دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سرماخوردگی در بارداری

سرماخوردگی، بارداری، جنین، دکونژستانت، داروهای غیر نسخه‌ای، فارماکولوژی و فارماکوتراپیوتیک، آنفولانزا، عطسه،  آبریزش بینی، گلودرد، خشونت صدا، سرفة خشن،

درمان سرماخوردگی معمولاً به معنی استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای است. اما در هنگام بارداری چیزهای دیگری هست که باید هم در مورد زنان و هم در مورد فرزند آنان مورد ملاحظه قرار گیرد.

مقالات آنفولانزا / سرماخوردگی / سارس

• جون جانسون، دکتر النا بیگرز
• ترجمة هستی فراست‌فر

احتمال سرماخوردگی برای زنان باردار بالا است زیرا حاملگی بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‎گذارد.

سرماخوردگی فصلی یکی از شایع‎ترین انواع ناخوشی سیستم تنفسی در انسان است. بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC)، تنها در ایالات متحد آمریکا سالانه میلیون‎ها مورد سرماخوردگی معمولی بروز می‎کند.
دانستن اینکه زنان باردار در هنگام سرماخوردگی چه باید بکنند می‎تواند به حفظ سلامت آنان و بچه‎هایشان کمک کند. برخی عوامل برای زنان باردار در شرایط درمان یا پیشگیری از سرماخوردگی باید لحاظ شود، و مواقعی وجود دارد که آنان باید در این مورد به دکتر مراجعه کنند.

آنچه در این مقاله می‎خوانید:
- درمان سرماخوردگی در طول بارداری
- پیشگیری از سرماخوردگی در طول بارداری
- موارد تشابه سرماخوردگی و علایم بارداری
- ریسک‎ها و ملاحظات

درمان سرماخوردگی در طول بارداری
درمان سرماخوردگی معمولاً به معنی استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای است. اما در هنگام بارداری چیزهای دیگری هست که باید هم در مورد زنان و هم در مورد فرزند آنان مورد ملاحظه قرار گیرد.
داروها می‎توانند یک سرفصل حساس در این مورد باشند. امکان آسیب دیدن جنین توسط داروها می‎تواند برای برخی زنان نگران کننده باشد. اغلب داروهای غیر نسخه‎ای ترکیبات اندک مشابهی برای درمان علایم سرماخوردگی دارند.

ضد دردها
درمان درد در طول بارداری اهمیت دارد زیرا درد می‎تواند در صورت عدم مداوا به استرس، فشار خون بالا و حتی افسردگی منجر شود. استامینوفن نمونة داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای شامل استامینوفن و ایبوپروفن نمونه‌ای از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSADs) است.
بر مبنای مطالعات ثبت شده از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحد آمریکا (FDA)، استفاده از داروهای ضد درد در هنگام بارداری باید زیر نظر مستقیم دکتر و متخصصان پزشکی انجام گیرد.
مطالعات ریسک‎های بالقوة کاربرد داروهای تسکین دهندة درد در طول بارداری را ثبت کرده‎اند:
- تجویز داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی می‎تواند خطر سقط جنین را در طول نیمة اول بارداری افزایش دهد
- تجویز داروهای مخدر می‎تواند خطر بیماری‎های پیش از تولد را در سه ماهة اول بارداری افزایش دهد
- مصرف استامینوفن در طول بارداری می‎تواند با افزایش خطر بروز اختلال هایپراکتیویتی کمبود توجه در کودکان مرتبط باشد
FDA می‎نویسد که تمامی مطالعات دارای محدودیت‎هایی در چگونگی انجام هستند، بنابراین اینها را نباید به مثابه قوانین سفت و سخت تلقی کرد. برای مثال، یک مطالعة دیگر که در انتشارات رسمی کالج پزشکان خانواده کانادا منتشر شده است عنوان می‎کند که مصرف استامینوفن در طول بارداری ایمن است.
نکتة مهمی که باید به خاطر سپرد این است که متخصصان مراقبت‎های پزشکی باید همیشه در تصمیم‎گیری برای استفاده از هر دارویی برای تسکین درد دخالت داشته باشند.

داروهای ضد سرفه
داروهای ضد سرفه نظیر دکسترومتورفان اغلب در میان داروهای غیر نسخه‎ای یافت می‎شود. این داروها در صورت استفاده در دوز صحیح اغلب برای زنان باردار ایمن تلقی می‎شوند، اما گزینه‎های غیر دارویی را باید همیشه به عنوان خط مقدم دفاع در برابر سرماخوردگی مد نظر قرار داد.
پیش از استفاده از داروی ضد سرفه، زنان باردار می‎تواند مصرف قرص‎های مکیدنی را با هدف قطع سرفه یا گلودرد امتحان کنند.

آنتی‎هیستامین‎ها
بر مبنای یک مرور منتشر شده در نشریة فارماکولوژی و فارماکوتراپیوتیک، هیچ‌یک از داروهای آنتی‎هیستامین موجود در حال حاضر برای مصرف در دوران بارداری به عنوان ایمن طبقه‎بندی نشده‎اند.
دو دارو به نام سیپروهپتادین و کُلرفنیرامین در طبقه‎بندی ثانوی قرار می‎گیرند. این آنتی‎هیستامین‎ها با نشانگان موقت در مادران باردار مرتبط شده‎اند اما مصرف آنها در دوران بارداری با هیچ‎یک از بیماری‎های دوران پیش از تولد مرتبط نشده است.
این ارتباط به این معنی نیست که آنها به طور کامل ایمن هستند، اما هنوز اثرات منفی در مورد آنان یافت نشده است. به این دلیل، بسیاری از افراد از مصرف آنتی‎هیستامین‎ها در طول بارداری خودداری میکنند.

دکونژستانت‎ها
مطالعات مربوط به مصرف دکونژستانت‎ها در طول بارداری نتایج متفاوتی در پی داشته‎اند.
برخی از مطالعات گزارش داده‎اند که استفاده از دکونژستانت‌ها در طول سه ماهة اول بارداری به افزایش اندک ریسک ابتلاء به مشکلات مرتبط به تولد همراه است. در هر حال مطالعات پیگیری چندمحوری قادر به دست یافتن به نتایج مشابه نبوده‎اند.
دکونژستانت‎های خوراکی برای مصرف در دوران بارداری نسبتاً ایمن تلقی می‎شوند، اما باید صرفاً زیر نظر پزشک استفاده شوند.
بسیاری از این مطالعات مرتبط به استفادة کوتاه مدت از داروها بوده‎اند. برای پیشگیری از بروز خطر برای سلامت مادر و فرزند باید از استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای در درازمدت خودداری کرد.

مداوای طبیعی
بسیاری از دکترها جایگزین‎های غیر دارویی را برای درمان سرماخوردگی توصیه می‎کنند. افزایش مصرف مایعات به 8 تا 10 لیوان در روز می‎تواند بدن را سیراب کند و آرامش بیشتری در فرد به وجود بیاورد. آب میوه‎ها و مایعات همچنین می‎توانند مواد تغذیه‎ای در اختیار افراد فاقد اشتها قرار دهند.
استراحت طولانی مدت‎تر در هنگام ناخوشی برای ایجاد تمرکز بیشتر در بدن برای بهبود اهمیت دارد. دراز کشیدن با قرار دادن سر در ارتفاع نیز می‎تواند به تنفس و گرفتگی کمک کند.
بسیاری از زنان باردار همچنین از مرطوب کننده‎های محیط اتاق برای از بین بردن خشکی بینی و مقابله با سرفه استفاده می‎کنند. کمپرس گرم نیز برای سر، سینوس‎ها و شانه‎ها با هدف کاهش درد و انسداد یا احتقان مورد استفاده قرار می‎گیرد.

پیشگیری از سرماخوردگی در هنگام بارداری
یکی از مهم‎ترین قدم‎ها علیه سرماخوردگی در دوران بارداری پیشگیری از بروز سرماخوردگی است. دکترها شستشوی منظم دست‎ها با آب گرم و صابون را توصیه می‎کنند. این مورد مخصوصاً پس از تماس با دیگر مردم یا اقلام مورد مصرف استفاده عمومی نظیر کارت‎های خرید و دستگیرة در اهمیت دارد.
فعال بودن نیز بخش مهمی از پیشگیری از سرماخوردگی است. ورزش‎های ایمن برای بارداری در شکل ملایم تا متوسط نظیر شنا کردن و دوچرخه‎سواری در محیط خانه می‎تواند به تقویت سیستم ایمنی و افزایش متابولیسم کمک کند، که این سبب ایجاد اشتهاد در افراد می‎شود.
تغذیة سالم دیگر عامل مهم در پیشگیری از سرماخوردگی است. تمرکز بر خوردن طیفی از غذاهای سالم می‎تواند به ایجاد اطمینان در این مورد که مواد مغذی مورد نیاز به بدن می‎رسد کمک کند. استفاده از ویتامین‎های دوران بارداری که دارای زینک و ویتامین C باشند نیز می‎تواند به حمایت بیشتر از سیستم ایمنی در پیشگیری از سرماخوردگی منجر شود.

شباهت‎های میان سرماخوردگی و نشانگان بارداری
زنان باردار اغلب علایم شبه سرماخوردگی را تجربه می‎کنند. برای زنان باردار موضوع گرفتگی بینی به دلیل تغییرات هورمونی که بر روی پاساژهای بینی تأثیر می‎گذارند امری شایع است. این موضوع می‎تواند به یک سردرد فشاری که شبیه احساس آغاز سردرد است منجر گردد.
در شرایط عدم وجود علایم دیگر، محتمل این است که زنان دچار سرماخوردگی نباشند.
علایمی که معمولاً از سرماخوردگی ناشی می‎شوند عبارتند از:
- عطسه
- آبریزش بینی
- گلودرد
- خشونت صدا
- سرفة خشن
این علایم معمولاً ناشی از تغییرات هورمونی در طول بارداری نیستند. اگر خانم باردار این علایم را در خود داشته باشد، احتمالاً دچار سرماخوردگی شده است.

خطرات و ملاحظات
سرماخوردگی در طول بارداری همان سرماخوردگی در مواقع دیگر است، با وجود این زنان باردار باید مواردی اضافی را نیز مورد لحاظ قرار دهند.
مهم است که مشخص گردد عارضة پیش آمده سرماخوردگی است و نه آنفولانزا. این دو بیماری علایم مشابهی دارند، اما آنفولانزا به شدت بیشتر گرایش دارد و معمولاً با تب همراهی می‎شود.
اگر خانم باردار دچار تب شود، باید با پزشک تماس بگیرد تا ببیند که برای کاهش تب به میزان ایمن در سریع‌ترین زمان ممکن چه کارهایی باید انجام شود.

آیا سرماخوردگی به بچه آسیب می رساند؟
ابتلاء مادر باردار به سرماخوردگی در طول بارداری معمولاً به بچه آسیبی نمی‌زند. سرماخوردگی‎ها و ناخوشی‎های خفیف توسط سیستم ایمنی به آسانی مهار می‌شوند.
در هر حال، دمای بالای بدن مادر و عفونت‎ها می‎توانند برای بچه مضر باشند. اگر زن باردار دچار تب یا دیگر علایم عفونت باشد، تماس فوری با پزشک برای برداشتن گام‎هایی در راستای کاهش این علایم اهمیت دارد.

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
تقابل بدن با سرماخوردگی در طول بارداری در کل شبیه تقابل این دو در مواقع دیگر است. علایم گذرا هستند، و در اغلب اوقات سرماخوردگی در طول دو هفته از بین می‎رود.
اگر خانم باردار دچار علایمی نظیر تب 38 درجه، سرفة همراه مخاط زرد یا سبزرنگ یا علایمی باشد که بیش از 2 هفته ادامه پیدا می‎کنند، باید فوری به پزشک مراجعه کنند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.