دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پلی‌کرومیژیا، سلول‌های قرمز رنگارنگ در تست اسمیر خون

پلی‌کرومیژیا، تست اسمیر خون، فیلم خون محیطی، سلول‌ قرمز خون، رتیکولوسیت، RNA، آنمی همولیتیک، هموگلوبینوری پاروکسیسمال شبانه، سرطان، لوسمی، اشعه درمانی، اسپلنومگالی، هپاتومگالی

پلی‌کرومیژیا نشانه‌ای از رهش سلول‌های قرمز خون نابالغ از مغز استخوان در طول شکل‌گیری آنها است

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• درک پلی‌کرومیژیا
• چرا سلول‌های قرمز خون به رنگ آبی درمی‌آیند
• اختلالات زیربنایی مسبب پلی‌کرومیژیا
• علایم همراه پلی‌کرومیژیا
• پلی‌کرومیژیا چگونه درمان می‌شود
• پیام همراهپلی‌کرومیژیا وجود سلول‌های قرمز رنگارنگ در تست اسمیر خون است. پلی‌کرومیژیا نشانه‌ای از رهش سلول‌های قرمز خون نابالغ از مغز استخوان در طول شکل‌گیری آنها است.
اگرچه پلی‌کرومیژیا خود به خود یک بیماری نیست، می‌تواند بر اثر یک اختلال خونی زیربنایی ایجاد شود. وقتی کسی دچار پلی‌کرومیژیا باشد مهم است که علت زیربنایی مشخص گردد تا بتوان بلافاصله درمان لازم را برای بیمار آغاز کرد.

درک پلی‌کرومیژیا
برای درک پلی‌کرومیژیا، شخص نخست باید ایده پشت انجام تست اسمیر خون را که به نام فیلم خون محیطی نیز شناخته می‌شود درک کند.

فیلم خون محیطی
فیلم خون محیطی یک ابزار تشخیصی است که می‌توان از آن برای تشخیص و پایش بیماری‌های تأثیرگذار بر سلول‌های خون استفاده کرد.
در این تست آسیب‌شناس (پاتولوژیست) یک نمونه خون را روی یک اسلاید قرار داده و سپس اسلاید را برای قابل مشاهده شدن انواع سلول‌های موجود در نمونه خون رنگ‌آمیزی می‌کند.
رنگ افزوده شده به نمونه خون در فیلم خون محیطی می‌تواند به تمایز بین انواع مختلف سلول کمک کند. برای مثال، رنگ سلول‌های معمولی می‌تواند شامل طیفی از آبی تا بنفش سیر و غیره باشد.
به طور معمول سلول‌های قرمز خون وقتی رنگ‌آمیزی می‌شوند رنگ قهوه‌ای سالمون را به خود می‌گیرند. به هر حال، در پلی‌کرومیژیا برخی سلول‌های قرمز خون رنگ شده ممکن است به رنگ آبی، آبی خاکستری یا بنفش ظاهر شوند.

چرا سلول‌های قرمز خون به رنگ آبی درمی‌آیند
سلول‌های قرمز خون (RBCs) در مغز استخوان تشکیل می‌شوند. پلی‌کرومیژیا زمانی ایجاد می‌گردد که سلول‌های قرمز خون نابالغ موسوم به رتیکولوسیت‌ها، به شکل نابالغ از مغز استخوان رها می‌شوند.
رتیکولوسیت‌ها روی فیلم خون به رنگ آبی ظاهر می‌شوند زیرا آنها هنوز حامل RNA هستند، که به طور معمول در سلول‌های قرمز خون بالغ وجود ندارد.
اختلالات تأثیرگذار بر تغییر و تبدیل سلول قرمز خون به طور معمول علت ریشه‌ای پلی‌کرومیژیا محسوب می‌شود.
این انواع اختلالات می‌توانند به افزایش میزان کاهش خون و تخریب سلول‌های قرمز خون منجر شوند که مورد اخیر به نوبه خود می‌تواند باعث افزاش تولید سلول قرمز خون گردد. این وضعیت می‌تواند باعث شود تا وقتی بدن فقدان سلول‌های قرمز خون را جبران می‌کند رتیکولوسیت‌ها به شکل نابالغ وارد جریان خون شوند.

اختلالات زیربنایی مسبب پلی‌کرومیژیا
اگر کسی با تشخیص ابتلاء به پلی‌کرومیژیا مواجه گردد، چند اختلال زیربنایی بیش از همه ممکن است که علت آن باشند.
درمان برخی اختلالات خون (به ویژه موارد مرتبط به عملکرد مغز استخوان) نیز می‌توانند به پلی‌کرومیژیا منجر شوند. در چنین مواردی، پلی‌کرومیژیا بیش از آنکه یک نشانه بیماری باشد یک عارضه جانبی درمان بیماری است.
جدول زیر فهرست شایع‌ترین اختلالات مسبب پلی‌کرومیژیا را ارائه داده است. اطلاعات بیشتری در مورد هر اختلال و چگونگی تأثیر آنها بر تولید سلول قرمز خون به دنبال جدول ارائه می‌شود.

اختلال زیربنایی تأثیر بر تولید سلول قرمز خون
آنمی همولیتیک  بر اثر افزایش تخریب سلول‌های قرمز خون ظاهر شده به افزایش حجم تغییر و تبدیل این سلول‌ها منجر می‌شود
هموگلوبینوری پاروکسیسمال شبانه (PNH) می‌تواند باعث آنمی همولیتیک، لخته شدن خون، و اختلال عملکرد مغز استخوان شود - مورد اخیر احتمالاً باعث رهش زودرس سلول‌های قرمز خون می‌شود
برخی انواع سرطان  می‌توانند بر تولید سلول‌های قرمز خون تأثیر بگذارند
اشعه درمانی می‌تواند باعث افزایش تخریب سلول‌های قرمز خون شود

آنمی همولیتیک
آنمی همولیتیک نوعی آنمی است که هنگامی بروز می‌کند که بدن شخص قادر نیست تا سلول‌های قرمز خون را به همان سرعتی که آنها از بین می‌روند بازتولید کند.
اختلالات متعددی می‌توانند موجب تخریب سلول قرمز خون شده و به آنمی همولیتیک منجر شوند. برخی اختلالات مثل تالاسمی باعث اختلال عملکرد سلول‌های قرمز خون می‌شوند که این می‌تواند به آنمی همولیتیک نیز بینجامد. هر دوی این بیماری‌ها می‌توانند باعث افزایش حجم در گردش سلول‌های قرمز خون و پلی‌کرومیژیا شوند.

هموگلوبینوری پاروکسیسمال شبانه (PNH)
هموگلوبینوری پاروکسیسمال شبانه یک اختلال نادر خون است که باعث آنمی همولیتیک، لخته شدن خون و اختلال عملکرد مغز استخوان می‌شود.
در این بیماری حجم در گردش سلول قرمز خون بیشترین لطمه را بر اثر آنمی همولیتیک متحمل می‌شود. اختلال عملکرد مغز استخوان همچنین باعث می‌گردد تا بدن حالت جبرانی به خود بگیرد و به صورت زودهنگام سلول‌های قرمز خون رها کند. این هر دو می‌توانند به پلی‌کرومیژیا در نتایج اسمیر خون منجر شوند.

برخی انواع سرطان
تمامی سرطان‌ها بر تغییر و تبدل سلول‌های قرمز خون تأثیر نمی‌گذارند. به هر حال، سرطان‌های خون می‌توانند تا حد زیادی بر سلامت سلول‌های خون تأثیرگذار باشند.
برخی سرطان‌های خون مثل لوسمی (لوکمی) در مغز استخوان شکل می‌گیرند و می‌توانند تأثیر زیادی بر تولید سلول قرمز خون داشته باشند. به علاوه وقتی هر نوع سرطان در بدن گسترش یافته باشد، می‌تواند باعث تخریب بیشتر سلول‌های قرمز خون شود. این انواع سرطان محتمل است که در تست خون نشان دهنده پلی‌کرومیژیا باشند.

اشعه درمانی
اشعه درمانی یک گزینه درمانی مهم برای سرطان است. به هر حال، تقریباً تمامی انواع درمان سرطان هم سلول‌های سرطانی و هم سلول‌های سالم را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
در برخی موارد اشعه درمانی می‌تواند باعث تغییراتی در چگونگی ظاهر سلولی داشته باشد. این ممکن است در زمان تست مجدد خون به پلی‌کرومیژیا منجر شود.

علایم همراه پلی‌کرومیژیا
هیچ علامتی که مستقیماً به پلی‌کرومیژیا مرتبط باشد وجود ندارد. به هر حال علایمی مرتبط به اختلالات زیربنایی مسبب پلی‌کرومیژیا وجود دارد.

علایم آنمی همولیتیک
علایم آنمی همولیتیک شامل موارد زیر است:
• رنگ پریدگی
سبکی سر یا سرگیجه
• ضعف
• گیجی
تپش قلب
• بزرگ شدن طحال (اسپلنومگالی) یا بزرگ شدن کبد (هپاتومگالی)

علایم هموگلوبینوری پاروکسیسمال شبانه
برخی علایم این اختلال شامل موارد زیر است:
• علایم آنمی همولیتیک (فهرست ذکر شده در بالا)
عفونت‌های برگشت کننده
• مشکلات خونریزی
• لخته شدن خون

علایم سرطان خون
علایم سرطان‌های خون عبارتند از:
تعریق شبانه
کاهش وزن غیر ارادی
درد استخوان
• ورم گره‌های لنفاوی
• بزرگ شدن کبد یا طحال
تب و عفونت‌های ادامه‌دار
اگر کسی دچار هر یک از این علایم باشد پزشک احتمالاً تست‌هایی را برای تعیین اینکه شخص دچار هر یک از اختلالات زیربنایی همراه است انجام خواهد داد.
در چنین موقعیتی پزشک می‌تواند در صورت وجود پلی‌کرومیژیا آن را در اسمیر خون کشف کند. به هر حال، به خاطر سپردن این موضوع مهم است که پلی‌کرومیژیا تنها راه برای تشخیص این اختلالات نیست و بنابراین پزشک ممکن است حتی در آزمایش آن را ذکر نکند.

پلی‌کرومیژیا چگونه درمان می‌شود
درمان پلی‌کرومیژیا به نوع اختلال خونی که مسبب آن است بستگی دارد. گزینه‌های درمان می‌توانند موارد زیر را شامل شوند:
• تزریق خون، که به تجدید ذخیره سلول قرمز خون در اختلالاتی مثل آنمی کمک می‌کند
• داروهایی مثل عوامل رشد که می‌توانند باعث تحریک تولید سلول قرمز خون شوند
• ایمنی درمانی، برای درمان عفونت‌ها و اختلالاتی که به کاهش تعداد سلول قرمز خون منجر می‌شوند
شیمی درمانی، برای درمان سرطان‌های تأثیرگذار بر تعداد سلول قرمز خون
پیوند مغز استخوان، برای اختلالات جدی شامل اختلال عملکرد مغز استخوان
اگر کسی مبتلاء به هر اختلالی تشخیص داده شود که می‌تواند باعث پلی‌کرومیژیا گردد، باید در مورد ایمن‌ترین و مؤثرترین گزینه‌های درمانی با پزشک مشورت کند.

پیام همراه
پلی‌کرومیژیا می‌تواند یک نشانه اختلالات جدی خون مثل آنمی همولیتیک یا سرطان خون باشد.
پلی‌کرومیژیا، و همچنین اختلالات خونی خاصی را که باعث آن می‌شوند می‌توان با استفاده از یک تست اسمیر خون تشخیص داد. علامتی که خاص خود پلی‌کرومیژیا باشد وجود ندارد. به هر حال، اختلالات زیربنایی مسبب پلی‌کرومیژیا می‌توانند باعث طیفی از علایم مختلف شوند.
اگر کسی دچار پلی‌کرومیژیا باشد، این موضوع مهم است که برای تشخیص علت زیربنایی و بحث در مورد گزینه‌های درمانی به پزشک مراجعه کند./


• دکتر کوین مارتینز، الیشا لاکت
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Healthline
What Is Polychromasia?
Medically reviewed by Kevin Martinez, MD
On December 20, 2019 —
Written by Eleesha Lockett, MS

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.