دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عفونت انگشت – انواع، علایم، و درمان

عفونت انگشت، عقربک، تبخال انگشت، عفونت فضای عمقی فلکسور تنوزینویت عفونی، آنتی‌بیوتیک

عفونت انگشت معمولاً در یک مقیاس کوچک آغاز می‎شود و به مرور زمان گسترش پیدا می‎کند. انواع مختلف عفونت و عوارض جدی وجود دارد که در صورت عدم درمان می‎توانند بروز کنند.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• جون جانسون، دکتر نانسی کارترون
• ترجمه هستی فراست‎فر

عفونت انگشت مشـکل شایعی است. دست‎ واسطۀ مهمی برای ارتباط انسان با دنیای اطراف وی است. به همین دلیل احتمال قرار گرفتن در معرض میکرب‎ها و دیگر اجرام که می‎توانند سبب عفونت شوند برای دست‎ها و مشخصاً انگشت‌ها بیشتر است.
عفونت انگشت معمولاً در یک مقیاس کوچک آغاز می‎شود و به مرور زمان گسترش پیدا می‎کند. انواع مختلف عفونت و عوارض جدی وجود دارد که در صورت عدم درمان می‎توانند بروز کنند. پیشگیری و نیز دانستن اینکه چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد، اهمیت دارد.

مطالب این مقاله:
• انواع عفونت انگشت
• علل و ریسک فاکتورها
• علایم انگشت عفونی شده
• تشخیص
• درمان
• پیشگیری
• دورنما

انواع عفونت انگشت
انواع مختلفی از عفونت انگشت با علل و علایم خاص خود وجود دارد.

عقربک
عقربک، عفونت نوک انگشت است. این عفونت در قسمت نوک انگشت و بافت نرم اطراف آن بروز می‎کند.

سلولیت
سلولیت عفونت سطح پوست است. این عفونت معمولاً سطوح عمقی بافت دست یا انگشت را درگیر نمی‎کند.

پارونیکیا (پارونیشیا)
پارونیکیا عفونت ریشۀ ناخن است. بافت‎های کنارۀ انگشت و نزدیک ریشۀ آن محل بسیار مناسبی برای ورود باکتری‎ها است. پارونیکیا شایع‎ترین نوع عفونت دست است.

تبخال انگشت
تبخال انگشت عفونتی است که توسط یک ویروس ایجاد می‎شود. این ویروس معمولاً نوک انگشت را عفونی می‎کند و به همین دلیل امکان اشتباه گرفتن آن با عقربک وجود دارد.
این عفونت همچنین مشابهت‌هایی با پارونیکیا دارد، اما به آنتی‎بیوتیک جواب نمی‎دهد.

عفونت فضای عمقی
عفونت‎های فضای عمقی عفونت‌هایی هستند که بیش از یک ساختار را در دست و انگشت که زیر سطح پوست قرار دارند درگیر می‎کنند. این فضاها می‎تواند شامل رگ‎های خونی، تاندون‎ها یا عضلات باشد.

فلکسور تنوزینوویت عفونی
فلکسور تنوزینوویت عفونی نوعی عفونت فضای عمقی است که ساختارهای دست را بیش از فقط ناحیۀ پوست درگیر می‎کند. این نوع خاص به تاندون‌ها و ورقه‎های تاندونی مسؤول باز و بسته کردن عضلات و استخوان‎های دست آسیب می‎زند.

علل و ریسک فاکتورها
عفونت‎ در قسمت‎های مختلف بدن بیشتر مواقع بر اثر باکتری‎هایی بروز می‎کند که انگشت‎ها را بر اثر جراحت مثل بریدگی انگشت دچار آسیب می‎کنند.
دیگر نقاط ورود میکرب‎ها ممکن است جای گاز گرفتگی حیوانات یا نیش حشرات، بریدگی‎های ناشی از تیزی لبۀ کاغذ یا جراحات ناشی از سوزن باشد.
تبخال انگشت استثناء کلاسیک این قاعده محسوب می‎شود، زیرا در ایجاد آن یک ویروس نقش دارد و نه باکتری. هر نوع عفونت نیز در عین حال علل خاص خود را دارد.

عقربک
عفونت عقربک معمولاً ناشی از جراحت سوزن است.
ذرات میکروسکپی استافیلوکوکی و استرپتوکوکی اغلب اوقات منبع ایجاد عفونت هستند. جراحت ناشی از ورود سوزن به این میکرب‎ها امکان می‎دهد تا به لایه‎های عمیق‌تر پوست برسند و تکثیر شوند و علایم معمول عفونت را ایجاد کنند.

سلولیت
همان باکتری‌های موجب بروز عقربک مسبب ایجاد سلولیت نیز هستند. باکتری از طریق زخم باز وارد لایه‌های زیرین پوست می‌شود. عفونت می‎تواند از طریق جریان خون وارد دیگر بخش‌های دست و انگشتان شود.

پارونیکیا
این عفونت معمولاً توسط همان باکتری مسبب عفونت عقربک ایجاد می‎شود، با وجود این و در موارد نادر، یک قارچ نیز می‎تواند سبب ایجاد آن گردد. این عفونت هنگامی شروع می‎شود که ریشۀ ناخن یا کوتیکول تحریک می‎شود و به یک زخم باز تبدیل می‎شود که حاوی باکتری است.
عفونت ممکن است به نواحی اطراف محل ایجاد آن گسترش پیدا کند. چیدن ناخن، گاز گرفتگی، یا بریدن ناخن ممکن است فرد را در معرض خطر توسعۀ پارونیکیا قرار دهد.

تبخال ناخن
ویروس هرپس سیمپلکس 1 یا 2 مسؤول ایجاد تبخال ناخن است. این ویروس همان ویروسی است که سبب ایجاد تبخال دهان یا ناحیۀ تناسلی می‎شود.
مردمانی مثل پزشکان، دندان‎پزشکان، و دیگر کارکنان بخش پزشکی که با مایعات بدن سر و کار دارند، شاید در ریسک بالاتری برای ابتلا به این عفونت قرار داشته باشند. در عین حال این امکان وجود دارد که فرد مبتلا به هرپس خود باعث عفونت انگشت خویش شود.

عفونت فضای عمقی
عفونت فضای عمقی شامل عفونت‎های فلکسور تنوزینوویت معمولاً بر اثر ایجاد یک زخم عمیق ناشی از سوزن یا برش خیلی عمیق در پوست ایجاد می‎شود که به باکتری‌ امکان می‎دهد تا به عمیق‌ترین بافت‎های دست و انگشت برسد. ساختارهای دست برای مقابله با باکتری‎های سطحی آماده نیستند و در نتیجه به طور بالقوه فضای زیادی برای عفونی کردن در اختیار میکرب قرار می‎دهند.
برخی از مردم مثل افراد دچار سیستم ایمنی ضعیف یا افراد دچار دیابت، ممکن است در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به عفونت قرار داشته باشند.

علایم انگشت عفونی شده
اغلب عفونت‎ها صورتی یا قرمز رنگ به نظر می‎رسند و در لمس حالت افتاده پیدا می‎کنند و در عین حال هر نوع عفونت انگشت علایم خاص خود را نیز دارد:

عقربک
علایم معمول عقربک شامل ورم و دردناک شدن نوک انگشت است. این امکان هست که بتوان تشکیل چرکاب را زیر پوست دید.

سلولیت
علایم سلولیت شامل قرمزی پوست است که در لمس حساس و گرم به نظر می‎رسد. در عین حال امکان ورم کردن ناحیۀ آسیب دیده وجود دارد.
حرکت دست نباید دچار آسیب شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد قاعدتاً عفونت به فضای عمیق‎تری گسترش یافته است.

پارونیکیا
علایم پارونیکیا شامل سرخی و ورم در ناحیۀ مجاور ناخن انگشت است که در لمس دردناک به نظر می‎رسد.
چرک ممکن است به زیر پوست و ناخن گسترش پیدا کند، که امکان نشت آن از زخم وجود دارد. در تخلیه معمولاً این چرک زرد متمایل به سفید به نظر می‎رسد.

تبخال ناخن
تبخال ناخن شبیه فلون به نظر می‎رسد، و ممکن است در عین حال سبب بروز احساس سوزش یا خارش در ناحیۀ اولیۀ ایجاد عفونت شود. میزان ورم احتمالاً خفیف‌تر از مورد عقربک است.
تبخال ناخن ممکن است سبب بروز یک مورد یا بیشتر زخم باز در ناحیه شود که اغلب اوقات به صورت دسته‎ای بروز می‎کنند.

عفونت فضای عمقی
علایم و نشانه‎های شایع عفونت‎های فضای عمقی شامل درد در هنگام حرکت دادن برخی قسمت‎های دست است. ناحیۀ عفونت ممکن است قرمز رنگ شود و به لمس بسیار حساس باشد، و به غلاف تاندون سرایت یابد. مرکز عفونت ممکن است یک نقطۀ نرم باشد که در آن چرک تشکیل می‎شود.

فلکسور تنوزینوویت عفونی
تنوزینوویت فلکسور عفونی با چهار نشانۀ اصلی همراه است که ممکن است همۀ آنها به طور همزمان بروز نکنند:
• فرد ابتدا درد و حالت افتادگی را در تاندون‎های انگشت احساس می‎کند
• انگشت شروع به ورم می‎کند
• فرد ممکن است در مرحلۀ بعد بر اثر باز کردن یا کشیدن انگشت دچار درد شود
• وقتی عفونت پیشرفت می‌کند، انگشت در مقابل باز کردن به مقدار جزئی یا خم کردن دچار مشکل می‎شود

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
این موضوع اهمیت دارد که برای پیشگیری از گسترش عفونت فرد به محض دیدن علایم عفونت به پزشک مراجعه کند. در این صورت دکتر خواهد توانست تا بهترین گزینه‌های درمانی را در اختیار فرد قرار دهد.

تشخیص
دکترها تشخیص عفونت‎های انگشت را برای اساس شناسایی کامل علایم و علل آنها انجام می‎دهند. در این مورد پرسش از علت بروز حوادث منجر به بروز عفونت معمول است.
در عین حال امکان پرسش در موارد خاص‎تر مثل سؤال در مورد تاریخچۀ ابتلا فرد به گاز گرفته شدن توسط حیوانات یا ابتلا به ویروس هرپس وجود دارد. این سؤالات محدودۀ تشخیص علت بروز عفونت ولاجرم درمان آن را مشخص‌تر می‎کنند.

درمان
عفونت‎های دارای ریشۀ باکتریایی معمولاً با استفاده از آنتی‎بیوتیک و مراقبت پزشکی درمان می‎شوند.
دکتر ممکن است صرفاً به ایجاد برش در پوست و تخلیۀ محل جراحت اقدام کند. برخی از اوقات برای اطمینان از پاکسازی کامل محل جراحت انجام جراحی مورد نیاز است.
درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است و مردم همیشه باید در مورد گزینه‎های درمانی با پزشک مشورت کنند.

مداوای خانگی
عفونت‎های انگشت ممکن است به موارد جدی پزشکی تبدیل شوند و باعث از دست رفتن انگشت یا بخشی از دست شوند. بنابراین مراقبت خانگی در مورد عفونت انگشت دایرۀ محدودی دارد.
به هر جهت در مورد عفونت‎های کوچک ناخن می‎توان با مدیریت خانگی و مراقبت که شامل ایجاد امکان تخلیۀ زخم است وارد عمل شد. عفونت ممکن است به شستشو با آب گرم و قراردادن انگشت در آب گرم نیز جواب مناسبی بدهد. اگر علایم عفونت از بین نروند فرد باید به دکتر مراجعه کند.
تمامی انواع دیگر عفونت انگشت نیازمند مراقبت‎های پزشکی فوری هستند.

پیشگیری
پیشگیری از عفونت‎های انگشت شامل رعایت بهداشت مناسب و رعایت اصول ایمنی و مراقبت در حمل و نقل ابزارهای خطرناک و انجام کارهای پرمخاطره است.
تماس با مایعات بدن باید محدود شود و شستشوی منظم دست می‎تواند به نابود کردن اجرام کمک کند.

دورنما
دورنما برای اغلب عفونت‎هایی که به موقع جدی گرفته و به طور کامل درمان می‎شوند خوب است. اگر درمان به تأخیر بیفتد یا عفونت‎ها جدی باشند، امکان صدمات درازمدت وجود دارد.
مراجعه به پزشک در صورت مشاهدۀ اولین علایم بروز عفونت اهمیت دارد.

Source:
Finger infection: Types, symptoms, and treatment
Last reviewed Wed 26 July 2017
By Jon Johnson
Reviewed by Nancy Carteron, MD, FACR

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.