دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کسی نمی‎تواند ایدز را به دیگری انتقال دهد، اما می‎تواند دیگران را دچار HIV کند. درمان‎های بسیاری برای کمک به پیشگیری از تبدیل HIV به ایدز در دسترس است.

مقالات اچ آی وی / ایدز AIDS / HIV
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر جیل سلیدی - شولمن، ریچل نل
• ترجمه هستی فراست‌فر


انتقال یا ابتلاء به AIDS (ایدز)، که مرحله پیشرفته یا مرحله سوم عفونت HIV است، ممکن نیست. افسانه‎های متعددی در مورد انتقال HIV وجود دارد، اما آگاه کردن مردم در این مورد می‎تواند به ایجاد درک بهتری در این مورد و زمان درست مراجعه به پزشک ایجاد کند.
خلاقیت‎های پدید آمده در تست و درمان به میزان زیادی خطر ابتلاء به HIV را کاهش داده و به مبتلایان HIV فرصت برخورداری از زندگی طولانی و سالم را بخشیده است.
این مقاله به برخی درک‎های غلط مرتبط به انتقال HIV می‎پردازد. این موضوع حیاتی است که به یاد داشته باشیم که در صورت برخورداری از درمان HIV بسیار نامحتمل است که فرد مبتلاء به این ویروس آن را به دیگری انتقال دهد.
اگر در مورد کسی ظن ابتلاء به HIV وجود داشته یا وی دارای ریسک فاکتورهای HIV باشد، وی باید مراجعه به پزشک را در دستور کار خود قرار دهد.


[در این مقاله می‌خوانیم:]
• لمس کردن
• حشرات و حیوانات
آب
• HIV مثبت بودن هر دو شریک جنسی
• انتقال خون
• سکس دهانی و بوسه
• سوزن‎های کهنه
• خلاصه


افسانه یکم: مردم ممکن است بر اثر لمس فرد دچار HIV به آن مبتلاء شوند
واقعیت: عفونت HIV از طریق صرف لمس کردن به کسی منتقل نشده و هیچ‎کس نیز در صورت لمس فرد دچار HIV به آن مبتلاء نمی‎شود.
دست دادن، در آغوش گرفتن، بزن قدش کردن، یا دیگر انواع تماس فیزیکی نمی‎تواند ویروس HIV را منتقل کند.
مردم صرفاً در صورت تماس با مایعات فهرست زیر که از فرد دچار HIV به آنها انتقال یافته باشد، به این ویروس مبتلاء می‎شوند:
• خون
• شیر پستان
• مایع پیش از منی
• از طریق مقعد
• منی
• از طریق واژن
این مایعات باید در تماس با مخاط غشایی دیگر مردم، مثل موارد موجود در راست روده، واژن، آلت تناسلی مرد، یا دهان قرار گیرند تا فرد در معرض خطر ابتلاء به HIV قرار گیرد.
انتقال ویروس از طریق بریدگی‎های پوستی یا استفاده از سوزن آلوده امکان‌پذیر است.


 

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

داروهای مورد تأیید FDA برای HIV و کارکرد آنها

ویروس، HIV، عفونی، سرنگ آلوده، ایدز، AIDS، سکس مقعدی، سکس دهانی، بوسه فرانسوی، انتقال از طریق حشرات، سیستم ایمنی، کاندوم، منی، خون، بزاق


افسانه دوم: مردم ممکن است از طریق حشرات و حیوانات آلوده دچار HIV شوند
واقعیت. برخی از مردم فکر می‎کنند که ممکن است از طریق تماس با حشرات آلوده دچار HIV شوند. اگرچه حشرات می‎توانند برخی بیماری‎ها را منتقل کنند، HIV از این نوع بیماری‌ها نیست.
برای انتقال HIV، برای مثال یک پشه یا حشره دیگری باید فردی دچار HIV را نیش بزند، سپس خون فرد دچار HIV را به بدن فرد دیگری وارد کند.
حشرات خون پیشتر مکیده را به بدن فرد دیگری وارد نمی‌کنند، بنابراین انتقال HIV برای حشرات ناممکن است.
در حالی که انواع دیگر بیماری مثل ویروس نقص ایمنی فلین (FIV) نیز وجود دارد، HIV یک بیماری مختص انسان است. بر این اساس انسان دچار FIV که گربه‌ها را مبتلاء می‎کند، یا دیگر ویروس‎های نقص ایمنی در حیوانات، نمی‎شود.

افسانه سوم. مردم ممکن است از آب آلوده دچار HIV شوند
واقعیت. HIV در آب قادر به ادامه بقاء نیست. در نتیجه، هیچ‎کس از طریق شنا کردن در آب آلوده، نوشیدن آن، حمام کردن در چنین آبی یا دیگر فعالیت‎های مستلزم وجود آب دچار HIV نمی‎شود.
همچنین هیچ‎کس از طریق تماس با بزاق، عرق، یا اشک فرد دچار HIV به این ویروس مبتلاء نمی‎شود، زیرا این ترکیبات بر پایه آب فاقد خون در خود هستند.

افسانه چهارم. اگر یک زوج دچار HIV باشند نیازی به حفاظت از خود ندارند
واقعیت. گونه‎های متفاوتی از HIV وجود دارد. بنابراین اگر زن و مرد یا زوجی دچار گونه‎های متفاوتی از HIV باشند، این احتمال وجود دارد که یکدیگر را به این گونه‎های متفاوت آلوده کنند.
ابتلاء به بیش از یک گونه HIV می‎تواند درمان بیماری را با چالش بیشتری مواجه سازد، زیرا داروهای موجود گونه‎های خاصی از ویروس را برای پیشگیری از تکثیر آنها هدف قرار می‎دهند.
همچنین هر فردی کماکان می‎تواند در صورت اقدام به سکس محافظت نشده عفونت‎های واگیردار جنسی را به دیگری منتقل کرده یا خود به آن مبتلا شود.
کاربرد کاندوم یا دیگر حایل‎های محافظ در طول سکس و استفاده از داروهای ضد ویروسی برای پیشگیری از انتقال HIV حیاتی است. این مورد حتی برای مواردی که زوجین هر دو دچار HIV هستند مصداق دارد.

افسانه پنجم. انتقال خون خطر HIV را افزایش می‎دهد
واقعیت. پزشکان در بسیاری از نقاط مختلف دنیا که جزء مناطق توسعه یافته محسوب می‎شوند فرآورده‎های خون را پیش از استفاده در مورد انواع مختلف اختلالات مرتبط به خون، شامل HIV مورد بررسی‌های سختگیرانه قرار می‎دهند.
خون ذخیره شده برای استفاده در انتقال خون فاقد HIV است. در عین حال مردم بر اثر استفاده از اعضاء و بافت‎های اهدایی دچار HIV نمی‎شوند، چون در این موارد نیز بررسی دقیق معمول است.
وقتی دانشمندان برای نخستین بار HIV را شناسایی کردند، علایم این بیماری را شناختند اما نمی‎دانستند چه ویروسی باعث ایجاد آن می‎شود. در نتیجه، آنها خون اهدایی را برای مورد HIV تست نمی‎کردند.
به هر حال اکنون مقامات بانک خون، خون اهدایی را برای بررسی هر مورد ویروس احتمالی تست می‎کنند.

افسانه ششم. هیچ‎کس از طریق سکس دهانی یا بوسه کشدار دچار HIV نمی‎شود
واقعیت. پزشکان انتقال HIV از طریق بوسه با دهان باز (بوسه فرانسوی) را موردی نادر اما محتمل تلقی می‌کنند.
در طول سکس دهانی، جایگیری آلت تناسلی، واژن، یا مقعد در دهان می‎تواند به شکل بالقوه فرد را در معرض مایعات عفونی قرار دهد که می‎توانند وارد غشاء مخاطی دهان فرد شوند.
اگرچه خطر ابتلاء به HIV در نتیجه سکس دهانی اندک است، در صورتی که شریک جنسی فرد دچار HIV باشد، وی باید در مورد این نوع سکس محتاطانه رفتار کند.
برای پیشگیری از انتقال بیماری مورد بحث، پزشکان سکس تک‎همسری را با شریک جنسی مصرف کننده مداوم داروهای ضد ویروسی توصیه می‎کنند. درمان ضد ویروسی می‎تواند سطح واگیرداری فرد را کاهش دهد به حدی که HIV دیگر قابل انتقال نباشد.
یک نوع نادر دیگر انتقال HIV بوسه با دهان باز است. هیچ‎کس از طریق بوسیدن گونه یا حتی لب‎های کس دیگری دچار HIV نمی‎شود.
به هر حال اگر بوسه فرد را در معرض تماس با زخم‌ها یا لثه‎های دچار خونریزی فرد مبتلاء به HIV قرار دهد، آنگاه احتمال ابتلاء به ویروس مزبور وجود خواهد داشت.
این موضوع ضروری است که به خاطر داشته باشیم HIV از طریق بزاق منتقل نمی‎شود اما این انتقال از طریق خون دهان فرد امکان‎پذیر است.

افسانه هفتم. مردم از طریق استفاده از سرنگ‌های کهنه دچار HIV نمی‎شوند
واقعیت. HIV می‎تواند تا 42 روز در سرنگ به بقاء خود ادامه دهد. هیچ راه ایمنی در مورد استفاده از سوزن‎های اشتراکی وجود ندارد.
مردم باید در هر موردی که نیاز به استفاده از سرنگ داشته باشند (چه برای دارو چه برای مواد مخدر) از سوزن یک بار مصرف نو استفاده کنند. این موضوع در مورد استفاده تاتوکارها از سوزن برای تاتو نیز به همین میزان مصداق دارد.

خلاصه
کسی نمی‎تواند ایدز را به دیگری انتقال دهد، اما می‎تواند دیگران را دچار HIV کند. درمان‎های بسیاری برای کمک به پیشگیری از تبدیل HIV به ایدز در دسترس است.
هر کسی که ظن ابتلاء به HIV در مورد وی مطرح است یا خطر مواجهه با این ویروس تهدیدش می‎کند باید برای تست کردن خود به پزشک مراجعه نماید.
با دور ریختن افسانه‎های مربود به HIV و ایدز، مردم بیشتری می‎توانند در جستجوی تشخیص و درمان زودهنگام باشند و به زندگی طولانی و سالمی دست پیدا کنند./


Source:
MedicalNewsToday
HIV and AIDS: Transmission myths and facts
Last reviewed Wed 28 November 2018
By Rachel Nall, MSN, CRNA
Reviewed by Jill Seladi-Schulman, PhD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

دانشمندان یک گام مهم به طراحی کلاس تازه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت‌های مقاوم در برابر دارو نظیر سل نزدیک‌تر شده‌اند. در مقاله‌ای که در نشریة نیچر بیولوژی شیمیایی / Nature Chemical Biolo

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

مونونوکلئوز که معمولاً "مونو" نامیده می‌شود نوعی بیماری است که توسط ویروس اپشتین – بار ایجاد می‌شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید 90 درصد مردم جهان در برهه‌ای از زندگی خود توسط ویر