دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

علل اختلال نعوظ در مردان جوان و درمان آن

اختلال نعوظ، مردان جوان،  افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلالات روحی روانی، اختلالات آلت تناسلی، صدمات نخاعی، بیماری عروقی ناشی از دیابت، صدمات عصبی، هیپوگونادیسم، وایاگرا، سیالید، جینسنگ، یوهیمباین، علف شاخ بز، چاقی، سیگار، مواد مخدر

علل اختلال نعوظ بسیار متفاوت است و می‌تواند ناشی از مسایل مرتبط به وضعیت روانی، عصبی و شیوة زندگی باشد. اختلال نعوظ همچنین می‌تواند به عنوان عوارض جانبی مصرف برخی داروها بروز کند.

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

جنا فلچر، دکتر النا بیگرز
ترجمة هستی فراست‌فر


بسیاری از مردان در طول دوران بزرگسالی و در دوره‌ای از زندگی دچار مشکل اختلال نعوظ یا حفظ نعوظ می‌شوند، اما این مسأله همیشه ناشی از وجود مشکلی پزشکی نیست. در هر حال برخی از مردان ممکن است دچار نوعی اختلال پزشکی موسوم به اختلال نعوظ شوند.
اختلال نعوظ زمانی بروز می‌کند که آلت تناسلی مرد خون کافی برای ایجاد نعوظ، که مرد را قادر به برقراری ارتباط جنسی می‌سازد، تأمین نمی‌کند. برای مردان دچار اختلال نعوظ این موضوع مکرراً بروز می‌کند و به توانایی مرد برای حفظ یک زندگی جنسی فعال صدمه می‌زند.
اگرچه تصور غالب بر این است که اختلال نعوظ یک مشکل مرتبط به مردان پیر است، این اختلال می‌تواند مردان جوان را نیز شامل شود. اعتراف به ابتلاء به این اختلال می‌تواند برای مردان آزاردهنده و ناراحت کننده باشد. تعداد کمی از مردان جوان، مخصوصاً آنهایی که در سنین زیر 40 سالگی قرار دارند می‌خواهند که در مورد ابتلاء خود به این اختلال آگاهی داشته باشند.
اگرچه اختلال نعوظ در مردان جوان عمومیت ندارد، می‌تواند مبتلابه حدود 25 درصد مردان زیر 40 سال باشد. در هر حال، در حدود 5 درصد مردان زیر 40 سال دچار اختلال نعوظ کامل هستند.


مطالب این مقاله:
1. علل اختلال نعوظ
2. علایم اختلال نعوظ
3. درمان اختلال نعوظ


علل اختلال نعوظ
علل اختلال نعوظ بسیار متفاوت است و می‌تواند ناشی از مسایل مرتبط به وضعیت روانی، عصبی و شیوة زندگی باشد. اختلال نعوظ همچنین می‌تواند به عنوان عوارض جانبی مصرف برخی داروها بروز کند.
تمامی مردان دچار علایم اختلال نعوظ باید با دکتر خود در مورد شناسایی علل بروز این اختلال و انتخاب بهترین برنامة درمانی برای آن مشورت کنند.
برخی از علل اختلال نعوظ در مردان جوان شامل موارد زیر است:
- دچار شدن به اضطراب وقتی که مرد برای دستیابی به نعوظ بسیار عصبی است
- افسردگی، اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات روحی روانی
- اختلالات آلت تناسلی
- صدمات نخاعی
- بیماری عروقی ناشی از دیابت
- صدمات عصبی
- هیپوگونادیسم، یا وضعیتی که در آن بدن قادر به تولید مقدار کافی هورمون‌های جنسی نیست
- برخی داروهای ضد افسردگی شامل بعضی انواع ضد افسردگی‌ها
- مالتیپل اسکلروزیس (MS)
به علاوه برخی مردان جوان ممکن است اختلال نعوظ را بر اثر عواملی که بیشتر قابل کنترل هستند تجربه کنند. برای مثال مردان جوان ممکن است به علل زیر دچار اختلال نعوظ شوند:
- چاقی
- دیابت
- رژیم غذایی ضعیف و نامطلوب
- عدم ورزش
- مصرف دخانیات
- مشروبخواری بیش از حد
- اضطراب ارتباط
اگر اختلال نعوظ ناشی از هریک از عوامل مرتبط به شیوة زندگی باشد، این امکان برای مردان وجود دارد که از طریق ایجاد تغییر در شیوة زندگی و رژیم غذایی خود علایم مربوط به اختلال نعوظ را کاهش داده یا از بین ببرند.
به هر حال حتی اگر مردی فکر می‌کند که دلیل اختلال نعوظ خود را می‌داند، باید برای تشخیص رسمی و درمان اختلال مزبور به پزشک مراجعه کند. پزشک همچنین می‌تواند هر اختلال بالقوه‌ای را که ممکن است سبب اختلال نعوظ شود از تشخیص خارج کند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
انزال زودرس -
درمان، مداوای خانگی، و علل

 


علایم اختلال نعوظ
اختلال نعوظ دارای سه علامت اصلی است که به سادگی قابل شناسایی هستند. این علایم عبارتند از:
- ناتوانی در رسیدن به نعوظ
- ناتوانی در حفظ نعوظ برای انجام رابطة جنسی
- مشکل داشتن در حفظ نعوظ آلت تناسلی در حدی که برای انجام ارتباط جنسی لازم است
این علایم می‌توانند به بروز فقدان علاقة به ارتباط جنسی یا از دست دادن اشتیاق نسبت به آن منجر شوند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

داروهای اختلال نعوظ -
فهرست داروها و مکمل‌ها، تشریح عملکرد آنها


عوارض
عوارض جسمانی اختلال نعوظ معمولاً خفیف است. مردان دچار اختلال نعوظ به طور معمول دچار مشکلات درازمدت مربوط به سلامت جسمانی نمی‌شوند. در هر حال، اختلال نعوظ می‌تواند علامت وجود مشکلی جدی‌تر نظیر بیماری قلبی باشد.
شایع ترین عوارض در این مورد عبارتند از:
- ناخشنودی در زندگی جنسی
- ناتوانی از باردار کردن همسر یا شریک جنسی
در حالی که عوارض جسمانی اختلال نعوظ در مردان می‌تواند خفیف باشد، عوارض روانی و عاطفی آن بر کیفیت زندگی مردان جوان می‌تواند شدیدتر باشد. اینکه یک مرد تمامی عوارض بالقوة ناشی از اختلال نعوظ را تجربه می‌کند یا خیر تا حد زیادی به خود شخص و تجارب زندگی وی بستگی دارد.
عوارض دیگر مربوط به شیوة زندگی که مردان ممکن است تجربه کنند شامل موارد زیر است:
- استرس یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی
- عدم اطمینان مرتبط به ناتوانی در ارائة عملکرد جنسی
- مشکلات ارتباطی که ممکن است ناشی از استرس یا ناخرسندی باشند

درمان
درمان اختلال نعوظ از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از مردان ممکن است متوجه شوند که بهبود سلامت عمومی آنها برای کمک به رفع مشکل اختلال نعوظ کمک می‌کند. افراد دیگر ممکن است پیش از رسیدن به هر گونه بهبود به درمان‌ بیشتر نظیر مشاورة ارتباط نیاز داشته باشند.
اگر بهبود شیوة زندگی و ارتباط برای مداوای اختلال نعوظ کافی نباشد، پزشک مصرف دارو را توصیه می‌کند. در عین حال برخی درمان‌های طبیعی برای اختلال نعوظ وجود دارد که می‌توان مورد ملاحظه قرار داد.
در هنگام درمان اختلال نعوظ، پزشک یا متخصص امور پزشکی ممکن است موارد زیر را پیشنهاد دهد:
- تغییرات سبک زندگی: یکی از اولین مواردی که می‌تواند به طور بالقوه باعث بهبود مشکل اختلال نعوظ در مردان جوان شود، انجام انتخاب‌های صحیحی است که می‌توانند بر ادامة زندگی آنها مؤثر باشند. برخی از تغییرات سبک زندگی که فرد می‌تواند مورد ملاحظه قرار دهد شامل افزایش میزان فعالیت ورزشی، رعایت رژیم غذایی سالم، ترک سیگار، و مصرف متعادل الکل است. در مواردی که مرد دچار مشکلات ارتباطی است، مشاوره گرفتن می‌تواند مفید باشد.
- درمان‌های طبیعی: اگرچه مداواهای طبیعی به شکل روزافزون به صورت غیر نسخه‌ای در بازار عرضه می‌شود، شواهد علمی اندکی مبنی بر حمایت از ادعاهای آنها در مؤثر بودن مداوای اختلال نعوظ در دست است. این درمان‌ها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند یا به شکل منفی در تداخل با دیگر داروهایی که مرد مصرف می‌کند واکنش نشان دهند. پیش از استفاده از هر گونه داروی غیر نسخه‌ای مشاوره با پزشک اساسی است.
- دکتر ممکن است دارویی را که باعث تحریک جریان خون در آلت تناسلی مرد می‌شود، تجویز کند، که به مرد در رسیدن به نعوظ کمک می‌کند. داروهای متعددی برای این منظور وجود دارد و هر یک عوارض جانبی خاص خود را دارد. مشورت با پزشک در مورد انواع داروهای در دسترس قویاً توصیه می‌شود.
- تغییر در داروهای فعلی: اگر دکتر به این نتیجه برسد که اختلال نعوظ ناشی از مصرف برخی داروها توسط مرد است، ممکن ادامة مصرف داروی مزبور را منع کرده یا داروی دیگری را برای بیمار تجویز کند. در هر حال هیچ‌کس نباید مصرف داروی فعلی خود را بدون مشورت با پزشک قطع کرده یا نسبت به تغییر آن اقدام کند.

دورنما
مردان جوان از شانس مناسبی برای معکوس شدن اختلال نعوظ برخوردارند. این شانس می‌تواند از طریق ایجاد تغییر در سبک زندگی که باعث بهبود سلامت عمومی می‌شود و مصرف دارو یا هر دو متحقق شود. برای مردان جوان دچار اختلال نعوظ بازگشت به تجربة روابط جنسی نرمال در صورت دنبال کردن درمان و انجام توصیه‌های پزشکان نامعمول نیست./


Source:
Medical News Today
Erectile dysfunction: Causes and treatment in young men
Written by Jenna Fletcher Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH
Last reviewed: Mon 6 March 2017

نظرات (1)

خیلی مفید بود, متشکرم از گردآورنده این مطالب جامع.

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.