دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آنفولانزا در سالمندان: علایم، پیامدها و موارد دیگر

مفرط, ضعف, ناراحتی قفسه سینه, سردرد, ایبوپروفن, واکسن آنفولانزا

پیشگیری نکته کلیدی برای اجتناب از آنفولانزا و پیامدهای آن است

مقالات آنفولانزا / سرماخوردگی / سارس

در این مقاله:
• علایم آنفولانزا کدامند؟
• پیامدهای آنفولانزا کدامند؟
• درمان آنفولانزا
• چگونه از آنفولانزا پیشگیری کنیم
• خلاصهآنفولانزا (آنفلوآنزا، فلو) یک ویروس فصلی است که می‌تواند باعث ایجاد علایم خفیف تا شدید شود. برخی از مبتلایان در طول یک هفته بهبود می‌یابند اما در مورد دیگران این بیماری می‌تواند خطری جدی بوده با پیامدهای مهلک همراه باشد.
خطر بروز پیامدها در صورتی که فرد مبتلاء بالای 65 سال باشد افزایش می‌یابد. در سالمندان روندی مبنی بر تضعیف سیستم ایمنی به چشم می‌خورد که به شکل طبیعی با افزایش سن بروز می‌کند. و وقتی سیستم ایمنی بدن قوی نباشد، مقابله با ویروس برای بیمار دشواتر خواهد بود.
وقتی عفونت آنفولانزا بدتر می‌شود ممکن است به پنومونی پیشرفت کند و به بستری بیمارستانی و گاهی از اوقات به مرگ بیمار منجر گردد.


علایم آنفولانزا کدامند؟
آغاز علایم آنفولانزا ممکن است به سرعت اتفاق افتد و برخی بیماران در فاصله 1 تا 4 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس دچار علایم می‌شوند.
اگر کسی ناخوش شود این موضوع مهم است که بداند چگونه علایم آنفولانزا را از علایم سرماخوردگی معمولی تمیز دهد. علایم این دو ممکن است شبیه هم باشند اما علایم سرماخوردگی معمولاً خفیف‌ترند. به علاوه، علایم سرماخوردگی به تدریج بروز می‌کنند.
این علایم متفاوت از آنفولانزا است. نه فقط برای آنکه علایم آنفولانزا ناگهانی بروز می‌کند بلکه به این علت که علایم آن ممکن است شامل مواردی باشند که در سرماخوردگی معمولی مشاهده نمی‌شوند.
علایم آنفولانزا و سرماخوردگی معمولی شامل موارد زیرند:
آبریزش بینی
• احتقان
گلودرد
سرفه
اگر کسی دچار آنفولانزا علایم اضافی ممکن است موارد زیر را شامل شود:
تب
درد جسمانی
لرز
خستگی مفرط
• ضعف
• ناراحتی قفسه سینه
سردرد
اگر سن کسی بالای 65 باشد و هر یک از این علایم را در خود مشاهده کند باید برای کاهش خطر پیامدها بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
اگر شخص به فاصله 48 ساعت از زمان بروز اولین علامت به پزشک مراجعه کند پزشک ممکن است یک داروی ضد ویروسی تجویز نماید. در صورت داردرمانی زودهنگام دارو ممکن است مدت و شدت بیماری را کاهش دهد.


پیامدهای آنفولانزا کدامند؟
پیامدهای آنفولانزا در افراد جوان و اشخاص دارای سیستم ایمنی سالم عمومیت ندارند. اما تا 85 درصد مرگ‌های مرتط به آنفولانزای فصلی در افراد 65 ساله و مسن‌تر بروز می‌کند.
به علاوه، تا 70 درصد موارد بستری شدن در بیمارستان بر اثر آنفولانزا در همین گروه سنی دیده می‌شود.
برخی پیامدهای مرتبط به آنفولانزا شدید نیستند و ممکن است شامل یک مورد عفونت سینوس یا عفونت گوش باشند. پیامدهای جدی‌تر شامل برونشیت و پنومونی است که به ریه‌ها آسیب می‌زنند.
برونشیت زمانی بروز می‌کند که التهاب در جدار لوله‌های برونکیال ایجاد شده باشد. آنها لوله‌هایی هستند که هوا را به ریه‌ها می‌رسانند. علایم برونشیت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• بالا آوردن مخاط زرد، خاکستری یا سبز رنگ
• خستگی مفرط
تنگی نفس
• تب
درد قفسه سینه
برونشیت ممکن است به پنومونی منجر شود، عفونتی که باعث التهاب کیسک‌های هوا در یکی از ریه‌ها یا هر دو می‌شود. پنومونی ممکن است به درد قفسه سینه، تنگی نفس، و سرفه شدید بینجامد.
در سالمندان پنومونی همچنین می‌تواند باعث کاهش دمای بدن به نسبت میزان نرمال، گیجی، و تهوع و استفراغ شود.
پنومونی پیامدی جدی است. در صورت عدم درمان باکتری‌ها وارد جریان خون شده و نارسایی ارگان ایجاد می‌کنند. این عفونت می‌تواند به انباشت مایع در ریه و آبسه ریه منجر گردد.
دیگر پیامدهایی که امکان بروز آنها با آنفولانزا وجود دارد التهاب قلب، مغز و عضلات را شامل می‌شود. این وضعیت در عین حال ممکن است به نارسایی چند ارگانی منجر گردد. اگر کسی دچار آسم یا بیماری قلبی باشد ویروس آنفولانزا می‌تواند باعث وخامت این اختلالات مزمن گردد.
مردم نباید علایم شدید را در زمان دچار شدن به آنفولانزا نادیده بگیرند. در صورت دچار شدن به تنگی نفس، درد قفسه سینه، سرگیجه، استفراغ یا گیجی ذهنی مراجعه فوری به پزشک ضروری است.


درمان آنفولانزا
اگر کسی به فاصله 48 ساعت از زمان بروز علایم به دکتر مراجعه نکند کمتر محتمل است که داروهای ضد ویروس مدت بیماری یا علایم عفونت را کاهش دهند. به هر حال، اگر شخص در معرض ریسک بالای پیامدها باشد درمان ضد ویروسی ممکن است کماکان مورد استفاده قرار گیرد.
هیچ علاجی برای آنفولانزا وجود ندارد بنابراین ویروس باید دوره خود را طی کند. با وجود این علایم به داروهای غیر نسخه‌ای سرماخوردگی و آنفولانزا جواب می‌دهند. بیمار می‌تواند برای کاهش درد و تب از ایبوپروفن (ادویل، مورتین) استفاده کند.
این موضوع مهم است که بیمار برای تقویت سیستم ایمنی و مقابله با ویروس مقدار زیادی استراحت کند. با مراقبت از خود در محیط خانه بیمار باید در طول یک تا دو هفته بهبود یابد.
اگر کسی دچار پیامدهای بیماری شود پزشک ممکن است یک آنتی‌بیوتیک تجویز کند. این دارو باعث درمان عفونت ثانوی مثل عفونت گوش، عفونت سینوس، برونشیت، یا پنومونی می‌شود. بیمار در عین حال ممکن است به یک دارو برای سرکوب سرفه یا سرفه شدید نیاز داشته باشد.


چگونه از آنفولانزا پیشگیری کنیم
پیشگیری نکته کلیدی برای اجتناب از آنفولانزا و پیامدهای آن است. تمامی مردم به ویژه در سنین 65 و بالاتر باید استفاده از واکسیناسیون سالانه آنفولانزا را در دستور کار قرار دهند.
اگر کسی در این گروه سنی قرار داشته باشد پزشک استفاده از واکسن توصیه شده برای این گروه یا واکسیناسیون طراحی شده برای گروه سنی مورد بحث را توصیه خواهد کرد.
این شامل یک واکسن آنفولانزا با دوز بالای فلوزون می‌شود، که باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی‌تر به دنبال واکسیناسیون می‌شود.
گزینه دیگر واکسن فلود است، که این یکی نیز برای ایجاد پاسخ ایمنی قوی‌تر طراحی شده است.
واکسن آنفولانزا 100 درصد مؤثر نیست. اما می‌تواند ریسک آنفولانزا را 40 تا 60 درصد کاهش دهد.
افراد باید واکسن آنفولانزا را پیش از شروع فصل آنفولانزا بگیرند. به خاطر داشته باشید که اثربخشی واکسن به 2 هفته زمان نیاز دارد.
در کنار واکسیناسیون سالانه راه‌های دیگری شامل موارد زیر برای محافظت در برابر آنفولانزا وجود دارد:
• اجتناب از مکان‌های شلوغ
• پوشیدن ماسک و دوری از افراد بیمار در زمان حضور در جمع
• شستشوی منظم دست‌ها با آب گرم و صابون یا استفاده از ژل آنتی‌باکتریال در طول روز
• عدم لمس صورت، دهان یا بینی
• تقویت سیستم ایمنی با خوردن غذاهای سالم، ورزش منظم، و کاهش استرس
• ضد عفونی مداوم سطوح در محیط خانه
• مراجعه به پزشک در صورت ابتلاء به آنفولانزا


خلاصه
هر کسی باید قدم‌های لازم را برای محافظت از خود در برابر آنفولانزا بردارد. پیشگیری به ویژه در صورتی که شخص 65 ساله یا مسن‌تر باشد به علت پیامدهای مرتبط به آنفولانزا مهم است.
مردم باید قدم‌هایی را برای محافظت از خود بردارند و در صورت دچار شدن به علایم آنفولانزا به پزشک مراجعه کنند./آنفولانزا در سالمندان: علایم، پیامدها و موارد دیگر
دکتر شیلپا امین، والنسیا هیگوئرا
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Healthline
Flu in Older Adults: Symptoms, Complications, and More
Medically reviewed by Shilpa Amin, M.D., CAQ, FAAFP —
Written by Valencia Higuera —
Updated on September 3, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.