دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

علل، علایم و درمان زکام

زکام، پشت بینی، گلو، سینوس، راه‌های هوایی، احتقان، آبریزش بینی، سرفه، درد صورت، خستگی مفرط، کاهش خفیف شنوایی  استنشاق بخار، بخور، دکونژستانت

زکام بر اثر دفاع طبیعی بدن، یعنی سیستم ایمنی، در واکنش به یک عفونت یا آزردگی و تحریک ایجاد می‌شود

مقالات آنفولانزا / سرماخوردگی / سارس

زکام چیست؟
• چه چیز باعث زکام می‌شود؟
• علایم زکام کدامند؟
• نکاتی در مورد درمان زکام
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟
• دکتر چه کاری انجام می‌دهد؟آیا مدام درگیر مقابله با نیاز عاجل صاف کردن گلو یا باز کردن راه بینی خود هستید؟ اگر علایم شامل تجمع مخاط و گرفتگی مداوم بینی باشد شما احتمالاً دچار زکام شده‌اید.
زکام التهاب غشاء مخاطی درون راه‌های هوایی است و به طور معمول قسمت پشت بینی، گلو یا سینوس‌ها را درگیر می‌کند. زکام ممکن است بسیار آزار دهنده و مشکل‌زا باشد اما خبر خوب این است که مشکلی جدی تلقی نمی‎شود و برای آن برخی گزینه‌های درمانی در دسترس است.

زکام چیست؟
پزشکان به طور معمول زکام را به عنوان مقدار زیاد خلط یا مخاط متراکم جمع شده در یکی از راه‌های هوایی یا حفره‌های بدن تعریف می‌کنند.
این اتفاق بیشترین شیوع را در سینوس‌های قسمت جلو صورت در طرفین بینی دارد اما امکان بروز آن در گلو، گوش‌ها یا قفسه سینه نیز مطرح است.
اگرچه زکام خود به خود یک اختلال مستقل در پزشکی محسوب نمی‌شود، اغلب به عنوان یک علامت در اختلالات دیگری مثل سرماخوردگی، تب یونجه یا دیگر انواع مشکلات تحریک شده بر اثر آلرژی یا پولیپ بینی مطرح است.

چه چیز باعث زکام می‌شود؟
زکام بر اثر دفاع طبیعی بدن، یعنی سیستم ایمنی، در واکنش به یک عفونت یا آزردگی و تحریک ایجاد می‌شود. وقتی این وضعیت ایجاد گردد سیستم ایمنی سلول‌های سفید خون را به منبع ایجاد عفونت یا آزردگی می‌فرستد، که در ادامه مولکول‌هایی ترشح می‌کنند که باعث می‌شود تا غشاء مخاطی ورم کرده و مخاط تولید کند.
ورم همچنین حفره را نیز باریک می‌کند که نتیجه آن افزایش میزان احتقان است و این زکام ممکن است شفاف و آبکی بوده یا انبسته و رنگی باشد.
بنا به دلایل ناشناخته، برخی از مردم دارای رگ‌های خونی با حساسیت غیر نرمال هستند که نسبت به محرک‌های زیست-محیطی مثل دود سیگارت (سیگار) و هوای آلوده واکنش نشان می‌دهند. این باعث می‌شود تا رگ‌های خونی تحت تأثیر به روشی مشابه موارد واکنش نسبت به عفونت یا آلرژی عکس‌العمل نشان دهند و این ورم است که به احتقان و زکام منجر می‌گردد که زیر عنوان رینیت وازموتور و رینیت غیر آلرژیک شناخته می‌شود. دود سیگار و هوای آلوده محرک‌های شایع این اختلال هستند و محرک‌های دیگر در این مورد شامل الکل، عطر، غذاهای دارای ادویه، تغییرات هوا و استرس است.

علایم زکام کدامند؟
در مورد اکثر مردم علایم زکام شامل موارد زیر است:
• انسداد یا گرفتگی بینی
آبریزش بینی
• مخاط، که از پشت گلو سرازیر می‌شود
سرفه تحریک کننده
سردرد
• از دست دادن حس چشایی
درد صورت
خستگی مفرط
• کاهش خفیف شنوایی یا شنیدن صدای شکستگی از گوش میانی

نکاتی در مورد درمان زکام
اغلب موارد زکام نیاز به درمان خاصی ندارد. اما اگر به خودی خود برطرف نشود گزینه‌های درمانی به علت زیربنایی بستگی خواهند داشت. مردم می‌توانند موارد زیر را امتحان کنند:

داروهای دکونژستانت
اینها می‌توانند به تخفیف انسداد بینی از طریق کاهش ورم رگ‌های خونی بینی کمک کنند. آنها را می‌توان بدون نیاز به نسخه از داروخانه تهیه کرد اما نباید بیش از چند روز مورد استفاده قرار گیرند زیرا برخی از اوقات می‌توانند در صورت استفاده طولانی مدت باعث بدتر شدن احتقان شوند.
دکونژستانت‌ها معمولاً باعث ایجاد عوارض جانبی نمی‌شوند و اگر عوارض جانبی ایجاد کنند آنها احتمالاً عوارضی خفیف هستند و شامل تحریک جدار داخلی بینی، تهوع و سردرد می‌شوند.

درمان با استنشاق بخار
استنشاق بخار نیز ممکن است کمک کننده باشد. این شامل استنشاق بخار آب داخل کاسه یا جام آب داغ (اما نه جوشان) است و می‌تواند به نرم و شل کردن مخاط ایجاد شده در حفره‌های بینی کمک کند.
برخی از مردم پی می‌برند که اضافه کردن کریستال‌های منتول یا روغن اکالیپتوس به آب هم رویکرد مؤثری است. استنشاق بخار به عنوان یک درمان مناسب در مورد کودکان توصیه نمی‌شود زیرا خطر سوختگی و تاول زدن وجود دارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم؟
اکثر موارد زکام نیاز به هیچ گونه درمان پزشکی ندارند زیرا به طور معمول خود به خود در طول چند روز و در کوران مقابله بدن با عفونت زیربنایی از بین می‌روند.
به هر حال اگر زکام بیش از چند هفته ادامه یابد آنگاه مردم باید به پزشک مراجعه کنند زیرا پزشک می‌تواند دیگر اختلالات مطرح مثل پولیپ بینی را از تشخیص خارج کند یا اینکه پی ببرد که زکام بر اثر آلرژی ایجاد شده است.

دکتر چه کاری انجام می‌دهد؟
پزشک می‌تواند بینی را در این مورد بررسی کند که آیا هیچ گونه پولیپ بینی وجود دارد و نیز می‌تواند بررسی کند که زکام نتیجه وجود آلرژی نباشد.
پزشک ممکن است در این مورد بپرسد که آیا علایم مبتلابه شخص در شرایط زیست‌محیطی مشخصی بدتر می‌شود یا مربوط به اوقات خاصی در طول سال هستند. این پرسش‌ها به پزشک در مشخص کردن مواد آلرژی‌زای احتمالاً دخیل در مشکل مثل گرده گیاهان کمک می‌کند.
اگر کسی دچار پولیپ‌های بینی ریز باشد امکان کوچک کردن آنها با استفاده از اسپری بینی حاوی داروهای استروئید وجود دارد اما پولیپ‌های بزرگ را باید با عمل جراحی از بینی خارج کرد./


• دکتر راجر هندرسون
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Catarrh: causes, symptoms and treatment tips
By Dr Roger Henderson
01/07/2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.