دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عوارض محتمل ارتریت روماتوئید

ارتریت روماتوئید، سندرم تونل کارپال، پارگی تاندون، التهاب در دستگاه‎های دیگر بدن، واسکولیت، بدشکلی بدن، ضعف سیستم ایمنی، عفونت، میلوپاتی گردن رحم

ارتریت روماتوئید اغلب اوقات غیر قابل پیش‎بینی است. بیمار هرگز نمی‎داند که عود بعدی بیماری چه زمانی آغاز خواهد شد

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• گروه سردبیری اخبار پزشکی امروز
• ترجمۀ فرهنگ راد

ارتریت روماتوئید می‎تواند یک بیماری بدشکل کنندۀ بدن و ناتوانی‎آور باشد. صدمۀ مفاصل می‎تواند انجام فعالیت روزمرۀ زندگی بیمار را بیش از حد مشکل و گاهی از اوقات غیر ممکن کند. بسیاری از بیماران در ابتدا انجام تکالیف روزانۀ زندگی را خسته کننده می‎یابند. در نهایت برخی از بیماران دیگر اصلاً قادر به انجام این امور نخواهند بود. خوشبختانه درمان‎های جدید در کُند کردن یا متوقف ساختن روند پیشرفت آسیب‎های ارتریت روماتوئید مؤثر هستند.
ارتریت روماتوئید اغلب اوقات غیر قابل پیش‎بینی است. بیمار هرگز نمی‎داند که عود بعدی بیماری چه زمانی آغاز خواهد شد. برخی از روزهای بیمار بهتر از روزهای دیگرند. این خصلت غیر قابل پیش‎بینی بودن عود بیماری خطر بروز افسردگی را در بیمار افزایش می‎دهد و احساس اضطراب و استرس را در وی بالا می‎برد.
بیماران دچار ارتریت روماتوئید در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به اختلالات زیر قرار دارند:

سندرم تونل کارپال - یک نوع صدمه به عصب (نوروپاتی) است که به سبب تحت فشار قرار گرفتن و تحریک عصب مدیان مچ دست ایجاد می‎شود. یک کانال استخوانی در کف مچ دست هست که معبری برای عصب مدیان به دست باز می‎کند - و تونل کارپال نامیده می‎شود. سندرم تونل کارپال یک اختلال شایع در میان مردم دچار ارتریت روماتوئید است. علایم متعارف این بیماری شامل درد، بی‎حسی و مور مور انگشتان، انگشت شست، و بخشی از دست است.

التهاب در دستگاه‎های دیگر بدن - افراد مبتلا به ارتریت روماتوئید ممکن است دچار التهاب در ریه‎ها، قلب، رگ‎های خونی، چشم‎ها و دیگر بخش‎های بدن شوند.

• پارگی تاندون - تاندون‎ها ممکن است ملتهب شوند. در موارد التهاب شدید تاندون امکان پارگی آن به ویژه در ناحیۀ پشت انگشتان دست وجود دارد.

• میلوپاتی گردن رحم - جابجایی مفاصل در قسمت بالای ستون فقرات باعث ایجاد فشار اضافی بر طناب نخاعی می‎شود. این اختلال می‎تواند به میزان زیادی به توانایی حرکتی بیمار آسیب برساند. ریسک میلیوپاتی گردن رحم در صورت طولانی بودن زمان ابتلا به ارتریت روماتوئید در بیمار افزایش پیدا می‎کند.

واسکولیت - التــهاب رگ‎های خونی است که می‎تواند به تضعیف، سخت شدن، باریک شدن و جراحت رگ‎های خونی منجر شود. در موارد پیشرفتۀ بیماری ممکن است جریان خون در دستگاه‎ها و بافت‎های بدن دچار آسیب شود.

• آسیب‌پذیری در برابر عفونت‌ها - بیمار دچار ارتریت روماتوئید در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا، پنومونی و انواع دیگر عفونت قرار دارد. این خطر در صورت مصرف داروهای سرکوب کنندۀ سیستم ایمنی باز هم بیشتر می‎شود. بیماران باید موضوع واکسیناسیون خود برای مثل در مورد آنفولانزا را جدی بگیرند و به روز نگه دارند./

برای مطالعۀ صفحۀ قبلی مقاله روی همین سطر کلیک کنید

Source:
Possible Complications of Rheumatoid Arthritis
By The MNT Editorial Team
Last updated Tue 5 January 2016

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.