دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سرماخوردگی یا آلرژی؟

سرماخوردگی، آلرژی، علایم، تفاوت، درمان، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC)، ویروس سرماخوردگی، - آبریزش بینی،  انسداد بینی، سرفه، عطسه، گلودرد،  ترشحات پشت بینی، ورم ملتحمه

اگرچه علایم سرماخوردگی و آلرژی مشابه است، این دو بیماری‎های متفاوتی هستند. این دو اختلال علل مختلفی دارند و نوع و مدت زمان علایم آنها متفاوت است. تشخیص اینکه فرد به کدام‎یک از این دو عارضه مبتلا شده است امکان اتخاذ بهترین رویکرد درمانی را به دست می‎دهد.

مقالات آنفولانزا / سرماخوردگی / سارس

• مری‎آن دی پیترو، دکتر سوزان فالک
• ترجمة هستی فراست‎فر

سرماخوردگی و آلرژی دو اختلال شایع است که هم بزرگسالان و هم کودکان به آنها دچار می‎شوند.
بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC)، بزرگسالان ممکن است دو تا سه بار در سال دچار سرماخوردگی شوند. برای کودکان احتمال سرماخوردگی در طول سال حتی بیشتر است.
انواع آلرژی نیز بسیار شایع است. بر مبنای اعلام بنیاد آسم و آلرژی آمریکا در حدود 50 میلیون نفر از جمعیت ایالات متحد آمریکا دچار انواع آلرژی هستند. این رقم در سطح جهان بسیار بیشتر است.
اگرچه علایم سرماخوردگی و آلرژی مشابه است، این دو بیماری‎های متفاوتی هستند. این دو اختلال علل مختلفی دارند و نوع و مدت زمان علایم آنها متفاوت است. تشخیص اینکه فرد به کدام‎یک از این دو عارضه مبتلا شده است امکان اتخاذ بهترین رویکرد درمانی را به دست می‎دهد.

آنچه در این مقاله می‎خوانید:
• تفاوت میان انواع سرماخوردگی و آلرژی
• شباهت‎های میان انواع سرماخوردگی و آلرژی
• فهم علل
• تفاوت‎های درمان انواع سرماخوردگی و آلرژی

تفاوت میان انواع سرماخوردگی و آلرژی
اگرچه ممکن است علایم سرماخوردگی‎ها و انواع آلرژی‎ها مشابه باشد، در عین حال تفاوت‎های کلیدی نیز در این مورد وجود دارد.
تفاوت تاریخچة بیماری و مدت علایم اغلب اوقات سرنخ‎هایی در این مورد به دست می‎دهد که ما با کدام یک از این دو عارضه مواجه هستیم.
مردم باید تفاوت‎های برشمرده در زیر را وقتی که سعی دارند تا بفهمند دچار سرماخوردگی یا آلرژی شده‎اند، لحاظ کنند:
- خارش و نمناک شدن چشم‎ها اغلب حکایت از این دارد که علایم عارضه مرتبط به آلرژی است
- تب ممکن است در سرماخوردگی‌های شدید مخصوصاً در کودکان بروز کند، اما تب نشانگان آلرژی نیست
- درد گلو در موارد آلرژی امکان بروز دارد اما در سرماخوردگی بیشتر رایج است
- درد جسمانی در آلرژی بروز نمی‎کند اما در سرماخوردگی می‎تواند رایج باشد
- برخی از مردم همراه آلرژی دچار اگزما می‎شوند اما این مورد از نشانگان سرماخوردگی نیست

مدت و تاریخچة علایم
اغلب در مورد طول مدت دوام نشانگان سرماخوردگی و آلرژی تفاوت‌هایی وجود دارد. بر مبنای اعلام CDC، نشانگان سرماخوردگی معمولاً هفت تا ده روز ادامه دارد. علایم آلرژی ممکن است چندین هفته نیز ادامه پیدا کند، مخصوصاً اگر مواد آلرژی‎زا در هوا باشند.
یکی از طرق اصلی تمیز تفاوت میان سرماخوردگی و آلرژی تاریخچة علایم است.
در آلرژی نشانگان عارضه ممکن است در طول برخی فصول بروز کنند یا بر مبنای محیط حضور فرد آشکار و پنهان شوند. برای مثال، اگر علایم به ناگهان و وقتی که فرد در مجاورت حیوانات یا گیاهان قرار دارد بروز کند، این علامتی قوی در این مورد است که ما با آلرژی سر و کار داریم و نه سرماخوردگی.

شباهت‎های انواع آلرژی و سرماخوردگی
سرماخوردگی‎ها و آلرژی‎ها علایم مشابهی نیز دارند. برای مثال، هر دو عارضه می‎توانند به سیستم تنفسی صدمه بزنند. علایم مشابهی که در انواع سرماخوردگی و آلرژی دیده می‎شود شامل موارد زیر است:
- آبریزش بینی
- انسداد بینی
- سرفه
- عطسه
- گلودرد
- ترشحات پشت بینی
- ورم ملتحمه

چگونگی بیان تفاوت
طرح برخی پرسش‎ها می‎تواند به تشخیص اینکه عارضه سرماخوردگی یا آلرژی است کمک کند:
- نشانگان بیماری به چه سرعتی بروز می‎کنند؟ در مورد سرماخوردگی علایم عارضه به این تمایل دارند که یک یا دو روز بعد از آغاز آن بروز کنند. وقتی علایم به ناگهان و گویی از ناکجا ظاهر می‎شوند، احتمال بیشتری دارد که ناشی از آلرژی باشند.
- نشانگان عارضه چه مدت ادامه داشته‎اند؟ علایم سرماخوردگی گرایش به این دارد که در طول یک یا دو هفته از میان برود. علایم آلرژی ممکن است تا زمانی که محرک‎های آلرژی در هوا وجود دارد ادامه داشته باشند.
- آیا علایم در زمان‎های قابل پیش‎بینی بروز می‎کنند؟ اگر علایم متمایل به آن باشند که در زمان معینی در هر سال بروز کنند، آنها می‎توانند نشانة آلرژی فصلی باشند.
- آیا علایم شامل خارش و نمناک شدن چشم یا اگزما هستند؟ برخی علایم به این تمایل دارند که بیش از سرماخوردگی با انواع آلرژی همراه باشند.

فهم علل
با هدف تشخیص تفاوت میان سرماخوردگی و آلرژی، فهم اینکه هر یک از آنها با چه چیز درگیر می‎شود مفید است.
در حدود 200 نوع ویروس که شایع‎ترین آنها راینوویروس است، می‎توانند سبب سرماخوردگی شوند. سرماخوردگی‎ها از طریق ذرات معلق در هوا از راه سرفه و عطسه منتقل می‎شوند. اگرچه انواع سرماخوردگی در زمستان بیشتر شایع هستند، امکان ابتلاء به آنها در هر فصلی از سال وجود دارد.
آلرژی علت ویروسی ندارد و واگیردار نیست. در عوض آلرژی هنگامی بروز می‎کند که سیستم ایمنی به مواد معمولاً بی‎ضرر طوری واکنش نشان می‎دهد که گویی آنها مواد خطرناکی هستند.
بدن ترکیباتی را برای مقابله با آنچه مواد مضر تلقی می‎کند ترشح می‎نماید. یکی از این ترکیبات هیستامین نام دارد. هیستامین با هدف محافظت از بدن و مقابله با مهاجم خارجی آزاد می‎شود، اما می‎تواند سبب بروز انواع شایع علایم آلرژی باشد.

تفاوت‎های درمان انواع سرماخوردگی و آلرژی
اگرچه برخی داروهای غیر نسخه‎ای هم سرماخوردگی و هم آلرژی را هدف قرار می‎دهند، در نوع درمان هر یک از این عوارض تفاوت‎هایی هست.
در حال حاضر درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد. درمان آن معمولاً شامل مقدار زیادی استراحت، نوشیدن آب و مایعات کافی و استفاده از مرطوب کننده‎ها برای کاهش انسداد را شامل می‎شود.
در هر حال، برخی داروهای غیر نسخه‎ای برای بهبود علایم سرماخوردگی در دسترس است. این داروها شامل دکونژستانت‎ها برای کاهش خشکی بینی و داروهای ضد درد برای کاستن از درد گلو و بدن است.
پیشگیری بخشی از برنامة درمانی برای آلرژی است. وقتی مواد آلرژی‎زا شناسایی شدند، به افراد دچار آلرژی توصیه می‎شود در حد امکان از مواد آلرژی‎زای مزبور دوری کنند. در صورت عدم امکان اجتناب از مادة آلرژی‎زا، علایم را می‎توان به طریقی متفاوت از سرماخوردگی درمان کرد.
آلرژی را می‎توان با دکونژستانت‎های غیر نسخه‎ای درمان کرد.
داروهای شامل آنتی‎هیستامین برای درمان آلرژی‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرند. آنتی‎هیستامین‎ها اثرات هیستامین، ترکیبی را که سبب علایم آلرژی می‎شود، بلوک می‎کنند.
آنتی‎هیستامین‎ها که معمولاً به شکل قرص یا اسپری عرضه می‎شوند، می‎توانند علایم شایع آلرژی نظیر خارش و آبریزش چشم، عطسه و آبریزش بینی را کاهش دهند.
اسپری‎های استروئیدی بینی نیز گاهی از اوقات برای درمان علایم آلرژی توصیه می‎شوند. اسپری‎های بینی شامل کورتیکواستروئیدهایی هستند که التهاب بینی را کاهش می‎دهند که این باعث کاهش انسداد یا گرفتگی می‎شود.
از داروهای تزریقی ضد آلرژی می‎توان برای کنترل درازمدت آلرژی استفاده کرد.
هدف از درمـــان آلرژی استفاده از بدن برای عادت دادن آن به آلرژی‎زاهایی است که سبب علایم می‎شوند. به مرور زمان که بدن نسبت به ماده آلرژی‎زا دارای تحمل می‎شود، علایم اغلب کاهش پیدا می‎کنند.

چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد
همیشه گفتن تفاوت میان سرماخوردگی و آلرژی آسان نیست، بنابراین دانستن اینکه چه وقت باید به دکتر مراجعه کرد مهم است. اگر علایم اختلال به مدت دو هفته دوام داشته باشد یا شدیدتر شود، مراجعه به دکتر ایدة خوبی خواهد بود.
دکترها می‎توانند از طریق سرم و تست‎های پوستی مواد محرک آلرژی را شناسایی کنند. وقتی مادة آلرژی‎زای خاصی شناسایی شد، درمان مناسب برای آن در نظر گرفته خواهد شد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.