دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

علل ارتریت روماتوئید

ارتریت روماتوئید، روماتیسم مفصلی، سینوویوم، سینوویال، التاهب مفصل

درارتریت روماتوئید، سیستم ایمنی آنتی‎بادی‎هایی را به جدار مفاصل (سینوویوم) می‎فرستد. این آنتی‎بادی‎ها به جای ویروس‎ها و میکرب‎های مضر به بافت پیرامون مفصل حمله می‎کنند

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• گروه سردبیری اخبار پزشکی امروز
• ترجمۀ فرهنگ راد

جدار صیقلی غشاها (لایۀ باریک سلول‎ها) که مفاصل ما را احاطه کرده‎اند سینوویوم نامیده می‎شوند. یک مفصل منعطف دارای یک غشاء سینوویال است. سینوویوم ماده‎ای شفاف به نام مایع سینوویال ایجاد می‎کند که باعث لیز شدن و تغذیۀ غضرف و استخوان‎های داخل کپسول مفصل می‎شود.
وقتی سیستم ایمنی به سینوویوم حمله می‎کند، احتمال بروز ارتریت روماتوئید ایجاد می‎شود. آنتی‎بادی‎ها به سینوویوم هجوم می‎آورند، و آن را مجروح و ملتهب به جا می‎گذارند - سینوویوم زمخت‎تر می‎شود و در نهایت ممکن است به غضروف و استخوان داخل مفصل هجوم برده و آنها را تخریب کند. مفصل‎ها توسط تاندون‎ها (بافتی که استخوان را به عضله متصل می‎کند) و رباط‌ها (بافتی که استخوان را به غضروف متصل می‎سازد) به هم وصل می‎شوند. این تاندون‌ها و رباط‎ها ضعیف و دچار کشیدگی می‎شوند، و مفصل در نهایت شکل و ساختار خود را از دست می‎دهد. احتمال تخریب کامل مفصل در این فرآیند وجود دارد.
هیچ‎کس واقعاً نمی‎داند که این فرآیند چگونه آغاز می‎شود. کارشناسان می‎گویند برخی از مردم به شکل ژنتیکی در مقابل عوامل محیطی (مثل برخی باکتری‎ها و ویروس‏‌ها) که ممکن است محرک ارتریت روماتوئید باشند آسیب پذیر هستند. به هر جهت این نظریه‎ای اثبات نشده محسوب می‎شود.

ارتریت روماتوئید یک اختلال خودایمنی است
اختلال خودایمنی نوعی بیماری است که هنگامی توسعه پیدا می‎کند که سیستم ایمنی به بافت‎های بدن حمله می‎کند. سیستم ایمنی سیستم بغرنج و پیچیده‎ای است که در بدن ما وجود دارد و برای یافتن و نابود کردن مهاجمان ناخواسته مثل عامل‎های عفونت‌زا طراحی شده است. فرد دچار بیماری خودایمنی دارای آنتی‎بادی‎های غیر نرمالی در خون خود است که به بافت‎های خود بدن حمله می‎کنند.
در مورد خاص ارتریت روماتوئید، سیستم ایمنی آنتی‎بادی‎هایی را به جدار مفاصل (سینوویوم) می‎فرستد. این آنتی‎بادی‎ها به جای ویروس‎ها و میکرب‎های مضر به بافت پیرامون مفصل حمله می‎کنند.

برای مطالعه صفحۀ بعدی مقاله روی همین سطر کلیک کنید

برای بازگشت به صفحۀ قبلی مقاله روی همین سطر کلیک کنید

Source:
Causes of Rheumatoid Arthritis
By The MNT Editorial Team
Last updated Tue 5 January 2016

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.