دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عفونت باکتریایی لپتوسپیروزیس (لپتوسپیروز)

لپتوسپیرا انتروگانس, استفراغ, اسهال, راش پوستی, پنی‌سیلین, دکسی‌سایکلین, ایبوپروفن, آنتی‌بیوتیک

لپتوسپیروزیس به علت باکتریوم (باکتری) موسوم به لپتوسپیرا انتروگانس ایجاد می‌شود.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• چطور دچار لپتوسپیروزیس می‌شویم؟
• علایم لپتوسپیروزیس
• درمان و پیشگیری از لپتوسپیروزیسلپتوسپایروسیس [لپتوسپیروزیس، لپتوسپیروز] نوعی عفونت باکتریایی نادر است که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود. لپتوسپیروزیس از طریق ادرار حیوانات، به ویژه سگ‌ها، جوندگان و حیوانات دامداری‌ها گسترش می‌یابد. این حیوانات ممکن است فاقد علامت باشند اما می‌توانند بیماری را منتقل کنند.
در اکثریت موارد لپتوسپیروزیس بیماری ناخوشایندی است اما کشنده نیست و شبیه به مورد آنفولانزا (فلو) است. لپتوسپیروزیس به ندرت بیش از 1 هفته ادامه پیدا می‌کند. اما در 10 درصد موارد وقتی شخص دچار اشکال شدید لپتوسپیروزیس می‌شود ابتدا بهبود یافته اما بعدتر دوباره بیمار می‌شود. این وضعیت بیماری وایل / Weil’s disease نامیده می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی‌تری مثل درد قفسه سینه و ورم دست و پا گردد. در این بیماری اغلب نیاز است تا بیمار در بیمارستان بستری شود.


چطور دچار لپتوسپیروزیس می‌شویم؟
لپتوسپیروزیس به علت باکتریوم (باکتری) موسوم به لپتوسپیرا انتروگانس ایجاد می‌شود. این ارگانیسم در بدن جانوران متعددی وجود دارد و در کلیه آنها زندگی می‌کند. چرخه زندگی این ارگانیسم از طریق ادرار جانوران به آب و خاک ختم می‌شود.
اگر کسی در محدوده خاک یا آبی باشد که به ادرار حیوان آلوده شده است، عامل بیماریزا می‌تواند از طریق بریدگی‌های پوست مثل انواع خراش، زخم باز، یا نواحی خشک وارد بدن انسان شود. در عین حال امکان ورود ارگانیسم مزبور به بدن از راه بینی، دهان یا ناحیه تناسلی وجود دارد. ابتلاء انسان از انسان شایع نیست، با وجود این امکان سرایت بیماری از طریق سکس یا شیردهی وجود دارد.
در صورتی که شخصی زمان درازی را با حیوانات سر کند یا در فضای بیرون باشد ریسک ابتلاء به بیماری مزبور وجود خواهد داشت. احتمال آلودگی در صورت داشتن مشاغل زیر افزایش خواهد یافت:
• مزرعه‌داری
• دامپزشکی
• کارگری در معادن و زیر زمین
• کار در محیط سلاخ‌خانه
• پرسنل نظامی
همچنین در صورت موج‌سواری، شنا یا اتراق در اطراف دریاچه‌های آلوده احتمال ابتلاء به این بیماری در شخص افزایش پیدا خواهد کرد.
لپتوسپیروزیس اغلب در اقلیم‌های گرم مشاهده می‌شود. و با وجودی که باکتری مورد بحث در سراسر جهان زندگی می‌کند به ویژه در استرالیا، جنوب شرقی، آمریکای مرکزی و جنوبی و منطقه کارائیب شایع است.


علایم لپتوسپیروزیس
شخص معمولاً دو هفته پس از آلودگی دچار علایم لپتوسپیروزیس می‌شود اگرچه در برخی موارد امکان آن هست که تا یک ماه هیچ علامتی وجود نداشته باشد.
وقتی بیماری بروز می‌کند روندی تند و سریع دارد. شخص دچار تب می‌شود. این تب ممکن است به 104 درجه فارنهایت (40 درجه سلسیوس) برسد. دیگر علایم معمول این بیماری شامل موارد زیر است:
سردرد
• درد عضله
یرقان (زردی پوست و چشم)
استفراغ
اسهال
راش پوستی
بسیاری از علایم مزبور در بیماری‌های دیگری دیده می‌شوند، که از جمله می‌توان به آنفولانزا و مننژیت اشاره کرد، بنابراین انجام تست اهمیت دارد.
برای بررسی لپتوسپیروزیس، دکتر یک تست خون ساده انجام داده و خون را برای آنتی‌بادی‌ها بررسی می‌کند. آنتی‌بادی ارگانیسمی است که بدن برای مقابله با باکتری تولید می‌کند. اگر کسی پیشتر دچار بیماری شده باشد، تست خون ممکن است با نتیجه مثبت کاذب همراه باشد (یا آنتی‌بادی‌های مربوط به عفونت پیشین را نشان دهد). بنابراین پزشک احتمالاً تست دومی را به فاصله یک هفته بعد برای اطمینان از صحیح بودن نتایج انجام خواهد داد.
پزشک می‌تواند انجام یک تست DNA را درخواست کند. این تست دقیق‌تر است اما هزینه بیشتری داشته و زمان طولانی‌تری نیز نیاز دارد، و در بسیاری از نقاط جهان نیز هنوز امکان و دسترسی به آن وجود ندارد.


درمان و پیشگیری از لپتوسپیروزیس
لپتوسپیروزیس را می‌توان با آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل پنی‌سیلین و دکسی‌سایکلین درمان کرد. پزشک همچنین ممکن است برای تب و درد عضلانی ایبوپروفن توصیه کند.
بیماری باید دوره خود را در طول حدود یک هفته طی کند. اما در صورت شدید بودن عفونت بیمار ممکن است در بیمارستان بستری گردد. علایم می‌تواند شامل نارسایی کلیه، مننژیت، و مشکلات ریه باشد. بیمار ممکن است به تزریق آنتی‌بیوتیک نیاز پیدا کند و در موارد جدی‌تر امکان آسیب‌دیدگی ارگان‌ها بر اثر عفونت مورد بحث وجود دارد.
پیشگیری امری کلیدی است. در زیر آنچه می‌توان برای محافظت از خود در مورد لپتوسپیروزیس انجام داد فهرست شده است:
اجتناب از آب آلوده. اگر شما در کشوری در حال توسعه زندگی می‌کنید، از نوشیدن آب مگر در صورت اطمینان از تمیز بودن آن خودداری کنید. اما از آنجا که لپتوسپیروزیس می‌تواند از طریق دیگر منافذ بدن وارد آن شود، ایده خوبی خواهد بود که از شنا، اسکی آبی، قایق‌رانی یا ماهی‌گیری در نواحی دارای آب شیرین خودداری کنید. آب شور عموماً ایمن است.
دوری کردن از حیوانات آلوده به ویژه موش‌های صحرایی. موش‌های صحرایی و دیگر جوندگان حاملان اصلی باکتری مورد بحث هستند. حتی در جهان غرب، 20 درصد موش‌های وحشی حامل لپتوسپیروزیس هستند. در صورت دست داشتن در نقل و انتقال موش صحرایی یا در تماس قرار داشتن با محیط زندگی آنها مراقب باشید.
در کشورهای توسعه یافته حیوانات دامپروری‌ها معمولاً واکسینه می‌شوند، بنابراین ریسک کمتری مطرح است. اگر حیوانی بیمار باشد از گاز و مایعات بدن آن باید دوری کرد. لپتوسپیروزیس مثل سرماخوردگی یا فلو نیست که از طریق هوا منتقل گردد.
به ویژه در هنگام سفر از مسائل پیرامون خون آگاه باشید. در کشورهای فاقد بهداشت مناسب، لپتوسپیروزیس بیشتر شایع است و ممکن است اجتناب از آن دشوار باشد. بنابراین علایم این بیماری را بشناسید و در صورت بیمار شدن به دنبال کمک باشید.
استفاده از مواد ضد عفونی کننده. بلیچ، لایسول، محلول‌های اسید، و ید برای باکتری مورد بحث کشنده هستند. آنها را برای پاکسازی محیط دم دست داشته باشید./عفونت باکتریایی لپتوسپیروزیس (لپتوسپیروز)
دکتر مینش ختری
ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
WebMD Medical Reference
What Is Leptospirosis?
Reviewed by Minesh Khatri, MD
On November 10, 2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.