دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خراشیدگی ناشی از پنجول کشیدن گربه: خطرناک است؟

پماد آنتی‌بیوتیک, عفونت باکتریایی, بارتونلا هنسلا, باکتریوم, کک‌ها, کلوستریدیوم تتانی, واکسیناسیون

تمامی خراش‌های ایجاد شده توسط گربه‌ها خطرناک نیست

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

در این مقاله:
◄ خطرات مرتبط به خراش گربه
◄ چگونه خراش گربه را در خانه درمان کنیم
◄ درمان خراشیدگی چشم
تب خراش گربه
◄ هاری
◄ پیشگیری از ریسک‌های مرتبط به خراش گربه
◄ خلاصهایجاد خراشیدگی تصادفی بر اثر پنجول کشیدن گربه در زمان بازی با آن ناشایع نیست. به هر حال این موضوع مهم است که زخم ایجاد شده به دقت مراقبت شده و در مورد عوارض پایش گردد.
تمامی خراش‌های ایجاد شده توسط گربه‌ها خطرناک نیست اما برخی شرایط ممکن است خطر ایجاد بعضی بیماری‌ها و دیگر خطرات متوجه سلامت را افزایش دهند.


خطرات مرتبط به خراش گربه
حتی در طول بازی ظاهراً بی‌ضرر با همنشین گربه‌ای خود، خراشیدگی گهگاهی ناگزیر است. دانشگاه پزشکی جانز هاپکینز می‌گوید که بچه گربه‌های زیر یک سال حتی بیشتر مستعد ایجاد خراش هستند - شما ممکن است متوجه حوادث بیشتری در طول بازی و در آغوش گرفتن شوید زیرا گربه کم سن و سال شما در حال عادت کردن به حرکات خود است.
فارغ از موضوع سن، خراش گربه می‌تواند به معنی چیزی بیش از درد و سرخی یا نشانه‌های تغییر رنگ موقتی در پوست باشد. این زخم‌ها گاهی از اوقات نیش زننده، و خونریزی دهنده بوده و حتی می‌توانند عفونت ایجاد کنند.
هم گربه‌های وحشی و هم اهلی وقتی باعث خراش برداشتن پوست انسان شوند برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها را انتقال می‌دهند. بعضی از پیامدهای محتمل برای سلامت عبارتند از:
• تب خراش گربه (که به نام بیماری خراش گربه نیز شناخته می‌شود)
کزاز (تتانوس)
• هاری


چگونه خراش گربه را در خانه درمان کنیم
نخست، شما باید همیشه هر گونه محل خراشیدگی گربه را با آب و صابون بشویید. این قاعده باید در تمامی موارد حتی در مورد گربه شخص خود شما مراعات گردد. محل شستشو شده را به ملایمت با حوله خشک کنید.
اگر محل خراشیدگی دچار خونریزی است به آرامی آن را با یک گاز تمیز فشار دهید. شما در عین حال می‌توانید پیش از پوشاندن محل خراشیدگی با یک بانداژ استریل کمی پماد آنتی‌بیوتیک غیر نسخه‌ای روی محل زخم بمالید.
محل خراشیدگی را در طول چند روز بعدی در جستجوی علایم عفونت شامل موارد زیر پایش کنید:
• افزایش ورم
چرک یا تخلیه و ترشح
• شیارهای سرخ رنگ یا تغییر رنگ داده منتشر شده از خراش اولیه
• علایم شبه آنفولانزا شامل تب، سردرد، و لرز
در صورت مواجه شدن با هر یک از این علایم به دکتر مراجعه کنید. شما باید در صورتی که اخیراً دچار خراش گربه شده‌، گاز گرفته شده یا دچار زخمی باز بوده باشید که توسط گربه‌ای غیر از مال خودتان لیس زده شده باشد به پزشک مراجعه کنید.


درمان خراشیدگی چشم
گاهی از اوقات گربه ممکن است به شکلی تصادفی به صورت شامل چشم‌های شما پنجول بکشد. اگر چنین اتفاقی رخ داد، باید بلافاصله محل را خارج از محدوده چشم آسیب دیده با آب تمیز یا محلول سالین شستشو دهید. مراقب باشید تا چشم خود را مالش ندهید تا چیزهایی شامل ذرات به جا مانده از پنج گربه به آن نچسبد.
در مرحله بعد شما باید برای بررسی کامل چشم در مورد صدمات احتمالی به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است در صورتی که چشم شما عفونی شده باشد داروهایی نیز تجویز کند.
"آکادمی آمریکایی افتالمولوژی" می‌گوید که در خراشیدگی چشم گرایشی به بهبود سریع وجود دارد. در هر حال، بر اثر عدم درمان این خراشیدگی ممکن است موارد زیر را باعث گردد:
درد چشم
• اشکریزی بیش از حد
• سردرد
• حساسیت به نور
تاری دید


تب خراش گربه
تب خراش گربه به یک عفونت باکتریایی ناشی از بارتونلا هنسلا اشاره دارد. گربه‌سانان ممکن است در بزاق دهان خود حامل این باکتریوم (مفرد باکتری) باشند. CDC تخمین می‌زند که 40 درصد گربه‌ها هر از گاه حامل این باکتریوم هستند اما در اکثریت موارد علامتی نشان نمی‌دهند.
در اصل گربه‌ها این باکتریوم را از کک‌ها می‌گیرند. گربه‌ها ممکن است در طول نزاع با یکدیگر باکتری مزبور را به هم منتقل کنند. سپس، امکان انتقال این عامل بیماریزا به انسان از طریق گاز گرفته شدن، خراشیدگی یا لیس زدن یک زخم باز توسط گربه وجود دارد.

علایم تب خراش گربه
اگر کسی دچار تب خراش گربه باشد، بر مبنای اعلام CDC شخص ممکن است به فاصله 3 تا 14 روز دچار علایم زیر شود:
• خراشیدگی یا گاز گرفتگی‌هایی که به شکل فزاینده سرخ‌تر شده یا تغییر رنگ می‌دهند و ورم آنها افزایش می‌یابد
• تب، درد و علایم شبه آنفولانزا
راش
ورم گره‌های لنفاوی
خستگی مفرط و ضعف شدید

درمان تب خراش گربه
تب خراش گربه را می‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک و نیز مراقبت خانگی از زخم برای کمک به بهبود علایم و پیشگیری از عوارض احتمالی درمان کرد.
دانستن این موضوع مهم است که علایم تب خراش گربه شبیه به علایم عفونت‌های دیگر است. این عفونت‌ها کزاز را که توسط باکتریوم کلوستریدیوم تتانی ایجاد می‌شود شامل می‌گردد.
این موضوع اهمیت دارد که شما در صورت وجود هر گونه علامت از یک عفونت به پزشک مراجعه کنید تا بتوان آن عفونت را به طور کامل درمان کرد. ریسک متوجه شما در مورد توسعه تب خراش گربه در عین حال ممکن است در صورت ارتباط شما با گربه‌ای که توسط کک‌ها عفونی شده باشد افزایش پیدا کند.
CDC می‌گوید که احتمال دچار شدن به عوارض ناشی از تب خراش گربه در صورتی که سن شخص کمتر از 14 سال باشد یا اگر دچار ضعف سیستم ایمنی بدن باشد، بیشتر است. اگرچه مورد نادری است برخی احتمالات در این مورد عبارتند از:
• صدمه مغزی
• دیگر صدمات ارگان‌های داخلی
• انژیوماتوزیس باسیلاری، که نوعی اختلال پیشرونده پوستی است که باعث ایجاد سرخی یا تغییر رنگ، ضایعات برجسته با حلقه‌های پوست پوست شده بیرونی می‌شود
• سرخی و تحریک چشم در کنار علایم شبه آنفولانزا


هاری
هاری نوعی عفونت ویروسی خطرناک است که بر اثر گاز گرفته شدن توسط یک حیوان آلوده ایجاد می‌گردد. اگرچه این بیماری در میان گربه‌های اهلی در سطح ایالات متحد آمریکا عمومیت ندارد، موارد هاری در میان گربه‌سانان بیش از دیگر حیوانات خانگی گزارش شده است.
گربه آلوده ممکن است دچار تغییرات رفتاری ناگهانی شامل حالت تهاجمی غیر معمول گردد. دیگر علایم شامل از دست دادن اشتها، فقدان کنترل بر عضله و فلج است.
گربه‌های هار بیشتر محتمل است که ویروس مزبور را از طریق بزاق دهان با گاز گرفتن به انسان منتقل کنند. به هر حال، کماکان احتمال ضعیف‌تری برای انتقال ویروس از طریق خراشیده شدن پوست توسط گربه وجود دارد. علایم اولیه در انسان شبیه به آنفولانزا است، و بر مبنای اعلام CDC این علایم ممکن است در طول هفته‌ها یا ماه‌های بعدی افزایش یابند.
در صورت ظن به فعل و انفعال با گربه هار شخص باید مورد درمان اورژانسی قرار گیرد حتی اگر این بیماری کشنده باعث ایجاد هیچ علامتی نشده باشد. مراقبت سریع از طریق کاربرد آنتی‌بادی‌ها و واکسن هاری می‌تواند از عوارض مهلک این بیماری پیشگیری کند.


پیشگیری از ریسک‌های مرتبط به خراش گربه
شما می‌توانید ریسک‌های سلامت مورد بحث را از طرق زیر به حداقل برسانید:
• شستشو و مراقبت در مورد هر گونه زخم تصادفی در طول هر گونه فعل و انفعال با گربه
• اجتناب از انجام بازی‌های خشن به ویژه با بچه گربه‌ها که مستعد ایجاد خراش هستند
• دور نگه داشتن صورت از گربه در طول بازی برای پیشگیری از صدمات چشم
• پوشاندن هر گونه زخم احتمالی برای اینکه گربه امکان لیسیدن آن را نداشته باشد
• ایجاد فضای صرفاً داخلی برای گربه
• مراقبت در مورد گربه‌های غیر اهلی یا دیگر گربه سانانی که متعلق به شما نیستند
• به روز نگه داشتن گربه در مورد واکسیناسیون
• به روز نگه داشتن شخص خود در مورد واکسن‌ها شامل دوزهای تقویتی واکسن کزاز
• اطمینان از عدم کنه داشتن گربه


خلاصه
خراشیدگی گهگاهی ممکن است به صورت بخشی طبیعی از حشر و نشر با گربه محبوب خود به نظر برسد اما شما همیشه باید مراقب هر گونه زخم احتمالی ناشی از بازی با گربه باشید. از آنجا که برخی موارد ممکن است به عفونت منجر گردد، این موضوع اهمیت دارد که در مورد علایم مشکوک با پزشک مشورت کنید.
اگرچه ممکن است اجتناب کامل از خراش گربه در صورت داشتن یک گربه بازیگوش مشکل باشد برخی موازین در این مورد می‌تواند به پیشگیری از پیامدها کمک کند. این موضوع نظافت کامل، اجتناب از حیوانات وحشی و به روز نگه داشتن واکسیناسیون را شامل می‌شود./خراشیدگی ناشی از پنجول کشیدن گربه: خطرناک است؟
دکتر استیسی سمپسون، کریستین چرنی

ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
My Cat Scratched Me, Should I Be Worried?
Medically reviewed by Stacy Sampson, D.O. —
Written by Kristeen Cherney
On July 14, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.