دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تست خون - انواع، تست‌های روتین، نتایج و موارد دیگر

تست خون، آزمایش خون، شمارش کامل خون (CBC)، سلول‌های قرمز خون (RBC)، سلول‌های سفید خون  (WBC)، هموگلوبین (Hb)، پلاکت‌ها (PLT)، میانگین حجم گویچه‌ای (MCV)، تست آنزیم خون، تست‌ لخته شدن خون، پنل لیپوپروتئین، پنل متابولیک بیسیک، ناشتا

آزمایش خون یک بخش استاندارد مراقبت بهداشتی روتین و پیشگیرانه محسوب می‌شود

مقالات خون‌شناسی

• انواع تست‌ خون
• چرا برای انجام برخی تست‌ها نیاز است تا ناشتا باشیم؟
• چه کسی باید تست‌های روتین خون انجام دهد؟
• آماده شدن نتایج چقدر طول می‌کشد؟
• آیا ریسکی در مورد تست‌های خون مطرح است؟
• خلاصهتست‌ خون [آزمایش خون] یک بخش استاندارد مراقبت بهداشتی روتین و پیشگیرانه محسوب می‌شود. پزشکان اغلب پیش از معاینه بالینی بیمار یا پس از آن یک آزمایش خون درخواست می‌کنند. پزشکان در عین حال ممکن است برای ارزیابی وضعیت یک اختلال یا بیماری خاص آزمایش خون را در دستور کار قرار دهند.

انواع تست‌ خون
در طول یک بررسی فیزیکی روتین پزشک ممکن است یکی از تست‌های زیر را درخواست کند:

شمارش کامل خون
شمارش کامل خون (CBC) طیفی از اجزاء خون مثل موارد مندرج در زیر را اندازه‌گیری می‌کند:
• سلول‌های قرمز خون (RBC)
• سلول‌های سفید خون (WBC)
هموگلوبین (Hb)
پلاکت‌ها (PLT)
• میانگین حجم گویچه‌ای (MCV) - که به معنی اندازه متوسط سلول‌های قرمز خون در فرد است
• هماتوکریت (HCT)
تست شمارش کامل خون به دکتر کمک می‌کند تا اختلالات یا بیماری‌هایی مثل آنمی، مشکلات لخته شدن خون، التهاب، عفونت، یا اختلالات سیستم ایمنی را شناسایی کند.

تست آنزیم خون
تست‌های آنزیم خون سطح آنزیم‌های خاصی را در بدن اندازه‌گیری می‌کنند. بدن برای کنترل واکنش مواد شیمیایی درون بدن آنزیم‌هایی را تولید می‌کند.
تست‌های آنزیم خون می‌تواند به پزشک در شناسایی مشکلات خاصی در سلامت شامل حمله قلبی کمک کنند. اگر پزشک به حمله قلبی مشکوک باشد، سطح آنزیم تروپونین کاردیاک (قلبی) را بررسی خواهد کرد که جزء ترشحات قلب در زمانی است که آسیب می‌بیند.

تست‌ لخته شدن خون
تست لخته شدن خون که به نام پنل انعقادی نیز شناخته می‌شود پروتئینی را دنبال می‌کند که به لخته شدن خون کمک می‌نماید. در صورت وجود ظن نسبت به ابتلاء شخص به یک اختلال لخته شدن خون پزشک این تست را در دستور کار قرار می‌دهد.
اگر شخص وارفارین یا داروهای رقیق کننده خون دیگری مصرف کند، پزشک احتمالاً از یک تست لخته شدن خون خاص به عنوان بخشی از پایش (مونیتورینگ) روتین بیمار استفاده خواهد کرد.

پنل لیپوپروتئین
اگر دکتر بخواهد ریسک مبتلابه شخص برای ابتلاء به بیماری کرونری قلب یا دیگر مشکلات اترواسکلروتیک را ارزیابی کند، احتمالاً یک پنل لیپوپروتئین یا لیپید را درخواست خواهد کرد. پنل لیپوپروتئین اطلاعاتی در موارد زیر ارائه می‌دهد:
• سطح کلسترول لیپوپروتئین کم-چگالی (LDL)
• سطح کلسترول لیپوپروتئین پر-چگالی (HDL)
• سطح کلسترول توتال
• سطح تری‌گلیسیریدها (TG) در خون
بر مبنای اعلام "دپارتمان خدمات بهداشت و انسان" مردم برای انجام پنل لیپوپروتئین نیاز است که به مدت 8 تا 12 ساعت را در حالت ناشتا سپری کنند.
اگر نتایج تست نشان دهنده غیر نرمال بودن میزان کلسترول یا تری‌گلیسیریدها باشد، این می‌تواند نشانگر آن باشد که شخص در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری قلبی عروقی قرار دارد.

پنل متابولیک بیسیک (پایه)
پنل متابولیک بیسیک (BMP) سطح مواد شیمیایی مختلف یافت شده در بخش پلاسمای خون را اندازه‌گیری می‌کند.
پنل متابولیک بیسیک که به نام 8 تست شیمی خون نیز شناخته می‌شود اطلاعاتی در مورد استخوان‌ها، عضلات و ارگان‌های بدن ارائه می‌دهد.
پزشک در مورد نیاز به ناشتا بودن برای انجام تست BMP و مدت زمان این ناشتا اطلاعات لازم را در اختیار شخص قرار می‌دهد.
پنل متابولیک بیسیک به موارد زیر می‌پردازد:
• سطوح ناصحیح کلسیم. سطوح ناصحیح کلسیم می‌تواند نشان دهد که شخص دچار یک اختلال زیربنایی مرتبط به کلیه‌ها یا استخوان‌ها، سرطان، سوءتغذیه یا بیماری‌های دیگر است.
• سطح گلوکز. بالاتر از میزان نرمال بودن گلوکز خون می‌تواند نشان دهنده آن باشد که شخص در خطر ابتلاء به دیابت قرار دارد. برخی از مردم ممکن است برای انجام تست گلوکز خون نیاز به ناشتا بودن داشته باشند.
• کلیه‌ها. وجود مقادیر زیاد موارد زائد در خون، مواردی مثل نیتروژن اوره خون (BUN) و کراتینین، می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلی در کلیه‌ها باشد.
الکترولیت‌ها. وجود سطوح غیر نرمال الکترولیت‌ها می‌تواند نشان دهنده مشکلی در مورد دهیدراسیون، کلیه‌ها، یا دیگر اختلالات زیربنایی باشد.

چرا برای انجام برخی تست‌ها نیاز است تا ناشتا باشیم؟
آنچه مردم می‌خورند بر سطح برخی اجزاء خون تأثیر می‌گذارد. برای مثال، سطح قند خون شخص مخصوصاً سطح گلوکز پس از غذا خوردن به طور موقتی افزایش می‌یابد.
به طور معمول برای انجام تست قند خون مردم باید از چند ساعت پیش از انجام تست از خوردن غذا خودداری کنند.
تست‌های دیگری مثل پنل لیپید ناشتا نیاز به ناشتا بودن دارند. در مورد نیاز به ناشتا بودن یا عدم نیاز به آن برای انجام تست افراد باید از پزشک خود سؤال کنند.

چه کسی باید تست‌های روتین خون انجام دهد؟
مردم باید در مورد تست‌های روتین مورد نیاز خود با پزشک مشورت کنند. پزشک ممکن است در صورت نگرانی از بابت وجود اختلالی دیگر فقط یک تست خون را درخواست کند یا ممکن است به عنوان بخشی از یک پلن سلامت پیشگیرانه تست سالیانه را در دستور کار قرار دهد.
مردم دریافت کننده برخی داروهای رقیق کننده خون ممکن است به آزمایش‌های منظم خون نیاز داشته باشند. پزشک می‌تواند بر مبنای ریسک فاکتورهای متوجه هر فرد و نیازهای خاص وی در مورد فواصل زمانی انجام تست توصیه‌های لازم را ارائه دهد.
افراد ممکن است بتوانند تست خون را در مطب دکتر انجام دهند. به هر حال، برای انجام برخی آزمایش‌های خون نیاز است تا مردم به مراکز تخصصی یا بیمارستان بروند.

آماده شدن نتایج چقدر طول می‌کشد؟
بر مبنای نوع تست خون انجام شده زمان آماده شدن نتایج متفاوت است. در مورد برخی تست‌ها نتیجه در چند دقیقه آماده می‌شود. در مورد مابقی تست‌ها این زمان ممکن است چند روز یا بیشتر باشد.
مردم باید در مورد زمان آماده شدن نتایج تست از پزشک سؤال کنند. در عین حال آنان باید از پزشک بپرسند که آیا نتایج به دکتر داده می‌شود یا آزمایشگاه نتایج را مستقیم در اختیار شخص قرار می‌دهد.

آیا ریسکی در مورد تست‌های خون مطرح است؟
پزشکان و مقامات بهداشتی به طور معمول تست‌های خون را به عنوان تستی ایمن با حداقل امکان خطر بروز عفونت در محل انجام تست تلقی می‌کنند.
هر کسی که در محل خونگیری برای تست دچار نشانه‌های عفونت مثل التهاب، ورم، سرخی و تب شود باید با دکتر تماس بگیرد.
در موارد نادر احتمال خونریزی بیش از حد وجود دارد. مردم مصرف کننده داروهای رقیق کننده خون، یا کسانی که دچار اختلالات زیربنایی دیگری هستند که باعث خونریزی بیش از حد می‌شوند بیشتر در معرض این پیامد قرار دارند.
مردم می‌توانند پیش از انجام تست خون در مورد مشکلات و عوارض جانبی بالقوه با پزشک مشورت کنند.

خلاصه
تست‌های خون به طور معمول قسمتی از یک مراقبت پیشگیرانه روتین محسوب می‌شوند. پزشک اغلب تست‌های خون را به عنوان بخشی علمی از کار یا در صورت ظن به احتمال وجود یک اختلال زیربنایی درخواست می‌کند.
تست‌های خون از جمله اقدامات با حداقل ریسک یا فاقد ریسک محسوب می‌شوند. مردم باید در مورد الزامات مربوط به انجام تست مثل لزوم ناشتا بودن و موارد دیگر با پزشک مشورت کنند./


• دکتر استیسی سمپسون، جِنا فلچر
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Medical News Today
Blood tests: Types, routine testing, results, and more
Medically reviewed by Stacy Sampson, DO
On February 25, 2020
New —
Written by Jenna Fletcher

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.