دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بیماری روماتوئید ریه - آنچه دانستنش نیاز است

بیماری روماتوئید ریه، روماتیسم، ارتریت روماتوئید، پلورال افیوژن، بیماری ریه بینابینی، تست عملکرد ریه، بیوپسی، توان‌یابی ریه، تنگی نفس، ضعف، کاهش اشتها، سرفه خشک، خستگی مفرط، کاهش وزن ناخواسته

بر مبنای اعلام "بنیاد ارتریت" در حدود 10 درصد مردم دچار ارتریت روماتوئید به برخی اشکال بیماری روماتوئید ریه مبتلاء می‎شوند

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• مری‎آن دی پی‌یترو، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

بیماری روماتوئید ریه شامل گروهی از اختلالات ریه است که با ارتریت روماتوئید مرتبطند.
ارتریت روماتوئید به طور معمول به مفاصل آسیب می‎زند اما در عین حال می‎تواند بر ریه‎ها نیز تأثیر منفی داشته باشد. ارتریت روماتوئید در ریه‎ها جراحت، التهاب و ندول‎های ریه ایجاد می‎کند.

[مطالب این مقاله:]
• علل بیماری روماتوئید ریه
• اشکال بیماری روماتوئید ریه
• علایم بیماری روماتوئید ریه
• تشخیص بیماری روماتوئید ریه
• ریسک فاکتورهای بیماری روماتوئید ریه
• درمان بیماری روماتوئید ریه
• دورنما

چه چیز سبب بیماری روماتوئید ریه می‎شود؟
بیماری روماتوئید ریه ممکن است به عنوان یکی از عوارض ارتریت روماتوئید بروز کند.
ارتریت روماتوئید نوعی بیماری خودایمنی است که به طور معمول باعث ایجاد التهاب در مفاصل می‎شود اما در برخی از بیماران ارتریت روماتوئید در عین حال به التهاب و جراحت در دیگر سیستم‎ها و بخش‎های بدن بیمار منجر می‎گردد.
ریه‎ها خارج از محدوده مفاصل شایع‎ترین محل برای بروز التهاب در مردم دچار ارتریت روماتوئید است. بر مبنای اعلام "بنیاد ارتریت" در حدود 10 درصد مردم دچار ارتریت روماتوئید به برخی اشکال بیماری روماتوئید ریه مبتلاء می‎شوند.

اشکال بیماری روماتوئید ریه
بیماری روماتوئید ریه می‎تواند خود را به اشکال مختلف شامل موارد زیر نشان دهد:
• التهاب و جراحت ریه که به نام بیماری ریه بینابینی شناخته می‎شود
• تجمع مایع بین دیواره قفسه سینه و ریه‎ها که پلورال افیوژن نامیده می‎شود
• ندول‎ها ریوی یا توده‎های کوچک درون ریه‌ها

علایم بیماری روماتوئید ریه
بسته به نوع تبارز بیماری، علایم بیماری روماتوئید ریه می‎تواند متفاوت باشد. در برخی مواقع، مثل موارد رشد ندول‎ها در ریه مردم ممکن است به هیچ‎گونه علامتی دچار نشوند.
اما در مواقع دیگر، به ویژه اگر بیماری روماتوئید ریه به جراحت ریه منجر شود علایم می‎توانند شامل موارد زیر باشند:
تنگی نفس
• ضعف
• کاهش اشتها
سرفه خشک
خستگی مفرط
کاهش وزن ناخواسته

تشخیص بیماری روماتوئید ریه
بسیاری از علایم بیماری روماتوئید ریه در دیگر انواع بیماری ریه بینابینی و همچنین در دیگر اختلالات سیستم تنفسی بروز می‎نماید. پس از گرفتن شرح حال پزشکی و انجام معاینه بالینی احتمال استفاده از تست‎های زیر از سوی پزشک وجود دارد:

بیوپسی
در طول بیوپسی، پزشک مقدار اندکی از بافت ریه را برای بررسی التهاب و جراحت از ریه خارج می‎کند.
بیوپسی بافت ریه هم از طریق برونکوسکپی و هم به روش جراحی قابل انجام است.
در طول برونکوسکپی پزشک یک اسکپ مجهز به دوربین را از طریق بینی یا دهان وارد ریه می‎سازد. ابزار مزبور نمونۀ کوچکی از بافت ریه را برای بررسی جمع‎آوری می‎کند.
بیوپسی ریه جراحی شامل وارد کردن یک سوزن از طریق قفسه سینه یا ایجاد شکافی در پوست قفسه سینه برای برداشتن یک نمونه بافت است.

آزمایش خون
پزشکان ممکن است انجام برخی آزمایش‌های خون را برای اندازه‌گیری مارکرهای التهابی در بدن شامل ریت رسوب‎گذاری و پروتئین واکنشی C است.

CT اسکن
CT اسکن ریه‎ها تصاویری مقطعی ایجاد می‎کنند که به پزشک امکان می‎دهد تا ریه‌ها را مورد مشاهده قرار دهد و وجود احتمالی بافت مجروح را تعیین کند. CT اسکن در مورد تشخیص بیماری روماتوئید ریه اغلب مفیدتر از اشعه X است.

تست عملکرد ریه
تست عملکرد ریه (PFT) شامل یک سری تست‎های تنفسی است که مقدار هوایی را که فرد می‎تواند از ریه خارج کند و نیز حجم گاز موجود در ریه‎ها را اندازه‌گیری می‎کند. این تست به پزشکان کمک می‎کند که تعیین کنند عملکرد ریه فرد زیر میزان نرمال است یا خیر.

ریسک فاکتورهای بیماری روماتوئید ریه
مردم دچار ارتریت روماتوئید در مقایسه با دیگر مردم در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری روماتوئید ریه قرار دارند. در مردم مبتلاء به ارتریت روماتوئید عوامل خاصی ممکن است ریسک آسیب دیدن ریه‌ها را افزایش دهند.
بر مبنای یک تحقیق، که بر روی 230 نفر از مردم دارای تاریخچۀ ارتریت روماتوئید انجام شد، مهم‌ترین ریسک فاکتور برای ایجاد بیماری روماتوئید ریه سطح بالای آنتی‎بادی‎های ضد CCP بود.
آنتی‎بادی‎های ضد - CCP نوعی پروتئین هستند که توسط سیستم ایمنی تولید می‎شوند.
مثبت بودن تست آنتی‎بادی‎های مزبور یکی از نشانگرهای ارتریت روماتوئید است. میزان بالای آنها می‎تواند نشان دهندۀ شدت بیماری باشد.
گروه‎های فهرست زیر دارای ریسک فاکتورهای اضافی برای ایجاد بیماری روماتوئید ریه هستند:
• مردان
• مردم دارای عادت مصرف دخانیات به ویژه مردان
• مردم سنین بالای 60 سال که دارای تشخیص ابتلاء به ارتریت روماتوئید هستند.

درمان بیماری روماتوئید ریه
درمان بیماری روماتوئید ریه بر مبنای نوع خاص بروز بیماری و علایم متفاوت است. برای مثال درمان پلورال افیوژن شامل استفاده از یک سوزن مخصوص برای خارج کردن مایع جمع شده در فضای پلورال است.
در برخی مواقع مثل مواردی که فرد دارای ندول‎های کوچک در ریه است که سبب بروز علایمی نمی‎شوند، ممکن است نیازی به درمان وجود نداشته باشد.
اگر کسی دچار التهاب و جراحت ریه‎ها باشد، دکترها به طور معمول درمان‎هایی را توصیه می‎کنند، اگرچه این کار باعث معکوس شدن آسیب وارد شده به ریه‎ها نمی‎شود. در عوض، درمان به طور معمول شامل مدیریت علایم ایجاد شده در بیمار و کند کردن روند پیشرفت بیماری است.
درمان‎های فهرست زیر می‎توانند به بهبود جراحت ایجاد شده بر اثر بیماری روماتوئید ریه کمک کنند:

دارودرمانی
پزشکان در گذشته برخی داروها را برای درمان بیماری ریه بینابینی به علت ارتریت روماتوئید توصیه می‎کردند. این داروها التهاب را کاهش داده یا به عنوان یک سرکوب کننده سیستم ایمنی عمل می‎کنند.
اما بر مبنای یک تحقیق مربوط به سال 2015، این موضوع روشن نیست که داروهای مزبور به شکل قطعی مفید باشند.

توان‎یابی ریوی
مردم می‎توانند در جلسات توان‎یابی ریوی شرکت کنند که شامل ترکیبی از ورزش و آموزش در مورد بیماری ریوی است.
در این کلاس‎ها، فرد دچار بیماری روماتوئید ریه می‎تواند مواردی را در باره تکنیک‎ها و راهکارهای عملی مدیریت تنگی نفس مبتلابه خود بیاموزند و بدین وسیله کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند.
در هر حال، مردم دچار بیماری روماتوئید ریه اغلب مبتلاء به مشکلاتی در پیوند با مفاصل هستند که در جریان ورزش کردن اختلال ایجاد می‎کند و لاجرم باعث دشواری حضور در کلاس‌های توان‌یابی می‎شود.

اکسیژن درمانی
پزشک ممکن است برای بهبود آرامش بیمار اکسیژن درمانی توصیه کند. این درمان می‎تواند به کنترل بیشتر مردم بر تنگی نفس آنان کمک نماید.

پیوند ریه
در برخی موارد برای درمان بیماری روماتوئید ریه به پیوند ریه نیاز است. رسیدن به شرایط برخورداری از پیوند ریه فرآیندی درازمدت است و تمامی بیماران مبتلاء به بیماری روماتوئید ریه کاندید مناسبی برای انجام این پیوند نیستند.

دورنما
طیفی از مشکلات ریوی در پیوند با بیماری روماتوئید ریه مطرح است. دورنما برای بیماران متفاوت است و به شدت و نوع عوارض ایجاد شده بستگی دارد.
مردم دچار جراحت مرتبط به ارتریت روماتوئید و بیماری ریه بینابینی اغلب پیش‌آگهی ضعیفی دارند. بر مبنای تحقیق انجام شده که به بررسی 10 مطالعه پرداخته است میانگین نرخ بقاء برای مردم دچار بیماری ریه بینابینی به علت ارتریت روماتوئید 3.2 تا 8.1 سال از زمان تشخیص بیماری است.
به علاوه، مشکلات آسیب زننده به ریه‎ها ممکن است به مرور زمان تغییر کند. احتمال بروز عوارض بیشتر برای ریه مطرح است که ممکن است توسعه یافته و به شکل فزاینده‌ای تشدید شوند.
مردم دچار ارتریت روماتوئید همیشه قادر نیستند تا از ابتلاء خود به بیماری روماتوئید ریه پیشگیری کنند. اما برخی از این بیماران می‎توانند ریسک مورد بحث را از طریق عدم مصرف دخانیات و چکاپ منظم برای پایش وضعیت تنفسی خود و مشکلات ریوی خویش کاهش دهند. وقتی پزشک بتواند بیماری روماتوئید ریه را در مراحل اولیه آن تشخیص دهد درمان بیماری راحت‎تر خواهد بود./

Source:
What to know about rheumatoid lung disease
Last reviewed Tue 28 August 2018
By MaryAnn de Pietro
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.