دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آنچه باید در مورد بالا بودن فشار داخل چشم بدانیم

سندرم انتشار رنگدانه, سندرم سودودیفولیکسیشن, تونومتری, اپلنتیشن گلدمن, تونومتری غیر تماسی, تونو-پن

هیپرتانسیون چشمی زمانی مطرح است که فشار داخل چشم، که فشار اینترااُکولار نامیده می‌شود، بسیار بالا می‌رود

مقالات چشم‌پزشکی

در این مقاله:
هیپرتانسیون چشمی چیست؟
◄ چه چیز باعث هیپرتانسیون چشمی می‌شود؟
◄ ریسک فاکتورهای هیپرتانسیون چشمی کدامند؟
◄ آیا هیپرتانسیون چشمی علامت هم دارد؟
◄ هیپرتانسیون چشمی چگونه تشخیص داده می‌شود؟
◄ هیپرتانسیون چشمی چگونه درمان می‌شود؟
◄ عمل جراحی برای هیپرتانسیون چشمی
◄ خلاصهناحیه جلو چشم ما حاوی مایع است. وقتی این مایع امکان تخلیه کامل از چشم‌ها را نداشته باشد، امکان افزایش فشار درون آنها وجود دارد. وجود فشار بیش از حد نرمال در چشم هیپرتانسیون چشمی نامیده می‌شود.
هیپرتانسیون چشمی می‌تواند به اختلالات چشمی مثل گلوکوما (گلوکوم) منجر شود. علت اهمیت انجام معاینه منظم چشم که در آن فشار داخل چشم بررسی می‌شود همین است.


هیپرتانسیون چشمی چیست؟
هیپرتانسیون چشمی زمانی مطرح است که فشار داخل چشم، که فشار اینترااُکولار نامیده می‌شود، بسیار بالا می‌رود، و هیچ نوع نشانه‌ای از صدمه گلوماتوس وجود ندارد. یک چشم یا هر دو ممکن است درگیر این اختلال شوند.
هیپرتانسیون چشمی بین 11 تا 21 میلی‌متر جیوه نرمال تلقی می‌شود.
زمانی شخص مبتلاء به هیپرتانسیون چشمی تلقی می‌شود که:
• فشار داخل چشم به طور مداوم بالای 21 میلی‌متر جیوه باشد
• فقدان نشانه‌های بالینی گلوکوم، مثل صدمه به یک عصب بینایی یا کاهش میدان دید مطرح باشد
از آنجا که هیپرتانسیون چشمی می‌تواند باعث صدمه به عصب بینایی شود، داشتن افزایش فشار درون چشم ممکن است خطر ابتلاء به گلوکوم را افزایش دهد. به هر حال، تمامی مبتلایان به هیپرتانسیون چشمی دچار گلوکوم نمی‌شوند.


چه چیز باعث هیپرتانسیون چشمی می‌شود؟
قسمت جلو چشمان ما دارای مایعی به نام اِیکیوس هیومور است. این مایع برای تغذیه کردن بافت‌های این ناحیه و کمک به حفظ شکل چشم کاربرد دارد.
از آنجا که چشم‌های ما مداوماً ایکیوس هیومور تولید می‌کنند، باید امکان تخلیه آن وجود داشته باشد. این اتفاق در قسمتی از چشم به نام زاویه تخلیه رخ می‌دهد. این سیستم تخلیه به حفظ فشار چشم از طریق پیشگیری از انباشت ایکیوس هیومور کمک می‌کند.
وقتی ایکیوس هیومور نتواند به طور کامل تخلیه شود شروع به انباشت می‌کند. این وضعیت سبب افزایش فشار محدوده چشم شده و می‌تواند به هیپرتانسیون چشمی منجر گردد.


ریسک فاکتورهای هیپرتانسیون چشمی کدامند؟
هر کسی ممکن است دچار هیپرتانسیون چشمی شود. به هر حال در صورت وجود موارد زیر خطر ابتلاء به اختلال مزبور بیشتر خواهد شد:
• دچار بودن به افزایش فشار خون یا دیابت
• داشتن تاریخچه خانوادگی هیپرتانسیون چشمی یا گلوکوم
• سن بالای 40 سال
• تبار سیاه یا اسپانیولی
• انجام جراحی چشم یا ابتلاء به جراحت چشم در گذشته
• استفاده دراز مدت از داروهای استروئیدی
• ابتلاء به برخی اختلالات چشم شامل نزدیک‌بینی، سندرم انتشار رنگدانه، و سندرم سودودیفولیکسیشن


آیا هیپرتانسیون چشمی علامت هم دارد؟
هیپرتانسیون چشمی به طور معمول هیچ‌گونه علامتی ایجاد نمی‌کند. به همین علت، مبتلاء بودن به این اختلال و در عین حال بی‌خبر بودن از آن شایع است.
دلیل اهمیت برخورداری از معاینه منظم چشم همین است. اندازه‌گیری فشار داخل چشم یکی از تست‌هایی است که پزشکان در طول معاینه روتین انجام می‌دهند.


هیپرتانسیون چشمی چگونه تشخیص داده می‌شود؟
چشم‌پزشک برای اندازه‌گیری فشار داخل کره چشم از یک تست ساده استفاده می‌کند. این نوع تست را تونومتری می‌نامند.
در کنار انجام تست تونومتری، چشم‌پزشک ممکن است در جستجوی هر نشانه‌ای از گلوکوما باشد. این جستجو می‌تواند معاینه عصب بینایی و نیز بینایی محیطی شخص را شامل شود.
راه‌های متعددی برای انجام تست تونومتری وجود دارد. در اینجا نگاهی به این راه‌ها خواهیم افکند.

تونومتری اپلنتیشن گلدمن
این تست شامل استفاده از قطره‌های چشمی بی‌حس کننده به همراه یک رنگ فلورسنت در آنها است. پس از دادن آنها، یک کاوشگر که نوری آبی رنگ از آن ساطع می‌گردد به آرامی بر سطح چشم فشار داده می‌شود.
رنگ فلورسنت کمک می‌کند تا دکتر تعیین کند که چه مقدار فشار برای کمپرس قرنیه مورد نیاز است.
این اندازه‌گیری بعدتر در تعیین فشار داخل چشمی کاربرد دارد. به شکل پایه‌ای هر قدر نیروی لازم برای کمپرس قرنیه بیشتر باشد فشار داخل چشمی شخص بالاتر خواهد بود.

تونومتری غیر تماسی
در این تست یک دستگاه جریان هوا را به روی چشم می‌دمد، که باعث کمپرس قرنیه می‌شود. نیروی هوای برگشتی با دستگاه اندازه‌گیری شده و به اندازه‌گیری هیپرتانسیون چشمی تبدیل می‌شود.

تونو-پن
تونو-پن یک دستگاه قابل حمل است که برای تماس ملایم با سطح چشم به کار می‌رود. برای تعیین هیپرتانسیون چشمی، این دستگاه نیروی مورد نیاز برای کمپرس کردن قرنیه را اندازه‌گیری می‌کند. همانند اپلنتیشن گلدمن، پیش از انجام این تست از قطره‌های بی‌حس کننده چشمی استفاده می‌شود.
این تست با پیشرفت تکنولوژی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تونومتر آی‌کر
مشابه مورد تونو-پن، تونومتر آی‌کر یک دستگاه قابل حمل است. در این تست، کاوشگر دستگاه به آرامی و ملایمت قرنیه را برای تعیین هیپرتانسیون چشمی بر اساس نرخ برگشت کاوشگر لمس می‌کند. خلاف تونو-پن در این تست به قطره‌های چشمی نیازی نیست.


هیپرتانسیون چشمی چگونه درمان می‌شود؟
هیپرتانسیون چشمی با تجویز قطره‌های چشمی مخصوص کمک به ایکیوس هیومور برای تخلیه شدن از چشم یا کاهش مقدار تولید آن در چشم درمان می‌شود. مثال‌هایی در این مورد عبارتند از:
• پروستاگلاندین‌ها (تراووپروست، لاتانوپروست)
• مهار کننده‌های رو کیناز (نتارسودیل)
• نیتریک اکساید (لاتانوپروستین بوناد)
• بتا بلوکرها (تیمولول)
• مهار کننده‌های کربونیک انهیدراز (دورسولامید، برینزولامیند)
احتمال آن هست که پزشک ویزیتی را برای پیگیری وضعیت شخص به فاصله چند هفته پس از دریافت قطره‌ها برای مشخص کردن میزان کارآیی آنها تعیین کند.
به علاوه، از آنجا که هیپرتانسیون چشمی ریسک گلوکوم را افزایش می‌دهد، این موضوع اهمیت دارد که وضعیت چشم‌ها در ویزیت‌های سالانه یا دوسالانه توسط چشم‌پزشک پیگیری شود.
اگر هیپرتانسیون چشمی فقط اندکی بالا باشد، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد تا وضعیت را بدون استفاده از قطره‌های چشمی پایش کند. اگر هیپرتانسیون چشمی بالا باقی بماند یا افزایش یابد، آنگاه پزشک قطره‌های چشمی تجویز خواهد کرد.

عمل جراحی برای هیپرتانسیون چشمی
در مورد برخی افراد این احتمال هست که به قطره‌های چشمی خوب جواب ندهند. در این موارد، امکان دارد که عمل جراحی برای کاهش هیپرتانسیون چشمی توصیه شود.
هدف از جراحی برای هیپرتانسیون چشمی ایجاد یک خروجی است که امکان تخلیه ایکیوس هیومور اضافی را از چشم فراهم می‌کند. این هدف را می‌توان با استفاده از لیزر یا تکنیک‌های سنتی‌تر جراحی تحقق بخشید.


خلاصه
هیپرتانسیون چشمی زمانی مطرح است که فشار داخل چشم بالاتر از میزان نرمال است، اما نشانه‌ای از آسیب گلوکوماتوس وجود ندارد. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که مایع مزبور به شکل طبیعی امکان تخلیه کامل از چشم را ندارد.
هیپرتانسیون چشمی می‌تواند به آسیب دیدگی عصب بینایی منجر گردد. به همین علت، افراد دچار هیپرتانسیون چشمی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به گلوکوم قرار دارند.
هیپرتانسیون چشمی به طور معمول علامت‌دار نیست، بنابراین این احتمال هست که شخص از ابتلاء خود به آن آگاه نباشد. انجام معاینه روتین چشم می‌تواند به شناسایی زودهنگام هیپرتانسیون چشمی، پیش از آنکه به چشم آسیب رسانده یا سبب کاهش بینایی گردد، کمک کند./آنچه باید در مورد بالا بودن فشار داخل چشم بدانیم
دکتر راین کورته، دکتر جیل سیلیدی-شولمن

ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Healthline
What to Know About Ocular Hypertension
Medically reviewed by Ryan Corte, OD —
Written by Jill Seladi-Schulman, Ph.D.
On July 30, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.