دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم سرقت ساب‌کلاوین چیست؟

کاهش شنوایی, تینیتوس, تاری دید, سرگیجه, ورتیگو, اتاکسیا, آتاکسی, غش کردن

بسیاری از مردم مبتلاء به این بیماری ممکن است اساساً دچار علایمی نشوند.

مقالات خون‌شناسی

سندرم سرقت ساب‌کلاوین چیست؟
• شدت سندرم سرقت ساب‌کلاوین
• علایم سندرم سرقت ساب‌کلاوین
• سندرم سرقت ساب‌کلاوین چطور بروز می‌کند؟
• درمان و مدیریت سندرم سرقت ساب‌کلاوین
• تغییرات سبک زندگی
• ریسک فاکتورهای سندرم سرقت ساب‌کلاوین
• تشخیص سندرم سرقت ساب‌کلاوین
• دورنماسندرم سرقت ساب‌کلاوین [سندرم خون‌دزدی زیر ترقوه‌ای] با جریان غیر نرمال خون در شریان‌ها مشخص می‌شود. این اختلال علل بالقوه متعددی دارد که برخی از آنها می‌توانند در صورت عدم درمان بسیار جدی باشند.
سندرم سرقت ساب‌کلاوین به شریان‌های خونرسان به گردن و سر آسیب می‌زند یا شریان‌هایی که دست‌ها را با خون تغذیه می‌کنند. به همین علت، افراد مبتلاء علایم را در این نواحی تجربه می‌کنند.
به هر حال، بسیاری از مردم دچار این بیماری ممکن است اساساً دچار علایمی نشوند.


سندرم سرقت ساب‌کلاوین چیست؟
شریان‌ها رگ‌های خونی هستند که خون را از قلب به دیگر قسمت‌های بدن می‌رسانند.
اصطلاح جریان خون انتگراد توصیف کننده خونی است که از قلب خارج می‌شود. اصطلاح جریان خون رتروگراد توصیف‌گر خونی است که به سمت قلب جریان می‌یابد.
سندرم سرقت ساب‌کلاوین یک اصطلاح پزشکی برای گروهی از نشانه‌ها و علایم است که نشان دهنده وجود جریان خون رتروگراد در یک شریان هستند.
برخی موارد سندرم سرقت ساب‌کلاوین شامل جریان خون رتروگراد در شریان مهره‌ای است. این شریان در امتداد گردن حرکت کرده خون را به گردن و سر می‌رساند. دچار بودن به سندرم سرقت ساب‌کلاوین شریان مهره‌ای به این معنی است که مقداری خون از سر و گردن دور می‌شود.
سندرم سرقت ساب‌کلاوین می‌تواند بر شریان‌هایی که خون را به دست می‌رسانند نیز تأثیر بگذارد.
بر مبنای یک گزارش مربوط به سال 2019، کارشناسان تخمین می‌زنند که سندرم سرقت ساب‌کلاوین مبتلابه 0.6 تا 6.4 درصد جمعیت عمومی است.


شدت سندرم سرقت ساب‌کلاوین
سندرم سرقت ساب‌کلاوین می‌تواند از لحاظ شدت در حالات متفاوتی بروز کند. پزشکان این اختلال را بر مبنای گستره‌ای که در آن جریان خون مختل می‌شود طبقه‌بندی می‌کنند.
فهرست زیر طبقه‌بندی‌های مختلف را در این مورد مشخص می‌کند:
• گرید 1 (سندرم سرقت ساب‌کلاوین پیش-ساب‌کلاوین). گرید 1 کاهش جریان خون انتگراد را در شریان آسیب دیده توصیف می‌کند.
• گرید 2 (سندرم سرقت ساب‌کلاوین متناوب یا جزئی). گرید 2 ترکیبی از جریان خون انتگراد و رتروگراد را در شریان آسیب دیده توصیف می‌کند.
• گرید 3 (سندرم سرقت ساب‌کلاوین دایمی یا پیشرفته). گرید 3 جریان خون رتروگراد دایمی را در شریان آسیب دیده توصیف می‌کند.


علایم سندرم سرقت ساب‌کلاوین
افراد مبتلاء به سندرم سرقت ساب‌کلاوین اغلب هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند. اگر علایمی ایجاد گردد آنها بر مبنای شریان‌های تحت تأثیر متفاوتند.
در ادامه برخی علایم محتمل سندرم سرقت ساب‌کلاوین تشریح خواهند شد.

علایم نورولوژیک
سندرم سرقت ساب‌کلاوین شریان مهره‌ای ممکن است باعث علایم نورولوژیک مشخصاً به دنبال برخی حرکات سر یا ورزش بالاتنه گردد.
برخی علایم به این علت بروز می‌کنند که مغز و طناب نخاعی مقدار کافی خون را برای عملکرد بهینه خود دریافت نمی‌کنند.
یک مقاله در سال 2020 علایم نورولوژیک شایع سندرم سرقت ساب‌کلاوین را فهرست کرده است:
• کاهش شنوایی
• تینیتوس
تاری دید
سرگیجه
ورتیگو
• کاهش هماهنگی عضلانی یا اتاکسیا (آتاکسی)
غش کردن


درد دست یا ناراحتی آن
اگر سندرم سرقت ساب‌کلاوین دچار شریانی شود که خون را به دست حمل می‌کند، شخص ممکن است علایمی را در دست آسیب دیده به ویژه پس از ورزش تجربه کند. این علایم بر اثر عدم دسترسی کافی دست به خون بروز می‌کنند.
برخی از علایمی که ممکن است شخص در دست خود احساس کند شامل موارد زیر است:
بی‌حسی دست
• درد دست
مور مور یا سوزن سوزن شدن غیر نرمال


سندرم سرقت ساب‌کلاوین چطور بروز می‌کند؟
بدن برای عملکرد بهینه خود نیاز به خون غنی از اکسیژن دارد. نقش شریان‌ها تحویل خون اکسیژن‌دار شده به قسمت‌های مختلف بدن است.
انسان دارای دو شریان ساب‌کلاوین است. هر یک از این دو شریان خون را به سمت متفاوتی از بدن ارسال می‌کند. شریان‌های ساب‌کلاوین خون را به نواحی فهرست شده در زیر می‌فرستند:
• قفسه سینه
• شانه‌ها
• بازو
• گردن
• سر
شریان ساب‌کلاوین به شریان‌های کوچک‌تری منشعب می‌شود. اینها شریان‌های مهره‌ای هستند که خون را به سمت گردن و سر هدایت می‌کنند و شریان‌هایی که خون را به دست‌ها می‌رسانند.
سندرم سرقت ساب‌کلاوین زمانی بروز می‌کند که قلب برای پمپاژ خون اکسیژن‌دار از طریق شریان ساب‌کلاوین با مشکل مواجه است. این می‌تواند باعث ایجاد درجاتی از جریان خون رتروگراد در شریان ساب‌کلاوین و شریان‌های منشعب از آن شود.
در نتیجه مردم با علایم کاهش جریان خون به گردن و سر یا دست مواجه می‌شوند.


درمان و مدیریت
یک مطالعه قدیمی مربوط به سال 2010 عنوان می‌کند، در مقایسه با جمعیت عمومی، مردم دارای شریان ساب‌کلاوین باریک شده در معرض افزایش ریسک مرگ و میر قرار دارند.
از آنجا که مردم مبتلاء به سندرم سرقت ساب‌کلاوین اغلب با علایمی مواجه نمی‌شوند، افراد در ریسک بالای ابتلاء به این بیماری ممکن است از پایش منظم سلامت خود سود ببرند.
یک مطالعه مربوط به سال 2014 می‌نویسد، مردم دارای علایم خفیف سندرم سرقت ساب‌کلاوین ممکن است بدون مداخله پزشکی بهبود اختلال مورد بحث را تجربه کنند.
به هر حال، کسانی که با علایم شدید مواجه می‌شوند نیاز به درمان دارند. نوع درمان دریافتی شخص به علت بیماری مورد اشاره بستگی دارد.
در ادامه برخی از گزینه‌های درمانی برای سندرم سرقت ساب‌کلاوین تشریح خواهند شد.


تغییرات سبک زندگی
مردم دچار اترواسکلروزیس و دیگر اختلالات قلبی عروقی می‌توانند برای کمک به مدیریت این بیماری برخی تغییرات در سبک زندگی خود ایجاد کنند.
این تغییرات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• ترک مصرف دخانیات
• دنبال کردن یک رژیم غذایی مفید برای قلب
• فعالیت جسمانی منظم
• حفظ وزن در محدوده سالم
• مدیریت استرس


دارو
برخی از اوقات تغییرات سبک زندگی به تنهایی برای کنترل علت زمینه‌ای سندرم سرقت ساب‌کلاوین کافی نیست. علت آن است که در اکثریت موارد علت مورد بحث اترواسکلروزیس است.
مردم دچار اترواسکلروزیس ممکن است برای کنترل میزان فشار خون و پیشگیری از شکل‌گیری پلاک‌های شریانی نیاز به مصرف داروهای استاتین داشته باشند.
در برخی موارد، ممکن است به مصرف داروهای اضافی برای کنترل التهاب یا فشار خون برای پیشگیری از لخته شدن خون نیز نیاز باشد.


عمل جراحی
برخی مردم ممکن است برای رفع انسداد یا هدف قرار دادن دیگر موارد باریک شدن در شریان ساب‌کلاوین به عمل جراحی نیاز داشته باشند.


ریسک فاکتورهای سندرم سرقت ساب‌کلاوین
اترواسکلروزیس شایع‌ترین ریسک فاکتور سندرم سرقت ساب‌کلاوین است. اترواسکلروزیس اختلالی است که در آن شریان‌های شخص به علت انباشت توده‌های چربی موسوم به پلاک مسدود یا باریک می‌شود.
تجمع پلاک‌ها پمپاژ خون اکسیژن‌دار را از مسیر شریان کلاوین دشوار می‌سازد. این وضعیت ریسک ابتلاء به سندرم سرقت ساب‌کلاوین را در شخص افزایش می‌دهد.
ریسک فاکتورهای اترواسکلروزیس شامل موارد زیر است:
• مصرف دخانیات
• بالا بودن فشار خون
• بالا بودن میزان کلسترول
• ابتلاء به دیابت
• داشتن تاریخچه خانوادگی ابتلاء به اختلال مزبور
پیری
دیگر ریسک فاکتورها محتمل برای سندرم سرقت ساب‌کلاوین شامل موارد زیر است:
واسکولیت شریان بزرگ، که اصطلاح پزشکی معمول برای التهاب شریان‌های بزرگ است
سندرم خروجی قفسه سینه (سندرم خروجی توراسیک)، که گروهی از اختلالات است که زمانی بروز می‌کنند که رگ‌های خونی یا عصب‌های بین ترقوه و دنده اول در وضعیت تنگنا یا فشردگی قرار می‌گیرند
• باریک شدن رگ‌های خونی به دنبال درمان جراحی برخی بیماری‌های قلب
• برخی بی‌نظمی‌های مادرزادی قلب
• شریان‌های تاکایاسو، که یک اختلال التهابی است که بر رگ‌های بزرگ خونی تأثیر می‌گذارد
• داشتن دنده اضافی، که به نام دنده سرویکال (گردنی) شناخته می‌شود، که باعث ایجاد فشار بر شریان ساب‌کلاوین می‌شود
• انجام عمل جراحی برای ترمیم آئورت


تشخیص سندرم سرقت ساب‌کلاوین
برای تشخیص سندرم سرقت ساب‌کلاوین، پزشک کار را با ارزیابی علایم مبتلابه شخص شروع می‌کند. اگر علایم عنوانگر سندرم سرقت ساب‌کلاوین باشند پزشک تست‌های بیشتر را توصیه خواهد کرد.
خط مقدم تشخیص به طور معمول سونوگرافی دوپلکس است. این نوعی اسکن غیر تهاجمی است که جریان خون را در بدن اندازه‌گیری می‌کند.
به هر حال سونوگرافی دوپلکس در برخی مواقع به قدر کافی برای دادن اطلاعات لازم برای یقین در مورد تشخیص سندرم سرقت ساب‌کلاوین دقیق نیست.
در چنین مواردی پزشک انجام انژیوگرافی شدت مغناطیسی (MRA) را توصیه می‌کند. این تست از اسکنر MRI برای مشهودسازی جریان خون در بدن بهره می‌گیرد.


دورنما
دورنما برای شخص دچار سندرم سرقت ساب‌کلاوین به علت زمینه‌ای بیماری بستگی دارد و نیز به این موضوع که آیا درمان یا مدیریت علت مزبور ممکن است یا خیر.
برخی از مردم متوجه می‌شوند که سندرم سرقت ساب‌کلاوین در آنان بدون مداخله پزشکی بهبود می‌یابد. به هر حال، افراد دچار اشکال شدید این اختلال به درمان برای علت مورد اشاره نیاز خواهند داشت.
در تمامی موارد برای شخص در معرض ابتلاء سندرم سرقت ساب‌کلاوین مفید خواهد بود که برای بررسی وضعیت سلامت خود تحت بررسی و پایش منظم باشد. مردم در معرض خطر ابتلاء به سندرم سرقت ساب‌کلاوین باید در عین حال برخی پرهیزها را مراعات کنند. بعضی موارد سندرم سرقت ساب‌کلاوین می‌تواند در صورت عدم درمان به پیامدهای جدی و حتی کشنده منجر شود.


خلاصه
سندرم سرقت ساب‌کلاوین اختلالی است که بر جریان خون در شریان ساب‌کلاوین و شریان‌های پیوسته به آن تأثیر می‌گذارد. شریان‌های پیوسته مزبور خون را به گردن و سر یا دست‌ها می‌رسانند. در نتیجه افراد دچار سندرم سرقت ساب‌کلاوین ممکن است با علایمی در نواحی مورد اشاره مواجه شوند.
سندرم سرقت ساب‌کلاوین به علت انسداد یا باریک شدن شریان ساب‌کلاوین بروز می‌کند. شایع‌ترین علت در این مورد اترواسکلروزیس است. دیگر ریسک فاکتورها شامل واسکلویت شریان بزرگ و ناهنجاری‌های مادرزادی قلب است.
بدون درمان برخی علل سندرم سرقت ساب‌کلاوین می‌توانند به پیامدهای جدی منجر شوند. بنابراین، شخص در صورت مواجه شدن با هر گونه علامت سندرم سرقت ساب‌کلاوین باید به پزشک مراجعه کند.
به هر حال، از آنجا که سندرم سرقت ساب‌کلاوین اغلب بدون علامت است مردم در معرض ریسک بالای ابتلاء به آن باید تحت بررسی و پایش منظم سلامت قرار داشته باشند./سندرم سرقت ساب‌کلاوین چیست؟
دکتر النا بیگرز، ماتیو ریس
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
What to know about subclavian steal syndrome
Medically reviewed by Alana Biggers, M.D., MPH —
Written by Mathieu Rees
On June 26, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.