دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم می - ترنر یا سندرم فشردگی ورید ایلیاک

 اسب‌های شارلی, سونوگرافی, ونوگرام, انژیوپلاستی, جراحی بای‌پس, جوراب‌های فشاری, ترومبکتومی جراحی

سندرم کاکت مشکلی تصادفی است. این اختلال ریشه در ژن یا وراثت ندارد.

مقالات خون‌شناسی

• علل و ریسک فاکتورهای سندرم می - ترنر
• علایم سندرم می - ترنر
• تشخیص سندرم می - ترنر
• درمان سندرم می - ترنر
• پیامدهای سندرم می - ترنرسندرم می - ترنر، که به نام سندرم فشردگی ورید ایلیاک یا سندرم کاکت نیز شناخته می‌شود، به رگ‌های خونی که به پاها می‌روند آسیب می‌زند. این سندرم باعث افزایش احتمال ایجاد ترومبوز ورید عمقی (DVT) در پای چپ می‌شود.
رگ‌های خونی خون را به قسمت‌های مختلف بدن می‌رسانند. شریان‌ها خون را از قلب خارج می‌کنند و وریدها آن را به قلب برمی‌گردانند. گاهی اوقات شریان‌ها و وریدها حالت متقاطع به خود می‌گیرند. در حالت نرمال این تقاطع مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر در صورت ابتلاء به سندرم می - ترنر این وضعیت مشکل‌ساز خواهد بود.
فشردگی ورید ایلیاک شریان ایلیاک راست را درگیر می‌کند، که خون را به پای راست می‌برد، و نیز ورید ایلیاک چپ را، که خون را از پای چپ به سمت قلب می‌راند.
در سندرم می - ترنر، شریان ایلیاک راست، ورید ایلیاک چپ را در زمان عبور از یکدیگر در ناحیه لگن تحت فشار قرار می‌دهد. بر اثر این فشار خون نمی‌تواند به سهولت از ورید ایلیاک چپ عبور کند. این وضعیت کمی شبیه به پایین رفتن در امتداد یک شیلنگ است.
نتیجه این است که احتمال ابتلاء به ترومبوز ورید عمقی در پای چپ افزایش پیدا می‌کند. DVT نوعی لخته خون است که می‌تواند وضعیتی خطرناک ایجاد کند. موضوع فقط این نیست که DVT می‌تواند جریان خون را در پا مسدود کند، بلکه این لخته خون ممکن است از محل تشکیل خود جدا شده و باعث ایجاد لخته در ریه شود. این وضعیت آمبولی پولمونری نام دارد و می‌تواند کُشنده باشد.


علل و ریسک فاکتورهای سندرم می - ترنر
سندرم کاکت مشکلی تصادفی است. این اختلال ریشه در ژن یا وراثت ندارد.
حالت چلیپایی یا متقاطع رگ‌های خونی مزبور نرمال است. اما در برخی موارد آنها در وضعیتی قرار می‌گیرند که شریان ایلیاک راست بر ورید ایلیاک چپ روی ستون فقرات فشار می‌آورد. این فشار اضافی یک ورودی باریک ایجاد می‌کند و در عین حال می‌تواند باعث بروز جای زخم در ورید مورد اشاره شود.
موارد زیر احتمال دچار شدن به سندرم می - ترنر را افزایش می‌دهند:
• جنس زن
• ابتلاء به اسکولیوز
• به تازگی بچه‌دار شدن
• داشتن بیش از یک بچه
• مصرف قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری
دهیدراسیون
• ابتلاء به یک اختلال منجر به لخته شدن خون به میزان زیاد


علایم سندرم می - ترنر
شخص ممکن است حتی از ابتلاء خود به اختلال مزبور تا زمان دچار شدن به DVT باخبر نشود. احتمال بروز درد یا ورم در پا وجود دارد اما به طور معمول هیچ نشانه‌ هشدار دهنده‌ای مطرح نیست.
در صورت دچار بودن به ترومبوز ورید عمقی، پای چپ شخص ممکن است علایمی به شرح زیر داشته باشد:
• تغییر رنگ پوست، که در آن پوست بیش از حالت نرمال قرمز یا بنفش رنگ به نظر می‌رسد
• سنگینی، حساسیت یا خفقان
• دردی که شبیه به کرامپ یا اسب‌های شارلی احساس می‌شود
• پوستی که در لمس گرم احساس می‌شود
• ورم
• رگ‌هایی که بزرگ‌تر از حالت نرمال به نظر می‌رسند
اگر DVT شکسته شده و یک لخته خون در ریه‌ها شکل بگیرد، شخص ممکن است متوجه موارد زیر گردد:
درد قفسه سینه که در زمان نفس کشیدن بدتر می‌شود
سرفه خونی
• ضربان قلب تندتر از حالت نرمال
غش کردن
تنگی نفس یا دیگر مشکلات تنفسی
در صورت بروز هر یک از علایم مزبور شخص باید به اورژانس مراجعه کند.


تشخیص سندرم می - ترنر
دکتر نخست شخص را برای جستجوی علایم ترومبوز ورید عمقی معاینه خواهد کرد. از این نقطه به بعد احتمال نیاز به تست‌های تصویربرداری به شرح زیر مطرح است:
CT اسکن یا MRI
• سونوگرافی
• ونوگرام، نوعی از اشعه X که از یک رنگ مخصوص برای نشان دادن وریدهای پا استفاده می‌کند


درمان سندرم می - ترنر
دو هدف در این مورد مطرح است: درمان هر گونه لخته خون احتمالی و پیشگیری از ایجاد لخته جدید.
دکتر ممکن است در باره چند گزینه شامل موارد زیر با بیمار صحبت کند:
انژیوپلاستی و استنت. انژیوپلاستی و استنت درمانی متداول برای سندرم می - ترنر است. نخست پزشک از یک بالون کوچک رای گشاد کردن ورید ایلیاک چپ استفاده می‌کند. سپس برای بیمار یک وسیله به نام استنت جاگذاری می‌شود. استنت وسیله‌ای سیلندر مانند است که از توری فلزی ساخته می‌شود و ورید را برای عبور خون به شکل نرمال باز نگه می‌دارد. پزشک همچنین ممکن است از سونوگرافی داخل عضله‌ای برای کمک به قرار دادن استنت سر جای خود استفاده کند.
داروهای رقیق کننده خون. این داروها غالباً برای درمان ترومبوز ورید عمقی به کار می‌روند. آنها می‌توانند از بروز لخته خون‌های جدید پیشگیری کنند و مانع از بزرگ‌تر شدن لخته‌های فعلاً موجود شوند. پزشکان ممکن است این داروها را داروهای ضد انعقادی بنامند.
جراحی بای‌پس. پزشک ممکن است یک مسیر جدید برای جریان خون ایجاد کند. شخص می‌تواند بای‌پس را مثل یک مسیر کنار گذر در اطراف ورید ایلیاک چپ که در تنگنا قرار گرفته است در نظر بگیرد.
خوشه‌های لخته خون. پزشکان ممکن است از این رویکرد برای درمان لخته خون‌های جدی‌تر استفاده کنند. این امکان نیز هست که این درمان را ترومبولیتیک تراپی بنامند. پزشک از یک لوله باریک به نام کاتتر برای ارسال دارو به شکل درست برای نقطه دچار لخته استفاده می‌کند. داروها در هر مورد به فاصله چند ساعت تا چند روز تجزیه می‌شوند.
جوراب‌های فشاری. اگر علایم خفیف باشد و دکتر نیازی به درمان بیشتر نبیند، ممکن است به بیمار پیشنهاد دهد که جوراب‌های فشاری بپوشد که از انگشتان تا زانو را می‌پوشانند. این جوراب‌ها ناحیه زیر زانو را تحت فشار قرار می‌دهند و باعث فروکش ورم و بهبود جریان خون می‌شود.
جراحی برای برداشتن شریان ایلیاک راست. این عمل باعث چرخش وضعیت شریان مزبور می‌شود به شکلی که پشت ورید ایلیاک چپ قرار می‌گیرد و دیگر فشاری به آن تحمیل نمی‌کند.
ترومبکتومی جراحی. این عمل برای خارج کردن لخته خون در مورد لخته‌های بسیار بزرگ یا آنهایی که باعث صدمات شدید بافت می‌شوند در نظر گرفته می‌شود.
اسلینگ بافت. در این عمل، شخص یک بافت اضافی می‌گیرد که به عنوان یک زیرسازی بین دو رگ خونی مزبور عمل می‌کند.
فیلتر ونا کاوا. در صورتی که بیمار قادر به استفاده از رقیق کننده خون نباشد یا این داروها برای وی کارآیی مناسبی نداشته باشند از فیلتر ونا کاوا استفاده می‌شود. اگرچه این فیلتر مانع از شکل‌گیری لخته خون نمی‌شود، جلو آنها را برای رسیدن به ریه‌ها می‌گیرد.


پیامدهای سندرم می - ترنر
ترومبوز ورید عمقی پیامد اولیه سندرم می - ترنر است اما شخص در عین حال ممکن است دچار مورد زیر شود:
آمبولی ریوی (آمبولی پولمونری). اگر لخته خون یا قسمتی از آن شل و جدا شود می‌تواند به سمت ریه حرکت کند. در این موقعیت این لخته می‌تواند باعث انسداد یک شریان شود. این اختلال می‌تواند تهدیدگر زندگی باشد./سندرم می - ترنر یا سندرم فشردگی ورید ایلیاک
دکتر جیمز بکرمن
ترجمه فرهنگ راد

Source:
WebMD Medical Reference
May-Thurner Syndrome
Reviewed by James Beckerman, MD, FACC
On January 15, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.