دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عوارض جراحی دیسککتومی دیسک کمر

رپورتاژ آگهی

فردی که دچار دیسک کمر است، ممکن است دردی را تجربه کند که بر فعالیت‌های روزانه او تأثیر می‌گذارد. در حالی که همیشه لازم نیست، اما برخی از افراد ممکن است برای کاهش درد و سایر علائم نیاز به جراحی فتق دیسک داشته باشند. نوع جراحی فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. این موارد شامل محل فتق دیسک، شدت درد و ناتوانی ناشی از آن است.

جراحی بسته کمر جایگزینی برای جراحی سنتی دیسک کمر است. جراحی دیسک که با حداقل تهاجم انجام می‌شود مزایای بالقوه زیادی مانند برش‌های کوچک، برش کمتر بافت‌های نرم (مانند رباط‌ها، عضلات)، گزینه‌های سرپایی، درد کمتر پس از عمل و بهبودی سریع‌تر دارد.

چرا ممکن است به جراحی بسته دیسک کمر نیاز داشته باشم؟

اگر بیرون زدگی دیسک در قسمت پایین کمر شماست که باعث بروز علائم سیاتیک می‌شود، ممکن است به این جراحی نیاز داشته باشید. علائم ممکن است شامل ضعف، درد یا سوزن سوزن شدن در ناحیه پشت و در یکی از پاهای شما باشد.

از جراحی بسته دیسک کمر نمی‌توان برای درمان همه موارد کمردرد استفاده کرد و همه افراد مبتلا به فتق دیسک نیازی به جراحی بسته دیسک کمر ندارند. اگر درمان‌های دیگری را امتحان کرده‌اید، اما هنوز علائم شدیدی دارید، ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند. درمان‌های دیگری که ابتدا باید امتحان کنید شامل فیزیوتراپی و داروهای ضد التهابی است.

با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای جراحی کم تهاجمی در مقایسه با جراحی باز صحبت کنید. جراحی کم تهاجمی ممکن است منجر به درد کمتر و بهبودی سریع‌تر شود. اما همه مراکز جراحی نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

در طی عمل جراحی بسته دیسک کمر چه اتفاقی می‌افتد؟

گزینه‌های مختلفی برای جراحی بسته دیسک کمر مانند دیسککتومی کمر وجود دارد. جراح شما می‌تواند در توضیح جزئیات عمل شما کمک کند. ممکن است حدود 1 ساعت طول بکشد. در اینجا نمونه‌ای از آنچه ممکن است برای شما اتفاق بیفتد، آورده شده است:

  1. شما یک بی حس‌کننده موضعی دریافت خواهید کرد تا در طول عمل هیچ گونه درد یا ناراحتی احساس نکنید. همچنین ممکن است در حین عمل بیدار باشید یا بیهوشی عمومی داشته باشید و در طول عمل بخوابید.
  2. یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به دقت علائم حیاتی شما را در طول عمل مشاهده می‌کند. این علائم شامل مواردی مانند ضربان قلب و فشار خون شما می‌شود.
  3. جراح شما یک برش کوچک در پشت شما، در سطح دیسک آسیب دیده ایجاد می‌کند.
  4. در طول عمل، جراح شما از نوع خاصی از اشعه ایکس برای اطمینان از محل صحیح استفاده می کند.
  5. جراح ابتدا یک سیم را به فضای بین مهره‌ای وارد می‌کند. سپس یک لوله کمی بزرگتر را روی این سیم فشار می‌دهد. در مرحله بعد، جراح یک لوله دوم و بزرگتر را روی آن لوله فشار می‌دهد. او حتی ممکن است یک لوله سوم را نیز روی لوله دوم فشار دهد. این به آرامی بافت را به سمت مهره از هم جدا می‌کند. در نهایت، جراح شما همه ی لوله‌ها را به جز بزرگترین لوله خارج می‌کند.
  6. جراح ابزارهای کوچک مخصوصی از جمله دوربین و چراغ را در این لوله قرار می‌دهد.
  7. جراح قسمت فتق دیسک را با استفاده از این ابزارهای کوچک برمی‌دارد. او همچنین سایر ترمیم‌های مورد نیاز را نیز انجام خواهد داد.
  8. ابزار و لوله برداشته می‌شود.
  9. یک باند کوچک برای بستن زخم شما گذاشته می‌شود.

عوارض و معایب جراحی بسته دیسک کمر

در هر جراحی، خطر عوارض وجود دارد. هنگامی که جراحی در نزدیکی ستون فقرات و نخاع انجام می‌شود، این عوارض (در صورت بروز) می‌تواند بسیار جدی باشد. عوارض ممکن است شامل درد و آسیب بعدی و نیاز به جراحی اضافی باشد. قبل از جراحی باید در مورد عوارض جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

خطرات شما ممکن است بسته به سن، سلامت عمومی و نوع جراحی شما متفاوت باشد. انجام جراحی در یک مرکز با تجربه در این روش می‌تواند به کاهش خطرات شما کمک کند.

علائم مکرر یا مداوم

جراحی بسته دیسک کمر به طور کلی در تسکین علائمی مانند درد پا و بی حسی موثر است. با این حال، برخی از افراد پس از جراحی همچنان علائم خود را دارند یا در عرض چند سال پس از جراحی دوباره علائم آن‌ها عود می‌کند.

علائم عود کننده می‌تواند ناشی از ضعیف شدن ستون فقرات، فتق دیسک دیگر، یا تشکیل استخوان جدید یا رباط ضخیم شده باشد که به نخاع شما فشار وارد می‌کند. اسکار در اطراف اعصاب نیز ممکن است گاهی اوقات پس از جراحی ایجاد شود که می‌تواند علائمی مشابه تحت فشار قرار دادن عصب ایجاد کند.

عوارض بیهوشی

اکثریت قریب به اتفاق روش‌های جراحی نیاز به انجام برخی از انواع بیهوشی قبل از جراحی دارند. این کار به این دلیل است که شما درد در حین عمل را احساس نکنید. ساده ترین نوع بی حسی، بی حسی موضعی است. بی حسی موضعی با تزریق یک دارو (معمولاً نووکائین) در اطراف ناحیه جراحی انجام می‌شود که پوست و بافت اطراف را "بی حس" می‌کند.

جراحی بسته دیسک کمر معمولاً ایمن است زیرا از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند، اما همچنان ممکن است عوارضی رخ دهد و برخی از عوارض ممکن است خطرناک یا حتی کشنده باشند.

لخته شدن خون

خطر ایجاد لخته خون پس از جراحی رفع فشار کمر، به ویژه در ساق پا وجود دارد. این اتفاق به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته می‌شود. DVT می‌تواند باعث درد و تورم در پای شما شود و در موارد نادر ممکن است منجر به یک مشکل جدی به نام آمبولی ریه شود. اینجاست که تکه‌ای از لخته خون می‌شکند و یکی از رگ‌های خونی ریه را مسدود می کند.

عفونت

یکی از شایع‌ترین عوارض، عفونت در محل ایجاد برش است. معمولاً با آنتی بیوتیک‌ها می‌توان عفونت را با موفقیت درمان کرد.

پارگی دورال

در طول انواع جراحی ستون فقرات، از جمله جراحی رفع فشار کمر، خطر پارگی دورال وجود دارد. دورا یک کیسه بافتی ضد آب است که طناب نخاعی و اعصاب نخاعی را می‌پوشاند.

جراح شما از خطر پارگی دورال آگاه خواهد بود و در صورت وقوع، پارگی را با بخیه می‌بندد. در بیشتر موارد، ترمیم با موفقیت انجام می‌شود و هیچ مشکل یا مشکل دیگری پیش نمی‌آید. با این حال، ممکن است در تعداد کمی از موارد جراحی اصلاحی بیشتری مورد نیاز باشد.

نشت مایع مغزی نخاعی

در طی جراحی رفع فشار کمری، خطر آسیب تصادفی به پوشش عصب وجود دارد که می‌تواند منجر به نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) شود. اگر این مورد در حین عمل کشف شود، ترمیم و اصلاح می‌شود. با این حال، گاهی اوقات نشت‌های کوچک فقط پس از عمل آشکار شده و باعث ایجاد مشکلاتی مانند سردرد و نشت زخم می‌شوند. ممکن است جراحی بیشتری برای ترمیم آن مورد نیاز باشد.

آسیب عصبی و فلج

برخی از بیمارانی که تحت عمل جراحی رفع فشار کمر قرار می‌گیرند، در نتیجه عمل، دچار بی‌حسی یا ضعف جدیدی در یک یا هر دو پا می‌شوند. فلج یک عارضه غیر معمول، اما جدی است که می‌تواند در نتیجه جراحی رفع فشار کمر رخ دهد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.