دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگر پاهای کسی بدون هیچ‎گونه برآمدگی یا کبودی به رنگ بنفش درآید، وی باید به پزشک مراجعه کند. پای بنفش نشانه‎ای از مشکلی در گردش خون است که به شکل بالقوه می‎تواند موردی جدی باشد.

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر دِبرا سولیوان، جیمز رولاند
• ترجمۀ فرهنگ راد

مردم ممکن است دچار کبودی شوند که باعث می‌شود تا بخشی از پوست بدن ته‎رنگ سیاه، آبی یا بنفش به خود بگیرد. این نوع آسیب‌دیدگی‎ها به طور معمول خود به خود و بدون نیاز به درمان التیام می‎یابند. اما اگر پای کسی بدون هیچ‎گونه برآمدگی یا کبودی به رنگ بنفش درآید، وی باید به پزشک مراجعه کند. پای بنفش نشانه‎ای از مشکلی در گردش خون است که به شکل بالقوه می‎تواند موردی جدی باشد.
وقتی جریان گردش خون در پا فرآیندی سالم باشد، بریدگی‎ها به سرعت بهبود یافته و پوست رنگ طبیعی خود را دوباره به دست می‌آورد. خون از طریق شبکه‎ای از شریان‎ها به پاها می‎رسد. خون از طریق وریدها به قلب و ریه‌ها برمی‎گردد تا اکسیژن بگیرد و بار دیگر چرخه مزبور از سر گرفته می‎شود.

[در این مقاله می‌خوانیم:]
• علل بنفش رنگ شدن پاها
• درمان بنفش رنگ شدن پاها
• پیام همراه

علل ایجاد پای بنفش
وضعیت‌های متعددی می‎توانند جریان سالم خون بین قلب و پاها را دچار اختلال کنند. با وجود این، در بسیاری موارد درمان می‌تواند به بهبود جریان خون منجر شود و رنگ سالم و نزدیک به طبیعی را به پاها برگرداند. در ادامه فهرستی از مشکلات سلامت که می‎توانند به گردش خون و رنگ پاها تأثیر بگذارند آمده است.

پای ایسکمیک
ایسکمی به کاهش جریان سالم خون در یک شریان یا تعداد بیشتری از آنها اشاره دارد. اگر کسی دچار پاهای ایسکمیک باشد، این بدان معنی است که پاهای وی از دریافت خون غنی از اکسیژن کافی محروم است.
پاهای ایسکمیک ممکن است در نتیجه تجمع پلاک کلسترول در یکی از شریان‎های اصلی رساننده خون به پاها ایجاد شود. در عین حال ممکن است فرد دچار یک لخته خون باشد که جریان خون را در یک شریان مسدود کرده است. برخی از اوقات امکان آسیب دیدن شریان وجود دارد که این می‎تواند بر اثر اصابت ضربه منجر به جراحت یا ترومای ناشی از ضربه ایجاد شود. ریسک فاکتورهای پای ایسکمیک شامل موارد زیر است:
• بالا بودن میزان کلسترول
• بالا بودن فشار خون
دیابت
• داشتن تاریخچه مشکلات عروقی
چاقی
در کنار بنفش رنگ شدن انگشتان و سطح پا فرد ممکن است در یکی از پاها و ناحیه زیر زانوها در هنگام راه رفتن احساس درد کند. در موارد جدی، شخص ممکن است حتی در حالت استراحت درد داشته باشد.
نکته کلیدی در پیشگیری از پای ایسکمیک مدیریت سطح کلسترول در بدن، فشار خون و سطح قند خون است. این هدف ممکن است برای تحقق نیاز به مصرف دارو، ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب برای حفظ وزن در محدوده سالم داشته باشد. مردم باید مصرف دخانیات را کنار بگذارند زیرا دخانیات برای عروق خونی زیان بسیار دارد.

اکروسیانوز
اکروسیانوز نیز جریان سالم خون را به شریان‎های پا کاهش می‎دهد. معنی اصطلاح اکروسیانوز آبی رنگ شدن پوست به علت کاهش اکسیژن رسانی به اندام‎های دور از قلب است.
این اختلال معمولاً به علت اسپاسم‎های عروق خونی کوچک در نزدیکی سطح پوست ایجاد می‎شود. وقتی شریان‌ها دچار اسپاسم می‎شوند به شکل ناگهانی منقبض می‎گردند. این سفت شدن مختصر می‏تواند به شکلی چشمگیر جریان خون را در شریان کاهش داده یا حتی متوقف کند.
اکروسیانوز در عین حال ممکن است بر دست‎ها تأثیر گذاشته سبب تغییر رنگ پوست به بنفش شود. اکروسیانوز وضعیتی فاقد درد است و به طور معمول هیچ علامت قابل توجه دیگری جز آنچه تشریح شد، ایجاد نمی‎کند. اکروسیانوز در عین حال در زنان بیش از مردان مشاهده می‎شود.
استرس عاطفی و هوای سرد می‌توانند اکروسیانوز ایجاد کنند. اجتناب از قرار گرفتن دست یا پا در معرض هوای بیش از حد سرد می‎تواند به پیشگیری از بروز این اختلال کمک کند.

بیماری رینود (بیماری رینو)
بیماری رینو از جهاتی شبیه به اکروسیانوز است. هر دو اختلال اغلب اوقات بر اثر هوای سرد بروز می‎کنند و می‎توانند باعث تغییر رنگ پوست به آبی یا بنفش شوند. اما دوره‎های بیماری رینو متناوب است و ممکن است هر بار چند دقیقه ادامه داشته باشد. دوره‎های اکروسیانوز گرایشی به تداوم از خود نشان می‎دهند. همچنین، بیماری رینو به عروق کوچک خونی در انگشتان دست و پا لطمه می‎زند، حال آنکه اکروسیانوز شریان‎های بزرگ‎تر دست و پا را دچار می‎کند.
دو نوع رینو وجود دارد: اولیه و ثانویه. نوع اولیه این بیماری به یک اختلال زیربنایی مرتبط نیست و ممکن است به قدری خفیف باشد که فرد اساساً متوجه ابتلاء خود به این بیماری نشود. نوع ثانویه به طور معمول یکی عارضه یا پیامد با اختلالاتی جدی‎تر مثل موارد فهرست شده در زیر است:
اسکلرودرما
• دیگر بیماری‎های بافت متصل
سندرم تونل کارپال
• بیماری‌های مبتلابه شریان‎ها
زنان بیش از مردان در معرض ابتلاء به این بیماری قرار دارند. هر کسی احتمال آن هست که دچار این بیماری شود اما احتمال آغاز بیماری مزبور در نوجوانان یا سال‌های بیست زندگی بیشتر است.

دیابت
دیابت از دو طریق می‎تواند بر پاها تأثیرات قابل توجهی داشته باشد: کاهش عملکرد سالم عصب و کاهش جریان خون سالم. اگر گردش خون بر اثر دیابت مختل شود، فرد ممکن است متوجه بروز تغییر رنگ در انگشتان پا و سطح پای خود شود. پوست پا ممکن است به رنگ آبی، بنفش یا خاکستری تغییر کند. در عین حال ممکن است فرد مبتلاء به این بیماری دچار راش یا لکه‎های قرمز یا بنفش رنگ بر روی پوست شود.
دیابت به این دلیل به مشکلات گردش خون منجر می‎شود که بالا بودن سطح قند خون می‎تواند به دیواره شریان‌ها آسیب برساند. به مرور زمان این وضعیت باعث کاهش میزان گردش خون نرمال به ویژه در قسمت زیر زانوها، می‎شود. بیمار ممکن است متوجه شود که ساق پاها و مچ‎های وی متورم شده‌اند و دچار کبودی‎ها یا بریدگی‎های می‎شود که به طور کامل بهبود نمی‎یابند.
حفظ سطح قند خون در محدوده سالم باعث پیشگیری از بروز عوارض دیابت می‎شود. در مورد اغلب مردم این به معنی حفظ سطح قند خون ناشتا در محدوده کمتر از 100 میلی‎گرم بر دسی‎لیتر است.

سرمازدگی
سرمای هوا می‎تواند باعث کاهش جریان گردش خون در دست و پا شود زیرا بدن اولویت خونرسانی سالم را برای دستگاه‎های داخلی در نظر می‌گیرد. نقل مکان به یک فضای گرم یا پوشیدن یک جفت دستکش یا جوراب گرم ممکن است برای برگرداندن گردش خون نرمال در انگشتان دست و پا کافی باشد.
در هوای بسیار سرد، شرایط سخت‎تر است. سرمازدگی هنگامی بروز می‎کند که پوست در معرض برودت شدید قرار می‌گیرد. به طور معمول دست، پا و صورت در معرض بالاترین ریسک برای سرمازدگی قرار دارند. سرمازدگی سطحی در صورت باعث می‌شود تا پوست قرمز و سفت شود. اما سرمازدگی عمقی می‎تواند باعث بنفش رنگ شدن پوست گردد. حتی وقتی پوست گرم می‌شود، این احتمال وجود دارد که کماکان بنفش رنگ باقی بماند. این شرایط یک وضعیت اورژانس پزشکی تلقی می‎شود.
بهترین راه برای پیشگیری از سرمازدگی خودداری از قرار گرفتن در معرض سرمای شدید است.

درمان و پیشگیری از بنفش رنگ شدن پا
درمان اختلالات مورد اشاره به طور معمول شامل استفاده از برخی داروها برای حفظ گردش خون در شرایط سالم است. بعضی اوقات سبک زندگی سالم و رعایت برخی مقیاس‌های پیشگیرانه تمام آن چیزی است که مورد نیاز است.
اگر شدت آسیب دیدگی گردش خون در پا به قدری باشد که خطر مرگ بافت مطرح شود، احتمال قطع عضو مطرح خواهد بود. اما قطع عضو گزینه‌ای است که به عنوان مرحله آخر در درمان و در صورت پاسخ ندادن دیگر روش‎ها مطرح است.

درمان پای ایسکمیک
در کنار کنترل کامل فشار خون، کلسترول، قند خون، و قطع مصرف دخانیات، فرد نیاز به مصرف داروهای ضد پلاکت مثل آسپیرین دارد. در موارد جدی، ممکن است نیاز به پیوند رگی از دیگر نقاط بدن به شریان آسیب دیده باشد، که باعث می‎شود تا مسیری برای بای‌پس بخش باریک شده شریان ایجاد شود.

درمان اکروسیانوز
پزشک ممکن است در این مورد بلوک کننده‎های کانال کلسیم تجویز کند. این داروها به برقراری جریان خون سالم و کاهش فشار خون درون سرخرگ‎ها کمک می‎کنند. اپلیکاسیون موضعی مشتقات نیکوتینیک اسید و مینوکسیدیل نیز ممکن است برای تخفیف علایم کمک کننده باشند.

درمان بیماری رینو
استفاده از دستکش و جوراب گرم می‎تواند به کاهش بروز این بیماری کمک کند. داروهایی مثل بلوک کننده‎های کانال کلسیم یا وازودیلاتورها، که باعث باز ماندن شریان‌های کوچک‎تر می‎شوند نیز ممکن است ضروری باشند. درمان‎های تهاجمی‎تر به طور معمول نیاز نیست. در موارد جدی جراحی عصب که در آن عصب‌های کوچک اطراف رگ‎های خونی در پاها یا دست‌های آسیب دیده از بدن خارج می‎شود ممکن است به کاهش واکنش به هوای سرد منجر شود.

درمان دیابت
برای درمان دیابت پزشک ممکن است داروهایی مثل متفورمین را برای کمک به حفظ سطح قند خون در طیف نرمال تجویز کند. در صورت ابتلاء به دیابت نوع 1، ممکن است بیمار نیاز به تزریق انسولین داشته باشد.

درمان سرمازدگی
درمان مقدماتی برای سرمازدگی و دیگر انواع بیماری‌های مرتبط به سرما گرم کردن، قرار دادن بخش آسیب دیده بدن در آب گرم به مدت یک ساعت و بیشتر و خشک کردن آنها با جریان هوا است. مردم باید از سایش پوست سرمازده خودداری کنند. در سرمازدگی به درمان دقیق و ارزیابی وضعیت توسط پزشک نیاز است. اگر بافتی بر اثر سرمازدگی دچار آسیب دایمی شده باشد، به طور معمول عمل قطع عضو با عمل جراحی انجام می‎شود.

گام به گام پیش برویم
پاها وظیفه حمل بدن را برای تمام عمر فرد بر دوش دارند، بنابراین باید در حفظ سلامت آنها نهایت دقت انجام شود. پاها را باید در هوای سرد گرم نگه داشت و این اطمینان باید حاصل شود که گردش خون در پا دچار مشکلی نیست. مردم باید به شکل منظم وضعیت خون را بررسی کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهند. در این صورت مردم و پزشک می‌توانند نشانه‌های اولیه مربوط به بالا بودن کلسترول، قند خون یا دیگر اختلالات تأثیرگذار بر رنگ و آینده پا را مشخص کنند./


Source:
Healthline
Why Are My Feet Purple?
Medically reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI
on June 26, 2018 —
Written by James Roland

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

مطالعة اخیر انجام شده از سوی انستیتوهای ملی بهداشت به ارتباطی میان افسردگی در اوایل بارداری و ابتلاء به دیابت بارداری در اواخر آن پی می‌برد. محققان همچنین دریافته‌اند که دیابت بارداری با افزایش خطر اب

9 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

افراد مبتلاء به دیابت ابتدا باید از منظم بودن تغذیة روزانة خود مطمئن شوند. داشتن وعده‌های غذایی دارای فیبر، کربوهیدرات‌های دیرهضم، پروتئین اندک، و چربی‌های سالم در هر وعده به کنترل قند خون بیست و چهار