دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

این جوش عفونی است؟

جوش عفونی، عفونت باکتریایی، سبوم، آکنه،  غدد سباسه، پروپیونیباکتریوم آکنس،  پوسچول (کورک)، آکنه کیستیک، ایمپتیگو،  آنتی‌بیوتیک، کمپرس گرم، بنزوئیل پراکسید،  Medical News Today

جوش عفونی به طور معمول بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• علل جوش عفونی
• علایم و تشخیص جوش عفونی
• درمان جوش عفونی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه


جوش عفونی به طور معمول بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. این نوع جوش‌ها به درمانی متفاوت از آنچه برای جوش‌های معمولی یا آکنه به کار می‎رود نیاز دارند.
جوش زمانی ایجاد می‌شود که منافذ پوست با روغن بیش از حد (سبوم)، سلول‎های مرده پوست، یا باکتری مسدود می‎شود. آکنه گرایشی به بیشترین بروز در هنگام بلوغ دارد زمانی که غدد سیبیشس (غدد سباسه) به طور معمول سبوم بیشتری تولید می‌کنند اما در عین حال امکان ایجاد آکنه در هر مقطعی از زندگی فرد وجود دارد.
عفونی شدن جوش زمانی بیشتر محتمل است که ترکانده شود. جوش‌های عفونی همچنین در زمانی که شخص دچار آکنه کیستیک باشد بروز می‌کنند.
عفونت‌های پوستی مانند کورک یا دمل و ایمپتیگو بر اثر یک باکتری استاف به نام استافیلوکوکوس آرئوس (اس. آرئوس) ایجاد می‌شوند و درمان آنها ممکن است با چالش بیشتری همراه باشد.

علل جوش عفونی
یک باکتری به نام پروپیونیباکتریوم آکنس به شکل طبیعی روی پوست زندگی می‌کند. این باکتری در حالت معمول بی‌ضرر است اما وقتی یک غده سیبیشس مسدود می‌شود، این وضعیت می‌تواند بازتکثیر شده و محرک یک پاسخ ایمنی باشد که باعث می‌شود تا جوش ملتهب شده و بزرگ‌تر شود.
ترکاندن یا تخلیه جوش می‌تواند باعث بروز عفونت شود زیرا باکتری می‌تواند وارد زخم شود یا می‌تواند پوسچول (کورک) داخل پوست را پاره کند.
آکنه کیستیک شدیدترین شکل آکنه است، که در آن جوش‌ها بزرگ و پر از چرک می‌شوند. این شکل از آکنه بیشتر محتمل است که جای زخم ایجاد کند.
عفونت‌های پوستی مثل دمل‎ها و ایمپتیگو بر اثر یک باکتری استاف به نام استافیلوکوکوس آرئوس (اس. آرئوس) ایجاد می‌شوند و ممکن است درمان آنها چالش‌برانگیزتر از جوش‌های معمولی باشد.

علایم و تشخیص جوش عفونی
خلاف مورد جوش‌های معمولی، جوش‌های عفونی ممکن است در پوست به شکل عمقی نفوذ کنند و توده یا برآمدگی بزرگ‌تر و دردناک‎تری ایجاد نمایند.
جوش‌های عفونی ممکن است با علایم زیر همراه باشند:
• آشکارتر از جوش‌های معمولی باشند
• بر اثر التهاب بزرگ‌تر و از نظر رنگ قرمزتر باشند
• در مقایسه با جوش معمولی التیام آنها به زمان طولانی‌تری نیاز داشته باشد
• در لمس دردناک یا حساس باشند
• ممکن است پر از چرک باشند
جوش عفونی ناشی از اس. آرئوس ممکن است کورک (دمل) باشد. دمل‌ها عفونی هستند و با وجودی که عفونت‌های آنها معمولاً خفیف است، فرد ممکن است در نتیجه این عفونت دچار موارد زیر گردد:
• برآمدگی‌های قرمز و دردناک که به طور معمول روی گردن، صورت یا باسن ظاهر می‌شوند
• بالا رفتن دمای بدن (تب)
خستگی مفرط
• احساس ناخوشی کلی
عفونت‌های استاف همچنین ممکن است سبب ایمپتیگو شوند که نوعی عفونت پوستی بسیار مُسری است. تاول‌های کوچک و خارش‌دار یا زخم به طور معمول ابتدا روی دست یا صورت ظاهر می‌شوند اما امکان گسترش آنها به دیگر قسمت‌های بدن وجود دارد. در صورت درمان درست ایمپتیگو به طور معمول در طول 10 روز بهبود می‌یابد. ایمپتیگو در کودکان شایع است.
روساسه نیز می‌تواند باعث ایجاد جوش عفونی شود. روساسه یک اختلال درازمدت است که به طور معمول باعث ایجاد جوش و لکه‎های قرمز رنگ روی صورت می‌شود که گاهی وقت‌ها با حس سوزش یا سوزن سوزن شدن همراهند.
هر کسی که در مورد نوع برآمدگی عفونی ظاهر شده بر روی پوست خود مطمئن نیست باید برای تشخیص به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کند.

درمان جوش عفونی
درمان جوش عفونی مستلزم کشتن باکتری مسبب عفونت است. داروهای مورد استفاده برای درمان جوش‌های معمولی در مورد جوش عفونی کارآیی ندارند، اگرچه این داروها می‌توانند مانع از گسترش عفونت‌ به دیگر قسمت‌های بدن شوند.
وقتی عفونت شدید باشد، دکتر ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند، که می‌تواند میزان باکتری‌ها و التهاب را کاهش دهد. به هر جهت، در صورتی که شخص به دفعات از آنتی‌بیوتیک استفاده کرده باشد امکان کاهش میزان اثربخشی آنها وجود خواهد داشت. آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده برای این مورد در اشکال قرص خوراکی و کرم در دسترسند.
برای درمان یک جوش عفونی در محیط خانه، مردم می‌توانند کارهای زیر را انجام دهند:
• کمپرس گرم. به ملایمت دو بار در روز از کمپرس گرم برای ناحیه دچار جوش عفونی استفاده کنید. این کار می‌تواند باعث آمدن چرک، سبوم، یا مواد زائد به نزدیکی سطح پوست شود. از فشار دادن جوش باید خودداری کرد زیرا این کار می‌تواند باعث راندن محتوی جوش به نقاط عمقی‌تر پوست شود.
• استفاده از بنزوئید پراکسید. بنزوئیل پراکسید نوعی کرم غیر نسخه‌ای است که باکتری‌ها را از بین می‌برد.
• ناحیه دچار عفونت را تمیز نگه دارید. از لمس جوش خودداری کنید و برای ممانعت از گسترش عفونت و ایجاد جوش عفونی بیشتر آن را تمیز کنید. این موضوع به ویژه در مورد مردم دچار عفونت استافی اهمیت دارد.
دیگر نکاتی که می‎تواند به درمان جوش عفونی و پیشگیری از آن کمک کند شامل موارد زیر است:
• از پوشیدن لباس‌های تنگ مثل لباس‌های ورزشی در نزدیکی جوش خودداری کنید
• ملافه‎ها و لباس خود را منظماً تعویض کنید
• از خراشیدن یا ترکاندن یا کندن جوش خودداری کنید زیرا این کارها می‌تواند باعث افزایش خطر گسترش عفونت شود
• از میکاپ ناحیه اطراف عفونت خودداری کنید
اگر عفونت مورد بحث در طول چند هفته از بین نرود یا اگر علایم شدیدتر شوند، آنگاه ممکن است به درمان‌های تهاجمی‌تری نیاز باشد. گزینه‌ها در این مورد شامل جراحی با لیزر یا نوردرمانی برای از بین بردن باکتری مسبب عفونت است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
جوش عفونی را اغلب می‌توان یا داروهای غیر نسخه‌ای و مداواهای خانگی درمان کرد، اما عفونت‌های شدید ممکن است به درمان با آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشند. برطرف شدن عفونت ممکن است به چند هفته زمان نیاز داشته باشد.
هر کسی که دچار التهاب، عفونت، یا جوش در نواحی نزدیک به چشم باشد باید به پزشک مراجعه کند. در عین حال اگر جوش در طول چند هفته برطرف نگردد باید به پزشک مراجعه کرد.
اگر کسی دچار یک جوش به شکل غیر معمول بزرگ و دردناک شود، این ممکن است دمل یا آبسه پوستی ناشی از یک عفونت باشد. اگر کسی به چنین موردی مشکوک باشد، باید با پزشک برای یافتن بهترین گزینه درمان مشورت کند.

پیام همراه
اغلب مردم در مقطعی از زندگی دچار جوش می‌شوند اما این موضوع ضروری است که آنان از ترکاندن جوش یا قرار دادن آن در معرض باکتری‌ها اجتناب کنند. جوش عفونی به طور معمول پس از چند هفته بدون نیاز به درمان پزشکی از بین می‌رود.
به هر حال در موارد شدید شاید به درمان‌های تهاجمی‌تری برای از بین بردن باکتری مسبب عفونت نیاز باشد. در صورتی که ظن به وجود موارد شدیدتر مطرح باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند زیرا جوش عفونی می‌توانند سبب جای زخم پایدار شده یا عفونی شوند./


• آرون کاندولا، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
Is my pimple infected?
Last reviewed Sat 31 March 2018
By Aaron Kandola
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.