دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پنومونی (ذات‌الریه) مسری است؟ علل و انتقال

پنومونی، ذات‎الریه، پنومونی پنوموکوکال، سیستم تنفسی، سیستم ایمنی،  میکوپلاسما پنومونیا، ضعف سیستم ایمنی، بیماری انسدادی مزمن ریه، HIV، AIDS، افراد سالمند، پنومونی کودکان

در سطح جهان پنومونی مسؤول 16 درصد مرگ‎ و میر در کودکان زیر پنج سال محسوب می‎شود

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• زاؤن ویلینز، دکتر جودیت مرسین
• ترجمه هامیک رادیان


پنومونی (ذات‎الریه) یک عفونت ریه است که می‌تواند تنفس را به علت التهاب، جمع شدن مایع و چرک دشوار کند. ویروس‌ها یا باکتری‌هایی که واگیردارند سبب اغلب اشکال پنومونی می‌شوند.
به هر جهت تمامی اشکال پنومونی مسری نیستند و دوره‎ای که در آن بیماری می‌تواند از فردی به فرد دیگر گسترش یابد بستگی به علت بروز عفونت دارد.


مطالب این مقاله:
• آیا پنومونی مسری است؟
• ریسک فاکتورهای پنومونی
• انتقال پنومونی
• پیشگیری از پنومونی
• محافظت از مردم آسیب‌پذیر در برابر پنومونی
• دورنما


آیا پنومونی مسری است؟
پنومونی به عفونت ریه‌ها بر اثر برخی اجرام مثل باکتری‌ها یا ویروس‌ها اشاره دارد. وقتی فرد اجرام یا میکرب‎هایی را منتشر می‎کند که می‎توانند سبب بروز پنومونی در فرد دیگری شوند، فرد گیرنده ممکن است دچار طیفی از عفونت‌های سیستم تنفسی شود که از علایم سرماخوردگی تا پنومونی را شامل می‌شود.
طیفی از عوامل واگیر بودن پنومونی را تعیین می‌کنند:

نوع پنومونی
اغلب موارد پنومونی به‌علت گسترش باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. باکتری‌ها اُرگانیسم‎های زنده‎ای هستند که به‌آنتی‎بیوتیک‎ها جواب می‎دهند. ویروس‌ها رشته‎های کوچک پروتئین و مواد ژنتیکی هستند که درمان آنها با استفاده از آنتی‎بیوتیک ممکن نیست. هم ویروس‌ها و هم باکتری‌ها مسری هستند.
پنومونی اغلب هنگامی بروز می‎کند که فرد پیش از آن به عفونت دیگری مثل سرماخوردگی سر مبتلا شده باشد. این بیماری فرد را در برابر ابتلا به دیگر عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر می‎کند. عفونتی که در ریه‌ها گسترش پیدا می‎کند پنومونی نامیده می‌شود.
برخی ارگانیسم‎ها بیش از بقیۀ آنها احتمال دارد که سبب پنومونی شوند. یک مثال عام در این مورد بیماری پنوموکوکال است، عفونتی باکتریایی که می‌تواند سبب بروز عفونت‌های گوش، عفونت‌های سینوس، عفونت‌های مغز و خون و پنومونی شود.
نوع دیگر باکتری به نام میکوپلاسما پنومونیا می‌تواند سبب بروز اشکال دیگر پنومونی شود. باکتری میکوپلاسما نیز واگیردار است.
ویروس آنفولانزا یک علت شایع پنومونی ویروسی است. این ویروس به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، و سبب بروز طیفی از علایم و اختلالات می‎گردد.
علل کمتر شایع پنومونی شامل موارد زیر است:
• استنشاق ذرات غذا یا محتویات خارج شده از دستگاه گوارش
• برخی قارچ‎ها
این اشکال پنومونی مسری نیستند.


طول مدت عفونت
در اغلب موارد عفونت‌ها در فاصلۀ چند روز پیش از بروز علایم و چند روز پس از بروز آنها مسری هستند. گسترۀ زمانی دقیق مسری بودن بیماری فرد بستگی به نوع میکروارگانیسم مسبب عفونت دارد.
برخی اشکال پنومونی، مثل پنومونی ناشی از میکوپلاسما، به مدت چند هفته مسری باقی می‎ماند. اگر فردی دچار پنومونی است، باید با پزشک در مورد مدت مسری بودن عفونت صحبت کند.

درمان پنومونی
مردم مبتلا به پنومونی باکتریایی معمولاً آنتی‎بیوتیک می‎گیرند که مانع پیشرفت عفونت می‌شود. مسری بودن پنومونی در فاصلۀ یک یا دو روز پس از مصرف آنتی‎بیوتیک متوقف می‌شود.
بیمار در عین حال در دورۀ ابتلا به تب واگیردار تلقی می‌شود، بنابراین بهترین کار این است که بیمار تا زمان قطع تب در خانه باقی بماند.
مردمی که برای عفونت‌های مسبب پنومونی مثل باکتری پنوموکوکال واکسن گرفته‎اند، معمولاً نسبت به این میکرب‌های خاص ایمنی دارند. گرفتن واکسن می‏تواند از گسترش این نوع عفونت پیشگیری کند.


ریسک فاکتورهای پنومونی
اگرچه هر کسی ممکن است دچار پنومونی شود، برخی از مردم در معرض ریسک بالاتری قرار دارند. پنومونی زمانی بروز می‎کند که ریه‌ها دچار عفونت می‌شوند. این وضعیت می‌تواند عوارضی برای تنفس در پی داشته باشد و به دیگر بخش‌های بدن مثل جریان خون گسترش پیدا کند.
مردمی که به احتمال بیشتری در معرض ابتلا به پنومونی هستند عبارتند از:
• کودکان بسیار خردسال و نوزادان که سیستم ایمنی آنها هنوز به طور کامل توسعه نیافته است
• افراد پیر دچار ضعف سیستم ایمنی
• زنان باردار
• مردمی که داروهای سرکوب کنندۀ سیستم ایمنی مصرف می‌کنند
• مردم دچار بیماری‎های تضعیف کنندۀ سیستم ایمنی مثل سرطان، HIV و ایدز
• مردم دچار بیماری‎های خودایمنی مثل ارتریت روماتوئید
• مردم دچار اختلالات سیستم تنفسی مثل بیماری انسدادی مزمن ریه (COPDفیبروز کیستیک و آسم
مردمی که در خطر ابتلا به پنومونی قرار دارند به ویژه نیازمند آن هستند که از افرادی که اخیراً دچار پنومونی یا دیگر عفونت‌های سیستم تنفسی بوده‎اند دوری کنند.


انتقال پنومونی
پنومونی زمانی منتقل می‌شود که میکرب‎های بدن فرد دچار پنومونی به فرد دیگر منتقل می‌شود. این اتفاق ممکن است به راه‌های مختلفی صورت گیرد:
• استنشاق عفونت: این وضعیت هنگامی رخ می‎دهد که فرد دچار پنومونی سرفه یا عطسه می‎کند و فرد دیگری که در آنجا حضور دارد ذرات عفونی را استنشاق می‎نماید. این وضعیت بیشتر در میان افراد نزدیک به هم مثل والدین و بچه‎ها یا در محیط‎هایی مثل هواپیما که دارای تهویۀ هوای کم است رخ می‎دهد.
• از طریق دهان یا چشم: این اتفاق هنگامی رخ می‎دهد که فرد سطحی را لمس می‎کند که پیشتر با عطسه یا سرفۀ فرد دچار پنومونی آلوده شده است. وقتی فردی درون دستش عطسه می‌کند و سپس با فرد دیگری دست می‎دهد، فرد ثانوی ممکن است در صورت لمس دهان یا چشم‌های خود پیش از شستشوی دست‎ها دچار آلودگی شود.
ذرات غذا و مواد محرک خارج شده از دستگاه گوارش نیز می‎توانند سبب پنومونی شوند. این اختلال پنومونی آسپیراسیون نامیده می‌شود و زمانی اتفاق می‎افتد که فرد به صورت تصادفی این مواد را استنشاق می‌کند.
پنومونی آسپیراسیون معمولاً در مردمی بروز می‌کند که دچار مشکلات بلع هستند مثل افراد دارای تشخیص سکته مغزی یا دیگر اختلالات سیستم عصبی مثل بیماری پارکینسون.
پنومونی قارچی معمولاً هنگامی بروز می‎کند که فرد ذرات میکروسکپی قارچی موجود در محیط را استنشاق می‎کند. افراد دچار ضعف سیستم ایمنی بیشتر محتمل است که دچار این نوع پنومونی شوند.


پیشگیری از پنومونی
راهکارهای متعددی برای پیشگیری از پنومونی وجود دارد. ساده‎ترین راه حل منفرد در این مورد شستشوی مدام دست‎ها برای پیشگیری از گسترش ویروس‌ها و باکتری‌ها به ویژه در طول ماه‌‏های سرد سال است.
دیگر راهکارهای مربوط به پیشگیری از پنومونی شامل موارد زیر است:
• به روز نگه داشتن تمامی واکسیناسیون‎ها و همچنین واکسن آنفولانزا و پنومونی پنوموکوکال به صورت سالانه
• ترک سیگار، زیرا سیگار کشیدن ریه‌ها را در برابر عفونت و اثرات سیستم ایمنی آسیب‌پذیرتر می‎کند.
• مدیریت هر گونه اختلال پزشکی مخصوصاً آنهایی که به سیستم ایمنی یا ریه‌ها آسیب می‌زنند.
• ماندن در خانه در صورت بیماری یا ابتلا به تب


حفاظت از مردم آسیب‌پذیر در برابر پنومونی
اغلب مردم در مورد پنومونی بدون دچار شدن به عوارض درازمدت بهبود می‌یابند. در مردم آسیب‌پذیر، پنومونی می‌تواند کشنده باشد. در سطح جهان پنومونی مسؤول 16 درصد مرگ‎ و میر در کودکان زیر پنج سال محسوب می‌شود. افراد پیر و نیز افراد دچار ضعف سیستم ایمنی نیز بیشتر در معرض ابتلاء به عوارض جدی این بیماری قرار دارند.
افراد سالمند، مردم دچار بیماری‌های جدی، والدین نوزدان، و مراقبان افراد بیمار باید مطمئن باشند که تمامی عیادت کنندگان دست‎های خود را می‎شویند. بهترین کار این است که مردم دچار علایم ناخوشی سیستم تنفسی یا تب تا زمان رفع علایم از دیدار با مردم آسیب‌پذیر در مقابل بیماری‎ها خودداری کنند.
دیگر راهکارهای کاهش ریسک در این مورد شامل موارد زیر است:
• شستشوی دست‎ها پیش از غذا خوردن، پس از لمس دیگران و پس از بازگشت از مکان‎های عمومی
• ضد عفونی تمامی سطوح در محیط خانه مشخصاً اگر اخیراً بیماری در آنجا اقامت داشته است
• به روز نگه داشتن تمامی واکسیناسیون‎ها، مخصوصاً تمامی اعضاء خانوادۀ اطراف نوزدان بسیار خردسال باید واکسینه شوند
• اجتناب از مکان‌های فاقد تهویۀ هوای مناسب در طول فصل سرما و آنفولانزا


دورنما
پنومونی در سال 2014 باعث مرگ 50.000 نفر در سطح ایالات متحد آمریکا شد. علی‎رغم این موضوع، در حدود دوسوم افراد پیر توصیه‎های مربوط به واکسیناسیون پنومونی پنوموکوکال را برای پیشگیری از پنومونی انجام نمی‎دهند.
پنومونی قابل پیشگیری است به ویژه در مردمی که دچار بیماری مزمن ریوی نیستند. با اجتناب از نزدیکی به افراد بیمار، ماندن در خانه در زمان ناخوشی، شستشوی دست‎ها، و رعایت موازین پایه‎ای مربوط به سلامت مثل گرفتن واکسن‎های ضروری، پیشگیری از این بیماری بالقوه کشنده امکان‎پذیر است.


در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
برونشیت مسری است؟


Source:
Medical News Today
Is pneumonia contagious? Causes and transmission
Last reviewed Sun 1 October 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Judith Marcin, MD 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.