دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا من ولع شیرینی دارم؟

هورمون گریلین, خواب, ولع پریودی, ترشح اندورفین‌ها, محیط آزمایشگاهی, ژن Parka2a

مردم به دلایل مختلفی دچار ولع شیرینی می‌شوند

مقالات اختلالات خوردن

در این مقاله:
• چه چیز باعث ولع شیرینی می‌شود؟
• آیا ما می‌توانیم ولع خود را بازتنظیم کنیم؟
• چگونه ولع خود را مدیریت کنیم
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهقند همه جا هست - افزوده شده به تعداد پرشماری از محصولاتی که در رسانه‌ها تبلیغ می‌شوند، و شامل تقریباً تمامی وعده‌های غذایی مربوط به تعطیلی‌ها و مراسم.
بر مبنای یک تحقیق مربوط به سال 2018 ولع شیرینی اکنون به قدری عمومیت دارد که محققان نگران آنند که ما یک فرهنگ شکل دهنده عادات داریم که از ولع شیرینی می‌آید.
حال ممکن است زمان خوبی باشد که نگاهی از نزدیک به علت ولع خود شیرینی و آنچه می‌توان در این مورد انجام داد داشته باشیم.


چه چیز باعث ولع شیرینی می‌شود؟
مردم به دلایل مختلفی دچار ولع شیرینی می‌شوند - که برخی از آنها فیزیولوژیک و بعضی روان‌شناختی هستند. بنابراین، اگر برای شما پرسش در مورد چرایی این موضوع مطرح است، در اینجا چند علت محتمل برای ملاحظه خواهید یافت.

انطباق
آنچه می‌خوریم - در کنار زمان خوردن، چرایی خوردن و مقدار خوردن - می‌تواند به الگوهای رفتاری تبدیل شود.
در یک مرور تحقیقی متفاوت مربوط به سال 2018، پژوهشگران می‌گویند آنچه ما ولع آن را داریم نتیجه انطباقی کلاسیک است: رفتارهایی که به علت احساس پاداش اقتباس کرده‌ایم.
خلاصه اینکه شما ممکن است ولع شیرینی داشته باشید زیرا ذهن و جسم شما برای چنین ولعی تربیت شده‌اند.
ولع شدید ممکن است به میزان زیادی شبیه به وسواس یا تجربه تبدیل شده به عادت احساس شود.
در یک تحقیق مروری مربوط به سال 2016، محققان پی برده‌اند که غذاهای فرآوری شده - به ویژه اقلام دارای قند افزوده - می‌توانند باعث رفتارهای شکل دهنده عادت در افراد و در موش‌های صحرایی و موش‌های آزمایشگاهی شوند.

قند و رفتارهای شکل دهنده عادت
آیا غذاهای قنددار به همان شکل مواد مخدر عادت ایجاد می‌کنند؟ علم به شکل کامل در این مورد دارای وضوح نیست.
با وجود این غذاهای فرآوری شده دارای قند ممکن است محرک رهش "دوپامین عصبی-شیمیایی "حس خوب" در مرکز پاداش مغز شوند. دوپامینِ بیشتر به معنی ولع بیشتر است.

شیرین کننده‌های صنعتی
این امکان وجود دارد که شیرین کننده‌های صناعی که بسیار شیرین‌تر از قند هستند، بتوانند به مرور زمان ترجیحات چشایی را در افراد تغییر دهند.
برخی محققان فکر می‌کنند که وقتی مردم به مزه بیش از حد شیرین این شیرین کننده‌های صناعی عادت می‌کنند، میل آنها به غذاهای شیرین‌تر می‌تواند قوی‌تر گردد.
در یک مطالعه کوچک در سال 2015، محققان رد میل به شیرینی را در یک گروه 20 نفره که تمامی شیرینی‌ها شامل کالری‌دار و فاقد کالری‌ را رها کرده بودند دنبال کردند.
پس از گذشت 2 هفته، 86.6 درصد نمونه‌ها خبر از عدم وجود ولع شیرینی در خود می‌دادند. این یافته محققان را به این نتیجه رساند که بگویند پزشکان باید به بیماران خود توصیه کنند که در یک چالش دو هفته‌ای سلامت بدون شیرینی مشارکت کنند.

استرس
بدن ما به استرس با ترشح هورمون‌هایی جواب می‌دهد که در عین حال به ولع غذا (ولع غذایی) مرتبطند. برای مثال در یک مطالعه متعلق به سال 2019 هورمون استرس کورتیزول به میل به غذاهای شیرین مرتبط دانسته شد.
یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2016 نشان داد که هورمون گریلین، که اشتها را کنترل می‌کند، در زمان دچار بودن افراد به استرس ترشح می‌شود. و اگر شخص در طولانی مدت تحت استرس باشد، یک مطالعه مربوط به سال 2015 نشان داده که چنین شخصی با افزایش ولع نسبت به غذاهای شیرین حاوی قند و چربی مواجه خواهد شد.

خواب
ارتباط میان آنچه می‌خوریم و چگونه می‌خوابیم ارتباطی پیچیده است. مطالعه مربوط به سال 2013 نشان داد که افراد فاقد خواب کافی گرایشی به ولع غذای دارای مشخصات زیر دارند:
• شیرین
• نمکی
• نشاسته‌دار
علت شاید آن باشد که این غذاها میزان انرژی شخص را افزایش می‌دهند.
یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2017 نشان داد که غذاهای قنددار می‌توانند در کیفیت خواب ما اختلال ایجاد کنند.

ولع پریودی
در سطح ایالات متحد آمریکا باوری گسترده در مورد ارتباط بین ولع شکلات و پریود وجود دارد.
بر مبنای یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2013 برخی محققان بر این باورند که ولع شکلات در مردم به علت ترشح اندورفین‌ها است که موادی شیمیایی هستند که باعث ایجاد حس خوب و تنظیم خلق در ما می‌شوند.
یک مطالعه متعلق به سال 2017 نشان داد که اگرچه ایده ولع شکلات در زمان پریود به خوبی در ایالات متحد آمریکا شناخته شده است، در سایر کشورها در این حد عمومیت ندارد.
این تفاوت برخی محققان را به این هدایت کرد که فکر کنند که این ولع قند مشخص ممکن است ریشه فرهنگی داشته باشد و نه منشأ بیولوژی.


آیا ولع شیرینی ژنتیکی است؟
بر مبنای نظر "انستیتوهای ملی سلامت"، مطالعات در محیط آزمایشگاهی بر روی موش‌ها نشان دهنده آن است که ولع زیاد برای شکر، غذاهای پرچربی ممکن است یک ارتباط ژنتیکی داشته باشد.
محققان پی بردند که ژن Parka2a که در قسمتی از مغز موش بیان می‌شود و اضطراب را کنترل می‌کند، ممکن است نقشی هم در میل به غذاهای شیرین و پر چربی داشته باشد.
موش‌های فاقد ژن Parka2a مقدار کمتری قند می‌خورند و بیشتر دور و بر موش‌های دارای ژن ولع قند می‌گردند.
برای درک بیشتر از وجود یک ارتباط ژنتیکی با ولع مزبور در انسان به تحقیق بیشتری نیاز است.


آیا ما می‌توانیم ولع خود را بازتنظیم کنیم؟
پاسخ مجمل به این پرسش آری است. تحقیق نشان می‌دهد که حتی وقتی ولع شدید باشد مقاومت در برابر آن در نهایت به کاهش کلی ولع منجر خواهد شد.
یک نظرسنجی از 2932 نفر که به شکل فعال درگیر برنامه مدیریت وزن خود بودند آشکار کرد که بیش از نیمی از آنان (55 درصد) به مرور زمان با شدت کمتری از ولع مکرر مواجه شدند.
یک مطالعه قدیمی مربوط به سال 2005 پی برد که محدود کردن بیش از حد غذا خوردن در عمل به افزایش ولع منجر می‌شود و نه کاهش آن.
یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2020 نشان می‌دهد که اگر شما به جای حذف برخی غذاها به طور کامل کالری‌های مصرفی خود را کاهش دهید، ولع مورد بحث رو به کاهش می‌گذارد.


چگونه ولع خود را مدیریت کنیم
میل شدید به خودی خود لزوماً برای سلامت ما مضر نیست، این نوع پاسخ ما به این ولع است که می‌تواند مشکل‌ساز شود. در اینجا گزینه‌هایی برای مدیریت ولع در زمان پرداختن به آن مطرح می‌شود:

تسلیم شوید!
خوردن یک بسته شکلات یا تکه‌ای کیک در روز تولد شما احتمالاً ضرری به سلامت شما نمی‌زند. و ممکن است هر از گاه خوردن چیزی خوشمزه برای سلامت روانی ما مفید باشد.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیه"، کارشناسان سلامت می‌گویند که افراط گهگاهی و نه هر روزه در مورد مصرف شیرینی خوب است.

به برچسب محصول نگاه کنید
گاهی از اوقات بررسی واقعیت می‌تواند باعث فروکش ولع شما شود. اگر شما دچار ولع به یک خوراکی هستید که دارای برچسب است، از نزدیک به محتوی غذایی آن نگاه کنید، در این صورت شما در انتخاب خود آگاهانه عمل خواهید کرد.

کمی با سرعت راه بروید
یک مطالعه مربوط به سال 2015 نشان داد که 15 دقیقه پیاده‌روی سریع می‌تواند باعث فروکش ولع شود. به عنوان جایزه پیاده‌روی مزبور می‌تواند بیش از یک کلوچه یا نان شیرینی شما را ارضاء کند.

به جای غذا خوردن چرت بزنید
اگر شما جزء میلیون‌ها نفری هستید که در این دوران تحریک بیش از حد دچار محرومیت خواب هستند، یک چرت درست و حسابی ممکن است بیش از چیزی قنددار به تجدید قوای شما منجر گردد.

ولع خود را تغییر دهید
اگر شما در صدد خوردن شیرینی بدون بیش‌بار گلیسمیک هستید می‌توانید به جایگزین‌های سالم‌تری مثل موارد زیر روی بیاورید:
• میوه تازه
• معجون میوه
• شکلات تلخ
و اگر دچار احساس گرسنگی هستید یک وعده غذای با محوریت پروتئین ممکن است همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر ولع شیرینی باعث افزایش بیش از حد استرس روزانه شما می‌شود یا اگر در مورد مصرف بیش از حد قند نگران هستید فرصت خوبی است که با یکی از تخصص‌های زیر مشورت کنید:
• پزشک
• روان‌شناس
• متخصص تغذیه
این تخصص‌ها می‌توانند برخی راهنمایی‌های شخصی شده برای مدیریت ولع در اختیار شما قرار دهند.


خلاصه
ولع شیرینی به خودی احتمالاً یک نشانگر در خطر بودن سلامت نیست. در واقع، این ولع یکی از متداول‌ترین انواع ولعی است که مردم دچار آنها می‌شوند. شما ممکن است دچار ولع شیرینی باشید زیرا:
• به خوردن شیرینی عادت کرده‌اید
• شیرینی را با برخی اتفاقات زندگی پیوند می‌دهید
• خسته هستید
• دچار استرس هستید
• پریود شده‌اید
برای کاهش ولع می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:
• خود را در مورد ریسک‌ها مرتبط به سلامت آگاه کنید
• پروتئین بیشتری بخورید
• ورزش کنید
• بیشتر استراحت کنید
• ولع خود را با جایگزین کردن یک گزینه شیرین سالم‌تر اقناع کنید
و اگر مشکل مورد بحث کماکان سر جای خود باشد آنگاه دیگر نباید در مشورت با یک کارشناس سلامت درنگ کنید./چرا من ولع شیرینی دارم؟
دکتر دِبرا سولیوان، ربکا جوی استنبورو
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Healthline
Why Am I Craving Sweets?
Medically reviewed by Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI —
Written by Rebecca Joy Stanborough, MFA
On January 15, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.