دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ترومبوسیتوپنی ایمنی، و کاهش پلاکت خون بر اثر حمله سیستم ایمنی

ترومبوسیتوپنی ایمنی، پلاکت خون،  سیستم ایمنی، پورپورای ترومبوسیتوپنیک، ایدیوپاتیک، HIV، هپاتیت، هلیکوباکتر پیلوری، آسپیرین، ایبوپروفن، جینکگو بیلوبا،   رومیپلوستیم، الترومبوپگ، ریتوکسیمب، ریتوکسان

ترومبوسیتوپنی ایمنی بیشتر در زنان جوان شایع است

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم ترومبوسیتوپنی ایمنی
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل ترومبوسیتوپنی ایمنی
• ریسک فاکتورهای ترومبوسیتوپنی ایمنی
• عواقب ترومبوسیتوپنی ایمنی
• تشخیص ترومبوسیتوپنی ایمنی
• درمان ترومبوسیتوپنی ایمنی
• سبک زندگی و مداوای خانگیترومبوسیتوپنی ایمنی اختلالی است که می‌تواند به خونریزی یا کبودی بیش از حد یا آسان منجر شود. خونریزی مورد اشاره بر اثر پایین بودن غیر معمول میزان پلاکت‌ها ایجاد می‌شود. پلاکت‌ها سلول‌هایی هستند که به لخته شدن خون کمک می‌کنند.
این اختلال که در گذشته زیر عنوان پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک (بدون علت مشخص) شناخته می‌شد، می‌تواند باعث کبودی‌های بنفش رنگ و نقاط کوچک بنفش متمایل به قرمز شود که شبیه به راش به نظر می‌رسند.
کودکان ممکن است پس از یک عفونت ویروسی دچار ترومبوسیتوپنی ایمنی شوند و به طور معمول بدون درمان پزشکی بهبود می‌یابند. در بزرگسالان این اختلال اغلب درازمدت است.
اگر شخص دچار نشانه‌های خونریزی نباشد و سطح پلاکت‌ها با افت شدید مواجه نشود، نیاز به درمان نخواهد داشت. اگر علایم در شخص شدیدتر باشند درمان می‌تواند مصرف دارو برای تقویت میزان پلاکت یا عمل جراحی برای خارج کردن طحال از بدن را شامل گردد.

علایم ترومبوسیتوپنی ایمنی
ترومبوسیتوپنی ایمنی ممکن است فاقد نشانه و علامت باشد. وقتی علایم و نشانه‌ها بروز کنند می‌توانند موارد زیر را شامل شوند:
• به آسانی دچار کبودی بیش از حد شدن
• خونریزی سطحی در زیر پوست به شکل نقطه‌های بنفش رنگ متمایل به قرمز (پتشی) که به شکل راش ظاهر می‌شوند، و معمولاً در قسمت زیر زانو بروز می‌کنند
• خونریزی لثه یا خونریزی بینی
خون در ادرار یا خون در مدفوع
• خونریزی سنگین عادت ماهانه به شکل غیر معمولپتشی
اصل تصویر متعلق به مقاله اصلی از مایو کلینیک است 


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت بروز نشانه‌های نگران کننده در بزرگسالان یا کودکان مردم باید به پزشک مراجعه کنند. خونریزی در صورت عدم توقف یک فوریت پزشکی محسوب می‌شود. در صورتی که خونریزی را نتوان با کمک‌های اولیه مثل فشار دادن ناحیه دچار خونریزی متوقف کرد مردم باید به فوریت مورد مراقبت پزشکی قرار گیرند.

علل ترومبوسیتوپنی ایمنی
ترومبوسیتوپنی ایمنی به طور معمول هنگامی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه پلاکت‎ها را مورد حمله قرار داده و از بین می‌برد. پلاکت‎ها یکی از اجزاء سازنده خون هستند که به لخته شدن خون کمک می‌کنند. در بزرگسالان، این اختلال ممکن است به تحریک عفونت همراه HIV، هپاتیت یا هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) ایجاد شود. در اغلب کودکان دچار ترومبوسیتوپنی ایمنی، اختلال مزبور پس از یک ناخوشی ویروسی مثل اوریون یا آنفولانزا بروز می‌کند.

ریسک فاکتورهای ترومبوسیتوپنی ایمنی
ترومبوسیتوپنی ایمنی بیشتر در زنان جوان شایع است. چنین به نظر می‌رسد که خطر بروز این اختلال در زنان دچار بیماری‌هایی مثل ارتریت روماتوئید، لوپوس و سندرم آنتی‌فسفولیپید بیشتر است.

عواقب ترومبوسیتوپنی ایمنی
یک پیامد نادر ترومبوسیتوپنی ایمنی خونریزی مغزی است که می‌تواند کُشنده باشد.
اگر زنی باردار بوده و تعداد پلاکت خون وی با کاهش شدید مواجه شده باشد، وی در ریسک بالاتری برای دچار شدن به خونریزی در طول زایمان قرار خواهد داشت. پزشک ممکن است درمان برای حفظ پلاکت در حالت پایدار را در دستور کار قرار دهد و اثرات را بر وضعیت بچه برآورد کند.

تشخیص ترومبوسیتوپنی ایمنی
برای تشخیص ترومبوسیتوپنی ایمنی پزشک کوشش خواهد کرد تا دیگر علل محتمل برای خونریزی و کاهش تعداد پلاکت، مثل بیماری زیربنایی یا داروهای مصرفی فرد را از تشخیص خارج کند.
از آزمایش‌های خون برای شمارش تعداد پلاکت استفاده می‌شود. در موارد نادر این احتمال وجود دارد که بزرگسالان برای از تشخیص خارج شدن مشکلات دیگر به آزمون مغز استخوان نیاز داشته باشند.

درمان ترومبوسیتوپنی ایمنی
مردم دچار ترومبوسیتوپنی ایمنی خفیف ممکن است به چیزی غیر از پایش (مونیتورینگ) منظم و بررسی پلاکت‎ها نیاز نداشته باشند. کودکان به طور معمول بدون درمان بهبود می‌یابند. بیشتر بزرگسالان دچار ترومبوسیتوپنی ایمنی در نهایت نیاز به درمان خواهند داشت زیرا این اختلال اغلب در این گروه سنی شدید یا درازمدت (مزمن) می‌شود.
درمان می‌تواند برخی رویکردها مثل دارو برای تقویت تعداد پلاکت یا عمل جراحی برای خارج کردن طحال را شامل شود. مردم باید در مورد سود و زیان هر رویکرد درمانی با پزشک مشورت کنند. برخی از مردم به این نتیجه می‌رسند که اثرات جانبی درمان آزار دهنده‌تر از خود بیماری مورد بحث است.

دارودرمانی
پزشک در مورد داروها یا مکمل‌های غیر نسخه‌ای که شخص احتمالاً مصرف می‌کند و نیز در مورد لزوم متوقف کردن مصرف آن گروه از این اقلام که می‌توانند بر عملکرد پلاکت تأثیر منفی بگذارند، صحبت خواهد کرد. مثال‌هایی در این مورد شامل آسپیرین، ایبوپروفن و جینکگو بیلوبا است.

داروهای مورد استفاده برای درمان ترومبوسیتوپنی ایمنی شامل موارد زیر است:
• استروئیدها. پزشک احتمالاً کار را با تجویز یک استروئید خوراکی مثل پردنیزون آغاز می‌کند. وقتی سطح پلاکت خون شخص به وضعیت نرمال برگردد، شخص زیر نظر دکتر به تدریج مصرف دارو را تا زمان قطع آن کاهش خواهد داد. مصرف دراز مدت استروئیدها توصیه نمی‌شود زیرا این داروها می‌توانند باعث افزایش خطر ابتلاء به انواع عفونت، افزایش قند خون و استئوپوروزیس شوند.
• گلوبولین ایمنی. اگر کورتیکوستروئیدها مؤثر نباشند پزشک ممکن است تزریق گلوبولین ایمنی را در دستور کار قرار دهد. این دارو در صورت دچار شدن شخص به خونریزی شدید یا نیاز وی به افزایش سریع خون پیش از عمل جراحی نیز به بیمار تزریق می‌شود. تأثیرات داروی مزبور به طور معمول در طول چند هفته زائل می‌گردد.
• داروهای تقویت کننده تولید پلاکت. داروهایی مثل رومیپلوستیم (ان‌پلیت) و الترومبوپگ (پروماکتا) کمک می‌کنند تا مغز استخوان پلاکت بیشتری تولید کند. این نوع داروها می‌توانند باعث افزایش خطر لخته شدن خون شوند.
• دیگر داروها. ریتوکسیمب (ریتوکسان، اروکسیما) از طریق کاهش پاسخ سیستم ایمنی که به پلاکت‌ها صدمه می‌زند به افزایش تعداد پلاکت کمک می‌کند. اما این دارو نیز می‌تواند باعث کم شدن میزان اثربخشی واکسیناسیون شود که ممکن است در صورتی که عمل جراحی بعدی برای برداشتن طحال در دستور کار قرار گیرد، نیاز باشد.

عمل جراحی
در صورتی که اختلال مورد بحث شدید بوده یا علی‌رغم درمان دارویی ادامه پیدا کند، پزشک ممکن است عمل جراحی برای برداشتن طحال را پیشنهاد دهد. این عمل به سرعت منبع اصلی تخریب پلاکت را در بدن از بین می‌برد و تعداد پلاکت را افزایش می‌دهد، با وجودی که رویکرد مزبور در مورد تمامی بیماران کارآیی ندارد. زندگی دایمی بدون طحال آسیب‌پذیری انسان در برابر عفونت را افزایش می‌دهد.

درمان اورژانسی
اگرچه مورد نادری است احتمال آن هست که خونریزی شدید به همراه ترومبوسیتوپنی ایمنی بروز کند. مراقبت اورژانسی معمولاً شامل تزریق پلاکت غلیظ شده است. استروئیدها و گلوبولین ایمنی نیز از طریق لوله وریدی به بیمار داده می‌شود.

سبک زندگی و مداوای خانگی
اگر کسی دچار ترومبوسیتوپنی ایمنی باشد باید موارد زیر را مراعات کند:
• از ورزش‌های پربرخورد اجتناب کنید. بسته به خطر خونریزی در شخص، ضربه به سر در ورزش‌هایی مثل بوکس، هنرهای رزمی و فوتبال می‌تواند باعث خونریزی مغزی شود. مردم باید در مورد ورزش‌های ایمن برای خود با پزشک مشورت کنند.
• مراقب نشانه‌های عفونت باشید. اگر طحال کسی خارج شده باشد باید در مورد نشانه‌های عفونت شامل تب، هشیار بوده و مورد درمان کامل قرار گیرد. عفونت‌ها در مردم فاقد طحال ممکن است جدی‌تر باشند.
• در مورد مصرف داروهای غیر نسخه‌ای احتیاط کنید. داروهای غیر نسخه‌ای مثل آسپیرین و ایبوپروفن می‌توانند عملکرد پلاکت را با اختلال مواجه کنند./


• مایو کلینیک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Mayo Clinic
Immune thrombocytopenia (ITP)
April 30, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

آیا سل نوعی بیماری خودایمنی است؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.