دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پاپیلومای داخل مجاری: علایم، تشخیص، و درمان

سرطان، پستان، شیردهی، پاپیلوما، پاپیلومای داخل مجاری، مجرای شیر، انجمن ملی سرطان، بدخیمی، پاپیلوما در مردان

پاپیلوماهای داخل مجاری اغلب اوقات زنان در سنین 35 تا 55 سال را مبتلا می‎کنند

مقالات سرطان سینه

• جنیفر بِری، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمۀ فرهنگ راد

پاپیلومای داخل مجاری یک تودۀ غیر سرطانی است که در مجرای شیر پستان ظاهر می‎شود. این نوع پاپیلوما می‎تواند به صورت خود به خودی منفرد یا متعدد باشد.
پاپیلومای داخل مجاری منفرد یک تومور منفرد است که در نزدیکی نوک پستان و در بلندترین مجرای شیر بروز می‎کند.
علایم پاپیلومای داخل مجاری منفرد شامل ترشح از نوک پستان است، که می‎تواند شفاف یا خون‎آلود باشد، و نیز غده‎ای که در قسمت پشت یا جلو نوک پستان ظاهر می‎شود.
این اختلال اغلب در زنـان ظاهر می‎شود اما می‎تواند در مردان نیز بروز یابد، اگرچه بروز آن در مردان به ندرت اتفاق می‎افتد. زنان شیرده باید به مقدار اندک خون در شیر پستان خود توجه کنند.
پاپیلوماهای متعدد داخل مجاری کوچک‎ترند و در مجاری کوچک‎تر شیر، دور از ناحیۀ نوک پستان ظاهر می‎شوند. از آنجا که این نوع پاپیلوماها کوچک‎تر هستند و در نقاط عمقی‎تر پستان بروز می‎کنند، ممکن است احساس غده‎ها دشوار باشد. آنها همچنین در مقایسه با پاپیلومای داخل مجاری منفرد کمتر احتمال دارد که سبب ایجاد ترشح از نوک پستان شوند.
پاپیلوماهای داخل مجاری اغلب اوقات زنان در سنین 35 تا 55 سال را مبتلا می‎کنند. علایم پاپیلومای داخل مجاری ممکن است شبیه سرطان سینه یا دیگر اختلالات باشد. به این دلیل، در صورت مشاهدۀ هر گونه تغییر در پستان، از جمله بروز گره یا غده، ترشح از نوک پستان، درد یا خارش، مراجعه به پزشک ضروری است.

مطالب این مقاله:
• تشخیص
• درمان
• پاپیلومای داخل مجاری و سرطان پستان
• پیش‎بینی
• پیشگیری

تشخیص پاپیلومای داخل مجاری
تشخیص پاپیلومای داخل مجاری به واسطه موارد زیر انجام می‌شود:
• اولتراسوند سرطان سینه
ماموگرام
تصاویر گرفته شده توسط این تست‎ها می‎تواند موارد زیر را تعیین کند:
• اندازه: درمان می‎تواند بر مبنای اندازۀ پاپیلوما متفاوت باشد.
• محدوده: مشخص کردن مکان برخی پاپیلوماها با چشم غیر مسلح ممکن است دشوار باشد.
• دیگر مشکلات: بررسی ناهنجاری‌های دیگر بخش مهمی از رسیدن به تشخیص و از تشخیص خارج کردن دیگر موارد است.
برای بررسی سلول‎های موجود در پاپیلوما می‎توان بیوپسی انجام داد. بیوپسی به از تشخیص خارج شدن دیگر اختلالات مثل هیپرپلازی مجاری اتیپیک و کارسینوم مجاری مستقر کمک می‎کند. هر دوی این اختلالات شامل ناهنجاری‎ها یا وجود سلول‎های پیش‎سرطانی در مجاری شیر و افزایش ریسک سرطان سینه در زنان هستند.

درمان پاپیلوماهای داخل مجاری
پاپیلومای داخل مجاری معمولاً با جراحی سینه برطرف می‎شود. این کار فرآیند ساده‎ای دارد و شبیه به موارد مندرج در زیر است:
• توده و بخش آسیب دیدۀ مجاری شیر برداشته می‎شود.
• نواحی آسیب ندیدۀ سینه دست نخورده باقی می‎ماند.
• جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‎شود.
از آنجا که بخشی از مجرای شیر برداشته می‎شود، جراحی پاپیلومای داخل مجاری ممکن است سبب مشکلاتی در زمینۀ شیردهی زنان شود. اگر زنی شیرده است یا برنامه‎ای برای انجام این مهم در آینده دارد، باید در این مورد با جراح مشورت کند. در مورد زنانی که هم‎اکنون در حال شیردهی به فرزند هستند، اینان باید با مشاور شیردهی مشاوره کند.

پاپیلومای داخل مجاری و سرطان پستان
پاپیلوماهای داخل مجاری سرطان پستان نیستند، و ابتلاء به آنها به این معنی نیست که فرد دچار سرطان پستان خواهد شد. در هر حال، بنا به نظر "انستیتو ملی سرطان"، ابتلاء به پاپیلوماهای متعدد می‎تواند ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.
یک مطالعۀ منتشر شده در "نشریۀ انجمن تحقیقات سرطان آمریکا" عنوان می‌کند اغلب پاپیلوماهای داخل مجاری غیر سرطانی هستند، اما نشان داده شده است که در 17 درصد موارد می‎تواند سرطانی باشند.
مطالعۀ دیگری در "سالنامۀ جراحی انکولوژی" دریافته است که 21 درصد پاپیلوماهای داخل مجاری حاوی سلول‎های غیر نرمال هستند. حتی با وجود ریسک پایین بدخیمی (سرطان)، پاپیلوماها باید با استفاده از جراحی برداشته و بیوپسی شوند.
اگر فردی مبتلا به پاپیلوماهای متعدد داخل مجاری تشخیص داده شود، حتی اگر سلول‎ها خوش‌خیم باشند، بیمار و پزشک وی باید ریسک فاکتورهای مربوط به سرطان سینه را مد نظر قرار دهند و یک جدول زمان‎بندی غربالگری تهیه کنند.

پیش‎بینی پاپیلومای داخل مجاری
اگر سلول‎های پاپیلومای داخل مجاری غیر سرطانی باشد، دورنما برای بیمار در صورت برداشتن توده معمولاً خوب است. اگر سلول‎های مزبور سرطانی یا غیر نرمال تعیین شوند، درمان‎های محتمل می‎تواند شامل داروهای سرطان سینه، جراحی پستان مجدد و ماموگرام‎های با فاصلۀ کمتر باشد.

پیشگیری از پاپیلومای داخل مجاری
بدبختانه راهی برای پیشگیری قطعی از بروز پاپیلوما وجود ندارد. در هر حال، چند مقیاس پیشگیری وجود دارد که زنان می‎توانند برای اطمینان از تشخیص و درمان سریع پاپیلوما مورد استفاده قرار دهند:
• معاینۀ پستان: مراجعۀ منظم به دکتر برای معاینات متناوب پستان احتمال کشف زودهنگام پاپیلوماها یا هر مشکل پستانی دیگری را افزایش می‎دهد.
• معاینه توسط خود فرد: زنان می‎توانند خود به معاینۀ پستان خویش اقدام کنند. دکتر می‎تواند روش انجام این کار و آنچه را که باید به طور مشخص در جستجویش بود توضیح دهد.
• غربالگری: ماموگرام‎ها و غربالگری منظم به میزان زیادی احتمال پیشگیری و در نهایت درمان مشکلات پستان را افزایش می‎دهند.
دکتر باید در اسرع وقت هر گونه نگرانی مرتبط به سلامت پستان را مورد بررسی قرار دهد.

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
آیا باید نگران پاپیلوما باشیم؟

Source:
Intraductal papilloma: Symptoms, diagnosis, and treatment
Written by Jennifer BerryReviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
Last reviewed: Thu 4 May 2017

نظرات (1)

  1. سهیلا

خیلی ممنون از مطالب خوبتون. من ۲۶ سالمه و پاپیلوما دارم. دخترها چکاپ سونوگرافی هر یکی دو سال انجام بدین من دیر متوجه شدم. آرزوی سلامتی واسه تموم خانم ها دارم?

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.