییرات ناگهانی در فواصل نعوظ خود شوند باید به پزشک مراجعه کنند. همچنین مردان در صورت بروز درد در آلت تناسلی خود، پیش از نعوظ، در هنگام نعوظ و پس از آن، باید به پزشک رجوع کنند. اگر نعوظ در مرد بیش از 4 ساعت ادامه داشته باشد وی باید خود را به اورژانس برساند.
هیچ نیازی به مدیریت پزشکی نعوظ‌های اتفاقی نیست زیرا آنها رویداد نرمالی محسوب می‎شوند.


دورنما
نعوظ‌های تصادفی خارج از زمان تحریک جنسی رخدادی نرمال هستند و به طور معمول باعث به صدا درآمدن هیچ زنگ خطری نیستند. مردانی که دچار مشکل مداوم در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن هستند باید به دکتر مراجعه کنند زیرا این وضعیت می‎‏تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل زیربنایی در سلامت باشد.


مدیریت نعوظ‌های تصادفی
ممکن است پیشگیری از نعوظ تصادفی ممکن نباشد. اگر مردی در مورد این گونه نعوظ‌ها در مورد خود دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند. دکتر می‎تواند تعیین کند که آیا نعوظ نرمال است یا نشانه‌ای از وجود یک اختلال زیربنایی پزشکی است.
اگر برای مردی نعوظ تصادفی اتفاق می‎افتد در اینجا چند مورد هست که برای مدیریت وضعیت قابل استفاده خواهند بود:
• حواس خود را معطوف به چیزهای دیگری کنید. سعی کنید تا به چیزی غیر از نعوظ خود فکر نمایید. پرت کردن حواس خود از موضوع نعوظ می‎تواند باعث فروکش سریع نعوظ شود.
• از تحریک نعوظ خود خودداری کنید. تحریک بیشتر آلت تناسلی می‎تواند نعوظ تصادفی را به نعوظ نرمال تبدیل کند که ممکن است باعث شود که رفع و رجوع مورد به زمان بیشتری وقت احتیاج داشته باشد.
• سعی کنید تا حالت بدن خود را تغییر دهید. شما می‎توانید در حالت چندک زده بروز نعوظ را مخفی نگه دارید.
• دست‎های خود را داخل جیب‎هایتان قرار دهید. وقتی دست داخل جیب قرار داشته باشد شما می‎توانید زیر جلکی جهت نعوظ را تغییر دهید به شکلی که آلت به موازات بدن شما قرار گیرد. این کار می‎تواند در صورت قرار داشتن در وضعیت ایستاده به مخفی کردن نعوظ شما کمک کند.
• میان تنۀ خود را با کتاب، لباس، ژاکت، کیف یا هر مستمسک در دسترس دیگر بپوشانید.
• به یاد داشته باشید که نعوظ اتفاقی وضعیتی نرمال است. این گونه نعوظ‌ها می‏‌توانند نشانه‌ای از عملکرد جنسی سالم باشند و بسیاری از مردان آن را تجربه می‎کنند./


Source:
Healthline
Are Random Erections Normal?
Medically reviewed by University of Illinois-Chicago, College of Medicine
on May 11, 2017 —

Written by Kristen Fischer

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.