دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا گروه خون ما شخصیت ما را تعیین می‌کند؟

مالیخولیایی مزاج, دموی مزاج, آنتی‌ژن‌, تایپینگ خون ABO, تایپینگ شخصیت

سیستم‌های تیپ‌بنددی شخصیت محبوبی وجود دارند که کاملاً بر مبنای بیولوژی شما شکل گرفته‌اند

مقالات خون‌شناسی

در این مقاله:

◄ نظریه شخصیت بر مبنای نوع خون از کجا می‌آید؟
◄ آیا شواهد علمی پشت ویژگی شخصیت بر مبنای گروه خون وجود دارد؟
◄ چرا کاتسوئیکی-گاتا از بین نرفت
◄ خلاصه



تایپینگ شخصیت [تیپ‌بندی شخصیت] دستکم قدمتی به اندازه ایده زودیاک (منطق‌البروج) دارد. حتی زمانی که راهنمای آدم‌ها ستارگان و آسمان بودند، نیاز به طبقه‌بندی تیپ‌های مختلف آدمیان وجود داشت. شما حتی می‌توانید این استدلال را مطرح کنید که تیپ‌بندی شخصیت پیش از زبان نوشتاری به وجود آمد.
این روزها شما ممکن است نوع شخصیت خود را با پاسخ دادن به پرسشنامه‌ها یا خواندن کتاب‌هایی با این مبحث دنبال کنید. اما سیستم‌های تیپ‌بنددی شخصیت محبوبی وجود دارند که کاملاً بر مبنای بیولوژی شما شکل گرفته‌اند.
این سیستم کاتسوئیکی-گاتا نامیده می‌شود و بر مبنای این نظریه بنا شده است که گروه خون شما بر رفتار و شخصیت شما تأثیرگذار است.
هشت تیپ خونی پایه‌ای وجود دارد و فکر کردن در این مورد جالب است که شخصیت شما کاملاً چیزی درونی در خون شما باشد. بر مبنای آنچه ما اکنون می‌دانیم تیپ خونی شما داستانی را در مورد تاریخچه خانوادگی و ‌زمینه قومی شما بازگو می‌کند.
با وجود این، تا آنجا که به تعیین شخصیت مرتبط است شواهد فقط در اینجا وجود ندارند. بگذارید نگاهی به آنچه کارشناسان در مورد این نظریه جذاب می‌دانند و نمی‌دانند بیفکنیم.

نظریه شخصیت بر مبنای نوع خون از کجا می‌آید؟
باورهای مربوط به ارتباط گروه خون با ویژگی‌های شخصیتی چیزه تازه‌ای نیست. در فرهنگ ژاپنی، گروه خون از دیرباز به عنوان پایه‌ای برای خواستگاری و دیگر پیش‌بینی‌ها به کار رفته است.
در اواخر دهه 1920 میلادی، یک روانشناس پژوهشی به نام تاکیجی فوروکاوا / Tokeji Furukawa با انتشار مقاله‌ای به نام "مطالعه‌ای در مورد خلق و خوی و گروه‌های خونی" به آتش این اعتقادات فرهنگی دامن زد.
برای مطالعه خود، فوروکاوا از سوژه‌های مطالعه خود خواست تا با استفاده از یک نظرسنجی 11 آیتمی شخصیت خود را ارزیابی کنند. وی دریافت که پاسخ‌های ارائه شده برای این پرسش‌ها چنین به نظر می‌رسد که با گروه خون خود نمونه‌ها مرتبطند. به هر حال مطالعه مزبور از نوع بزرگ مقیاس نبود و 188 بزرگسال در سنین 27 تا 70 و 325 سوژه در سنین 16 تا 21 نمونه‌های آن را تشکیل می‌دادند.
تحقیق فوروکاوا از گروه‌بندی نوع شخصیت که برای اولین بار از سوی بقراط، پزشک یونان باستان، عرضه شده بود استفاده کرد:
• دموی
• بلغمی
• سودایی
• مالیخولیایی
بر مبنای نتایج این نظرسنجی خودارزیابی مشخص شد که:
• افراد دارای گروه خونی O بلغمی مزاج بودند (آرم/صلح‌طلب).
• افراد دارای گروه خونی A مالیخولیایی مزاج بودند (متکی به خود، تفکرات عمیق).
• افراد دارای گروه خونی B دموی مزاج بودند (برون‌گرا و از نظر اجتماعی فعال).
در چشم‌اندازی گسترده، این شواهد در بهترین حالت متزلزل بودند، اما ریشه‌ای عمیق در باورهای فرهنگی ژاپن و کره جنوبی داشتند. فوروکاوا در سال 1940 مُرد، تنها 13 سال پس از انتشار مقاله مقدماتی در مورد کاتسوئیکی-گاتا و بدون اینکه اثبات علمی بیشتری برای نظریه خود ارائه داده باشد.
در سال‌های دهه 1970 میلادی، یک روزنامه‌نگار ژاپنی به نام ماساهیکو نومی / Masahiko Nomi تحقیق فوروکاوا را یک گام به پیش برد.
نومی کتابی به نام "درک قرابت نوع خون" در سال 1971 منتشر کرد و کتاب وی به یکی از کتاب‌های پرفروش در ژاپن تبدیل شد. در این کتاب، نومی این نظریه را مطرح می‌کند که یک چهارم رفتارها و شخصیت شخص نتیجه گروه خون وی است.
نومی کتاب‌های دیگری منتشر کرد و توصیه‌ها و پیش‌بینی‌هایی را برای زندگی بر مبنای نوع خون ارائه داد.

آیا شواهد علمی پشت ویژگی شخصیت بر مبنای گروه خون وجود دارد؟
علی‌رغم موج بزرگ علاقه به کاتسوئیکی-گاتا، هیچ شواهد علمی در پشتیبانی از نظریه مزبور وجود ندارد.
بر مبنای یک تحقیق مربوط به سال 2013، برخی گروه‌های خونی ممکن است در برابر بعضی اختلالات یا مشکلات سلامت مقاوم‌تر باشند. حتی باوری عمومی در این مورد وجود دارد که برخی گروه‌های خونی با رژیم غذایی خاص گروه خونی عملکرد بهتری دارند.
اما تاکنون، هیچ مطالعه‌ای ارتباطی بین گروه خون و شخصیت در چهارچوب یک گروه مطالعه‌ بزرگ نیافته است.
آنچه ما گروه خونی خود می‌نامیم به سادگی روشی برای صحبت در مورد آنتی‌ژن‌هایی است که بر سطح سلول‌های قرمز خون وجود دارند. بر مبنای سیستم تایپینگ خون ABO، چهار گروه خون اصلی وجود دارد:
• A، که دارای آنتی‌ژن A است
• B، که دارای آنتی‌ژن B است
• AB، که دارای آنتی‌ژن‌های A و نیز B است
• O، که هیچ آنتی‌ژنی ندارد
تایپینگ خون برای سلامت انجام اقدامات پزشکی مثل انتقال خون، حیاتی است. از زمانی که سیستم تایپینگ خون ABO در سال 1901 کشف شد، زندگی‌های پرشماری صرفاً با برخورداری از این اطلاعات نجات یافته‌اند.

چرا کاتسوئیکی-گاتا از بین نرفت
حتی در شرایط کنونی کتاب‌های نوشته شده حول موضوع کاتسوئیکی-گاتا در ژاپن جزء پرفروش‌ترین‌ها به شمار می‌روند. یقیناً این موضوع متقاعد کننده است که گمان کنیم گروه خون ما چیزی را در مورد ما آشکار می‌سازد، حتی اگر هیچ گونه شواهدی در پشتیبانی از آن وجود نداشته باشد. اما چرا؟
مشخص کردن شخصیت بر مبنای چیزی واقعی، مثل گروه خون شما یا روز تولدتان، حتی می‌تواند خواستنی‌تر باشد زیرا بر چیزی غیر قابل تغییر در مورد شما متکی است.
همان گونه که فوروکاوا در مقاله اولیه خود نوشت، "ما هیچ روش عینی نداریم که با استفاده از آن بتوان خلق و خو را داوری یا اندازه‌گیری کرد." وی امیدوار بود که گروه خون، اگر قابل اثبات باشد، چنین روش عینی را به دست می‌دهد.
ما همه ایده‌هایی در مورد آنکه هستیم و آنچه در مورد ما دارای بیشترین اهمیت است، داریم. اما یکی از آزاردهنده‌ترین و محدود کننده‌ترین چیزها در مورد نوع انسان این است که دانستن اینکه اگر دریافت ما از خود با آنچه دیگران در زمان برهم‌کنش با ما در مورد ما می‌پندارند تنظیم گردد، ناممکن است.
این باعث می‌شود مفهوم تایپینگ شخصیت در کل چنین جذاب باشد: با پاسخ به چند پرسش ساده، فکر می‌کنیم که می‌توانیم حقیقتی عمیق را در مورد خودمان آشکار کنیم که دیگران قادر به دیدن آن نیستند.
گذشته از این کاتسوئیکی-گاتا مدعی است که کلیدهایی در مورد رویکرد رمانتیک، محیط کار، و روابط خانوادگی ارائه می‌دهد. این توضیحی در مورد دشواری‌ها عرضه می‌دارد.
تیپ‌بندی شخصیت از هر نوع عنوانگر آن است که رفتارهای اجتماعی شما عمدتاً در کنترل چیزی خارج از دایره اراده شما قرار دارند، در کنار این گفته که فعل و انفعال‌های شما با دیگر انواع شخصیت را می‌توان به یک معادله ریاضی با فرجام قابل حل نزدیک کرد.
کاملاً طبیعی است که ما بخواهیم قواعد نظمی را بیابیم که بتوانند بر نحوه درک ما از روابط حاکم باشند. تا زمانی که ما محدودیت‌های مرتبط به این سیستم‌ها را درک کنیم، معمولاً کاوش در آنها مضر نخواهد بود.

خلاصه
در حال حاضر هیچ شواهد علمی در پشتیبانی از تعیین شخصیت ما توسط گروه خون ما وجود ندارد. چگونه می‌تواند چنین باشد؟ فقط چهار گروه خونی وجود دارد، و شخصیت ما چندلایه، پیچیده، و کاملاً منحصر به فرد است.
به هر حال، کاوش در اینکه برخی گرایش‌ها یا ویژگی‌ها ممکن است به برخی گروه‌های خونی مرتبط باشند هیچ ضرری ندارد. تایپینگ شخصیت می‌تواند راهی سرگرم کننده برای تلاش در فهم بهتر ما باشد و حتی می‌تواند زبانی برای توضیح راهی برای دیدن خود در مقایسه با دیگران تلقی گردد./



آیا گروه خون ما شخصیت ما را تعیین می‌کند؟
دکتر دبورا ویترسپون، کاترین واتسون

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Does Your Blood Type Determine Your Personality?
Medically reviewed by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA —
Written by Kathryn Watson
On January 10, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.